8:07
6/2/2018

O aplikacji instalowanej przez Plusa na telefonach sprzedawanych na raty pisaliśmy w styczniu. Teraz dowiedzieliśmy się od Czytelnika, że ta sama aplikacja (Info) może się znaleźć na telefonach kupionych za gotówkę.

Sam byłem dotknięty sprawą. Umowa biznesowa podpisana z Polkomtel na kilkadziesiąt kart sim + aparaty telefonicznie. Brak sprzedaży ratalnej, płatność za telefony jednorazowa na początku. Kilka sztuk to Samsung Galaxy S8. Po uruchomieniu tel. i połączeniu z Internetem objawy dokładnie takie same jak opisane w artykule
(…)
Przedstawiciel Plus najpierw temat wyśmiewa i sugeruje nadwrażliwość na prywatność danych. Potem długo tłumaczy, że to aplikacja stworzona do bezpiecznego przechowywania danych  żytkownika (myląc aplikację „Bezpieczny folder”).
(…)
Polkomtel tłumaczy to swoją polityką magazynową – nie są w stanie przewidzieć, które konkretnie egzemplarze będą sprzedane na raty, dlatego dla pewności aktywują Knox i aplikację Info na wszystkich apartach.  Dzień po tych informacjach, na wszystkich dotkniętych aparatach wyskakuje tajemniczy komunikat „OK.”, i po restarcie telefonu profil Knox (aplikacja Info, itd. ) znika. Przedstawiciel Plus przeprasza i dodaje, że jesteśmy wyjątkowo czujnym  klientem, bo nie słyszał, żeby ktokolwiek zwrócił na to uwagę…

Sugerujemy wszelkiego rodzaju konsultantom, aby nigdy nie wyśmiewali czyjejś wrażliwości na punkcie prywatności. Ludzie kupili telefony do firmy i niekoniecznie chcą mieć na nich niechciane dodatki.

Dopytaliśmy o sprawę rzecznika plusa Arkadiusza Majewskiego. Stwierdził on, że aplikacja Info nie obejmuje sprzętu dostępnego dla klientów ofert dla biznesu w ramach rynku B2B. Potem jednak dodał, że w segmencie dla firm sprzedaż również może być realizowana w programie ratalnym.

Przy skali realizowanych w ten sposób umów może się niestety zdarzyć przypadek, że zostanie ona (aplikacja – red.) pobrana na telefon klienta, który w całości nabył go za gotówkę. W takim przypadku klient powinien się do nas zgłosić i wówczas nadawane jest mu uprawnienie do odinstalowania aplikacji i może ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana.

Przy okazji rzecznik Plusa przypomniał, że należy uważać przy kupowaniu telefonu z drugiej ręki, bo mogą się okazać urządzeniami kupionymi kiedyś na raty, które zostaną po krótkim czasie zablokowane. My też doradzamy ostrożność. Linki do stron umożliwiających sprawdzenie urządzeń po numerze IMEI znajdziecie w artykule pt. Plus instaluje coś na kształt trojana na telefonach sprzedawanych na raty. Inni operatorzy rozważają podobne działania


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

64 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mówiłem że tak będzie, i przecież to kurka skandal – proponowałbym to nagłośnić – I BOJKOTOWAĆ PRODUKTY PLUSA .ŻEBY W TELEFONIE ZA NASZE PIENIĄDZE NIE BYŁO JAKIEJKOLWIEK KONTROLI NASZYCH DANYCH I OPERATOR MÓGŁ GO ZABLOKOWAĆ.

  Inna sprawa jeżeli to oprogramowanie dotyczy telefonu kupionego na raty – to najbardziej etyczne nie jest, ale operator musi się jakoś zabezpieczyć przed zawinięciem telefonu(chociaż tutaj mógłby też blokować IMEI, prawda?)

  • Niedługo nie da się normalnie kupić sprzętu elektronicznego. Trzeba będzie przychodzić do sklepu z listą aplikacji szpiegujących i wymagać ich wyłaczenia. Sprzedawca się z nas pośmieje że to wcale nie szpieguje tylko pomaga w znalezieniu zgubionego telefonu albo w przywróceniu starych sms które “niechcący usuneliśmy”.

  • O tyle dobre że ludzie zaczynają to widzieć, i może nie tyle przestają używać toksycznych aplikacji, co wytykać ciebie że jesteś szizikiem i insynuować że masz coś do ukrycia.

   A co do salonów sprzedaży…to ja je omijam szerokim łukiem, z reguły służą tylko naciąganiu (bo jak nazwać takie praktyki jak powyżej?), i szczerze mówiąc odmawiam używania jakiegokolwiek sprzętu jak nie da się zmienić na nim oprogramowania w łatwy sposób.

   Z resztą to nie są takie pierwsze praktyki tego operatora, nie wiem dlaczego ludzie tam idą, bo byłoby to jakoś zrozumiałe gdyby ludzie na to przymrużali oko i cieszyli się tanią ofertą…

  • luzik, giodo (czy tam teraz uodo) im dowali kolejne 2mln za które zapłacą klienci. ;]

 2. Kogo to dziwi? To samo było z Intel ME. Najpierw trafiało tam gdzie było potrzebne (jako sprzętowa podstawa oprogramowania AMT w systemach z vPro), ostatecznie trafiło praktycznie wszędzie, nawet tam gdzie nie służy w żaden sposób użytkownikowi.

  • Akurat intel ME integruje masę funkcji, która we wcześniejszych wersjach była rozwalona pop całej platformie. Więc z punktu widzenia architektury softu lepiej.

  • @KOT:
   Ten MINIX pod maską z włączonym webserverem i uprawnieniami powyżej ring 0 to też pewnie po to żeby było “lepiej”, hm?

 3. Otworzono puszkę Pandory… wyszło na jaw czym jest Plus GSM. Niekompetencja, indolencja a to wszystko okraszone kłamstwami i ukrywaniem nielegalnej praktyki. Traktowanie wszystkich abonentów jak worka ziemniaków i potencjalnego złodzieja a wszystko to wbrew prawu, potajemnie i za pomocą kropki oraz fałszywych danych. Mam nadzieję, że uprawnione do tego organy podczas kontroli jakie zapowiedziały tam GIODO, UKE oraz UOKiK niczym wodospad wypłuczą to bagno z rynku. Gdyby zgodnie z prawem informowali ludzi co robią szybko zawinęli by działalność mam wiec nadzieje, że teraz gdy ludzie wiedzą co tam się wyprawa będą omijać szerokim łukiem ta stajnie Augiasza.

 4. Skoro ta aplikacja nie jest do zarzadzania telefonem to w jaki sposob operator zdalnie ja usuwa ? Czy zdalne usuniecie aplikacji nie jest zarzadzaniem telefonem ?

 5. Dlatego właśnie cenię sobie sprzęt Apple. Zgadza się, są tam preinstalowane aplikacje, ale należą one do Apple, a nie operatora/sklepu/kraju. Kupując iPhone’a prywatnie z normalnego źródła, nie mam się o co bać.

  Wiem, że Apple też ma swoje grzechy związane z bezpieczeństwem, ale wgrywam kopię z iCloud i tyle w temacie/

 6. Mam firmowy Note 8, kupiony w Plusie kilka miesięcy temu, płatność jednorazowa z góry i dwuletni abonament. Firma ma umowę zbiorczą na kilkadziesiąt telefonów. Właśnie sprawdziłem i Info device admin i reszta tego co na obrazku wyżej tak samo jest włączona.

  • @foormanek – To dlatego że ta badziewiasta sieć jaka jest Plus podaje FancyFonowi wszystkie numery seryjne urządzeń jakie otrzymała od Samsunga (droższe modele) a ta za pośrednictwem wykupionych u Samsunga przez Plus narzędzi KNOX wali po WiFi instalacje tego gófna z automatu nie patrząc czy telefon kupiony za gotówkę czy na raty. Po porostu mają Cię w dupie gdyż dla nich to Twój a nie ich problem. @Kraina Grzybów – tej aplikacji nie da się wywalić ani zablokować – jeśli raz wyrazisz zgodę której nie możesz nie wyrazić ta aplikacja będzie Ci się instalowała. Moim zdaniem żadne rooty ani kombinacje softem nie pomogą… jedyna to chyba zmiana nr seryjnego ale to tylko pogłoska.

  • Da radę się tego pozbyć, ale wymaga to przekręcenia flagi “czystości” knoxa (wystarczy tu instalacja custom recovery, przy okazji można zmienić też sam ROM na customowy). Telefon z flagą 0x1 nie przechodzi weryfikacji i nic nie pobierze.

 7. TO SIĘ NAZYWA SZPIEGOSTWO, a nie żadne pilnowanie rat. Zażądajcie wyjaśnienia od plus a nam napiszcie jak tą aplikację wywalić i zablokować możliwość jej instalacji. Najlepiej kupować więc telefony z pewnego źródła i omijać plusa.

 8. Cześć ja także spotkałem się z tymi aplikacjami.
  W październiku został wzięty dla mnie telefon sgs8 w abonamencie.
  Telefon już jest spłacony w całości i chcąc odinstalować te aplikacje mam wyszażoną opcje odinstaluj.
  Dzwoniłem do plusa z reklamacją że nie mogę odinstalować tych aplikacji i oni zbywają mnie komentarzem że po spłacie telefonu są mi nadane uprawnienia do odinstalowania.
  Ja mówię do nich że nie mam takich uprawnień i sami niewiedzą dlaczego nie mogę odinstalować.
  I co najlepszego mi powiedział na infolinji, że jestem pierwszą osobą która spłaciła telefon i dzięki mnie mogą sprawdzić czy system działa. Złożyłem kolejną reklamację i teraz czekam na efekt.
  Może wy macie jakiś pomysł jak to załatwić?

  • strasz ich sądem i złożeniem sprawy na policję. Po spłacie umowy nie mają prawa mieć dostępu do Twojego telefonu – a mają to raz.. a dwa to jest nie wywiązanie się przez nich z własnej umowy… Jeśli sami tego nie naprawią to organy powinny się nimi zająć.

  • BO TO SŁUŻY DO SZPIEGOWANIA. Wyczyść telefon i po tym każ im to odinstalować. Warto sprawdzić czy nie zmienili w nim systemu na zmodyfikowany tak aby ukrywał wyświetlanie tej (F)apki.

   Panie Piotrze, może Pan się wypowie jak z telefonów szajsunga usunąć ten spyware (trojana)?

 9. Napisaliście:
  “Dopytaliśmy o sprawę rzecznika plusa Arkadiusza Majewskiego”
  Czy chciałoby się Wam dopytać jeszcze dokładniej:
  Czy na telefonie kupionym w ramach umowy z firmą ta aplikacja ma prawo się znaleźć, czy nie?
  Jeśli tak, to na których będzie:
  na ratalnych?
  na przedpłaconych z abonamentem?
  na przedpłąconych bez abonamentu?
  jakoś inaczej?
  Proszę o dopytanie Was, bo mnie i mojego administratora telefonii zbędą.

 10. Haha, niech na ajfonach takie zainstalują ;)

 11. Knox to shitware Samsung’a, do zarządzania tym czymś, m.in. “zabezpieczania” Pay’a..

 12. Tak mnie zastanawia ilość negatywnych komentarzy. Nie zastanawia was czemu ta aplikacja pojawiła się w telefonach? Jeśli podpisanie umowy będzie wymagało pokazywanie 2 dokumentów ze zdjęciem, poświadczenia osób trzecich był by wielki skandal.
  Chętnie, od tych wszystkich krzykaczy, usłyszę jak zabezpieczyć telefon za 3-4k PLN od nie płacenia rat za nie i nie mieć strat, żeby było to efektywne (nikt nie liczy na polskie sądy i komorników)???
  Jeśli to tylko zadziała i skończą się “kradzieże”, albo mocno się ograniczą to inne sieci też zaczną to stosować. Wystarczy poczekać.
  Jedyne co można piętnować to zachowanie obsługi klienta. Zwodzenie i okłamywanie klienta jest karygodne w tym przypadku.

  • A kto Ci powiedział, że dają telefony bez umów i stert dokumentów/papierów?
   Od kiedy operator nie jest “stratny” gdy ktoś weźmie na słupa i nie zapłaci nawet 1 czy 2 raty (przy telefonie za kwotę o jakiej wspominasz)? Napisałem w cudzysłowiu, gdyż w każdym przypadku zapewne są ubezpieczeni i mają zero strat, a aplikacja ma tylko za zadanie uwalić telefon i wycofać go w ten sposób z obiegu.

  • > Chętnie, od tych wszystkich krzykaczy, usłyszę jak zabezpieczyć telefon
   > za 3-4k PLN od nie płacenia rat za nie i nie mieć strat, żeby było to
   > efektywne (nikt nie liczy na polskie sądy i komorników)???

   Sposób stary jak świat: nie kupować na raty. Najpierw uczciwie zarób, potem kupuj. Obrzydzenie mnie ogarnia na widok tych, co ledwo co do garnka mają włożyć, ale smartfon zawsze musi być najnowszy, coby Dżesika i Brajan miały się czym chwalić w szkole.

   > Jeśli to tylko zadziała i skończą się “kradzieże”, albo mocno się ograniczą to inne
   > sieci też zaczną to stosować. Wystarczy poczekać.

   Cel nie uświęca środków. Instalowanie aplikacji, które dają operatorowi dostęp do zawartości telefonu jest złe i kropka.

  • A nie zastanawia Cię co PLUS dzięki tej aplikacji może zrobić z Twoim telefonem? Bo to, że może zdalnie go zablokować to już wiemy… tak samo wiemy to, że może zdalnie usunąć tę blokadę (pytanie czy robi to przez kanały samsunga czy samemu)…

  • @Tomasz Budzyński
   W tym artykule mowa o telefonach kupionych ZA GOTÓWKĘ – za własne i ciężko zapracowane pieniądze Klienta! Kapewu?

 13. Mamy tylko jedną broń. Bojkot konsumencki. Żadne gadania, proszenia, obiecywanie. “Nic nie kupuje od Was do póki tego nie poprawicie”. Case closed.

 14. Nie chcę tu reklamować Plusa bo zaczyna się kolejna burza jaki to operator jest zły i okropny ale to jedyny operator z wielkiej czwórki (Plus/Play/T-mobile/Orange) który do abonamentu nie dorzuca opłaty 5 zł za niewyrażenie zgodny na działalność marketingową.
  Dla mnie to już jest chore że za święty spokój trzeba płacić.

 15. Ciekawe co się stanie jeśli zaraz po kupieniu takiego telefonu i włączeniu pierwsze co zrobimy to Fabric RESET?!?!? Czy aplikacja info zostanie na telefonie? Czy zniknie? Jeśli zostanie może to sugerować iż soft w telefonie był “tuningowany” i kto wie CO JESZCZE MOGŁO ZOSTAĆ “ZTUNINGOWANE”…

  • Zgadza się. I warto byłoby prześwietlić system operacyjny, czy aplikację tylko ukrywa czy faktycznie usuwa.

  • Po zresetowaniu, najprawdopodobniej aplikacja znika razem z innymi danymi, jednak po włączeniu, telefon po wyrażeniu zgody pobierze ją ponownie (zapewne serwerom samsunga przedstawiany jest numer seryjny telefonu, a te po weryfikacji, posyłają aplikację)

 16. Czy ja dobrze rozumiem, że w momencie kupna na słuchawce nie ma żadnego szpiega, że równie dobrze mógłby to być dowolny Samsung z Knoxem kupiony za gotówkę gdziekolwiek, a szpiega dostarcza na starcie wifi Samsung na podstawie imei lub seriala poprzez Knoxa który “dzwoni do domu” i sprawdza, czy ktoś coś wykupił u nich dla tej słuchawki? Jeśli tak, to każdy Samsung na świecie jest zagrożony, tak jak ze szpiegami Intela i Amd w chipsetach.

 17. Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że nasza polska aferka z plusikiem w roli głównej może być w istocie odkryciem które narobi Samsungowi niezłego dymu na skalę światową. Jeśli to co podejrzewam to mniej-więcej prawda i sprawa trafi na odpowiednie miejsce na angielskojęzycznym reddicie i zajmie się nią jakiś znany ekspert od bezpieczeństwa, to …

 18. Czyli Plusa nie kupować?

  • oraz na wszelki wypadek szajsungów, o których mowa.

 19. @Pawel nic nie da. Mam s8 w plusie na abo zapłacone przy zakupie w m9mencie gdy tylko do mnie przyszedl to pierwsze co nim wlaczylem i debranding a to gowno i tak wyskoczyło. Infolinia nabiera wody w usta, opiekun wciska scieme ze knox jest w kazdym telefonie samsunga ale dostal link do art i mamy reklamacje pisac. Nie mam zamiaru jeszcze sie dopraszac w piatek ide do uokik…

  • Najpierw idź do rzecznika praw konsumenta. Nie wiem czy UOKIK zajmie się przypadkiem 1 czlowieka.

  • To wszystko raczej sugeruje iż jest jeszcze coś w sofcie co stratuje instalkę programu info pytanie tylko czy TYLKO. Plus od lat smaruje i upiększa softy na siłę uszczęśliwiając skrótami do ich stron których nie dawało się usuwać jak jeszcze był gprs i to była kwestia czasu aż coś wymyślą. Poniekąd rozumiem trochę plusa ponieważ powszechnym się stało iż ludzie kupują lepsze telefony w mixach na kilka lat i zaraz je sprzedają za gotówkę jako NÓWKA SZTUKA. To może trochę ukróci ten rynek jakoś z samochodami nowymi tak nie robią ;) ale z drugiej strony jeśli Plus nie mówi o tych praktykach otwarcie i każdego traktuje i chce monitorować w razie jakby miał nie płacić rat to po woli Plus robi się jak banki – Liczy się interes Banku nie Klienta biorącego pożyczkę. Ale w tym wszystkim skoro tak sami podśmiewają się z nad wrażliwości klientów i za każdym razem próbują wymijać bezpośrednią odpowiedz swoim klientom co i jak i dlaczego tak robią to znaczy że to wszystko może mieć jeszcze drugie dno i wypadałoby to zbadać. Fajnie by było jakby ktoś wykonał obraz lub zgrał cały soft jakąś kopią bezpieczeństwa i przyjżał się co tam dokładnie Plusek majstruje przy tych softach.

  • Zgodnie z tym: https://www.youtube.com/watch?v=Lo6ammSbRYA za pierwszym razem można anulować instalację tego śmiecia (zakładając, że nikt nigdy wcześniej nie odpalił tej słuchawki od fabryki i pierwsze, co zrobimy po jej rozpakowaniu, to wgranie stocka bez brandu programem serwisowym (Odin) – wtedy przycisk “anuluj” powinien być aktywny… no i ten zaskok operatora, że w panelu statusu urządzeń będzie miał E_REJECTED) :D

 20. Te firmy kompletnie nie dbają o prywatność użytkowników, powierzanie im czegokolwiek jest tragiczną pomyłka. Podejrzewam że wiele osób zostało za pomocą “prywatnych zdjęć” zmuszonych do pracy np. z zagranicznym wywiadem wojskowym. Uświadomię Was że takie agencje wywiadowcze nigdy nie są “wojskowe”, zazwyczaj są to prywatne firmy, często niemieckie (np. Kroll) udające agencje ratingowe, wydawnictwa branżowe itp. Polski kontrwywiad NIE DZIAŁA, dookoła szpiegostwo rozwija się na niespotykaną skalę. Do Polski przeniosło się wiele zagranicznych firm, ale ich pracownicy są łatwi do przekupienia lub zmuszenia do pracy poprzez szantaż. Nikt kto został “obcym agentem” Wam o tym nie powie więc nie liczcie na wysyp zwierzeń na ten temat, “agenci” są zastraszani w różny sposób, zazwyczaj wystarcza demonstracja możliwości technicznych, facet do Was zadzwoni i zatrzyma Wam zdalnie samochód albo pokręci Wam zdalnie kierownicą (ostrożnie np. na parkingu) czy jesteście tak twardzi aby się nie z*srać?

  • Ty tak serio uważasz, że służby “kręcą zdalnie kierownicami” w samochodach swoich ofiar, aby skłonić je do współpracy?

 21. Kolejny raz się potwierdza że jedyne telefony jakie jest sens kupować u operatora to iphone’y, bo tam przynajmniej nie mogą wgrać żadnego syfu. Cokolwiek z androidem tylko z normalnego sklepu.

  • Chciałem zakupić dzisiaj dwa iP w Plusie w jednym z salonów w Poznaniu (z nowymi abonamentami). Pani mi pięknie przynosi odpakowane i działające??? WTF??? Na moje pytanie dlaczego tak? Otrzymałem rozbrajającą odpowiedź: “Musimy te telefony aktywować naszą kartą bo Pan swoją nie da rady. Jak Pan kupuje w sklepie na wolnym rynku, też nie aktywuje Pan iP kartą plusa bo my z nimi nie mamy umowy na aktywację. Jak Pan chce mieć iP w Plusie, to to jedyny sposób.”

   Oczywiście z zakupu zrezygnowałem i w te pędy dzwonię na infolinię, ładnie się panu przedstawiłem, Pan też mi, upewniłem się, że rozmowa jest nagrywana i zadałem to samo pytanie. Otrzymałem słowo w słowo tę samą odpowiedź z dopowiedzeniem, że jest to oficjalne stanowisko sieci.

  • Jesteś tego pewien co mówisz? Sądzisz że skoro zabezpieczają samsungi to iphony w porównywalnych cenach a czasem i droższe puszczają na wolny rynek? (imeie zczytują na bank) Tu może być ta różnica że w Adku ktoś zwrócił na to uwagę ale czy jak dostajesz swojego iphona to wiesz co działa w tle? czy wiesz co się instaluje w tle? Wypadałoby by to sprawdzić zanim wygłosisz opinię fana iphona. Osobiście wolę telefony które dają mi 100% kontroli nad nim jak pewna japońska firma na swojej stronie ma nawet instrukcje jak wgrać na czysto cały soft i sformatować telefon. Czy któraś znana firma tak robi? Jeśli wydają aktualizacje to już jest sukces. Inna kwestia że 100% kontroli to marzenie.

  • “Musimy te telefony aktywować naszą kartą bo Pan swoją nie da rady”

   Ktoś wie, na czym dokładnie polega ta specjalna “aktywacja kartą Plusa”???
   Coś jest wgrywane na iPhone’a? Czy – tak sobie gdybam – może po prostu sieć Plus dopiero pozwoli na zalogowanie telefonu o danym IMEI, jeżeli ów IMEI wcześniej zalogował się z kartą SIM o takim a takim numerze IMSI?

 22. Wszyscy tutaj wydają się omijać istote problemu. Piszą o wgrywaniu niebrandowanego softu itp. Ja mam niebrandowany soft od początku. W/g sammymobile na note8 nie ma brandu na Plusa, i ja np. mam obecnie N950FXXU3BRA2, w oprogramowaniu dostawcy usług same XEO i XEO/XEO/XEO i od poczatku nie miałem brandu, nawet byłem zadowolony że na starcie nie ma tego kretyńskiego migania kolorami ekranu i nie mam crapware od Plusa. A na początku i tak wymusiła się instalacja Knox customization i potem docIągnęło resztę (czego nie byłem świadom, przyznaję, przepykałem co mi podrzucało, ale nie miałem możliwości rezygnacji).

  Istota jest taka:

  Masz telefon z Knox i ktoś na twój IMEI wykupił u Samsunga customizacę Knoxa? To nic nie zrobisz, i tak ci się zainstaluje, jakikolwiek byś miał telefon i gdziekolwiek go kupił. Ktoś zapłacił Samsungowi – to ten taki fancyfone będzie administratorem na twoim telefonie i juz.

  • No chyba, że się uwali knoxa i zrobi ponowne flashowanie. Na telefon 0x1 już samo nic się nie wgra :P

 23. I kolejny wychodzi, że “Richard Stallman miał rację”.

  Prawie nikt nie chciał go słuchać, bo nie jest “marketingowy”. Jest gruby, brzydki i nieogolony, ale swoje poglądy uzasadnia zasadami etyki, zamiast się przyłączyć do chóru “takie czasy”, “nic nie zrobisz”, “nie mam nic do ukrycia”, “wszyscy tak robią”, “szkoda życia by się z tym szarpać”, “rząd powinien nas chronić przed terrorystami”, “tak jest wygodnie”, i tak dalej.

 24. Tylko iPhone, Android spięty z Googlem i nie wiadomo z czym jeszcze (patrz wyżej) nie jest sprzętem dla ceniących prywatność.

  Nie to, żeby iP nie miał wad, ale w aspekcie prywatności ma ich zdecydowanie mniej.

  Oczywiście pomijam tych, którzy lubię grzebać w sofcie i mają na to ochotę. Wówczas Android być może da się doprowadzić do jako takiego porządku.

 25. Na szczęście mam umowę z T-Mobile.

 26. Niech ktoś mi powie czy jest domowy sposób na wywalenie tego jak już jest :/
  (bez wgrywania custom romów oczywiście)

  • Nie wiem, czy jest, pewnie tak.

   Z tym, że będzie to na pierwszy rzut oka działanie nielegalne. Kupując sprzęt na raty godzisz się z tym, że do czasu spłaty całości kwoty za telefon jest on własnością operatora. A jeśli tak, to usuwanie zabezpieczenia zgodne z umową nie jest, a operator ma prawo zabezpieczyć się. Ostatecznie telefon nie kosztuje kilka PLN.

   Pomijam przypadki, gdzie zabezpieczenie zostało zainstalowane przez pomyłkę na urządzeniu zakupionym w całości za gotówkę.

  • Jak szpieg MA BYĆ na twoim telefonie, to domowego sposobu nie ma (na razie przynajmniej). Jak nie ma być (telefon za gotówkę albo klient B2B) – to jest, telefon do Plusa. Usuwają twój IMEI z bazy, w ciągu dwóch dni dostajesz powiadomienie, usuwasz szpiega, backupujesz telefon, robisz reset fabryczny, po resecie usuwają się dodatki Konoxa, robisz drugi reset fabryczny i masz czysty telefon. Wgrywasz backup i już. Tak to poszło u mnie.

  • Zapomniałem o jednym: jak masz starego szpiega, tego z fałszywymi danymi, to lepiej jest zrobić jeszcze jeden reset PRZED całą zabawą (więc i backup wcześniej), żeby się nagrała nowa wersja szpiega. Stara, ta z kropką, może się nie usuwać.

  • No to trochę inna sytuacja. Kupiłem telefon za gotówkę, ale w komisie i niestety pierwszy właściciel kupował go na raty w plusie. W jakiej sytuacji mnie to stawia? Mam towar który kupiłem za niemałą kwotę, a operator którego nie jestem klientem ma władzę nad moim telefonem, trochę słabo… Jakieś rady?

  • Gdyby nie ten news to bym nawet tego nie sprawdzał i był nieświadomy takiego precederu…

  • W takiej, ze kupiłeś coś, co prawdopodobnie nie należało do sprzedającego, tylko do operatora. Innymi słowy urządzenie możesz nabyć na wlasnosc tylko od jego właściciela, a prawdopodobnie sprzedający nim nie był.

  • Kluczem jest ustalenie, czy telefon jest spłacony. Słuchawka i inne zobowiązania z nią związane, np abonament. Jeśli tak, to czytałem że Plus pozwala szpiega usuwać. Jeśli nie, to unikaj resetu słuchawki. Czytałem, że stara warsja szpiega po wyłączeniu słuchawki na 10-14 dni traciła łączność z fancyfonem i była, ale nic nie robiła. Reset szpiega obudzi.
   To od strony technicznej. Od strony zdroworozsądkowej i prawnej, to sam wiesz.

 27. Od 12.03.2018 w regulaminach promocji w plusie pojawi się zapis “Polkomtel informuje, iż w oprogamowaniu urządzenia telekomunikacyjnego dokonano implementacji aplikacji wspierajacej komunikację i realizację umowy sprzedaży urządzenia telekomunikacyjnego na raty”, ale w przypadku telefonu za gotówkę takiego regulaminu się nie podpisuje

 28. Witam serdecznie, mam problem z tą aplikacją. Telefon galaxy s9+ kupiłem w zeszłym tygodniu na firmę ze sklepu komoorki.pl całość kwoty zapłacona od razu jednym przelewem, telefon trafił do mnie z brandem Plus gsm i oczywiście z Info device admin ;/

  Kontatowałem się z Plus i spuścili mnie na drzewo, generalnie mało wiedzą o tej aplikacji, sprawdzałem na stronie plusa imei telefonu aby sprawdzić czy teflon jest na raty czy nie. Mail od Plusa: “Informujemy, że nie ma możliwości weryfikacji dla podanego numeru IMEI”.
  Kontaktowałem się z komoorki.pl i powiedzieli w czwartek w zeszłym tyg że za 48 będzie to usunięte… a dziś wtorek i dalej aplikacja jest nie do usunięcia.

  Czy ktoś jest w stanie mi doradzić z kim się kontaktować w sprawie usunięcia oraz jaki warunek musi zostać spełniony żeby ktoś się tego podjął?

  Pozdrawiam.

 29. […] operatorów jest mimo wszystko na rynku spotykana. Swojego czasu krytykowaliśmy w Niebezpieczniku aplikacje Plusa do pilnowania spłacania rat. Tu operator sam podjął koszty (i ryzyko) i doszedł do wniosku, że zabawa w preinstalację mu […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: