10:15
21/8/2012

W sieci pojawił się serwis Polandleaks.org, którego zadaniem jest “walka o wysokie standardy życia publicznego” realizowana m.in. poprzez publikację tajnych rządowych dokumentów.

PolandLeaks

PolandLeaks.org

PolandLeaks.org

Jak można przeczytać na stronach PolandLeaks:

Realizując misję wolnych mediów jako instytucji powołanych do kontroli władzy w państwie demokratycznym, będziemy informować o wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu władzy zarówno centralnej, jak i lokalnej. W naszej działalności nie kierujemy się żadnymi sympatiami politycznymi. Jesteśmy lojalni jedynie wobec naszych czytelników, którym przedstawiać będziemy jedynie prawdę.
Mamy świadomość, iż nasza działalność narazi nas na inwigilację ze strony służb specjalnych, jednak troska o państwo każe nam liczyć się z tym ryzykiem.
Wszystkim osobom, które zechcą z nami współpracować, gwarantujemy pełną anonimowość.

Niestety, w serwisie nic więcej nie znajdziemy o tej “gwarancji pełnej anonimowości”. Jedyny kontakt do redakcji serwisu PolandLeaks prowadzi na darmową skrzynkę pocztową w …Nowej Zelandii. Brak jakichkolwiek kluczy GPG, brak poradników jak w bezpieczny sposób przesłać do serwisu “gorące” dokumenty.

A tymczasem w serwisie pojawiły się już:

 • utajnione zeznania Masy,
 • informacje UOP na temat Bartimpexu,
 • sensacyjne kulisy sprawy Olewnika
 • notatka w sprawie operacji skupu długu FOZZ

…a także wywiad z emerytowanym oficerem Agencji Wywiadu, który opisuje jak torturował w mazurskiej wilii terrorystów, zdając sobie sprawę z tego, że popełnia przestępstwo.

Z rozmów z dziennikarzami śledczymi wynika, że można potwierdzić autentyczność części z opublikowanych przez PoladLeaks danych. Niektóre z dokumentów już od pewnego czasu krążyły po redakcjach.

Kto stoi za PolandLeaks?

Domena PolandLeaks.org została zakupiona w krakowskim Netarcie i obecnie korzystając z DNS-ów tej firmy wskazuje na adres IP serwera hostowanego także w Netarcie. Właściciel co prawda włączył ochronę danych kontaktowych w bazie WHOIS, ale i tak jesteśmy pełni podziwu dla jego cojones. Realizować “anonimowy” projekt, którego celem jest ujawnianie nieprawidłowości w państwie polskim i hostować go w serwerowni należącej do polskiej firmy, która podlega pod polskie prawo… I to jeszcze w czasach, w których Julian Assange, założyciel WikiLeaks, jest uwięziony w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie.

Miejmy nadzieję, że PolandLeaks ma backup swoich danych, a domenę opłacono z konta niepowiązanego z osobą prowadzącą serwis.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

80 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Długo nie postoi wszystko na Netart.pl (nazwa.pl). Więc pewnie jakiś admin szybko to usunie.

 2. Zarzucicie mi pewnie polski “sięnieudaizm” ale niestety w polsce tajne dokumenty nie wyciekają a są dawane ludziom w konkretnym celu

  • a myślisz że na zachodzie dokumenty nie są ujawniane w konkretnych celach tylko “wyciekają”? Proszę Cię…

 3. Gratuluje strategii związanej z anonimowością. PolandLeaks.org zarejestrowany w Polsce na pewno nie bedzie zdjety (o ile juz nie jest). Moim zdaniem tylko TOR ma sens przy takich serwisach lub ruscy sprzedawcy domen.

  • albo “frequency hopping” ;) pełny backup/mirror co chwile hostowany gdzie indziej ewentualnie jakieś losowe reverse proxies robione przez botnet. Takie informacje prędzej czy później się wyguglają, nie ma po co budować brand value wokół jednego konkretnego “polandleaks.org”

 4. Daje im tydzien moze dwa.. oo juz nie dziala :)

 5. Najpierw niech obalą obecny rząd, wystarczy nie głosować na następnych wyborach, zamiast ujawniać tajne dokumenty. Po co ? Żeby obce kraje miały na nas haki ? Bez sensu, jak czują się źle[i prawidłowo] to niech najpierw poszukają winy u siebie (czytaj wybory), a dopiero później obnażają tajemnice państwowe. Idiotyzm

  • Sądzę, że akurat ta garstka ludzi, którzy założyli ten serwis nie głosowała na PO. Może na KNP, może Palikota, ale ponieważ większość osób nadal głosowało na PO to postanowili pobawić się w wolność słowa, 4 władzę i szerzenie informacji po to, by osoby wierzące w PO zmieniły zdanie ;) Bo demokracja do sprawnego działania wymaga wymiany informacji.
   No chyba, że to jakaś podpucha…

  • na KNP ? To gratulacje, bo na te partie właśnie powinni głosować.
   To nie lepiej stworzyć ruch obnażający system rządzenia ? Pisać o syfie i przekrętach które robią politycy ? No, ale po co się przemęczać, lepiej ujawniać dane wojskowe etc.

  • Inferno, są takie ruchy, i są takie publikacje. Skoro jeszcze o tym nie wiesz, to zgaduje, że jesteś odbiorcą informacji o mamie madzi.

  • jak coś jest jawne to nie może być hakiem :) dlatego tak konieczna była lustracja na początku lat 90 :)

 6. Niebezpiecznik effect, już leży

 7. tak w zasadzie to chyba pierwszego ddosa zaliczyli…

 8. Link bez “www” na początku nie działa i AFAIK pisze się “cojones” :)

  Bardzo jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie, czy skończy się tak jak z Assangem?

 9. Czy to coś zmieni?

 10. Ups! Przeglądarka Google Chrome nie mogła się połączyć ze stroną polandleaks.org ;)

  • Strona już działa, też chwilowo miałem problemy. Swoją drogą, korespondencja plaintextem i serwery w Polsce to świetna strategia dla tego typu portali.

 11. pisze się “cojones” ;)

  • :)

 12. A to czasem nie taka zagrywka jak przygarniecie loga Anonimsom??
  Bo może na tej stronie za kilka tygodni będzie jedna wielka…
  Reklama faaplle, albo innego isrona.
  A istnieje też gorsza interpretacja… lep na donosicieli.
  Bo lepiej pokazać coś na zachętę mało ważnego i złapać kreta, niż.. sami wiecie.
  Albo to będzie podkopywać tylko jedną partię albo rząd i ma zadanie ściśle polityczne.
  Czyli zgromadzenie elektoratu… już nie takie numery robili politycy, mają długie macki.

  Tym nie mniej, jeśli faktycznie to jest ideowe, to niestety długo oficjalnie nie pociągnie.
  Trafi na większy kaliber afery, to rykoszetem pójdą serwery do prokuratury o pornografie, defraudacje albo coś się znajdzie pewnie…

  Mirror w i2p, albo coś we freenecie już bardziej by się nadał.
  Tak czy inaczej powodzenia i wytrwania na niespokojnym morzu informacji.

 13. Znowu leży.
  Poza tym. Ciekawe kto za tym stoi.
  Jedna domena, serwer w PL, brak PGP. To trochę biednie.

 14. To nie przypadkiem jakaś prowokacja? I to marna? Żaden mądry człowiek by tak nie postąpił. A strona już ledwo zipie.

 15. …a kto miałby sprawdzać prawdziwość nadesłanych dokumentów?

  • W tym rzecz, byłby to bat na niepokornych.
   Nie podskakuj bo znajdę na ciebie jakieś dokumenty.
   Brak weryfikacji źródeł skończy się tym że będziemy mieli smoleński, łapówki rządzących, teczki bolków i wszystko co teraz już wydaje się naciągane i w normalny sposób nie trafia do “elektoratu”.
   Ale jak zrobią to nie anonimowi, “Anonimowi”, to jak ręką odjął zniknie rozsądek,
   ludzie łykną bez zastanowienia i znów te sprawy trafią na wokandę, i tak w koło Macieju.

  • No oryginalny wikileaks miał ponoć ludzi od weryfikowania takich materiałów, oceniali ich prawdziwość, czy komuś nie opłacałoby się ich preparować itp.

   Inny problem to jakie materiały będą publikowane. WikiLeaks w końcu zaczęło publikować zamiast dokumentów udowadniających jakąś winę (co jest w USA legalne) wszystkie dokumenty, robiąc z tego show

 16. Stronka długo nie pociągnie… Szkoda, że osoba która za tym stoi nie ma jakiegoś dobrego informatyka jako doradcy… Pomysł naprawdę zacny.

 17. “Wywiad podejmuje wiele nielegalnych operacji, o których nie informuje społeczeństwa i tak powinno pozostać.”

  A jednak wywiad przeprowadził, by ludzie się o tym dowiedzieli. Albo to jakiś idiota, albo jest to zwyczajne oszustwo -_-

 18. A moze to po prostu konkurencja Netart zalozyla ta stronke? Teraz prokuratura wpadnie, zabezpieczy serwerownie i netart wylatje z biznesu…

  • Wydaje mi się to mało prawdopodobne.
   Czy w przypadku wystąpienia przestępstwa na VPS-ach providera usług serwerowych nie wystarczy zabezpieczenie samej maszyny wirtualnej?

  • powodzenia w zabezpieczaniu wirtualnej maszyny bez zabezpieczenia maszyny fizycznej… lol

  • Przychodzi policja, kopiuje plik maszyny na dysk USB i maszyna zabezpieczona.

  • Zależy od kalibru przestępstwa. Mieliśmy w firmie kilka wezwań z policji i zazwyczaj nie spotykałem tam ludzi którzy wiedzą o co chodzi, tylko trzeba tłumaczyć co i jak i dlaczego nie można tak jak oni by chcieli :>

   Prawdziwi informatycy pracują raczej przy grubszych sprawach czyli pedo, zabójstwa itd.

   Nikt też nie będzie aresztował komputerów netartowi, nie ich wina co klienci trzymają, w tym zakresie (jeszcze) prawo działa…

 19. po masce geja fałksa w logo mam nieodparte przeczucie że to robota jakiegoś gimbusa z whyweprotest i mam też przeczucie że skończy to się zwyczajną bagietą o poranku.

  • albo to robota tych smoleńsko-moherowych pajaców dla ktorych zwykłe strollowanie ankiety to “manipulacja służb” http://sek.karachan.org/index.php?title=Wydarzenie_Dekady#Demaskacja_spisku_Anymon.C3.B3w

   jeśli prawdziwa jest ta druga opcja – przewiduje niesamowite możliwości trollowania

  • czyżby niebezpiecznik-efekt ubił serwer karachana?

  • Tak, to na pewno oni!

 20. Jeśli chodzi o sposób działania tegoż serwisu, przypomniał mi się taki kawał:

  Leci lotniarz. Prosto na Pałac Kultury i Nauki i łup!! – uderzył w niego.
  Obserwowali go dwaj menele. Jeden wypala z takim tekstem:
  “Widzisz, Władek? Jaki kraj, taki terrorysta!”

 21. Zważywszy na sposób utworzenia,prowadzenia, zabezpieczenia, strona wydaje się być prowokacją nadzorowaną przez służby specjalne, albo została przejęta. Tylko nieświadomi użytkownicy wierzą, że ta, być może i niezależna w zamyśle inicjatywa, nie jest pod parasolem służb specjalnych tak naszych, jak i eksplorujących swobodnie we współpracy z naszymi wywiadów izraelskich, amerykańskich, czy niemieckich, zainteresowanych utrzymaniem reżimu i wyzysku Polski. Zbyt żywotne interesy mają w Polsce, aby takie oddolne inicjatywy zostawiać w naszych rękach.

  • Nie każdy jest nawiedziony :) Czasami czarny jest po prostu czarny, nie biały czy szary. Po prostu.

  • Podaj adres, to wyślemy zapas aluminiowych czpeczek ;).

  • Podaj adres, to wyślemy zapas czpeczek z amelinium ;).

 22. Pomysl swietny, realizacja byc moze nie taka swietna.

 23. Z tego co wiem, netart jest jakoś powiązany z “whois data protection sp. z o.o.”, którym zasłania się polandleaks… w każdym razie ciekawostka – gdy w góglu wpiszemy adres ip strony, dowiemy się że dawniej ten adres był powiązany z domeną miodowicz.com posła Kosntantego Miodowicza, która AFAIK siadła raptem miesiąc temu. Przypadek czy wina Tuska? :)

  • A w RSS mamy adres e-mail autora postów, jakbyśmy potrzebowali bezpośredniego kontaktu. To ja może przyjrzę się jeszcze trochę źródłom i poszukam numeru telefonu…

  • @gvintoo
   wygoogluj login z tego adresu mailowego :)

   jest i allegro i fotka ^^

  • A Panowie na Poland Leaks dissują dziennikarza o imieniu Przemysław (jego zdjęcia w Google Images)…

 24. http://i.imgur.com/JYM4E.png

 25. wow. brawo!

 26. Żałosne, że nie potrafimy nawet skopiować czyjegoś pomysłu. Ten serwis to jedna wielka żenada, ośmiesza ideę wikileaks.

 27. Już nie wspominając, że IMHO wywiad z “byłym agentem” śmierdzi lipą.

 28. Polska domena, polski hosting, już wierzę, że to na prawdę. A nie, sorry, trzeźwy jestem i nie wierzę.

  Strasznie mi to wygląda na prowokację. Wiadome służby na wabia wypuszczają trochę nieistotnych materiałów i czekają, aż ktoś będzie chciał przysłać przeciek niezatwierdzony.

  A wtedy… udana akcja milicji czy jak to teraz nazwą.

  • Prowokacja prowokacją, ale dane założyciela strony to na fotce się znajdują.

  • bambo prośba, policja i inne służby nie mają nic ciekawszego do roboty tylko stawiać jakieś biedastrony antyżądowe xD

  • Oczywiście, że mają milion ważniejszych spraw na głowie, ale jak zwykle zajmują się pierdołami. Polska administracja. A tak na poważnie to wydaje mi się, że ludzi mają problem z odróżnieniem tego co ważnie, od tego co nie ważne. I nie tyczy się to jedynie budżetówki

 29. gdzie wygrzebaliście rssa?

  • Emacsem przez sendmail.

  • tutaj:
   index.php?format=feed&type=rss

 30. Ech…

 31. ktoś wyczaił, że jest głośno w media o wikileaks, więc założył to w Polsce, bo serwis ma świetną reklamę na start i tyle. Żadne wyższe wartości, tylko chęć zarobienia kasy na reklamach, imho :P

 32. <meta name="author" content="Leszek""

 33. ale z was debile.. toż to jest przykrywka.. widzieliście że na “nielegalnej” domenie używano np,. “Mariusz O.” a nie pełne nazwisko ?? nie czytajcie tego !! to jest FAKE !!!!!!!!!!
  tyle informacji i sama działalność tej strony się nie zgadza że aż się dziwie że NIEBEZPIECZNIK czymś takim się zajmuje !!
  a może Niebezpiecznik też jest monitorowany ??
  zobaczymy po komentarzach…..

  • tak, niebezpiecznik jest monitorowany przez tajnego agenta skupu żywca :)

  • @af
   i Ciechana

 34. Autor tego projektu poszedł krok dalej jeśli chodzi o jego anonimowość i zmienił e-mail w rss z “prz***s***3@vp.pl” na “a@aa.aa” :)

 35. > Domena PolandLeaks.org została zakupiona w krakowskim Netarcie

  E, to jacyś lamerzy. Kto korzysta z tego szajsu…

 36. […] będzie tę prawdę przedstawiać? Tego nie wiadomo. Niebezpiecznik.pl podaje, że domena PolandLeaks.org została zakupiona i jest obecnie hostowana w krakowskim […]

 37. bajki.pl

 38. W Polsce zapewne mamy zbyt małe zagrożenie terrorystyczne ostatnio, więc postanowili je zwiększyć rzucając kolejne plotki vel przecieki odnośnie polskich obozów. Ostatnio rozne grupy wplywow chca z nas zrobic najgorszych parchów – jak nie antysemici (multum publikacji, o takich Niemcach juz teraz nic) to nazisci (przyjezdzaja do nas na marsze niepodleglosci, by walczyc z faszyzmem) a teraz pewnie bedziemy krzyzowcami torturujacymi wiezniow wojennych. Żeby jacyś fanatycy, ślepo wierzący w propagande medialna, zrobili u nas teren wypadowy. Kazde medium rozsiewajace te plotki bedzie odpowiedzialne i powinno byc odpowiedzialne za ewentualne konsekwencje dla kraju i jego mieszkancow. Gdybysmy chociaz mieli rzetelne dziennikarstwo. Strona smierdzi z daleka, przygladalbym sie jej z przymruzeniem oka i radzilbym to samo wam i waszym znajomym. Jest prawda i jest prawda. I interes szarych obywateli.

 39. Jakiś czas temu czytałem o inwigilacji w RP i okazuje się, że kraj nasz jest w EU w ścisłej czołówce. A może to jakiś fake? W sumie najłatwiej prześwietlić środowiska posiadające Security Clearance przez stworzenie fałszywego “miejsca zrzutu” tajnych dokumentów. Potem można już tylko łowić…

 40. “Z uwagi na bezpieczeństwo osób tworzących portal PolandLeaks, ich dane personalne nie mogą zostać ujawnione.” hyhy… to po co w ogóle dają zakładkę “Redakcja” jak i tak nie zamierzają nic tam pisać ;)

 41. Wywiad z “agentem” na pewno jest zmyślony… waterboarding tak nie wygląda.

 42. dla mnie to podjebka na maxa, wszystkoc o pisza jest napisane w formie elektronicznego domumentu, a nie ma zadnych skanow, a tu u juz przegiecie:

  Zeznania “Masy”

  Zeznania Jarosława Sokołowskiego ps. “Masa” – świadka koronnego w sprawie mafii pruszkowskiej.

  Aby uniknąć dekonspiracji osób które dostarczyły nam protokóły (ich podpisy są na niektórych dokumentach), zdecydowaliśmy się przepisać treść zeznań “Masy”

  nie wierze aby chcialo sie przepisywac tyle stron, lepiej bylo zeskanowac wszystko i w photoshopie zamazac podpisy , czy tak ? a nie przepisywac wiele stron textu. Wywiad z gosciem z wywiadu o polskich wiezieniach CIA tez wyglada na scieme, poprostu chlopaki podniecili sie i postanowili dorownac slawie prawdziwej WL , jak n arazie poki co zaden artykol do mnie nie przemawia…

 43. Moim skromnym obywatelskim zdaniem jest, że za tym stoi jakiś podjarany nastolatek, lub osoba która chce aby tak o niej myślano… Wkońcu czarny PR też doprowadza do sławy ;) … A taki artykół na niebezpieczniku to dopiero reklama prawda?

  • Błendy som celowe ;)

 44. […] przy okazji można jeszcze rzucić okiem na wątek w: https://niebezpiecznik.pl/post/polandleaks-ruszylo-polskie-wikileaks/ […]

 45. […] temu informowaliśmy o powstaniu serwisu Poland Leaks, którego twórcy popełnili kilka nieprawdopodobnie błahych błędów, umożliwjających ich […]

 46. Za PolandLeaks stoją najprawdopodobniej ss-mani, czyli służby specjalne (polskie/radzieckie). Nie daj boże coś tam przesłać…

  Czy mam na to 100% dowody – jeszcze nie, ale styl, język i udawany nieprofesjonalizm (np. brak GPG, serwery w Polsce) na to ewidentnie wskazują. Wielu polskich dziennikarzy śledczych też tak uważa np. Cezary Gmyz. Śledztwo prowadzę dalej…

  Pozdrawiam młodych hakerów!

 47. Teraz to jakies chinskie znaczki na stronie

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: