19:47
10/2/2014

W tym tygodniu Jarek Góra odpowiada na wasze pytania spod zeszłotygodniowego posta dotyczącego spamu. Przypominamy, że wszystkie posty z cyklu “Poniedziałek z Prawnikiem” możecie znaleźć w tym dziale.

Na pytania odpowiada Jarosław Góra – prawnik, szef departamentu Nowych Technologii i IP w kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, autor ipbloga.

VuQ: Czy jeśli firma to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to czy można traktować ją jak osobę prawną? (w świetle ustawy o spamie)

Jarosław Góra: Jako osobę prawną w świetle prawa cywilnego na pewno nie. Rozumiem, że pytanie dotyczy tego, czy osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą można „spamować”, czy też przez wzgląd na prowadzenie tej działalności nie. Kwestia ta pojawiła się w kilku(nastu) komentarzach w poprzedni poniedziałek – to, że ktoś prowadzi działalność jako jednoosobowy przedsiębiorca nie oznacza, że bez zgody tej osoby można przesyłać jej informacje handlowe.
Zgadzam się z poglądem, że gdyby ustawodawca chciał umożliwić przesyłanie wiadomości handlowych również jednoosobowym przedsiębiorcom (na ich imienne, a nie firmowe adresy), to zamiast sformułowania „osobą fizyczną” użyłby sformułowania „konsumentem”. Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną dopuściła wysyłanie wiadomości zawierających informacje handlowe na ogólne adresy firm i instytucji.

VuQ: Co w przypadku kiedy firma nie ma własnej domeny i wszędzie, na wszelkich materiałach i w bazach danych posługuje się adresem e-mail typu firma@wp.pl, albo firma@onet.pl itd?

Nie widzę problemu i związku z tematem ☺

GLaF: Czy te przepisy dotyczą także ofert telefonicznych? Mój bank i operator gsm regularnie do mnie dzwonią z ofertami, mimo, że nigdy nie wyrażałem zgody na dostawanie ofert drogą elektroniczną. Czy telefonowanie w świetle tych przepisów to też “droga elektroniczna”? Moim zdaniem tak.

Przepisy dotyczą przesyłania niezamówionych informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności poprzez pocztę elektroniczną. Ustawodawca podaje jednak drogę e-maili, jako przykład. W grę wchodzi zatem również przesyłanie np. SMS-ów.
Samo jednak dzwonienie, w mojej ocenie, nie oznacza przesyłania informacji drogą elektroniczną.

Yacine: Hm, czy tylko ja nie widzę odpowiedzi na pytanie: “Jak i gdzie należy zgłosić fakt bycia spamowanym przez jakąś firmę?”? Odpowiedź, która znajduje się pod tym pytaniem raczej brzmi jak odpowiedź na pytanie “Co to jest spam?”

Fakt bycia spamowanym można zgłosić na policję, prokuraturę, do UOKiKu, a także do GIODO. Te instytucje mniej lub bardziej zajmują się tą tematyką.

Kuba Rozpruwacz: “Jeśli podając adres wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie informacji handlowych (zaznaczając jakiś kwadracik, przyjmując do wiadomości jakieś oświadczenia itp.), nie powinniśmy mieć teraz pretensji, że je otrzymujemy” – nie JAKIŚ kwadracik i JAKIEŚ tam oświadczenie, ustawa wyraźnie mówi o WYRAŻENIU ZGODY, przyjęcie do wiadomości oświadczenia JAKIEGOŚ nie oznacza, że wyraziliśmy zgodę. A zgoda jest bardzo dokładnie zdefiniowana, nie może być domniemana, nie może być dorozumiana z oświadczenia o innej treści i musi być świadoma, jak panu prawnikowi wyszło, że zaznaczenie JAKIEGOŚ kwadracika albo zapoznanie się z JAKIMŚ, zazwyczaj byle jakim oświadczeniem, automatycznie oznacz wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną tego nie wiem. Temat omówiony pobieżnie, wprowadza czytelników w błąd a w dodatku powiela istniejące na rynku fałszywe opinie.

Oczywiście chodzi o konkretne i wyraźne oświadczenie o wyrażeniu zgody na otrzymywanie informacji handlowych, która nie może być dorozumiana.

Temat staramy się opisywać w sposób jak najbardziej zrozumiały dla czytelników, niebędących prawnikami, których raczej nie interesują prawnicze wywody, tylko proste, skrótowe, skondensowane i ogólne przedstawienie danego zagadnienia. Przyznaję, że temat nie został wyczerpany, bo nie staramy się tutaj pisać komentarzy do ustaw. Czy został opisany pobieżnie i fałszywie – nie uważam tak, ale każdy ma prawo do swojego zdania. Bardziej zainteresowanych tematem, w tym Pana, odsyłam do komentarzy prawniczych do ustaw (usude, uodo, zwalczanie nieuczciwej konkurencji, pr. telekom.)

Filip: Mam następujące pytanie – Jeżeli otrzymuje niechciane treści reklamowe (nie tylko spam przez pocztę elektroniczną ale np. telefony od telemarketerów), to czy mogę zarządać informacji skąd nadawca takiej wiadomości posiada moje dane kontaktowe ?

Może Pan, a osoba, która do Pana dzwoni powinna Panu udzielić informacji skąd ma Pańskie dane i w jakim celu je przetwarza.

Kowalski: Ja ciągle otrzymuje spam of firmy Enterso z ofertą ich badziewnych programów. Prosiłem kilka razy by mi nie wysyłali a oni na to że e-mail mają z internetu i beda wysyłać, bo mogą. Pomocy

Proszę spróbować zgłosić sprawę do GIODO i UOKiK. Może Pan również złożyć wniosek na policję.

Bman: Myślę że błędem jest utożsamianie spamu z niezamówioną informacją handlową zdefiniowaną w UoŚUDE. Polskie prawo definiuje i penalizuje jedynie niewielki fragment zjawiska zwanego “spamem”, właśnie jako NiH. I to tylko w niektórych przypadkach (do osób fizycznych). Dlatego np.
“nie będzie spamem również wiadomość wysłana na adres, który nie wskazuje nam osoby fizycznej, np. biuro@firma.pl (odbiorca nie jest osobą fizyczną, a tylko taka chroniona jest przed spamem).”
To nieprawda. To będzie spam (czyli po prostu niechciana przesyłka masowa, i np. będzie często rozsyłany w sprzeczności z Regulaminami świadczenia usług firm hostingowych), ale nie będzie to faktycznie niezamówiona informacja handlowa. Nie mylmy obu tych rzeczy.

W pełni zgoda, że SPAM jako zjawisko jest pojęciem znaczenie szerszym, niż niezamówiona informacja handlowa przesłana drogą elektroniczną do oznaczonej osoby fizycznej, w rozumieniu ustawy. My jednak skoncentrowaliśmy się na tym właśnie spamie opisanym w ustawie, a nie na zjawisku jako takim.

Marek: Dostaję troszkę spamu od jakieś firmy (też nie pamiętam czy im pozwoliłem czy nie), na dole jest link do rezygnacji, ale oczywiście nie działa (przypuszczalnie celowo). Da się coś z tym zrobić?

W pierwszej kolejności może Pan zwrócić na to uwagę nadawcy maila i wyraźnie zażądać zaprzestania przesyłania wiadomości handlowych. Przy dalszym braku reakcji może Pan spróbować zgłosić sprawę do GIODO i UOKiK. Może Pan również złożyć wniosek na policję.

Jarosław Góra

Jarosław Góra

Jarosław Góra, absolwent UJ, fascynat kwestii związanych z twórczością i nowymi technologiami. W pracy zawodowej rozwija specjalizację IP oraz zajmuje się prawem funkcjonującym w otaczającej nas cyberprzestrzeni i kwestiami związanymi z dowodami elektronicznymi i informatyką śledczą. Stara się burzyć utarty do przesady poważny i nudny obraz adwokata.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

27 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Może mi ktoś doradzić?
  Jakiś czas temu wziąłem telefon na abonament z nowym numerem. Od tego czasu cały czas do mnie wydzwaniają jakieś firmy z różnymi informacjami na temat spraw czy innych komorników… Problem w tym, że nie chcą się dodzwonić do mnie, a do kogoś innego. Jeszcze jak by wystarczyło im powiedzieć 10 razy żeby usunęli z bazy mój numer, żeby przestali… Ale to nic nie daje. Mówiłem, ze ten numer jest nie aktualny, a dalej dzwonią. W końcu przestałem odbierać telefony z niektórych numerów.
  + w tym wszystkim jest sprawa taka, że generalnie mógł bym wyciągnąć informacje na temat osoby do której się starają dodzwonić… To też nie jakiś problem, że od tak mogli by mi udostępnić różne dane personalne? Nawet jeśli o nic nie pytam, podają mi jakieś numery spraw, dane “moje” czy inne adresy…
  Jak na razie byłem u dostawcy usług to powiedzieli, że takie rzeczy się zdarzają, mogą mi zmienić numer jak zapłacę, ale nie gwarantują, że to się powtórzy.
  Próbowałem też szukać informacji na temat tej osoby i firmy w internecie i ewentualnie jakiegoś kontaktu, żeby poinformować, że do mnie dzwonią… Ale nic…
  Jakoś trochę gdzieś już mam, że jakiś komornik nie może się gdzieś dodzwonić, czy inny prawnik. To nie mój problem. A może bym im pomógł jakoś, ale na początku. Teraz to już mnie tylko denerwują bo nie przyjmują do wiadomości, że ten numer jest nie aktualny w sumie już parę miesięcy.
  Jakieś rady?

  • Można zablokować niechcianych rozmówców z poziomu aparatu telefonicznego.

  • @egia
   Zablokuje 5 numerow to z tych przestana dzwonic i pisac a zaczna z kolejnych. To nie ma sensu. Smsy dostaje jak na razie chyba z 8 numerow roznych. Do tego kilka bez numerow z jakiegos banku chociazby…

  • A czemu nie zaczniesz marnować ich czasu tak, jak oni marnują Twój? Umów się z jednym czy drugim komornikiem o 20, w takim miejscu, żeby musiał z godzinę poświęcić na dojazd w obie strony, pokaż mu swój dowód, to może zmądrzeje.

 2. Ja mam pytanie dotyczące “dołączonego” spamu. Np. zamówiłem w sklepie przedmiot, podałem email w celach kontaktu i oni wysyłają mi potwierdzenie dostania zamówienia a poniżej dołączają jakąś ofertę handlową, tak mimochodem ;). Czy to jest legalne?

 3. Zadawałem już 2 tygodnie temu pytanie o legalność udostępniania kodów pocztowych.
  Bo jak czytałem na stronie poczty polskiej są one prawnie chronione.
  Czy to możliwe ?

 4. Napisałem komentarz pod poprzednim artykułem ale pewnie jest już nieczytany a chętnie poznam odp na pewne kwestie (tak więc przepraszam za repost):
  Mam cztery przypadki i chętnie poznam opinię na ich temat:
  1. Zadzwoniono pod mój prywatny numer telefonu (stacjonarnego!) i próbowano mi wcisnąć kurs językowy. Czy to już jest spam (jest forma elektroniczna i niechciana oferta)?
  Nie pamiętam dokładnie rozmowy ale wydaje mi się, że twierdzili, że wygenerowali sobie numer. Na pewno nigdzie nie podawałem tego numeru. Wolno im tak dzwonić pod ślepe numery i nękać ludzi?
  2. Jedna z firm pośredniczących na rynku nieruchomości miała tak napisaną zgodę na przetwarzanie danych (celem przedstawienia oferty po którą się do nich zgłosiłem), że od razu wyrażało się zgodę na ofertę handlową od nich i od partnerów. Wolno tak? Żeby było zabawniej nie widziałem żeby ta firma zgłosiła swój zbiór danych osobowych (nie znalazłem na ‘https://egiodo.giodo.gov.pl’). Czy to jest karalne?
  Efekt jest taki, że po 4 latach zadzwonili do mnie z propozycją kredytu na zakup mieszkania. Wolno im tak, nic im za to nie grozi, czy muszą taką bazę rejestrować u GIODO?
  3. Bardzo popularny kiedyś (rok 2000) serwis z treścią na telefony komórkowe (np. dzwonki, loga) – skorzystałem z ich usług w roku 2000. Niby jak się skorzystał z ich serwisu to akceptowało się regulamin (do którego ciężko nawiasem mówiąc było się dostać). Teraz, po nastu latach od tego wydarzenia wysyłają sms-y w stylu “chyba mamy Twoje nagie fotki, upewnij się, że to Ty” zapłać i sprawdź czy to Ty. Ustawa o ochronie danych osobowych weszła w życie w 1998 roku, więc pewnie ich regulamin zawierał odpowiednie adnotacje. Z drugiej strony jak się dowiedzieć co się zaakceptowało, jak wyglądał ten regulamin w 2000 roku. Nawet nie wiem czy zmienili ten regulamin.
  Chciałbym usunąć swoje dane z tego serwisu ale mam pewną wątpliwość – teraz znają tylko nr telefonu komórkowego, jeśli wyślę pismo z żądaniem usunięcia moich danych to poznają więcej moich danych. Automagicznie przez ich stronę www nie da się tego zrobić. Pytanie: jak usunąć swoje dane (nr telefonu komórkowego, czy adres email niezawierający imienia i nazwiska) z takich baz? Mogą sobie bezkarnie to przetwarzać?
  4. Czy z definicji zgoda na przetwarzanie wygasa po jakimś okresie, czy też za 60 lat mogę dostać spam na podstawie “błędu młodości”?

  Wszystkie 3 przypadki odnoszą się do realnych, nadal istniejących firm.

 5. Tutaj są informacje dotyczące przepisów, które odnoszą się do przesyłania niezamówionej informacji handlowej (spamu): http://zapytaj.biz/jakie-przepisy-odnosza-sie-spamu/

 6. Ja mam pytanko może nietypowe.

  Na poczcie studenckiej (z automatu założonej przez uczelnię, której jestem zobligowany używać) uczelnia wysyła mi tony spamu. Może nie jest to stricte oferta handlowa, ale istna reklama uczelni. Wielokrotnie domagałem się zaprzestania rozsyłania spamu – bezskutecznie.

  Czy prawo może coś w tej kwestii?

  • A co mówi na ten temat regulamin poczty? Najbardziej logiczne byłoby, gdyby korzystanie z poczty w domenie uczelni było jednoznaczne ze zgodą na reklamy tejże.

   Pomóc może filtr w programie pocztowym. ;)

 7. A co w przypadku otrzymywania SPAMU nie z Polski, ale z państw UE lub USA, załóżmy że jest on właśnie od skelpów czy instytucji? Czy prośba o usinięcie danych i zaprzestanie komunikacji ma dla nich jakiekolwiek znaczenie?

 8. ja polecam program windows live mail i zalożyć jedno konto w outlooku i będzie nam spam zapamiętywało i przenosiło ze wszystkich kont spam do folderów podpisanych spam. i mamy dużo mniej pracy przy usuwaniu spamu

 9. Interesuje mnie czy ktoś z Was zgłosił się na policję, do GIODO czy UOKIK i jak wyglądała procedura.
  Ja otrzymuje codziennie od 5 do 10 maili z ofertami. Zabraknie mi życia by latać z tym codziennie na policję. Czy na to liczą spamerzy, że nikomu nie będzie się chciało lecieć ze zgłoszeniem? Czasem mam ochotę na to by udać się na policję, ale tu trzeba działań systematycznych. Dlatego uważam, że to walka z wiatrakami.

  Ale chętnie usłyszę historie kogoś, kto zrobił coś więcej niż dodatnie nadawcy do black list.

 10. Otrzymywałem spam na adres firmowy w ilości ok. 30 mejli dziennie. Rozwiązaniem było po prostu zlikwidowanie firmy i tak postąpiłem. Teraz mam święty spokój. Miłego dnia.

  • Nie sądzi Pan, że to “wylewanie dziecka z kąpielą”?

 11. Witam. Mam takie pytanie. Czy jest legalne takie coś, że dzwoni do mnie telemarketer z jakiejś tam firmy twierdząc, że “mój numer został wylosowany przez maszynę losującą” i chce mi wcisnąć jakieś gó…o, przy okazji zupełnie przypadkiem wiedząc ile mam mniej więcej lat. Ta “maszyna losująca” to jakaś luka w prawie? Zawsze mnie to zastanawiało. Czy to jest spam? Dziękuję, pozdrawiam.

 12. Ooo, super. Dziękuję Panie Jarosławie za odpowiedź :)
  Ostatni taki mail przyszedł kilka dni temu. Za każdym razem będę wysyłał prośbę o podanie źródła mojego adresu (na razie nikt nie odpowiedział, ciekawe dlaczego? ;)).

  • 1.Bo korzystają z kradzionych baz danych?
   2.Bo odpisujesz na spambota?

 13. “Samo jednak dzwonienie, w mojej ocenie, nie oznacza przesyłania informacji drogą elektroniczną.”

  IMO telefon to urządzenie elektroniczne, przynajmniej mówiąc o aparatach komórkowych.. ba! Smartfony można bez problemu nazwać komputrem, więc myślę, że dzwonienie jak najbardziej można zaliczyć na poczet ‘przesyłania informacji drogą elektroniczną’. Tak to przynajmniej wygląda ‘na logikę’ (wiem, że logika i prawo to dwie różne rzeczy =p)..

  @niebezpiecznik: nie wiem, czy to wkręt, czy tylko błąd, ale w stopce Wam się wyświetlił PHP z echowaną datą =)

 14. Niebezpieczniku nie idź ta drogą i wywal tę stopkę. Przecież te komentarze pojawiają się pod każdym wpisem

  • Ultimate troll

  • ?

 15. […] do naszych rad — wykonywaliście niezamówione testy penetracyjne, a na dodatek po godzinach spamowaliście — do tego “wasz kolega” ściągał z internetu “pirackie” […]

 16. Antoni Macierewicz jest pełen uznania dla Kamila Stocha, który na igrzyskach w Soczi startował w kasku z symbolem polskiego lotnictwa, biało-czerwoną szachownicą. Polityk PiS w programie “Więc Jak” prowadzonym przez “Super Express” i Superstację uznał “wojskowy” kask dwukrotnego mistrza olimpijskiego za hołd dla ofiar katastrofy smoleńskiej.
  Ta szachownica na jego kasku to wspaniały hołd oddany polskim lotnikom. Wspaniały sportowiec, wspaniały patriota. To oddanie hołdu tym, którzy polegli pod Smoleńskiem. To wspaniałe – powiedział Macierewicz.

  Kamil Stoch w Soczi występował w specjalnie przygotowanym na tę okazję kasku. Na tle pozostałych skoczków Polak wyróżniał się “wojskowym” malowaniem i biało-czerwoną szachownicą.

 17. Powtórzę pytanie z poprzedniej sesji na które nie uzyskałem żadnej odp.

  Czy autora artykułu mógłbym prosić o wykładnię, lub o sugestię jak walczyć ze “spamem” politycznym?
  Regularnie od roku – co miesiąc – otrzymuję maile od Ministra Gospodarki Pana Janusza Piechociński – skierowane bezosobowo (typu “Drogi Odbiorco/Czytelniku/Szanowni Państwo”, etc.) na swój adres mailowy – który:
  a) jest adresem prywatnym,
  b) jako adres prywatny został podany w chwili zakładania działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy (wymóg – do celów kontaktu Urzędu z wnioskodawcą)
  Z tego co wertowałam wszerz i wzdłuż – aby coś było spamem musi spełniać przede wszystkim przesłankę “informacji handlowej”. Wg. ustawy “Informacja handlowa” to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

  CZY ODWAŻY SIĘ PAN NAWIĄZAĆ DO TEMATU – czy jednak temat jest nie do ugryzienia?

  z poważaniem
  Czytelnik NBZ :-)

 18. Z pewnością możesz się wypisać z takiej listy, poszukaj…

 19. UODO ma w d***e skargi na spam telefoniczny, dopóki spamer nie poda nam łaskawie PEŁNYCH danych podmiotu, który reprezentuje (a zwykle rzuca tylko jakąś nazwę bez formy prawnej, niewystępującą w CEIDG ani KRS). Zgodnie z k.p.a. skarga musi zawierać oznaczenie podmiotu, którego dotyczy, a UODO uznaje sam numer telefonu za niewystarczający. Treść wezwania do uzupełnienia braków skargi sugeruje zgłoszenie przestępstwa z art. 107 u.o.d.o. Ciekawe, czy UKE udostępni dane podmiotu dysponującego numerem?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: