15:19
3/9/2017

Pisaliśmy ostatnio o tym, że internetowe petycje czasem powodują wyciek numeru dowodu osobistego i/lub numeru pesel, ale to jest hit:

w środę, 30 sierpnia w godzinach 8.00 – 18.00 wzdłuż ulicy Wodzisławskiej staną dwa punkty, gdzie swoje poparcie będą mogli okazać przejeżdżający kierowcy: na wysokości restauracji „Astoria” oraz przy wjeździe na ulicę Zieloną. Wystarczy zjechać na zatoczkę, a organizatorzy podejdą do samochodu i poproszą o odciśnięcie kciuka.

Mamy nadzieję, że to jakaś akcja typu “w gminie było włamanie, mamy odciski palców złodzieja, ale nie wiemy kim on jest, więc wpadliśmy na taki niecny pomysł…”. To byłby numer na miarę stosowanego w USA do łapania handlarzy narkotyków, gdzie na autostradzie na infotablicach przed zjazdem z autostrady wyświetla się napis “za 5 kilometrów kontrola antynarkotykowa”… a posterunek policji ustawia się nie 5 kilometrów dalej, a tuż na wylocie z najbliższego zjazdu ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W zasadzie to się nie dziwię, bo odcisk palca jest naturalnym odzwierciedleniem identyfikatora użytkownika (nie hasła!). Mimo to nie zdecydowałbym się na pozostawienie odcisku palca osobom postronnym, tak samo jak podaję np. PESELu, chociaż jest równie łatwo dostępny jak odcisk palca.

 2. Nie wierzę ,żeby ktoś był na tyle głupi . Z drugiej strony skoro Polacy i tak oddają za darmo odciski linii papilarnych korzystając z swoich ( srajfonów) to nie widzę w tym nic dziwnego jak będą to robić pod petycją :)

  • Iphone nie przechowuje odcisku palca.

  • Chyba raczej “Apple twierdzi, że Iphone nie przechowuje odcisku palca”.

  • @Piotr Konieczny, czyli szyfruje niesymetrycznie i sprawdza tylko wyniki?

  • Pisalismy o TouchID. Apple udostepnia tez dokumentacje.

  • @Piotr Konieczny, o to chodziło?
   “…ale jeśli wierzyć Apple, dane z czytnika linii papilarnych są przechowywane wyłącznie lokalnie na iPhone, w chipie A7…”
   https://niebezpiecznik.pl/post/czytnik-linii-papilarnych-w-najnowszym-iphone-5s-analiza-bezpieczenstwa/

  • Przechowuje skrót palca…

  • @Piotr Konieczny
   Od razu wysyła do chmury?

  • Wierzyć w uczciwość tych firm to jak wierzyć w istnienie kosmitów :)
   NSA też zapewniało wiele razy o swojej “uczciwości”, a co się później okazało to doskonale wiemy. Każde oprogramowanie ma w sobie furtkę – a jak nie ma to będzie jak się wprowadzi aktualizacje :) Jak producent udostępni pełny kod źródłowy iOS – to wtedy uwierzę…:)

  • @um:
   Nie powtarzaj tego głośno, bo jak jakaś maf… znaczy grupa przyjaciół zechce otworzyć kolekcję “skrótów palców” swoich klientów, to będziesz miał sporo ludzi na sumieniu.

  • Po co zaraz ucinać – można wydrukować :). To nie jest coś do nieprzeskoczenia :)

  • Piotr, naprawdę wierzysz, że NSA odpuści taki łakomy kąsek jak odciski palców dużej części populacji.

 3. Czyżby ruch Sovereign Citizen dotarł do Polski?

  • Proponuję obowiązkowo czipować ludzi jak zwierzęta w ramach prawa , pobierać od nich krew płyn rdzeniowy, DNA. W każðym mieszkaniu obowiązkowo po kilka kamer z mikrofonem – dla bezpieczeństwa tej sitwy unijnej .

   Kto się na to nie zgadza jest terrorystom , gwałcicielem , pedofilem , ksenofobem , antyunijniakiem , radykalistom , chcącym zniszczyć ten zepsuty świat ( sorry ten piękny świat, w którym wszyscy się kochają)….

   Nie popieram ich ruchu , ale według mnie mają trochę racji . Człowiek staje się zwierzęciem , przez pieniądze, władzę, dyktaturę itd… To kasa zepsuła ludzi i doprowadziła do tragedii w Japonii ( bomba atomowa) , Irak , Afganistan , Palestyna itd..

 4. Rozumiem, że osoby dbające o bezpieczeństwo nie zostawiają nigdzie swojego odcisku palca?

  • Mi się zdarza zostawić na kobiecie ,ale to mocny firewall to mi linii papilarnych nie odczyta, software się nie zawiesi,a aktualizacji nie pobierze :)

  • Tylko co jest łatwiejsze: śledzenie każdego obywatela z osobna i patrzenie, jakich przedmiotów dotyka, żeby pobrać z nich odcisk palca (ewentualnie włamanie się do jego domu w tym celu), czy sprzedanie mu iPhona, za którego jeszcze sam za(a raczej prze)płaci, i wysłanie jego odciska palca prosto do chmury?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: