13:37
12/11/2012

Z pozdrowieniami dla czytelników z sektora energetycznego — plcscan ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

3 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Panowie, odrobinę bardziej merytorycznie. PLC != SCADA. To że są ze sobią mocno związane, to nie znaczy że są tożsame. Kolejna sprawa – to tylko jeden rodzaj pelcków (zgadza się, że najpopularniejszy w krajach starych ludzi, tzn, w europie) i tylko jeden rodziaj protokołu, który zdecydowanie nie jest najważniejszy. Gdyby chociaż skanowali po profibusie, to by było coś… ale to nie takie proste ;)

    No i kluczowy błąd: sektor energetyczny? To jakby powiedzieć, że przy znalezieniu błędu (np. konstrukcyjnego) w ciężarówce pozdrawiamy sektor budowlany, bo oni też używają takich pojazdów ;). Ten sektor, o który wam chodziło, zwie się automatyka i ona służy jeśli chodzi o kontrolę i sterowanie innym dziedzinom przemysłu.

    A pomijając już to, często to jaka scada jest używana na danym hoście, tudzież jaki pod danym ipkiem jest sterownik powie nam już sam port po którym odbywa sie komunikacja. Oczywiście – nieszyfrowana ;). Rozpiski protokołów (nie wszystkich, ale większości) są dostępne w dokumentacji techniczno-ruchowej sterowników. Wystarczy dopiąć się do sieci żeby mieć wszystko. Oczywiście, o ile czasem może być problematyczne wpięcie w sieć po rs’ie, to żadnym problemem jest podsłuchanie komunikacji po mostkach wifi (rs-eth-wifi-eth-rs). Potem tylko mały spoofing i game-over.

    • derp

  2. Taaa… Tylko kto w energetyce odważy się odpalić coś takiego? ;) Z pozdrowieniami!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: