8:43
3/12/2015

Rosyjscy badacze wzięli pod lupę kilka modeli popularnych modemów (m.in. Huawei i ZTE) i przerazili się liczbą odkrytych błędów. Problemy są nie tylko w webinterfejsach modemów, ale również w samym firmware. Odkryto ataki RCE (m.in. przez skrypty CGI), XSS i CSRF. Badacze pokazali jak przejąć kontrolę nad modemami za pomocą podmiany firmware’u (wstrzykiwanie zarówno przez RCE jak i CSRF). Badaczom udało się także wypracować metodę na odczytanie lokalizacji modemu (poprzez podejrzenie CellID z sieci GSM i skontrastowanie tego z bazą opencellid.org oraz poprzez podejrzenie sieci Wi-Fi, dzięki wbudowanemu w modem interfejsowi). Inne opisane przez badaczy ataki umożliwiają przejmowanie ruchu (podmianę np. DNS-ów modemu jak i samego routingu). Niektóre z modemów pozwalają też na sklonowanie karty SIM.

_2015_12_02_17

Świetny artykuł opisujący badania oraz prezentacja znajdują się tutaj.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jak Rosyjscy to uczeni ;-) Nie badacze.

 2. modemy modemami, a gdzie tu zabezpieczenia operatorów?

 3. a i ta strona ze stacjami bazowymi ma chyba baaaaardzo stare dane. Już więcej znajdą na BTSearch.

 4. podobnie jest z mobilnym routerem Osprey, który daje EE (sieć komórkowa z UK). Nie dość, że pełno CSRF itp, to w dodatku odpalone SSH z domyślnym hasłem (takie samo na każdym modelu). Chyba to właśnie był jakiś huiawei w środku. Domyślne hasła tworzone na podstawie IMEI/adresu MAC (nie wiem od czego to zależy, u mnie było z IMEI). Oczywiście 4 ostatnie cyfry/znaki. 9999 możliwośći (jak MAC to 65536).

 5. Jakie stoją zagrożenia przed osobą używającą takich routerów/modemów w domu? Co można zrobić by ustrzec się problemów?

  A jakie routery/modemy są bezpieczne?

 6. Sporo zależy od źródła, z którego modem pochodzi. Jeśli kupiłeś okazyjnie modem np. na aukcji, jest zapewne większa szansa, że jego firmware jest wstępnie zmodyfikowany, niż kiedy otrzymałeś go w ramach umowy z operatorem telefonicznym.
  Oficjalne źródło pochodzenia samego urządzenia oczywiście nie gwarantuje, że ktoś nie wykorzysta fabrycznej luki.
  Dlatego, niestety, tak naprawdę bezpieczne są modemy/routery leżące w szafie, odłączone od prądu.

  • Nie mogę się zgodzić.
   Nie ma żadnej różnicy pomiędzy sprzętem od operatora, a tym “okazyjnym”.

   Korzystałem z MF63 z Orange i przez cały okres użytkowania nie doczekałem się opcji roamingu – sprawę zgłaszałem do Orange. Teraz kupiłem “okazyjnie” MF910 z sieci Telenor – podczas 3 miesięcy miałem już dwie aktualizacje oprogramowania. Nowe opcje i stabilne działanie.

   Jeżeli sprzedajesz taki sprzęt, to rozumiem dlaczego tak napisałeś.
   Pozdrawiam

 7. Offtop.

  ” Dmitry Sklyarov, an experienced cryptanalyst and reverse engineer from Positive Technologies, helped us a lot to conduct attacks against cryptographic protocols.”

  Jak to ludzie nie znikają z zawodu. Młodsi czytelnicy pewnie już nie pamiętają próby zorganizowania bojkotu Adobe, które doprowadziło do aresztowania Dmitrija w USA kiedy opowiadał o obchodzeniu zabezpieczeń PDFów przed kopiowaniem. :-)

 8. telnet 192.168.8.1 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 9. W każdym sprzęcie elektrycznym można obejść zabezpieczenia

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: