12:01
19/6/2020

W USA od kilku tygodni trwają protesty i walki z policją. Wiele osób straciło zaufanie do funkcjonariuszy i obawia się przebiegu nawet rutynowej kontroli drogowej. Jeden z internautów przygotował ciekawy “skrót” do Siri, czyli głosowej asystentki na iPhonie. Ale jest też wersja na Androida.

Hej Siri, zatrzymała mnie policja!

Takie magiczne słowa wypowiedziane do iPhona spowodują:

 • Zatrzymanie muzyki (jeśli jej odtwarzanie było włączone)
 • Zaciemnienie ekranu (zmiana jasności)
 • Wejście w tryb “nie przeszkadzać” (połączenia przychodzące są wyciszane)
 • Wysłanie SMS-a do “zaufanego kontaktu” o treści “Zostałem zatrzymany przez policję” wraz ze wskazaniem miejsca (lokalizacją odczytaną przez GPS).
 • Aktywowanie przedniej kamery i rozpoczęcie nagrywania video

Po interwencji, kiedy użytkownik zatrzyma nagrywanie, zostanie ono automatyczne wysłane do “zaufanego kontaktu”, a Siri przywróci jasność ekranu oraz wznowi muzykę.

Oczywiście, aby taka sekwencja zdarzeń aktywowała się na telefonie automatycznie, musimy mieć zainstalowaną aplikację Shortcuts (“Skróty”) i odpowiedni “przepis”, który można pobrać stąd. Musicie to otworzyć w Safari a potem wejść w edycję skrótu i zezwolić na uprawnienia:

No i oczywiście musimy mieć aktywną Siri (nie musi być włączona do słuchania w tle cały czas, może zostać wywołana przyciskiem bocznym). Niestety Siri jest w Polsce ułomna, bo nie rozumie naszego języka. Dlatego osobom, dla których język angielski stwarza problemy, proponujemy podmienić oryginalne wywołanie skrótu z “Hey Siri, I’m Getting Pulled Over“, na coś prostszego, np. “Ratunku” albo “Policja” (tak, paradoksalnie, choć Siri nie zna polskiego, niektóre pojedyncze polskie słowa rozpozna i można je przypisać jako wywołanie komendy — SOA#1, u mnie działa).

Skrót można oczywiście zmodyfikować do swoich preferencji. Niestety, skrót ten nie zadziała przy zablokowanym telefonie, a same skróty nie mają możliwości wyłączenia biometrii (a to by się przydało).

Jeśli komuś zależy na nagrywaniu zablokowanym telefonem, na szczęście na iPhonie da się to zrobić — używając aparatu ze skrótu z ekranu blokady. Wtedy jednak pozbawiamy się możliwości automatycznej informacji zaufanej osoby.

Na marginesie, polecam utworzenie sobie skrótu, który aktywuje się po rozpoznaniu urządzenia bluetooth, np. zestawu audio w samochodzie. U siebie mam wtedy pytanie, czy jadę sam, czy z kimś — i wtedy załącza się odpowiednia playlista (uprzedzając pytania, na tej “z kimś” nie ma trashmetalu i podcastów ;) — tu link do Spotify.

Zabezpiecz swojego smartfona!

Skróty to tylko jedna z funkcji iPhona, którą można wykorzystać do podniesienia bezpieczeństwa naszego smartfona (i nas samych).

Jeśli chcesz poznać inne i dowiedzieć się jak zabezpieczyć przy ich pomocy smartfona oraz jak zapewnić prywatność danym, które na smartfonie przetwarzasz i jakie aplikacje warto na nim zainstalować, to zapisz się na nasz webinar pt. “Jak zabezpieczyć smartfona?” w wersji dla posiadaczy iPhonów albo w wersji dla posiadaczy smartfonów z Androidem.

Dziś do 23:59 obowiązuje promocyjna cena, a z kodem policja” możesz ją obniżyć o dodatkowe 9,97 PLN :)

Na Androidzie (prawie) też się tak da

Osoby, które mają Androida mogą skorzystać z aplikacji Stop and Frisk. Nie robi dokładnie tego samego co opisany wyżej skrót do Siri, ale lepszy rydz niż nic.

Na koniec pozostawiam do przemyślenia kwestię, czy w przypadku konfrontacji z policją lepiej uruchomić nagrywanie powyżej opisanym sposobem (lub po prostu aparatem), ryzykując wyrwanie niezablokowanego smartfona z ręki i uzyskanie przez policjanta dostępu do wszystkich naszych danych czy może lepiej skutecznie zablokować telefon i chronić nasze dane. Moim zdaniem do dyskretnego nagrywania lepiej sprawdzą się inne urządzenia.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

32 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “ryzykując wyrwanie niezablokowanego smartfona z ręki” – uruchomienie kamerki klawiszem na obudowie w Androidzie nie odblokowuje smartfona, ale rzeczywiście daje możliwość skasowania tego bieżącego nagrania.

  • Tak samo jest na iPhone – też można bez odblokowywania włączyć nagrywanie i też da się to nagranie skasować bez znajomości kodu blokady.

  • A u mnie jest przenoszone do kosza, z którego można bez problemu przywrócić po odblokowaniu telefonu. Może to funkcja androida, może zdj google, a może Motoroli, sam nie wiem

  • W iOS tak samo można przywrócić usunięte nagranie już po odblokowaniu telefonu, wchodząc w Zdjęcia->Albumy->Ostatnio usunięte. :)

 2. Jest w ostatnio usunięte. Sprawdziłem sekundę temu.

 3. Na androidzie można użyć rutyny Google Asystenta

 4. “…a same skróty nie mają możliwości wyłączenia biometrii (a to by się przydało)” Wait a sec, czyli znając magiczne słowa bypassuje telefon, konkretnie iPhone, i sprawdzam co mi się żywnie podoba ? Mówię tutaj o sytuacji gdzie powstaje polski poradnik (w odpowiedzi na I’m getting pulled over) i znaczna (?) część użytkowników ustawia ten sam skrót (Ratunku) po czym ktoś im “zajumał”/skonfiskował telefon.
  Jeśli tak to mam rozumieć, to wygląda to na zrezygnowanie z bezpieczeństwa na korzyść teoretycznie (nie)bezpiecznego spotkania z policją :> We need to go deeper.

  • nie, wyłączenie biometrii =/= bypass, tylko wyłączenie touch/faceid i konieczność wpisania passa/pinu żeby odblokować telefon :)

  • Raczej chodzi o to żeby komendą głosową móc włączyć nagrywanie i wysłać predefiniowaną wiadomość, a nie całkowite odblokowanie telefonu. Przynajmniej ja bym tak to ustawił.

  • Ale się wygłupiłem, rzeczywiście chodziło o coś innego. Ale przydały by się obie ter rzeczy, żeby szybko deaktywować odblokowania za pomocą biomertii i aktywować kolejne zadania0 pomocą jednej komendy i odblokowywania telefonu. W androidzie mam opcję “lockdown” – po przytrzymaniu power button trzeba nacisnąć kłódkę.

 5. Na Androidzie zawsze możemy stworzyć regułę za pomocą ifttt lub taskera

  • Albo Automate.

 6. Ciri nie zna polskiego bo nie jest przeznaczone na Polski rynek. iPhone to urządzenie premium, w ich zamyśle nie dla hołoty z Polski. Tym, że ciri nie zna polskiego, a zna np. niemiecki mówi prosto w twarz ” nie dla ciebie Polaczku”.

  • Powoli Siri rozumie coraz więcej słów po Polsku. Chyba w końcu ją wepchają na Polski rynek.

  • Ale ty jesteś zakompleksiony. Apple ma w Polsce raptem 8% udziału w rynku, a w Niemczech 20%, co daje u nas 1,7 mln użytkowników, a w Niemczech pond 13 mln.

  • po zo wpychac. Wystarczy urealnic ceny i podwyzszyc jakosc. Na razie iphone hm… odstaja od konkurencji. Powiem wiecej zaczynaja odstawac od ‘zer rynkowych’ typu Xiaomi czy inne Lenowo/Moto. No chyba ze to ma byc jak z telefonem z marki Svarowsky. Uzywac sie nie da, jakosc kiepska ale ma znana marke od ‘czeskiej bizuterii’

 7. Wyłączyć biometrię po to aby twój palec nie został przyłożony do czytnika mimo twojej woli, mówiąc coś do telefonu który jest już w nie twoich rękach ;-)

 8. Pamiętajcie, że od 4.02.2020 Policja w ramach czynności zatrzymania, może odebrać telefon komórkowy.
  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów:
  §8 Zatrzymanie osoby
  1. Policjant przy zatrzymywaniu osoby:
  2) dokonuje sprawdzenia prewencyjnego, a w szczególności sprawdza, czy osoba zatrzymywana posiada przy sobie broń lub (…) oraz urządzenia telekomunikacyjne;
  3) odbiera broń, przedmioty i urządzenia, o których mowa w pkt 2;

  • Ale zatrzymanie to nie rewizja. Zatrzymanie to inaczej przygotowanie pacjenta na dołek. Zawsze traciłeś fanty, nawet sznurówki. Paczkę fajek mogłeś mieć.

  • Czyli powolutku, po cichutku przepychają zabezpieczenia organów represji ;)

  • Ale to przy zatrzymaniu.

   Ani legitymowanie, ani kontrola osobista, ani przeszukanie osoby nie przewidują odebrania czegokolwiek, chyba że chodzi o podrobione/przerobione dokumenty albo inne przedmioty których posiadanie jest zakazane.

 9. To już konkret jeśli chodzi o iPhone.

  Na androidzie Tasker zrobi to samo a nawet wiele więcej ( w zasadzie dopiero z takimi appkami smartfon jest smart :) )

 10. Jest jeszcze apka “Mobile Witness” w google play z opcją przesyłania nagrania we fragmentach od razu do chmury. Trochę zabezpiecza urządzenie jakby sobie ktoś chciał je pożyczyć i gmerać przy nim ;-)

 11. u mnie w samsungu da się nagrać przy zablokowanym ekranie by usunąć trzeba użyc biometri lub hasła

 12. Szkoda, że telefony Apple są drogie, ja bardzo chętnie bym sobie sprawił telefon z ekranem 4,7″ :)
  Gdyby tylko kosztował nowy 1500zl…

  • kup sobie iphone 6-8, mimo że to starsze modele, dalej świetnie się sprawdzają

 13. Nie wiem czy wiecie, ale niezależnie od wersji androida, często zdarza się że z aparatu da się przejść na home screen bez odblokowywania.

 14. Przekombinowane wystarczy nagrać dyktafonem dźwięk i tyle. W androidzie nagrywanie dźwięku działa na zablokowanym urządzeniu.

 15. Panie Konieczny, playlista genialna.

 16. Nie działa:
  – instaluję Shortcuts
  – wchodzę na tą stronę Niebiezpiecznika i klikam w link do tego skrótu (“pobrać stąd”)
  – po kliknięciu pobierz skrót pyta czy otworzyć Skróty
  – Z jakiegoś powodu otwiera mi AppStore zamiast aplikacji. Klikam “otwórz” bo mam ją zainstalowaną
  – Komunikat w apce: “Format skrótu jest zbyt nowy. Nie można otworzyć tego skrótu, ponieważ został utworzony w nowszej wersji aplikacji Skróty.” – co jest bullshitem, bo dopiero ją pobrałem, jest aktualna.
  – Klikam “Uaktualnij Skórty” i otwierają się Ustawienia -> Uaktualnienia iOS telefonu, mam aktualne oprogramowanie tel…

  ktoś ma jakiś pomysł na to???

 17. Super playlista, szanuję. Może nawet kiedyś sobie włączę :D

 18. Samo rozwiązanie ma sens jedynie, gdy skonfigurujemy je tak, by na bierząco wysyłało strumień do (własnej!) chmury, włącznie z poprawnym sfinalizowaniem kontenera video/audio, jeżeli strumień niespodziewanie się urwie. W takiej sytuacji – poza użyciem zagłuszacza GSM – nawet fizyczne odebranie/zniszczenie urządzenia nie uchroni Bandycji przed dostępnością nagrania z wydarzenia aż-do (nic nie stoi na przeszkodzie, by zaufana osoba/instytucja była automatycznie informowana, gdy takie nagranie pojawi się we własnej chmurze).

  *Naj*skutecznie używać do tego ukrytej, *nie** telefonowej kamery, podpiętej pod malutki układ z modułem GSM i specjalnie wpiętą w tym celu kartą (reszta jak we wcześniejszym przykładzie) – ale to już albo nieco droższa inwestycja, albo chwila dłubania z lutownicą. Korzyści są jednak ogromne – przydaje się nie tylko przy kontaktach z neozomowcami, ale w każdej sytuacji, gdy ktoś chce nas w coś wrobić (niezależnie od liczby fałszywych/przekupionych światków, solidne nagranie ma miażdżącą moc). Istny pogromca byłych mężów/żon, humorzastych czy przekupnych urzędników, “fachowców”, a nawet mechaników samochodowych, chcących brać mamonę za wyimaginowane usługi…

  Sky(net) is the limit of valid application cases :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: