10:43
21/1/2020

Przygotujcie się, macie jeszcze trochę czasu ;) Problem roku 2038 wynika z 32 bitowej zmiennej na jakiej systemy zapisują czas od 1970.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. w tym roku stuknelo wlasnie 50 lat czasu UNIXa :o)

 2. Ten problem dotyka nas już dziś: https://twitter.com/jxxf/status/1219009308438024200 Można by przetłumaczyć i wrzucić jako artykuł.

 3. Ustaw zegar recznie na 23:59 31.12.2037. Zmien strefe czasowa na +12 i pojawi sie 1 stycznia 2038.

  • Dlatego że każdy nowoczesny system operacyjny przechowuje czas w 64 bitowej zmiennej.

  • Jądra systemów są już gotowe od dawna… pytanie ile aplikacji gdzieś bierze timestampa i wrzuca go w 32bitową zmienną. Choćby po to aby po chwili ją odjąć od świeższej wartości… ale wciąż. To w 2038 się wyłoży…
   Z drugiej strony 64biotwa architektura jest już powszechna od ładnych paru lat… więc za te 18 lat raczej dużo aplikacji 20+ letnich już nie będzie w użyciu.

   No chyba że w Windows ;) – jakiś czas temu na jednej z konferencji przezentowali się badacze którzy wzięli na warsztat dll’kę przygotowującą wydruki… i pamiętającą jeszcze Windows 3.1.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: