11:34
3/11/2023

Scrollujesz sobie Twittera, a tam nagle pojawia się taki post:

Czy ten deepfake z prezydentem jest wiarygodny? No nie jest idealny, ale nam się wydaje, że wiele osób nabierze. Nie każdy jest świadomy tego, że taki klip można dziś tanio wygenerować w (kilku) serwisach/aplikacjach. Przestępcy zaś są i generują reklamy ze znanymi osobami, które w coraz bardziej wiarygodny sposób zachęcają np. do inwestycji w instrumenty finansowe. Ci którzy się złapią, bo ufają zdeepfejkowanej znanej osobie, stracą pieniądze.

Będzie tego jeszcze więcej

Narzędzia do generowania tego typu nagrań w ostatnich miesiącach mocno poszły do przodu. W redakcji najbardziej podoba nam się to, które pozwala przetłumaczyć nagranie na inny jezyk (z zachowaniem głosu osoby i z dopasowaniem ruchu warg).

Współczesne narzędzia do generowania deepfake’ów pozwalają wgrać jakiś klip video i następnie:

 • podmienić wypowiedź na dowolną, ale wciąż “czytaną” oryginalnym głosem osoby z nagrania
 • dopasować do nowej wypowiedzi ruch warg na nagraniu

Takich narzędzi (aplikacji) jest już kilka. Niektóre darmowe inne niezbyt drogie. Korzystaliście już z jakichś? Jak wrażenia? Które z nich są Waszymi ulubionymi?

Na tę ciekawą reklamę wykorzystującą Deepfake’a zwrócił nam uwagę na Twitterze nasz Czytelnik Daniel (pozdrawiamy!). Jeśli i ty widzisz coś ciekawego i związanego z cyberbezpieczeństwem, daj nam znać! Przypominamy też, że na Twitterze piszemy najwięcej/najczęściej, tam też wklejamy najwięcej memów ;) Więc jeśli jeszcze nas tam nie śledzicie, to zacznijcie. Tu link do naszego profilu.

Przeczytaj także:

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W sumie widzę kolejny krok scamerów. Od jakiegoś czasu na Androdzie na “belce” z newsami od Google pojawiają się scamy np z funduszami inwestycyjnymi Muska, bywały fundusze z Morawieckim, gdzie obiecywano zyski w miesiąc na zawrotne kwoty i stronki to opisujące są coraz lepsze

 2. Ten kto to zmontował, nie wziął pod uwagę jednej prostej rzeczy – Kwachu nigdy nie pierdzieli takich głupot jak Pinokio

  • Urzekła mnie twoja historia. Błysnąłeś tym tekstem jak szprota w oleju :D

  • mnie za to urzekła twoja elokwencja. Masz to po rodzicach, czy zdobywałeś szlify w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych?

 3. Mnie cały czas dziwi fakt, że Google czy Microsoft przepuszczają reklamy które są typowym oszustwem. Za krytykowanie szczepionek potrafili zamykać kanały, a sami przepychają reklamy oszustw.

 4. Deepface z prezydentem jest bardzie ciekawy. Idealnie jest podłożony głos, jedynie po temperamencie mówiącego można poznać, że to podkładka.

 5. Tutaj też fajnie zostało to zmontowane ;)
  https://m.youtube.com/watch?v=DvFuiRgo-dc

 6. To jest mocne, ale co najwyżej na 40% ;)

 7. > Przypominamy też, że na Twitterze piszemy najwięcej/najczęściej
  Eee… klikam, a tam ostatnie z 2021 roku. Ke?

  • Bo się nie zalogowales a Twitter od pewnego czasu sortuje profil po “najpopularniejszych”

 8. Ile z tych AI dziala lokalnie? Ilu nie da sie zidentyfikowac?
  Firma udostepnila narzedzie do popelnienia przestepstwa nigeryjskim ksiazetom – niech placi…

  • Otóż to. Są to narzędzia o znikomym zastosowaniu legalnym (nie potrzebujemy kolejnego koncertu 2Paca) natomiast o ogromnym spektrum wykorzystania do oszustw. Walić po oczach i zwalczać ile się da. Życzę powodzenia w sądzie, gdy ktoś wygeneruje taki filmik z dużą dbałością o detale a potem np. pozwie kogoś pod wymyślonym powodem. Piękne narzędzie do niszczenia życia ludziom.

  • Niech każdy producent noży…

 9. Mogę dokładnie opisać sposoby zastosowania różnych noży w codziennym życiu, które nie szkodzą nikomu a wręcz przeciwnie – pomagają.
  Spróbuj podać podobne sposoby wykorzystywanych deepfake’ów.

  Jakoś niedawno była mowa o polityku, który sam dla siebie stworzył nagrania w różnych językach, żeby się popisać przed odbiorcami. Mogę sobie wyobrazić zastosowanie w przemyśle filmowym (postprodukcja przy dubbingu).
  Profesjonalne podmioty – niech się rejestrują i weryfikują tożsamość, żeby było wiadomo, co kto wytworzył.

  Dla mnie raczej to narzędzie nie jest porównywalne do noża, a przynajmniej do samochodu (na który trzeba mieć uprawnienia, rejestrację i publicznie widoczny numer rejestracyjny).

 10. To miała być odpowiedź @bueh dot. producentów noży.

 11. […] ostrzega przed DeepFake z Aleksandrem Kwaśniewskim, proumjącym […]

 12. […] inteligencji przez atakujących możemy zobaczyć w jednej z niedawnych publikacji niebezpiecznika: » Przestępcy użyli deepfake’a z Aleksandrem Kwaśniewskim — Niebezpiecznik.pl –. Prześledźmy jednak kilka sposobów w jaki zespoły broniące mogą użyć sztucznej inteligencji […]

 13. Od czasu do czasu bawię się jednym z takich narzędzi do klonowania głosów. Nie będę robił reklamy, zresztą jest dość znane i chyba zagościło w artykule. Mój głos i sposób mówienia, wygląda na to, są na tyle specyficzne, że narzędzie nie jest w stanie ich wiernie odtworzyć :D

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: