21:13
22/1/2019

Rok ma 12 miesięcy. Po roku warto spróbować czegoś nowego. No więc próbujemy — oto pierwszy odcinek Na Podsłuchu, w którym nie ma jednego tematu przewodniego, ale za to jest kilka bieżących wydarzeń. Ich listę znajdziecie poniżej.

Posłuchaj tego odcinka

Listen to “NP #012 – ten z pierwszym przeglądem newsów” on Spreaker.

Bądź na bieżąco i zasubskrybuj nasz podcast w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. Po prostu wyszukaj tam “niebezpiecznik” lub “na podsłuchu” w iTunes, YouTube, Spotify lub innej podcastowej aplikacji, a o kolejnych odcinkach będziesz informowany automatycznie przez Twój smartfon.

Linki do omawianych zagadnień

W odcinku przywoływaliśmy m.in. poniższe zagadnienia:

 • Afera szpiegowska z Huawei na terenie Polski. Czy jest się czego bać? Tłumaczymy i podtrzymujemy wszystko to co pisaliśmy w sprawie podejrzeń tego producenta o szpiegostwo już rok temu w tekście pt. Uwaga na telefony Huawei — służby ostrzegają że Chiny mogą je wykorzystać do podsłuchu
 • Ustawa o przetwarzaniu danych osobowych przez służby, która… jest fikcyjna? I trochę o nasłuchiwaniu policji przez krótkofalarzy oraz o problemach jakie generuje strajk policji.
 • Atak 51% na kryptowalutę Ethereum Classic. I przepis na przejmowanie innych kryptowalut.
 • Aplikacja Oversec (tylko na Androida), która wdraża EYE-TO-EYE encryption. Dzięki niej da się szyfrować wszystko co z telefonu wychodzi, niezależnie od aplikacji jaką to wychodzi i tego czy aplikacja szyfrowanie wspiera. Apka po prostu szyfruje tekst w każdym polu tekstowym i w sprytny sposób przesyła (WhatsAppem, Skypem, czymkolwiek) i pozwala odbiorcy na swoim telefonie (z Oversecem) treść rozszyfrować. Plus świetne uzycie zero-width characters. Tu kod źródłowy.
 • Ryuk ransomware. Nowa strategia — infekujemy, czekamy i dopiero po selekcji szyfrujemy dane. Boleśniejsze i gwarancja, że okup zapłacą.
 • Cloudflare i domeny — czyli jak jedna firma robi wiele dla bezpieczeństwa internetu tak, że użytkownicy nawet nie zdają sobie sprawę, że są bezpieczniejsi ;) Dodatkowo, parę słów o DNSSEC i innych mechanizmach ochrony domeny przed atakami (por. Przejęcie giełdy Coinroom).
 • Domena .DEV i dlaczego niebawem firmy programistyczne mogą mieć duży problem… Dodatkowo parę słów o nagłówku HSTS i o domenie .xxx oraz wpadce Apple.
 • Hakowanie dźwigów budowlanych przez niezabezpieczone protokoły zdalnego bezprzewodowego sterowania
 • Font do …phishingu.

Zasubskrybuj nas, aby nie przegapić nowych odcinków

Aby zapoznać się z poprzednim odcinkami i nie przegapić odcinków kolejnych — zasubskrybuj nasz podcast! Po prostu wpisz “niebezpiecznik” w wyszukiwarce swojej ulubionej aplikacji do podcastów. “Na Podsłuchu” ma także swoją stałą podstronę na Niebezpieczniku:

Strona podcastu Na Podsłuchu

Tam znajdziesz player pozwalający odsłuchać wszystkie odcinki oraz listę linków do postów z dodatkowymi informacjami dla każdego z poprzednich odcinków (m.in. ze spisem omawianych artykułów oraz narzędzi).

Można nas też subskrybować przez

Będziemy też superwdzięczni, jeśli ocenisz nasz podcast na 5 gwiazdek. Dzięki temu “zhackujesz” algorytm poleceń i więcej osób będzie w stanie nas usłyszeć, a w konsekwencji zabezpieczyć się przed internetowymi oszustwami. Win – Win.

Do podsłuchania!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Prosimy o więcej podcastów :-)

 2. Super podcast:) Jesteście mega.

 3. Przy okazji, czemu porzuciliście memdump?

  • To chyba jeden z wielu tematów, które zostały porzucone przez niebezpiecznik, no cóż dużo na głowie ;)

 4. Fajny podcast,
  btw. świetny był odcinek z wyjątkowym programistą php, przydałoby się więcej wywiadów np. z adminami, qa testerami itd. związanymi z netsec.

 5. Będzie głębsza analiza oversex i artykuł o nim? Wszystko pięknie, tylko projekt – napisany bardzo profesjonalnie – pojawił się “znikąd”, ze stroną nie mówiąca nic o tym, kto za nim stoi. Chętnie poczytałoby się więcej – ja wstrzymałem się ze wskoczeniem na bandwagon, *mimo* dostępnego kodu źródłowego – zapaliło mi się kilka światełek alarmowych, to zatytułowane “zbyt piękne, by było prawdziwe” niekoniecznie będące najjaśniejszym z nich (mimo, że to w zasadzie mokry sen kryptonerdów).

  • Ja przetestowałem i specjalnie nie wróżę przyszłości, z prostej przyczyny. Szyfrowanie “invisible” które jest głównym selling pointem oversec nie działa w z najpopularniejszymi komunikatorami. Do działania wymaga accessibility API którego niektóre aplikacje nie obsługują i białych znaków które większość komunikatorów odfiltrowywuje. Tak więc nie działa na tą chwilę ani z Messengerem, ani z Discordem.

  • jakby co z telegramem też nie działa za dobrze. w przypadku signala działanie jest akceptowalne. nie udało mi się natomiast jeszcze zaszyfrować zdjęcia oversec’iem

  • Szczerze powiedziawszy, bardziej niż quirk’i techniczne (które można poprawić) – czy konieczność drobnej konfiguracji, by działało z programem X (ulokowanie klawiszy-nakładek, etc) – interesuje mnie, skąd projekt o tak profesjonalnie przygotowanym kodzie, się “wziął” – na chwilę obecną, z nikąd, bo informacje o proweniencji znaleźć bardzo trudno (lub się nie da).

 6. *oversec, oczywiście. Pomyłka absolutnie freudowska :)

 7. Czy w eastereggu wystarczyło otworzyć plik mp3 jako zip, ew. zmiana rozszerzenia i u mnie to nie działało, czy to jakaś inna sztuczka?
  Plik pobrany z spreakera

  • Ja też pobrałem plik ze spreakera, zapisałem jako .zip i niestety, ale 7-zip nie chce go otworzyć jako archiwum. Proszę o sprawdzenie, czy plik na spreakerze jest wciąż poprawny. Jeśli tak, to proszę o dodatkową wskazówkę.

  • Dobra mam. W 7-zip prawym na ściągnięty plik .mp3 i polecenie “Open Inside #”.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: