19:22
18/7/2018

Krótko. Nowoczesna kryptografia to jest dobra książka, której oryginał przetłumaczyło i na polski rynek właśnie wprowadziło PWN. Zostaliśmy patronem medialnym tej książki. Bo przeczytać ją warto. A dziś jest -22%, więc i kupić warto :)

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. “Poufnosc w przod”, u make my day!

  2. A czy przewidywana jest wersja cyfrowa?

  3. Książka zamówiona ;)

  4. Na plus – patrząc na spis treści i wycinki – to faktycznie książka odnosi się do współczesnych metod (Keccak, Salsa20). Trochę obawiam się tłumaczenia – miejscami kreatywne (“atak ślizgowy”) ;) natomiast najgorzej wyglądają uproszczenia – których kryptografia nie znosi (tj. są pięknym źródłem ataków). Np.
    “Wartość jednorazowa, w języku angielskiem jest nazywana słowem nonce, co jest skrótem od number used only once (liczba użyta tylko raz). W kontekście szyfrów strumieniowych jest czasami określana jako IV (od initial value, czyli wartość początkowa).” – pomijając drobiazg, że IV zawsze oznaczał “initialization vector” – to od IV oczekuje się nieprzewidywalności a od nonce tylko niepowtarzalności (dlatego nonce może być licznikiem). Co więcej – właśnie w szyfrach strumieniowych rzadko używa się typowego losowego IV.

  5. Ktoś przeczytał? Warto?

    • Czytalem w oryginale, warto (z pozycji czlowieka ktory nie nauczyl sie za duzo o kryptografii na uczelni i jest za leniwy na matasano challenge). Przystepnie wytlumaczone popularne ataki, nie jest to pewnie odpowiednia ksiazka dla matematyka ale dla programisty/informatyka zdecydowanie wystarczajaca.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: