11:18
31/1/2019

Płonie hala granicząca z Data Center T-Mobile. Jego pożar ma negatywny wpływ na sieć T-Mobile i niektórzy klienci tego operatora mają problemy z łącznością — zwłaszcza z firmowym Call Center, którego systemy znajdują się w palącym się budynku.

Nikt póki co nie potwierdził, że płonie serwerownia zawierająca dane klientów firmy T-Mobile. Serwerownie zresztą mają własne systemy gaśnicze (chociaż niektóre potrafią wybuchać). To że serwerownia nie płonie, nie znaczy jednak że będzie działać w obliczu “pożaru za ścianą”. W przypadku takiego incydentu naturalnym jest, że mogą nastąpić przerwy w dopływie energii, brak personelu w budynku lub nawet prewencyjna”ewakuacja” kluczowych maszyn. A to na pewno będzie miało wpływ na część usług.

Na fotografii poniżej — wedle jednej z osób znającej DC T-Mobile — serwerownia nie jest (jeszcze) trawiona przez pożar, na co wpływ mogą mieć właśnie spełnione standardy ochrony p-pożarowej jakich wymaga się od serwerowni (np. “ognioodporność” ścian). Czas pokaże, czy strażakom uda się uchronić DC przed ogniem, który jest “za ścianą”.

Najpełniejszą relację ma TVN24. T-Mobile zaś bardzo wyraźnie, bo na górze swojej strony informuje o tym zdarzeniu (z dość zabawną w tym kontekście “gorącą ofertą” poniżej komunikatu…):

Jeśli jesteście klientami T-Mobile, dajcie znać, co Wam nie działa w komentarzach.


Aktualizacja 31.01.2019, 12:32
Wedle przekazanych nam informacji, w DC T-Mobile w Annopolu znajdowały się systemy obsługujące m.in. Call Center oraz do obsługi GSM (styki z operatorami). Maszyny klientów znajdować mają się w innych DC.


Aktualizacja 31.01.2019, 19:53
Naświetlamy jeden z komentarzy poniżej:

Straż pożarna po przyjechaniu wyłączyła prąd w budynku
był problem z podniesieniem agregatów, pozatym strażakom się ten pomysł bardzo nie podobał (zbiorniki z paliwem do agregatów są blisko)
serwerownia jest wew. budynku oddzielnym budynkiem ze ścianami PPOZ 60 i 90
Na filmach fajnie widać jak ogień walczy właśnie z jedną z tych ścian – widać to w postaci długiej równej linii ognia w głębi budynku
Przepusty kablowe w większości były szczelne (pozatym są z innej strony), ale instalacje klimatyzacji ostro zaciągnęły pył i zatkały się filtry, dodatkowo podniosła się bardzo temperatura i klima przestała wyrabiać.
Wyzwolenia gazu nie było ale z tego co wiem to ręcznie musieli wyłączyć to, bo by się gaz wzbudził.
Ogólnie OPERS który był na zmianie jest teraz najbardziej doświadczonym DC-expertem w kraju (no może poza mną ;-))


Aktualizacja 1.02.2019, 11:47
Relacja od osoby, która odwiedziła dziś strefę zero:

Serwerownia wyłączona.
Klima nie pracuje. Agregaty nie pracują.
Sprzęt jest wynoszony (należy pamiętać Że zanim zostanie on przewieziony do innej serwerowni musi byc wcześniej sprawdzony, na nowo uruchomiony i przede wszystkim przedmuchany).
Niektóre naklejki na serwerach sa stopione wiec albo była bardzo wysoka temperatura w komorach albo niskiej jakości naklejki (mysle ze to drugie).
Jak zawsze w takich przypadkach warto zajrzeć do śmietnika bo mówi on sporo o tym czego w serwerowni brakowało :-)


Aktualizacja 3.02.2019, 13:54
Otrzymaliśmy kilka szczegółów dot. incydentu od osoby, która jest dobrze zapoznana ze sprawą:

Naklejki nie ucierpiały, jak już to [jest] delikatny burdel w dokumentach i nie wiadomo na jakich maszynach konkretnie stało kilka mniejszych mniej ważnych systemów (…)
Prąd został odcięty i finito, nic nie było podtrzymywane. Spłonęła niestety hurtownia piwa za ścianą. W serwerowni gaz został uwolniony, tylko jedna butla pełna. Jedna ściana ucierpiała dość poważnie i runęła, dach się jakoś trzyma.
Sprzęt teoretycznie nie ucierpiał, naklejki nietknięte. Sporo sprzętu już zabrane, [ale] nie ma gdzie tego ustawić i podłączyć.
Ze smaczków: spora część ruchu z innej serwerowni przechodziła przez Annopol, stąd tak bardzo duże problemy z całym T-Mobile.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

200 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ta HOT oferta trochę niefortunna:))

  • To raczej kara Boska za spamowanie i ciągłe telefonowanie. Można zwariować przez te ich natręctwo.

  • Jakiś czas po waszym artykule wyłączyli HOT ofertę :)

  • Oferte HOT wylaczyli, bo sami w biurze się z tego smialismy, a nie bo artykul na niebezpieczniku.

 2. HOT OFERTA

 3. Ciekawostka (może nie związane): właśnie dostałem już 4 raz tego samego sms’a z potwierdzeniem operacji przelewu z banku :) Ofcoz przelew zatwierdzony był już po pierwszym kodzie. Tak czy siak, zaczyna być to irytujące.

  • Zdecydowanie czas przejść na uwierzytelnianie operacji poprzez jakiś protokół w apce mobilnej. SMSy zostawmy innym celom ;-)

  • A do mnie nie przychodzą smsy weryfikacyjne z banku :/

  • Ten sam problem od rana. Jeden sms przychodzi w kółko kilka razy

  • Mam to samo! 10 raz przychodzi SMS z potwierdzeniem od banku. Przelew zostal wykonany.

 4. Poniżej piszą, że hala magazynowa ze spożywką.
  https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/pozar-w-warszawie-unieruchomil-call-center-t-mobile-nie-dzialaja-niektore-systemy

  • W magazynie pewnie były “Hot wings”

  • I hot-dogi :D

 5. Huawei już wysłał instrukcję autodestrukcji do swoich urządzeń po skandalu szpiegowskim? ;-)

  • Dziś na moje P20 Pro wjechało nowe EMUI (najpierw 8.1 a potem od razu 9.0). Pewnie dodano kilka “ficzerów”

  • Mam do laptopa TYLKO do internetu modem huawei z plusa z którym przeszedłem do nju i co jakiś czas dostaję chyba po chińsku pisane smsy.
   I jak tu nie mówić o szpiegowaniu?
   Na wysłane pytanie do operatora dostałem odpowiedź że nie maja wpływu na to skąd są wysyłane smsy
   Dla zainteresowanych – mam screeny

 6. Nikt nie pisał więc daje znać. Poza SMS’ami nie działa WIFICALLING. Znika belka “T-Mobile WiFi’, ale jak jestem pod wifi wpięty to każde połączenie ma “błąd połączenia” bez tego działają. iPhone 6S

 7. W neti tez był pożar i ktoś wykradł dane. Ciekawe czy scenariusz się powtórzy.

  • W Netii nie było żadnego pożaru, tylko eksplodował zawór od systemu gaśnieczego Vesda/SUG a to jest różnica

 8. T-Mobile śle dane do chmury, a warszawiacy się cieszą, bo wreszcie nie widać smogu przez ten dym.

  • Smog to nad Wawrem jest, stąd nazwa smog wawerski :)

 9. Chyba im się SSL spalił, bo strona Tmobile jest niezabezpieczona xD

 10. nie działają usługi oceny konsultantów pod 80170. Rozmowy, smsy, internet działa ;)

 11. Na FB w komentarzach pod postem o pożarze (gdzie jest informacja o możliwej awarii systemów) ludzie pytają o:
  -co się dzieje z siecią w [region kraju]?
  -dlaczego nie mogę wysłać SMS’a?
  -kiedy naprawicie?
  -nie działa roaming.
  Czy ludzie umieją łączyć fakty, używając do tego tego zgrubienia między uszami?

  • To jest klasyka w branży IT.
   Jeden błąd dotyczący sprawy X, po chwili klienci walą ze sprawami Y, Z, A, B, C, D, E – to musi być wina X. Ty masz doświadczenie i pewnie wykształcenie w tej materii, rozumiesz jak to działa. Laicy nie mają pojęcia, wyzbądź się tej iluzji.

 12. Zapaliła się hala, która znajduje się po sąsiedzku, było ryzyko rozprzestrzenienia się. W hali, w której jest pożar zawalił się dach.
  Straż pożarna ściąga składy z całego miasta.
  Jeśli chodzi o T-Mobile, to dotyczy to DC na Annopolu. Było tam CC oraz zbiegały się ważne światłowody. Wg naocznych świadków podobno serwery wynoszą na piechotę poza budynek, łapią co się da, byle ratować.

 13. U mnie nie działa jedynie wysłanie sms jak i połączenia. Jestem ciekaw co t mobile zrobi teraz z tym że spali się ich serwerownia gdzie mają dokumenty klientow

  • “jedynie”…

 14. U mnie problemy z połączeniami. Pomimo pełnego zasięgu nie można się do mnie dodzwonić. W srugą stronę też kiepsko.

 15. Razem z halą call center spłonął im certyfikat HTTPS na stronie głównej :D

 16. Nie działają usługi telefonii VoIP T-mobile w całej PL.

  • Mamy sip trunk od T-mobile, nie działały jedynie rozmowy zagraniczne, na krajowe i innych operatorów normalnie działało

 17. Alior zaczął wysyłać SMS-y autoryzacyjne z innych numerów, a chyba T Mobile UF jest obsługiwany przez nich.

  • Do mnie dalej nie dochodzą sms-y weryfikacyjne za aliora (alior kantor)

  • Pojawił się komunikat o tym, że niektóre usługi biznesowe dalej nie działają (obstawiam, że telemetria nie dziala w pełni – Główna usługa dla firm typu Alior).

   Jako były konsultant naświetle Wam jedną sprawę – systemy obsługi TM to puzzle. System X zależy od systemu Y i Z z kolei Y od systemu 1 2 3 4, system Z od 5 6 7, system 1 od A B C itd.

   Kiedy w systemie pojawiał się błąd TIBCO to właściwie mogło być to wszystko i nic, a support jedynie mówił o tym, że szukamy i wyślemy komunikat jak zlokalizujemy i naprawiamy problem.

   Zmniejszona przepustowość sieci powoduje problem też u partnerów roamingowych (które nie są jak twierdzą obsługiwani jak klienci macierzyści) . We Wrocławiu od pożaru zrywa co chwilę Internet, są straszne opóźnienia i straty pakietów – postawienie tego wszystkiego na nogi to systemowy koszmar bo jak wspominałem wcześniej – jak coś się zepsuje nawet bez pożaru to cały dzień może trwać pozornie błahej awarii systemu.

 18. Nie otrzymuję kodów potwierdzających płatności kartą :/

 19. Mi nie działają smsy wychodzące. O dziwo sms do mnie dochodzą.

 20. U mnie rano padała sieć w urządzeniu mobilnym i teraz czasami jest jakaś dziwna zadyszka.

 21. Potwierdzam, na zdjęciu ta część, która się jeszcze nie pali to m.in. serwerownie. Tylko to zdjęcie jest sprzed kilku godzin… Brak aktualnej informacji, czy ogień się nie przebił przez ściany.

 22. w 2019 stronę tmobile da się otworzyć po http, tj. nie mają wymuszenia https? boże

  wstyd

  • Wstyd? To wejdź sobie na główną stronę ZUSu i sprawdź cert. ;-)

  • Wstyd?
   A możesz jaśniej określić ten wstyd? bo brak wymuszenia https to niekoniecznie wstyd w szczególności na poziomie informacyjnym.
   Oczywiście wizerunkowo ma jakiś wpływ ale to niekoniecznie wstyd.

  • Jaki wstyd? Że telnetem moge stronę oglądać? :P

 23. Mi nie działa roaming i połączenia międzynarodowe, poza tym reszta serwisu sprawna: internet, sms, połączenia krajowe.

 24. SMS wychodzą ale nie dochodzą w ramach T-Mobile, ale dochodzą z T-Mobile do innych sieci

 25. Ważne centrum danych głównego operatora telekom. w kraju, a trzymają to w hali przez ścianę z hurtownią spożywczą? Ktoś za mocno ściął koszty. Ech, ci menadżerowie…

  • drugie w Piasecznie wygląda tak samo

  • To w Piasecznie jest jeszcze na ścieżce schodzenia na Okęcie. Ale to jeszcze GTS budował.

  • Nie jest na ścieżce…. Ta przebiega mniej więcej nad wschodnią częścią miasta.

 26. Jak się wyłączy Volte i wifi calling to smsy i połączenia działają, Miboa nie działa a z dostępem do internetu nie ma problemów

 27. U mnie zablokowane SMSy i połączenia na stacjonarne. I czasem komunikat że sieć nie dostępna i rozłącza.

 28. Nie działają też karty telemetryczne t-mobile

 29. Problem z wysłaniem i odebraniem SMS. Brak internetu.

 30. Do 12 z hakiem nie dało się wysłać SMS do play

 31. kitajce?

 32. Do mnie przychodzi co kilka minut ten sam sms.

 33. a ja się dziwiłam dlaczego od rana nie mogę wysłać żadnego SMSa!

 34. Nie działa eSerwis

 35. Problemy z wysyłaniem i odebraniem SMS.

 36. Kody USSD i iBOA nie działa.

 37. T-mobile przenosi dane do chmury :)

 38. Kilka suchych faktów

  Straż pożarna po przyjechaniu wyłączyła prąd w budynku
  był problem z podniesieniem agregatów, pozatym strażakom się ten pomysł bardzo nie podobał (zbiorniki z paliwem do agregatów są blisko)
  serwerownia jest wew. budynku oddzielnym budynkiem ze ścianami PPOZ 60 i 90
  Na filmach fajnie widać jak ogień walczy właśnie z jedną z tych ścian – widać to w postaci długiej równej linii ognia w głębi budynku

  Przepusty kablowe w większości były szczelne (pozatym są z innej strony), ale instalacje klimatyzacji ostro zaciągnęły pył i zatkały się filtry, dodatkowo podniosła się bardzo temperatura i klima przestała wyrabiać.

  Wyzwolenia gazu nie było ale z tego co wiem to ręcznie musieli wyłączyć to, bo by się gaz wzbudził.

  Ogólnie OPERS który był na zmianie jest teraz najbardziej doświadczonym DC-expertem w kraju (no może poza mną ;-))

  jak się czegoś jeszcze dowiem to dopisze

  • > był problem z podniesieniem agregatów, pozatym strażakom się ten pomysł bardzo nie podobał (zbiorniki z paliwem do agregatów są blisko)

   Paliwo jak paliwo, strażakom również przeszkadza obecność zasilania podczas prowadzenia akcji gaśniczej.

  • Po raz kolejny problem z podniesieniem agregatów. Może ktoś przypomni mi gdzie ostatnio się to pojawiło? Pytanie nr. 2 dlaczego po tamtej “wpadce” w innym miejscu zasilanie awaryjne nie chce się podnieść, czyżby nawet nie Polak mądry po szkodzie (pomijam wskazane poniżej w komentarzu, że strażacy nie są jednak zainteresowani gaszeniem urządzeń pod napięciem)?

 39. Witam, dziś jechałem z Belgii do Francji, nagle w B koło Antwerpii Internet się urwał, a mówiąc konkretnie wywaliło z sieci. Trochę konsternacja bo nie chciał się telefon zalogować do żadnej z sieci w Belgii. Pomyślałem że padła Belgijska sieć, ale coś nie grało skoro firmowy Orange bez problemu działał. Jednak próba wykonania połączenia z orange do call center t mobile (Boa) = otrzymaniem komunikatu o niemożności wykonania połączenia co tylko utwierdziło mnie że to jednak Belgijska sieć ma problem. Mówię, zaraz wjadę do F i problem zniknie. I jak się domyślacie nie zniknął Orange bez problemu śmigał a TMOB nawet się nie rejestrował. (zupełnie odwrotnie niż normalnie, to zawsze orange jest tym złym ;) ) . Już teraz wszystko się wyjaśniło. Dobrze że nikt nie ucierpiał. Szczerze lubię te sieć T MOBILE, daję radę – jestem 2 lata abonentem nigdy nie miałem powodów do narzekań.. Pozdrawiam .

  • Ja bylem abonentem T-Mobile (wczesniej Era) przez 18 lat kiedy moi znajomi przeskakiwali miedzy operatorami co 2 lata. Ale wystarczylo, ze w zeszlym roku oszukali mnie na ofercie w zwiazku z nowa umowa zebym zmienil operatora (przesluchali rozmowe kiedy zamawialem uslugi). Podczas kazdej tego typu rozmowy w razie czego nagrywam wszystko u siebie bez powiadamiania drugiej strony…

 40. No to słabo… a co na to Krajowa Ustawa… czyż nie powinno być odpowiedniego backupu. Przy takim gigancie automatycznie powinien zaskoczyć ośrodek zapasowy… jest taki?

 41. Nie moge wyslac sms!!!

 42. Tak jak ktoś wspomniał,
  jak dla mnie to mógłby być “fajny” atak na np. usługi banków z sms/ami zawierającymi kody potwierdzające a taki pożar jako przykryweczka czy odwrócenie uwagi.

 43. przesyłają dane do chmury? dosłownie….

 44. Nie można się do mnie dodzwonić (z miejsca rozmowa jest odrzucana), ale ja mogę dzwonić normalnie. Nie wiem czy to ma związek, ale pasuje mi dziś, bo mam dzień wolny :)

 45. U mnie w komentarzach wszystko działa jak należy ;)
  A jeśli chodzi o T-Mobile to na obecną chwilę wszystko też działa prawidłowo. Jedynie do aplikacji na androida z T-Mobile nie można się zalogować, właśnie ze względu na ten pożar. Ale bez niej da się przeżyć. :)

  • :D Dokładnie – u mnie też w komentarzach wszystko działa :]

 46. Poza ich stroną nie działają:
  – bramka SMS do hurtowej komunikacji z naszymi firmowymi klientami
  – numer naszego call center utrzymywany w T-mobile

  to tak z grubszych rzeczy.

 47. Dostałem tego samego smsa (Sorry, I cant talk right now) już 11 razy :D

  • U mnie to samo. 12 SMSów. Ale powtarzany jest tylko pierwszy SMS jaki dzisiaj dostałem, pozostałe doszły tylko raz, bez problemów.

  • Przed chwilą zacząłem dostawać powtórki innego SMSa, odebranego kilka godzin temu ;)

 48. nie zebym sie czepial, ale tak wielka firma jak Tmobile powinna miec chyba plan na takie cos, nazywa sie to Disaster Recovery i np. utrzymywac drugie call center w innym miejscu na wypadek wlasnie czegos takiego….

  • DRP w Polsce? Paaaanie kto by tam piniondze na to tracił ;)

 49. U mnie (Heyah) od rana nie docieraja żadne SMS-y i nie działa sprawdzanie stanu konta kodem *108#. O dziwo, można dzwonić i odbierać rozmowy.

  Jak ktoś jeszcze wierzy w PR-ową propagandę o rudendantnych łączach, zapasowych centrach danych i innych bzdurach to ma kolejny przykład. Jeden pożar i usługi w całym kraju leżą. Czyż nie inaczej było, gdy spłonął most Łazienkowski? MON i Sąd Okręgowy off-line a nawet wysiadły telefony w UM w Białymstoku. Tak tak, gdzie Rzym a gdzie Krym, gdzie Warszawa gdzie Białystok!

 50. telefon w mojej firmie są w T mobile. jak na razie mamy 2 problemy :
  1. niektóre smsy z zewnątrz przychodzą po kilka, czasem nawet kilkanaście razy (rekord 18 XD)
  2. sms z naszych telefonów nie zawsze docierają do adresatów (nie można wysłać wiadomości)

 51. Ja nie moge doladowac konta z Tmobile

 52. A czy ktoś coś wie o Google i dlaczego od dobrych dwóch dni są problemy z zalogowaniem, albo ciągle wyskakuje błąd 404 na blogach?

 53. Do mnie nie przychodzą sms autoryzacyjne z mbanku. Natomiast sms z inteligo prrzychodzi już 5 raz. Tak samo z innymi smsami, jak ktoś rano wysyłał mi sms, to przychodzi mi teraz co pół godziny ten sam sms.

 54. Mi w ogole nie dziala ekran od telefonu :/
  Caly popekal i w 3ch rogach nie ma w ogole szkielka.
  Telefon nie byl kupowany w tej firmie ale karta SIM jest z T-Mobile.

 55. Od h 11 do tej pory sms’y były to dwa przychodzą do odbiorcy i powiadomieni nom stop

 56. Przed chwilą zaczęły spływać do mnie SMSy z całego dnia, w tym również takie, które jak wynika z treści nie były kierowane do mnie (“Lakier dla Pani jest już w sklepie” ;) ). Ciekawe czy to przypadek (w końcu zawsze ktoś może pomylić numer), czy to skutek awarii? U was też coś takiego przychodzi?

 57. Nie wiem, czy to ma związek, ale dziś parę placówek pocztowych we Wrocławiu miało problem z internetem (a konkretnie jego brak + niedziałające terminale). Może przypadek, a może mieli neta z T-Mobile właśnie…

  • Jak najbardziej ma to związek.

 58. Sprawa jest jasna: w T-Mobile pracuje BOFH.

 59. O godz. 10:00 zorientowałem się, że nie mogę wysyłać SMS-ów. Po 12:00 usługa już działała. Z kolei zacząłem dostawać sygnały, że”użytkownik jest nieosiągalny”.

 60. Nie działa przekierowanie połączeń, reszta usług opornie ale dziala

 61. era – problemy z sms i internetem

 62. Właśnie dostałem na dwa numery sms od ‘Fortunato S.A.’ o jakimś nieistniejącym zadłużeniu żeby sie z nimi skontaktować. Czyżby pożar był odwróceniem uwagi?

 63. Pracuję u konkurencji. Dosyć szybko dotarła do nas informacja o problemach T-Mobile (wiadomo, Wielka Czwórka komunikuje się miedzy sobą, czy to oficjalnie, czy nieoficjalnie). Miałem trochę wątpliwości jak zachowają się nasi pracownicy, ale byłem pod wrażeniem – ‘odzyskałem wiarę w ludzkość’. Pół dnia nam zjadła ciekawość co się dzieje w T-Mobile, w kuchni/na korytarzu trwały rozmowy wypełnione szczerym współczuciem. “Nie będą mieli spokojnego weekendu”, “dobrze, że nikomu nic się nie stało”, “ciekawe, jak pełne mają DRy’ – to jedne z wielu, fajnych, komentarzy.

  T-Mobile – na co dzień walczymy o Klienta, konkurujemy ofertą, poprawiamy jakość usług i obsługi, ale teraz trzymamy kciuki, byście podołali sytuacji bez strat, a Klienci byli wyrozumiali. I wierzę, że piszę to w imieniu wszystkich telekomów.

 64. Wybaczcie głupie pytanie, ale kto to jest OPERs?

  • Operator, taki gościu który siedzi i patrzy, czy DC działa. Pewnie zarząd się do dziś zastanawiał po co on jest i czy można go zwolnić, bo przecież ‘nic nie robi’ :D

  • aa.. czyli opers to po prostu operator xD
   na pewno miał gorący poranek

 65. Ja doładowałm dzis konto na karte na przelewy 24 i niestety zeżarło mi kase a doładowania brak. Taka sytuacja…

 66. ogólnie to KARMA WRACA su.o

 67. Sms przychodzi cały czas ten sam, dostałem również info. że nie można było się do mnie dodzwonić cały dzień.

 68. rano były problemy z połączeniami pzychodzącymi.

 69. Ja zostałem dziś odprawiony z kwitkiem na poczcie w Warszawie z powodu awarii T-Mobile.

 70. Dobrze, ze jestem w Vodafone

 71. brak możliwości doładowania telefonu z konta bankowego

  • U mnie nie dziala link do dokonania platnosci za fakture (link z maila)…

 72. Najlepsze sa komentarze ludzi z narzekaniem. Ze czemu sie nie przelaczylo automatycznie. Taka firma to powinno wszystko dzialac od pstrykniecia palcem…. Pracuje w gigancie i wiem jak od kuchni wyglada przelaczenie. Automat w teorii dziala tylko na glownych uslugach ktore przynosza kase. (W tym wypadku pewnie dzwonienie ( bo raczej dzieci wysylaja smsm) i programy do ksiefowania :-) ). A reszta przelaczenia wyglada tak ze sztab informatykow musie sie zebrac bo najwazniejsza jest konsystencja danych.

  • Jeśli można wiedzieć: jakiej „konsystencji” są Wasze dane? Ciekłej, czy może gazowej?

   Sponsorem tego komentarza jest wyraz „spójność”.

  • … kahu, kahu …. “koherencja” … kahu, kahu …

 73. Brak możliwości doładowania konta, brak przepływu informacji w postaci smsów lub kompletny ich brak. Nie mogę doładować konta, a więc nie można również korzystać z wielu pakietów, na które pobierana jest stała co miesięczna opłata. Proszę o informację, kiedy wszystkie usługi zostaną przywrócone.

 74. U nas np. wciąż nie działa wirtualna centralka, wraz z dostępem. Przez chwilę też nie działały nr. wewnętrzne, ale to już naprawili.

 75. Nie mogę dalej doładować telefonu już 2 dzien

 76. Nadal nie działa płatność kartą z 3D secure w Alior Bank :/

 77. Chętnie bym przeczytał jakieś fachowe postmortem od T-Mobile jak już sobie poradzą z postawieniem wszystkich systemów.
  Sam mam telefon w tej sieci, klient biznesowy, o ile to ma znaczenie. Z SMSami zupełnie nie zauważyłem problemu, natomiast był moment (około 18), kiedy nie mogłem się zupełnie dodzwonić na 3 różne numery w innej sieci komórkowej (“abonent tymczasowo niedostępny”). Co ciekawe, w tym samym czasie bez problemu dodzwoniłem się na numer stacjonarny w jeszcze innej sieci. Problem dość szybko zniknął i znów numery były osiągalne.
  Wygląda jak kłopoty na styku między niektórymi innymi dostawcami albo jakieś przełączenia.
  Nie jestem niestety ekspertem od łączności, więc nie odważę się więcej spekulować. Może ktoś z Niebezpiecznikowej społeczności mógłby posnuć opowieści co może dziać się w takich przypadkach, od technicznej strony?

 78. Odblokowali kartę :) bez doładowania dzisiaj(1.02.2019),

  Wczoraj jednak rano doładowywałem ze strony tmobile i brak sms oraz było 0 na koncie i głos brak środków podczas próby łączenia – dziś łączy bez problemu.
  Mało jest informacji w ogólnopolskich mediach w przypadku tak wielkiej awarii :(
  Powodzenia w usuwaniu usterki.

 79. U mnie nie działają MMS-Y (przekaz zdjęć) – smsy działają bez zarzutu

 80. U mnie nue dzialo bo kupilem doladowanie na mix to podalem numera to nie dziala. I mam do dzisisaj mi blokowanie telefonu ale nie dziala Doladowanie podalem wpisax

 81. Wg mnie jest to obecnie największa awaria DC w Polsce i największa awaria w EU od 2010 roku

  • chyba BARAKU, nie nazywaj to serwerownią… to AMATORKA

 82. Nie mogę doładować konta w aplikacji T-Mobile już drugi dzień. Ciekawe kiedy mają zamiar to naprawić.

 83. Nie mogę doładować konta. Nie mogę wysyłać kodów. Nie mogę czasem zadzwonić. Kiedy to naprawia?

 84. Klienci korzystający z usługi direct voice od tmobile (voip po sipie) mają problem z połączeniami wychodzącymi – dzwonisz i przez kilkadziesiąt sekund cisza ale czasami po tym czasie zaskoczy i połączy.

  • Nie potwierdzam, mamy sip trunk od t-mobile i wszystko działa, wczoraj nie działały tylko połączenia zagraniczne

 85. Wczoraj brak komunikacji poprzez wiadomosci sms/mms. Dzisiaj jeszcze brakuje komunikacji mms.

 86. Nie mogę wysyłać ani odbierać mms

 87. Wczoraj (31.01) rano i w ciągu dnia mogłam się dodzwonić na numery w T-Mobile i Playu, nie mogłam na numery w Orange oraz zagraniczne (a zagraniczne są mi bardzo potrzebne :/), innych nie sprawdzałam. Do mnie można było się dodzwonić normalnie, nawet z zagranicy. Wysyłanie SMS-ów działało bez problemu, nawet poza kraj. Wieczorem wróciła możliwość telefonowania do wszystkich sieci w Polsce. Poza kraj nie mogę dzwonić nadal.

 88. Witam kiedy będzie można doładować konto, nie mam jak zadzwonić

 89. Probowalem dzisiaj zaplacic za fakture uzywajac linka z e-maila od T-Mobile, ale poki co nadal wywala mi “ERR_CONNECTION_TIMED_OUT” probujac laczyc sie z cod.t-mobile.pl

 90. K…a ludzie ogar! To jest awaria gigantycznej bazy danych i węzła wielu olbrzymich systemów spowodowana pożarem. Przywrócenie wszystkiego zajmie trochę czasu, to nie wasze cholerne Windowsy gdzie po zwisie restart, 30 sekund i komputer działa z powrotem.

  • I serio wierzysz w to, że jeden z największych operatorów telco w Polsce trzyma “gigantyczną bazę danych” w jednym miejscu bez redundancji i planu przełączenia wszystkiego w 4h (to nawet nie jest “trzy dzięwiatki”?
   Jeśli tak to powinni się zająć pszczelarstwem – większy pożytek dla ludzi by z tego był :-)

  • Jak kosisz z ludzi miliony to stać Cię na postawienie 2 serwera z kopią bazy w innej lokalizacji. Dlaczego “serwera”? Bo jak widać o redundancji mowy nie ma, więc pewnie stoi tam bardzo szybki serwer, który jest centralnym punktem całego bałaganu i jego pad składa wszystkie usługi.
   Swoją drogą dobrze zaprojektowana baza mogłaby nawet sensownie działać na pojedynczych maszynach, ale koniecznie w innej lokalizacji powinna być replikowana kopia.

 91. U mnie problem z przekierowaniem połączenia. Wczoraj przekierowałam służbowy numer w T-mobile na swój prywatny i do dziś nie mogę zdjąć przekierowania :/

 92. Czy ta awaria może mieć jakieś działanie na to że nie mogę konta doładować ?. Mam numer z Heyah, a jak wiadomo Heyah to też T-mobile/

 93. Posłać gdzieś D00fa do roboty!

 94. Mam glupie pytanie.
  Czy bedzie artykul / analiza po pozarowa ?
  – Jak nie budowac budynkow aby zabezpieczyc sprzet IT przed pozarem ?
  – Na co zwrazac uwage podczas pozaru w przypadku takiego schematu budowli IT ?
  – Jak mozna lepiej zabezpieczyc taki budynek w przyszlosci ?
  – Jesli pozar juz powstanie to jak ograniczyc pozar do maksimum ?
  ” instalacje klimatyzacji ostro zaciągnęły pył i zatkały się filtry, dodatkowo podniosła się bardzo temperatura i klima przestała wyrabiać. “

  • Nie ma szans. Jest taki kociol ze nikt sie nie przyzna do tego jak akcja byla przeprowadzana. CC caly czas nie dziala tak jak powinno nie mowiac o reszcie… a ludzie pracujacy nad awaria od kilku dni nie byli w domu….

  • Ręka do góry, kto:
   – ma w swojej serwerowni składzik kartonów po sprzęcie?
   – nie ma podpiętego REPO przy UPS-ach do pożarówki ani do czegokolwiek?

  • Ja bym się bardziej skupił nie na “jak zabezpieczyć budynek”, ale “jak nie mieć SPOFa”. Pomijam już najlepsze rozwiązanie, czyli automatyczne przepięcie usług do innej lokalizacji, ale na pewno na takie przypadki powinna być procedura ręcznego przepięcia wszystkiego do innego (może nawet nie własnego!) DC. Wiele firm ma z tym problem, ale niektóre mają chociaż plan awaryjny, który zakłada że człowiek jest w stanie przepiąć usługi w skończonym czasie.
   Tutaj z tego co widać – najgorszy możliwy wariant, czyli żadnej redundancji, o failoverze (bez znaczenia czy automatycznym czy manualnym) można zapomnieć i DR (disaster recovery) leży i kwiczy.

 95. Widzę, że udało się przenieść większość danych do chmury ;D

 96. Wielkie problemy z internetem mobilnym w T-mobile (bardzo wolne wczytywanie treści). Po aktywacji VPN problem znika, czyli wszystko jasne.

 97. Udało mi się dodzwonić dziś na infolinie dla klientów Corporate – dostałem informację od Opiekuna że aktualnie wszystkie połączenia dla klientów biznesowych są przekierowane na jedną komórkę i Pani nie ma dostępu nawet do internetu nie mówiąc nic o systemach – dużo jeszcze pracy przed nimi.

 98. Czyżby Doof przysnął na zmianie z papierosem?

 99. O co chodzi z tym zaglądaniem do śmietnika ?

  • O co chodzi? O prośby i propozycje zmian, unowocześnień, poprawy jakości i bezpieczeństwa pisane do włatców, a wywalane do kosza.

 100. Kuriozum:
  https://biznes.t-mobile.pl/pl/produkty-i-uslugi/centra-danych/biuro-zapasowe
  Czyli w skrócie: Mamy zapasowe centrum danych i biuro dla klientów ale o swoim zapasowym nie pomyśleliśmy :-)
  Infolinia nic nie wie, na stronie komunikat ukryty w zakładce “dla mediów”.

 101. Ciekawe, dlaczego ściany mają tylko REI90 ?
  Ja bym zrobił REI240 w takiej ważnej serwerowni.

 102. Kiedy będzie coś działać?
  Mężowi nie działa sprawdzenie konto I nie wiem do którego na?
  I Z 20 razy ten sam SMS mu przyszedł.

 103. Nie moge wysylac sms

 104. Dzięki tej “HOT ofercie ” nie możliwe jest uzyskanie kodu w mBanku przy parowaniu urządzeń z kontem

 105. W tym czasie byłem w Szwajcarii… naliczyło mi dane za roaming danych jakić kosmos… 4 tys. za dwa dni gdzie miałem ustawiony limit na 600pln. Ponadto w piątek rano wylogowało mi telefon i synowi. Zostalismy bez kontaktu do sibie jak również logowania np. do T-Mobile usługi bankowe (autoryzacja na telefonie fingerprintem). O zgrozo miałem wstawić tam serwery pół roku temu… thanks God. Pozostaje wyjaśnienie rachunku na 4 tys., zmiana operatora i Banku. Drobny pożar i jesteś bez mozliwości komunikacji i płacenia w obcym kraju…

 106. Jeden pozar i lezy cala Heyah, nie dziala strona WWW, nie mozna doladowac konta czy sprawdzic jego stanu. Serio jeden budynek odpowiada za cala siec w Polsce? Przyjdzie wojna to Nas odlacza w kilka godzin xd

  • Nie trzeba wojny. Odłączą prąd, większość bez fb nie będzie miała po co żyć.

 107. Nie mogę normalnie wejść do Internetu,to po prostu wielka Lipa

 108. Nie mogę doładować wg konta caly czas błąd wyskakuje

 109. Wiele osób ma problemy z internetem. Prędkość mi spadła o ponad połowę(z 50mb do 20mb). W grach występują lagi i zrywa połączenie mimo że mam gdzie od 40-70ms.
  Wiele komentarzy o tym problemie można znaleźć tutaj:

 110. Może banki w końcu dostrzegą, że poleganie na publicznej telefonii komórkowej jest zawodne (awarie w całym kraju, wyrabianie lewych duplikatów SIM, niechciane przekierowywanie połączeń, złośliwe aplikacje, itd) i przejdą na niezależne metody autoryzacji czyli tokeny sprzętowe lub podpisywanie przelewów certyfikatem na karcie!

 111. Serwerownia firmy telekomunikacyjnej to kluczowy element infrastruktury państwa. Powinny być najmniej 3 serwerownie rozproszone geograficznie na terenie kraju lub nawet na terenie UE. Nie tylko na wypadek pożaru, ale także na wypadek katastrofy, aktu terroru, działań wojennych etc.

  • I są, ale dla kluczowych usług jak Voice czy Data, gdyż to nie miało nawet 1s przerwy.
   Usługi wewn kopro nie muszą być redundantne choć powinny.

 112. No komedia w tych komentarzach. Jedni się użalają że nie mogą konta doładować, drudzy krytykują tych pierwszych za brak myślenia, bo przecież jest awaria, trzeci krytykują t-mobile za brak DRC i DRP, ale już nie pomyślą że jeśli nie było by drugiego datacenter to o T-Mobile pisali byśmy już w czasie przeszłym. Ludzie myślcie. Serwerownia jest wyłączona a usługi jako tako działają czyli był jednak jakiś plan i było jakieś centrum danych drugie. Ale to nie jest wasza firma z trzema serwerami że w kwadrans stawia się kolejne trzy. Przełączenie ręczne zajmuje trochę czasu, automatyczne jak każde rozwiązanie IT może zwieźć. I zapewniam że to nie jeden jakiś serwer bazy danych. Pewnie niewiele z was widziało taką “bazkę”, jakie tam są zasoby i jak szybko replikują się dane do drugiej lokalizacji. Pomyślcie zanim zaczniecie krytykować. Jedynie banki mogą mieć to lepiej opracowane gdyż na bank przypisy nakładają częsty obowiązek testowania rozwiązań na taką okoliczność

  • O! I to jest wreszcie jakis glos rozsadku. Dzieki :-)

  • Janusz sp. z o. o. ??? Home jak się oberwało.. a T się wyłożył i skompromitował i ma być cisza? Ile DNI a im jeszcze wszystko nie działa… Amatorka!

  • No nie spaliło się wszystko bo proces centralizacji T nie dobiegł końca i nie przenieśli jeszcze wszystkiego do tej jednej hali (a szkoda bo by wszystko im się posypało i byłby spokój z jednym z czterech kolorowych oszustów i naciągaczy).

  • Nie piszemy o T-Mobile w czasie przeszłym bo zdołali przewieźć serwery ciężarówkami, choć wszystkich nie uruchomili do dziś.
   A replikacji jakiejkolwiek poważnej bazy nie robi się raczej “w całości” tylko trochę innymi mechanizmami. Tak więc argument o “wielkości bazy” jest chybiony, no chyba, że w docelowej lokalizacji przyoszczędzili na dyskach i nie mieli pełnej kopii. A jak szybko się replikują te dane to zależy od mechanizmów replikacji, logiki i przepustowości łączy. O ile tego drugiego raczej bym się w tym przypadku nie doszukiwał (zwłaszcza u osób odpowiedzialnych za BC/DR) to tego ostatniego mają chyba w nadmiarze.
   Zresztą tu na pewno nie chodziło o bazy danych (bo repliki na pewno mieli) a raczej o procedury przełączania aplikacji i zmiany w sieci wewnętrznej.

 113. Do dziś nie działa właściwie Internet Domowy – strony ładują się koszmarnie długo, najczęściej widzę komunikat “Ta witryna jest nieosiągalna”. Prędkość wg Ookla spadła, ping bz

 114. Czyli nikt nie zatrzymał/zablokował instalacji gaśniczej na czas i doszło do automatycznego wyzwolenia. Zastanawiające jest, że jedna z butli gaśniczych nadal pełna, zapewne coś poszło nie tak i doszło do awarii systemu gaśniczego.
  Jak mają system gaśniczy wysokociśnieniowy 200-300bar starego typu bez zabezpieczeń przed dużym hałasem na wylocie z dysz gaśniczych, to zapewne poleciały dyski.

 115. Heyah nie działa 3 dzień… Ich www

  • 4 dzień cisza… heyah umarła…

  • no, ożyła.. ktoś zrobił przekierowanie na www T, czyli nie było kopii www heyah? hehehe

  • heyah wstaje.. tylko główna strona, cokolwiek dalej #404…

  • kolejny dzień i kolejne ”
   Trwają prace modernizacyjne. Serwis chwilowo niedostępny. Zapraszamy wkrótce.

  • i znów ja… jest 9/2 działa… tyle dni bo po co zapas, wpadki apple czy Fb niech się schowają… T jakoŚ the best in test, a raczej fail…

 116. Nie działa aplikacja do odczytywania bieżących kosztów i nnych danych konta

 117. Mimo zmiany DNS, internet domowy podmienia ok połowę requestów http, przekierowując na http://m.iboa.pl, w skrócie – bez VPN nieużywalny

 118. Możecie powiedzieć o jakich naklejkach na serwerach piszecie? Chodzi o plomby, czy serwery nie były otwierane, czy może są jakieś specjalne naklejki, które mają pokazać przegrzanie urządzenia?

  • Dobre :) Taki dozymetr, tyle że pokazujący ile serwerowi życia zostało w danej temperaturze. Nisza rynkowa :)
   A swoją drogą to ciekawe czy te maszyny im się same powyłączały pod wpływem wzrostu temperatury czy pracowały do końca (jak orkiestra na Titanicu :) )

  • przecie straż, zanim sikawki rozwinęła, odłączyła zasłanie i tyle miałeś z Titanica… agregaty nie wystartowały… znając T pewno to jakie stareee serwery były…

 119. Czy jest w Polsce jakiś operator GSM z dobrym zasięgiem i redundancją, tak, że przy awarii jednego DC wszystko nie padnie ?

  • aktualnie KAŻDY byle nie T

 120. co wiem … to moich

  Kilku klientów z “wirtualnymi CC” oraz VPABX … nadal nic nie działa…
  Kilku klientów miało chmury – brak dostępu do danych…
  Kilku korzystało z VoLTE i VoWiFi – nadal nie działa…

  i nie wiadomo kiedy…

 121. Śniło mi się że T-Mobile esportowało dane abonentów siecią do BND, ABW o tym wiedziała lecz nie miała dowodów, planowała wkroczenie i zabezpieczenie nośników, T-Mobile miało kretów w każdym Polskim biurze większym od kiosku Ruchu, więc “mało dbała o ppoż” w ostatnim okresie. No ale to tylko sen…

 122. Nie działa też śpią mój T mobile 04.02.2019

 123. armagedon :)

 124. Jeden plus z tego moze byc taki, ze w koncu to zmobilizuje ich do postawienia wszystkiego od nowa i z sensem oraz poprawnie. Bo mam wrazenie, ze do tej pory to wszystko dzialalo na slowo honoru. Posklejane z kawaleczkow. Wystarczylo, ze jakis kawaleczek puzzla padl i caly system sie rozsypal. Moze warto zaorac to wszystko i zorganizowac od nowa wedlug nowoczesnych standardow i technologii. Do znudzenia bede przypominal wpadke gdy infolinia mogla mi usunac z bilingu wpis, ze zabrali mi bezprawnie z konta pieniadze. Infolinia podczas reklamacji po prostu usunela podwojne obciazenie z bilingu i sladu nie ma. Moich pieniedzy zreszta tez. Czy tak powinien dzialac system?

  • NIE! boi wszystko było cacy! wręcz oszczędzać będą.. winni będą Ci z DC, bo procedury!!!!

 125. Nie mam internetu

 126. Najlepsze jest to że KPRM i SOP ( wcześniej BOR ) przenieśli w 2015 abo w 2016 numery do TM z Plusa nad czym ubolewał wujo Zygmunt. Do tego chyba też Policja używa w swoich terminalach kart z TM. Ciekawe jakie oni mieli miny jak padła im komunikacja ? I pomyśleć że jakiś “tabelkowy cymbał” chciał zaoszczędzić i pozwolił na sąsiadowanie serwerowni z hurtownią. Myślałem że TM jest poważniejsze, ale od 5 lat nie działo się tam nic oprócz redukcji, oszczędności, optymalizacji itd. Teraz mamy tego efekt i widzimy jak nasze dane były “bezpieczne”

 127. Czy ktoś wie, czy wogole jest szansa dorwać konsultanta w BOA? Czekam juz 36 minut i nadal tylko muzyczka. A chce wylaczyc usługe navigacji, już jej nie potrzebuje a z poziomu aplikacji tylko bląd wyskakuje :/

 128. A wie ktoś czy wogóle konsultanci w call center t-mobile juz pracuja i odbieraja polaczenia? Ja mam sprawe do zalatwienia i nie idzie się tam dobić, po 50 minutach czekania mnie rozłączyło.

 129. Powinno mieć redundancję, pełną opartą o failover, który przpenie ruch jak wyleci jeden pakiet udp.

  • Jakas redundancja widocznie byla skoro siec mniej wiecej dziala

 130. Dziś jest 7 lutego, próba zalogowania się do aplikacji Mój T-Mobile wciąż kończy się komunikatem o pożarze i “spróbuj ponownie”.

  Przez przeglądarkę też nie mogę niczego sprawdzić (choć się loguje), ale UX na poziomie minus pięć tysięcy i wybitna niestabilność to zawsze były wyróżniki aplikacji webowej Mój T-Mobile, więc nie wiem, czy ma to jakiś związek z pożarem.

 131. Droga redakcjo Niebiezpiecznika,

  chciałbym tylko poinformować, że dziś 10.02.2019 usługa internetu domowego (połączenie bezprzewodowe) nadal działa z ograniczoną prędkością. W godzinach porannych normą było 20mbit/s (czyli tyle co przewiduje umowa), obecnie max 5-7mbit/s. W poprzednim dniu było podobnie. Nie wspominając o wieczorze i prędkości max 0,5mbit/s(wcześniej 5-7mbit/s) :).

  Obrzeża Bydgoszczy, antena GSM 1,5km od routera. Router nie przestawiany, reszta bez zmian.

 132. Dostęp do zarządzania kontem powrócił ale z tego co widzę to w bilingu między 31.01 a 5.02 nie ma nic poza dostępem do internetu :)

 133. “Pozatym” należy pisać oddzielnie. Hala granicząca … Jego?

 134. Jako admin i monitorujący serwerownie jednego z największych dostawców prądu w polsce mający pod opieką 2 w kurwe duże DC, osobiście nie rozumiem spruty pracownika że gaz wybuchł. No wybuchł bo miał wybuchc. Koszt (przynajmniej pod moim władaniem) takiego DC to praktycznie miliard zł (tak lekko licząc). Śmialiśmy się ostatnio że do nas 5 ferrari przysłali :D. Anyway jeżeli temperatura wzrasta a gaz uwolniony to ni ma chuja i prąd wyłączyć muszą. Więc znowu nie rozumiem spruty do strażaków. Zresztą po to się ma kilka DC że jak w jednej coś pierdolnie to nie ma chuja we wsi i redundacja działa.

 135. […] Serwerownie płoną, a awarie zasilania się zdarzają… Ciekawe co zawiodło w tym przypadku. […]

 136. […] To był niezły ogień. Tak naprawdę pożar wybuchł w hurtowni, która przylegała jedną ścianą do Centrum danych T-Mobile. Pamiętam wizytację w tej serwerowni. Handlowcy z T-Mobile na pięknych slajdach nam opowiadali, że to ich chluba. Mieli fajne, interaktywne prezentatory, chwalili się bezpieczeństwem tego miejsca, a na pytanie o hurtownię zaścienną twierdzili, że mają pancerne ściany, a mur grubszy, niż w bunkrach po Fuhrerze. No i okazało się, że grube ściany to nie wszystko, a strażacy swój rozum mają. I tryb postępowania. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: