23:05
29/6/2012

Chyba z racji początku sezonu ogórkowego, w “mejnstrimowych” mediach znów odgrzewany jest stary kotlet, czyli przejmowanie kontroli nad dronem poprzez spoofing GPS. Pisaliśmy o tym pod koniec zeszłego roku.

Hackowanie drone’ów

Obecnie spoofing GPS w kontekście drone’ów jest znów na topie, z racji teksańskiej uczelni, która za 1000 USD (tak, tylko tyle) zbudowała spoofer GPS-owy, przy pomocy którego zagłuszyła nawigację drone’a i skłoniła do podążania za innym zbiorem instrukcji (cokolwiek to oznacza).

Amerykański drone przechwycony przez Iran

Amerykański drone przechwycony przez Iran

Nadmieńmy jeszcze, że dron, którego “pokonali” studenci, nie jest modelem drone’a wykorzystywanym przez rząd… Mało tego, korzysta z nieszyfrowanego, cywilnego GPS-a (w przeciwieństwie do rządowych dronów). Sztuka dla sztuki? Nothing to see, moving along…

Dobra, a teraz na serio

Jeśli chodzi o przejmowanie kontroli nad wojskowymi wersjami drone’ów, to jak do tej pory publicznie wiadomo o tym, że udało się to w warunkach bojowych tylko Iranowi (a przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele tego wiarygodnego kraju). Sama zaś koncepcja ataków na drone’y przy pomocy jammingu GPS znana jest już od 2003 roku


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

23 komentarzy

Dodaj komentarz
  • może spacja? a może Google Ci poprawi? w ciemno strzelam

  • http://web.archive.org/web/20100410133937/http://www.homelandsecurity.org/bulletin/Dual%20Benefit/warner_gps_spoofing.html

   Polecam dodatek dla FF “resurrect pages”.

  • @Bulwersator:
   Za mozilla.org: “Firefox is spelled F-i-r-e-f-o-x – only the first letter capitalized (i.e. not FireFox, not Foxfire, FoxFire or whatever else a number of folk seem to think it to be called.) The preferred abbreviation is “Fx” or “fx”.”

  • Poza tym to praktycznie to samo co IE więc czemu ktokolwiek miałby tego badziewu używać?

 1. Gdyby drony dało się tak łatwo hackować to nie robiliby tego studenci czy Irańczycy ale Chińczycy i Rosjanie. No chyba że już to zrobili tylko się nie przyznają bo po co skoro “pilot” do drona działa a jak się przyznamy że go mamy to zmienią na nowy?

  • Pewnie by hackowali, gdyby im USA jakiegoś w prezencie nad terytorium posłała. Do tej pory tylko kraje arabskie są tak hojnie obdarowywane.

  • Śmiem twierdzić, że Iran to najbardziej rozwinięty technicznie kraj bliskiego wschodu.

  • @obywatel Popieram Cię w pełni. Skoro pilot jest to nie zauważą tego, że nie ma czego pilotować. Za zadania bojowe będzie odpowiadał jedynie pilot. Najwyżej wykona misję samodzielnie…

 2. @xyz daj temu czas juz sa plany puszczania dronow po usa (nie wspominajac o dronach komarach i innych takich tam), police state is cumming
  http://rt.com/usa/news/us-domestic-drones-armed-090/

  • Police state robi CO?:D

  • Dochodzi! I wkrótce tu będzie..

  • oj tam oj tam drobna literowka : ) , ale told you so:
   http://i46.tinypic.com/f9dvt5.jpg

 3. Szczęśliwie drony kupione przez Polskę(za 80M$) są odporne na wszelkie ataki mające zmienić ich tor lotu.
  Szkoda tylko, że wynika to z tego, że one wcale nie latają.

  • Amerykanie myślą że mamy okręty podwodne a teraz też że mamy drony?
   To będzie dopiero porażka jak nie uda im się ich schakierować.

 4. “a przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele tego wiarygodnego kraju”
  Śmiem twierdzić, że USA wcale bardziej wiarygodne nie jest ;)

  • Thank you captain obvious!

  • No właśnie. Cały kraj jest niewiarygodny? Czy tylko ci, którzy przekazują informacje (media)? Uwielbiam takie uproszczenia.

 5. http://www.prisonplanet.pl/polityka/informator_ujawnia_plan,p1669929920 “Informator ujawnił również, że przekazano mu, iż samoloty bezzałogowe Predator będą krążyć nad Londynem w gotowości na atak terrorystyczny, i że pracownicy G4S pokazywali film jak dron zabija grupę ludzi w Afganistanie”
  Czy przypadkiem te drony nie zostaną przejęte przez tych “super irańskich mózgowców”, którzy nage przejmą nad nimi kontrolę. Kto wie czy przypadkiem w przejęciu dronów ktoś irańczykom nie “pomógł” by ich teraz wykożystać i pokazać, że to ONI są “PRAWDZIWYMI TERRORYSTAMI” Zastanówcie się i patrzcie na cały podły plan. Mnie włosy się zjeżyły wszędzie, a przede wszystkim na plecach bo tam już tylko pozostały. Resztę już dawno sobie wyrwałem.

  • a tajni agenci Państwowej Straży Pożarnej siedzą w kuchenkach i paczą.

  • jesteś kolejnym dowodem na to, że jak ktoś w swoim komentarzu używa caps locka, to nie warto go czytać.

  • I nie korci żeby na plecach też wyrwać?

 6. W końcu godny przeciwnik usraelitów! Persowie świat jest z Wami!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: