11:02
3/9/2011

1 września podmienione zostały strony kilkuset polskich Biuletynów Informacji Publicznej. Atakujący umieścili na nich poniższy manifest:

Deface Biuletynów Informacji Publicznej (1 września)

BIP punkG hardstyle77

Deface polskich BIP-ów autorstwa punkG hardstyle77

Polskie szkoly, zamiast ksztalcic mlode spoleczenstwo, robi z niego cos co mozna nazwac zoombie…W szkole nie nauczysz sie odmian alotropowych, zjawiska hydrolizy i innych materialow zawartych w podrecznikach!
W Polskich szkolach nauczysz sie spozywac duze dawki alkoholu, palic trawke oraz spozywac inne srodki odurzajace np. Amfetamine.
Ale co najgorsze, szkola pozbawia uczuc…Dziewczyny nie maja poczucia wlasnej wartosci…Chca popisac sie przed kolezankami, dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce!

Nie szukajcie Nas bo i tak wam sie nie uda…
punkG-hardstyle77

Lista podmienionych stron tutaj.

Drugi atak, ten sam cel

Rządowy zespół CERT nazwa defacerów “hakerami” (sic!) (już nie – szybka reakcja, to się chwali!) i zaoferował właścicielom BIP-ów pomoc w analizie powłamaniowej. Uszczelnienie BIP-ów po atakach według samych atakujących nie było jednak dostateczne — strony zostały więc podmienione jeszcze raz:

Podmiana BIP-ów punkG_hardstyle77

Druga podmiana BIP-ów - punkG hardstyle77

Jak widać, atakujący w swoim drugim manifeście kwestionują umiejętności specjalistów z Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, w ramach którego działa rządowy zespół CERT. Problem w tym, że według naszych informacji, to nie CERT wykonywał prace związane z zabezpieczaniem stron BIP-ów… Oskarżenia defacerów są więc bezpodstawne.

ARAKIS zagrożony?

Ciekawą informacją jest natomiast stwierdzenie, że atakujący weszli w posiadanie kodów źródłowych rządowego systemu ARAKIS, służącego do wykrywania nowych zagrożeń na podstawie agregacji i korelacji danych z różnych źródeł (np. honeypotów, sieci darknet, firewalli i antywirusów). Dopóki jednak nie przedstawione zostaną żadne dowody, informację tę należy traktować w kategorii bluffu.

Z twardych dowodów włamania, PunkG i hardstyle77 wystawili póki co tylko bazę danych zdeface’owanych plików (400MB) — zauważmy jednak, że Biuletyn Informacji Publicznej z definicji jest publiczny i zawiera jawne dokumenty. Szczegółów lądowania UFO w Klewkach w bazie nie znajdziemy :> Poziom polskiego szkolnictwa w zakresie skrótowców chyba naprawdę jest tragiczny…

Nie taki atak straszny, jak go malują

Za wcześnie, żeby ten duet porównywać do Anonimowych albo LulzSec. Masowa podmiana może budzić u niektórych jakiś chory szacunek do atakujących, ale warto zastanowić się, czy przypadkiem te wszystkie BIP-y nie stały na tym samym oprogramowaniu…? Bo to, że stały na jedym serwerze (IP: 194.181.2.40) nie ulega wątpliwości, a mocno umniejsza “wow-effect” ataku. Dlatego nie 300 serwerów zostało “zhackowanych” drogie radia, telewizje i prasy, a 1, hostujący 300 BIP-ów, najprawdopodobniej na tym samym CMS-ie.

Liczymy na to, że drugi atak skłoni w końcu firmę Szulc-Efekt Sp. z o.o. odpowiedzialną za hosting BIP-ów do podjęcia sensownych działań w celu zabezpieczenia swojego serwera.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

52 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jakie szkolnictwo taki hack , a diss na dziewczyny może sugerować że Panowie punkG i hardstyle77 z dziurami mają do czynienia jedynie przed komputerami ;)

  • ale żeś dogadał -.- . Cóż mam dziewczynę, ale też mi przeszkadza poziom skur****** dzisiejszych panien. Jak dla mnie ci panowie nic ciekawego nie wnoszą a ich gadki o tym jacy są nieuchwytni można wsadzić między bajki.

   P.S. wytłumaczy mi ktoś jak ARAKIS może monitorować sieci darknet ?

  • Może jednak pozostań przy takich serwisach jak JoeMonster, skąd pewnie przyszedłeś.

 2. oj tam, zawsze to coś się dzieje ;) ale w panoramie o tym było : – D

 3. Za parę lat hakerami będą nazywać człowieka który potrafi poprawnie włączyć toster… Media mogłyby w końcu zasięgnąć profesjonalnej opinii przed publikacją takich bzdur.

 4. Wrzawa przed rzetelność, ot co !

 5. Cóż zawsze lepiej jak sfrustrowane na swoje otoczenie nastolatki podmieniają stronki internetowe niż by mieli np przynosić broń do szkoły…

 6. Jak widać “hackerzy” też omijali szkołę. Ortografia i gramatyka manifestu po prostu leży i kwiczy!

  • Może właśnie tym chcą pokazać niski poziom szkolnictwa. Bo sami przyznali że w szkole nauczyli się tylko chlać i ćpać. Z jednej strony ich popieram bo naprawdę Polskie szkolnictwo się stacza. Ale z drugiej właśnie dość prymitywne jest to ich zadufanie w sobie. Myślę jednak że właśnie oni, jak i media są świetnym przykładem upadającego systemu edukacji. Liczy się sensacja i wszystko na pokaz. Zaś prawdziwe wartości zanikają.

 7. Może i tak, ale oba zachowania są niepożądane społecznie.

 8. A mi się podobają wszystkie deface’y. Dlaczego? Bo jak się piszę kod, to trzeba go pisać porządnie. Jak się zabezpiecza stronę, to należy ją zabezpieczyć dobrze. A im mniej wyszukanych technik ktoś musiał użyć, aby podmienić stronę, to świadczy tylko i wyłącznie o ludziach którzy tworzyli zabezpieczenia.

  To tak jak ktoś zostawi otwarte drzwi do domu, bo nie chciało mu się zamknąć i go okradną. I mimo że nie pochwalam kradzieży, to właściciel domu sam się o to prosił i dobrze mu tak. Tak samo postrzegam deface’y.

  • Tu się nie do końca zgodzę – nie idzie przewidzieć wszystkiego, o czym pewnie doskonale wiesz.
   Analogia z drzwiami do domu wydaje mi się trochę chybiona. Żeby dało się porównać stronę do domu, to powinno być co najmniej kilkadziesiąt drzwi, do tego w każdych po kilka drzwiczek, dla różnych rodzajów zwierząt, a większość drzwi powinna być wielowarstwowa.
   Potem się okazuje, że zamykasz wszystkie drzwi, za wyjątkiem tych, którymi _musisz_ non-stop przepuszczać np. http, ale i w serwerze http może być luka i okaże się, że te jedne drzwi wystarczą do ataku.
   Najpewniejsze zabezpieczenie dla serwera to wyłączenie go, a i tak ktoś może go wtedy zwyczajnie wynieść ;->

  • olo16 – czy 16 w twoim nicku to wiek czy iloraz inteligencji? jak znajdujesz blad, to zanim go wykorzystasz mowisz o tym wlascicielowi. chyba, ze jestes moralnoetycznym zerem. niebezpiecznik slusznie zauwazyl ze wszystko hostowane na jednym ipku. hack 300 bipow to zaden wyczyn, a manifest kiepski oj kiepsciutki.

  • @DVDos – moja analogia do drzwi dotyczyła tych deface’ów, gdzie atakujący nie wysilał się tylko użył najprostszej metody. Większość powie, że atakujący to dzieciak, bo nie umie złamać lepszych zabezpieczeń. A ja powiem, że zabezpieczający to dzieciak. Nie usprawiedliwiam zdemolowania strony, ale twierdzę, że to dobrze, że ktoś wykorzystał oczywistą lukę.

   @srunk77 – z chęcią bym się dowiedział co oznacza 77 w twoim. Bez obrażania się proszę. Manifest mnie nie obchodzi. Umiem czytać, wiem że w tym wypadku 300 sprowadza się do 1 i potraktowałem to jako 1.

   Wyszedłem z założenia, że atak nie był zbyt wymyślny, a dziura w zabezpieczeniach dość oczywista. Inaczej ataku nie dokonaliby ludzie, na których poziomie jest napisanie takiego manifestu.

   Więc moja wypowiedź, która was oburzyła, sprowadza się do jednej, prostszej myśli – po ataku nie można oceniać inteligencji/głupoty atakującego, a inteligencję/głupotę osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie, które zawiodło.

  • Pewnie admini sie w serwerowni ujarali (to tlumaczy nieskladnosc zdan) i podmienili strony (stad txt, ze ich nie wykryja :P)

 9. Hm.. moze warto ten deface nazwac od nazwy firmy, ktora BIPy hostuje. Na mysl przyszla mi taka nazwa: Efekt szulca :D Nazywajmy tak kolejne deface`y BIPow. hahahaha ;)

 10. A gdzie przekaz? Gdzie puenta? Oba teksty brzmią jakby pisał je dwunastolatek… Konsola się dzieciakom znudziła i zaczęły wchodzić na fora hakierskie, a zachęcone działaniami anonimowych zrobiły coś bez większego powodu… Tak niedojrzałe ataki nie zasługują na takie nagłośnienie. Ale cóż… Media krzyczą, BIPom wstyd, a hakiery zielone rozochocone dalej piszą co im do głów przyjdzie… szkoda tylko, że nie ma w tym głębszej myśli i ideii…

 11. Niebezpiecznik jak zawsze terminowo czyli ~3 dni później od reszty….

  • My sie z nikim nie scigamy, a od defaceow mielismy w poprzednim tygodniu wazniejsze zajecia… z tego samego powodu o kernel.org bedzie dopiero w poniedzialek ;>

  • Poza tym, napisanie artykułu na Niebezpieczniku ewidentnie trwa dłużej, niż copy-paste ;-)

 12. Każdy normalny człowiek zobaczy, że dokonały tego osoby w wieku prawdopodobnie gimnazjalnym/osoby bez moralnych autorytetów. Jaki był cel w psuciu stron o tej tematyce? Zasłanianie się tymi ich pierdołami nie da się nawet w normalny sposób skomentować, no ale musza przeciez, zdobyc gdzies ‘szacunek’ ;).

  n/c ;)

 13. Przekaz mnie zwalił z nóg. Aż przykro patrzeć na tego typu akcje, ośmieszają nie tylko siebie… Nie mówiąc już o tym, że to o czym piszą koło prawdy nawet nie leżało.

  Moim zdaniem większym problemem od “alkoholu, trawki” jest to, że szkoły rekrutują całe masy jednostek które mają mieć pewien określony schemat postępowań np.
  -> najlepiej żeby nie interesować się tym, co wokół nas się dzieje
  -> akceptować rzeczy takie jakimi są
  -> nie mieć czasu na rozwijanie własnych pasji, analizowanie czegokolwiek
  -> internet jest zły, niebezpieczny, oglądajmy TV

  Generalnie “patrzmy w przyszłość”. Innymi słowy, szkoły rekrutują samopasące się owce, które wspierają aktualny system, nie do końca przy tym wiedząc o co w tym wszystkim chodzi. I to jest problem.

 14. Witam wszyskich.

  Wiec moze ja tez wyraze swoje zdanie na ten temat… Niestety moje wypowiedzi rzadko bywaja popularne.

  No to teraz niech ich znajda i ukarza za probe otwarcia oczu spoleczenstwu… Szkola za moich czasow byla respektowana instytucja. Mlodziesz szanowala nauczycieli. Nauczyciele zarabiali tyle ze bylo ich stac na godne zycie… nie musieli walczyc od pierwszego do pierwszego. Nauczyciele to ludzie ktorzy ksztalca przyszle pokolenia Polakow… a traktuje sie ich jak “tych co maja 2 miesiace wolnego i jeszcze im sie za to placi…”. Takie podejscie, ktore jest bledne i krzywdzace powoduje ze nauczyciele maja taka sama chec do tego zeby nauczac nasza mlodziez jak… I to jest bledne kolo. Konczac szkole zapamietujesz smutne, szare twarze ludzi, ktorzy “pastwili sie nad toba” wbijajac do glowy jakies tam pierdoly… Nienawidzisz tych ludzi. Przekazujesz ta nienawisc nieswiadomie swoim dzieciom w sposobie w jaki wypowiadasz sie, w reakcjach… 20 lat temu jesli oceny nie podobaly sie rodzicom dziecko dostawalo bure. Teraz? Wszystko jest wina nauczyciela. To do niego idzie sie z wielka geba gdy dzieciak poraz kolejny przyniesie pale ze szkoly. Nauczycielom ciagle sie dokopuje. Sa traktowani jak zaraza… Teraz dodatkowo zwiekszony zostal wiek emerytalny… Powiedzcie mi jedno. Po co? Zeby wielka zdychajaca maszyna zwana ZUSem nie musiala im wyplacac im pieniedzy. Nie tylko im… Nam wszystkim. Zebysmy nie doczekali do emerytury. Takie wlasnie podejscie zabilo moja matke… Mogla byc na emeryturze od paru lat. Zabrako Jej miesiaca. Zabil ja stres zwiazany z praca.

  Wydaje sie wam ze nauczyciele guzik robia… Jasne. Pamietam moja matke ktora spedzala noce sprawdzajac testy / kartkowki / klasowki. Po wyjsciu z pracy czlowiek z reguly odcina sie od tego wszystkiego. Siada z tylkiem przed oglupiajacym gadajacym pudlem w ktorym znow leci premiera Rambo na polsacie. Zapomina… Nauczyciele wracajac do domow przygotowuja sie na kolejny dzien w pracy. Przygotowuja karty pracy. Wypelniaja dokumentacje uczniow ktorej swoja droga z roku na rok jest coraz wiecej i jest coraz bardziej bezsensowna… Oceny opisowe… itd. itp… Tego jest MNOWSTWO! Naprawde… Te cale 2 miesiace wakacji to tez jest zart. W momencie gdy dzieciaki odpoczywaja od ladnych paru dni nauczyciele wciaz jezdza do szkoly. Zalatwiaja formalnosci zwiazane z praca. To samo dzieje sie 2 tygodnie przed koncem wakacji. Z tych wakacji nie uzbieraloby sie 5 tygodni…

  Co do mlodziezy… Ludzie czy wy naprawde nie widzicie co sie dzieje? Dzisiejsza mlodziez wychowana bezstresowo ma wszystko. CD / DVD / BR / PSP / XBOX / PC / komorki itd. itd. itd. i ma to wszystko w d… Ciagle im malo. Ciagle chca wiecej. Rodzice maja coraz mniej do powiedzenia. Ostatnio w Szwecji (?) Policja aresztowala faceta ktory dal klapsa dziecku ktore zachowywalo sie skandalicznie… Grozi mu wiezienie… Wow… Wiecie co? Niech mnie tez zamkna bo ja bym zrobil to samo.

  Ok koncze swoja wypowiedz. Mozecie zaczac obrzucac mnie blotem.

  Pozdrawiam. Zycze milego dnia.

  Andrzej

  • U mnie w technikum nauczyciel systemów i sieci zarabia 2,7k więc nie wiem czy tak trudno mu od 1 – 1 przeżyć. Alfą nową się wozi. Nie widać po nich smutku na twarzach.

  • Właśnie. Jak to opisałem na pewnym forum:

   “W kontraście z […] stoją moi rówieśnicy dla których liczą się tylko gry… i serwisy zbierający dane osobowe typu Facebook, którzy nie chcą poznawać nic na świecie, czy to sieci komputerowe, czy matematyka, nawet jakby poznawali literaturę w języku staro-cerkiewno-słowiańskim to byłoby to lepsze niż konsumpcjonizm któremu coraz więcej osób ulega… i ten brak zainteresowań które do czegoś prowadzą (czy przejście gry komputerowej może być celem życia?). I ta ignorancja, nieważne że coś szpieguje, liczy się tylko wygoda”

   Tak wychowała ich szkoła. ;)

   I pewien artykuł znajomego nauczyciela, niestety link do ankiety przestał działać: http://eduwww.net/index.php?option=com_content&view=article&id=5:phenomenology-of-social-networking-era&catid=4:nasza-nadzieja&Itemid=4
   “Z moich obserwacji wynika, że większość ,,czasu sieciowego” ,,WYKORZYSTYWANA JEST” jedynie dla rozrywki oraz kontaktów towarzyskich (czaty, fora, serwisy społecznościowe).”

  • Taa… teraz ciekawe skąd się ta niechęć do nauczycieli z ojca na syna magicznie wzięła z powietrza z czasem, skoro wcześniej było wszystko w porządku.

   @Adiblol: “Z moich obserwacji wynika, że większość ,,czasu sieciowego” (…) ” no i co z tego?

 15. @haseo – IANA udostepnia liste zaalokowanych klas IP. Monitorowanie darknetow w duzym skrocie opiera sie na sprawdzaniu, czy z przedzialow klas IP wycofanych z uzytku i oddanych na powrot do IANA nie nadchodza pakiety, nastepnie traktuje sie je algorytmem Rabina i poddaje korelacji tak, jak dla wszystkich pakietow przechodzacych przez ARAKIS.

  • Możesz coś więcej o tym napisać?
   Jak na razie nie rozumiem jak szyfrowanie pomaga w monitorowaniu/identyfikacji.

 16. Bo to nauczyciel systemów i sieci? Specjalistów których jest mało opłaca się lepiej. Sam znam nauczyciela j. Polskiego, który przekwalifikował się na j. Angielski, bo za to ma więcej kasy… Polonistów jest za dużo (?) … To jest chore myślenie, ale tak to wygląda. Nie wiem jak to faktycznie wygląda, ale wydaje mi się, że zróżnicowanie w zarobkach nauczycieli jest takie jak w każdym innym zawodzie, czyli mocno bardzo różne (zależnie od powiatu, miejscowości, przedmiotu, stażu i znajomości). Średnia podobnież jest wysoka… i co z tego? Średnia krajowa wynosi ponad 3,5 koła, ale to nie jest wynik zaniżania kwota, a mocno zawyżona przez mały procent populacji. Jakby się nie brało pod uwagę zarobków polityków to wynik ten mocno by się obniżył…

  • Polityków jest — powiedzmy — 2000. Pracujących — pewnie z 10 milionów. Niech każdy polityk zarabia 50 tys. powyżej średniej (bzdura, ale załóżmy). Ich wpływ na średnią to wtedy… 10 zł! No doprawdy…

  • “Średnia krajowa wynosi ponad 3,5 koła”
   Bo średnia bardziej popularna jest w społeczeństwie i wszyscy jej używają. Tak przy okazji ciekawe ile wynosi mediana i moda dla zarobków w Polsce… szukałem przez chwilę ale nie znalazłem aktualnych danych.

  • @Michał: (To już zupełny off-topic, przepraszam.)

   Dane z 2007 roku:
   http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.265/wpis.1418
   Połowa zarabiała 2000-5400 zł, ćwiartka poniżej 2000, ćwiartka powyżej. Mediana: 2800. Badania firmy Sedlak & Sedlak, dotyczą łącznych zarobków (z premiami). Na podanej stronie jest masa innych — niestety płatnych — artykułów na ten temat.

   Jeśli uczyłeś się o współczynniku Giniego, to u nas w 2005 był na poziomie 35 % i prawdopodobnie powoli rośnie. (Jeśli pierwszy raz słyszysz tym parametrze, to zalecam ostrożność w jego interpretacji, to chyba jedna z bardziej nadużywanych statystyk.) Zob:
   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equality

   W bibliotekach powinien być Rocznik Statystyczny Pracy 2010, tam też jest chyba sporo ciekawych informacji.

 17. Dziś rano niebezpiecznik też świecił pustkami. Już przez chwilę nawet myślałem że to jakiś atak ale wróciło do normy. Może jakiś komentarz w tej sprawie ?

  • zhakowali nas gimnazjalisci; funks666 i hardkorgimzor12cm.

  • haha,przypomniało mi się jonycreature ale te przekształcenia lepsze :)

  • @Piotr Konieczny czego Ty nie wymyślisz to trudno was nie czytać ;)

 18. Widać że autor manifestu do szkoły nie uczęszczał,zwłaszcza na język polski :P

 19. No nie ma co, chlopaky-intelektualysty: “mezczyzna” [-om!], dawaja [?! DAJA!] …
  Wyglada na robote mlodych i wscieklych gimnazjalistow ktorym wydaje sie, ze sa smietanka intelektualna swojego pokolenia. Swoja droga, jakiez to zenujace …

  • oddaja sie…

  • @Stoper – powiedz to tym mlodym gniewnym.

 20. Hmmm, no ja już jestem mocno po trzydziestce i stanowczo protestuję przeciwko próbom ograniczania mojego kontaktu z licealistkami ;)

 21. Dlaczego ja nigdy tych panien nie spodkałem ? :sad:

 22. Mam 33 lata, od niedawna umawiam się z prawie-16-latką. Tak więc troche racji mają :D

  • @komendant_melanzu

   Prosze nie opuszczac mieszkania. Juz jedziemy.

   @topic
   Przegladajac arty na CERT.pl doszedlem do wniasku ze Arakis to calkiem zmyslny i przydatny system jesli chodzi o analize zagrozen w sieci. Ostatnio Morto sie uaktywnil i sam dostalem kilka polaczen na RDP z dziwnych adresow IP, wiec mimo wszystko mam nadzieje ze nasi binarni gimnazjalisci nie maja kodu zrodlowego… (binarni bo w szkole tylko zera i jedynki dostają)

 23. Większość BIPów – zwłaszcza w mniejszych miastach działa w ten sposób, że są to v-hosty na jednym serwerze u dostawcy. Często działają na tym samym kodzie (linki symboliczne itd.) i bazie danych.
  Czy to podejście jest złe czy dobre nie ma sensu dyskutować – jest najtańsze – zamówienia publiczne rządzą się kryterium 100% cena. A to, że cena != jakość wiedzą wszyscy oprócz twórców tej ustawy.
  Więc udany atak na jeden serwer automagicznie skutkuje atakiem na kilka(set) BIPów. A media robią z tego wielką aferę bo to fajnie brzmi i większość ludzi i tak nie zrozumie, że zaatakowano tylko jeden mały serwer :)

 24. Mamy już stanowisk Cert.gov.pl na temat ich zaangażowania. Jak można przeczytać firma uruchomiła swoją usługę nie wdrażając wszystkich zaleceń.

  http://cert.gov.pl/portal/cer/9/479/Oswiadczenie_dotyczace_ataku_na_witryny_samorzadowe.html

 25. Siedza stare chopy przed swoimi cudownymi maszynami, gledza jak stare dûpy i maja satysfakcje, ze sie malolatom dowalilo za to, ze probuja zwrocic uwage na cos, co wielu z nas widzi lecz w ogole na to nie reaguje. Od taka mentalnosc. Nie wazny cel lecz wazne, ze ortografia i interpunkcja. Dwa, trzy bledy ort. i pare interpunkcyjnych to mniej, niz wielu z Was robi w trzech zdaniach piszac tutaj. Jasno widac, ze dokonali tego mlodzi gniewni. Wy nigdy nie byliscie? Niewiele znalazlo sie tu glosow zrozumienia. Spojrzcie na wiekszosc po 30-stce. Rano stres przed praca, w pracy stres bo… praca, powrot do domu stres bo… zona, dzieci, wydatki, rachunki, kredyty. Potem pstryk TV i bieda, wojny, afery, klamstwa i manipulacje. Dzien sie konczy wbiciem pod koldre i rozmyslaniem przez wiekszosc nocy o tym, co bedzie jutro. I juz kiedy zasypiamy rozlega sie RRRRRRRRRaaaatata ding dong, czas wstawac. Ilu wsrod Nas nie jest jeszcze skazonych syndromem “ctrl+C – ctrl+V” – kazdy dzien jest kopia dnia poprzedniego. Mlodzi walcza o przyszlosc, starzy o stolki. Miejcie choc troche dystansu do innych i samych siebie szczegolnie, ze jedynie co wiekszosci wychodzi, to stawianie wszystkiego w negatywnym swietle. System edukacji jest jedna wielka ruina. Kazda opcja polityczna ma swoje patenty na uswiadamianie, poczawszy od poczecia, a skonczywszy na format life:\. Czy naprawde pizza i coca-cola wypalila wiekszosci styki i przestal dzialac wasz instynkt samozachowawczy?

  Daface, jak deface. Chcialoby sie rzec: Nic szczegolnego. Ale czy trzeba czakac na cos tak banalnego, aby ruszyc glowa i zrozumiec, ze coraz wiecej ludzi ma juz dosc tego calego banalu zwanego zyciem, w formie jaka obecnie mamy? Dzisiejsze Technologie to odrzuty ze “stolu panskiego”. Jaka wiedze faktycznie posiada ludzkosc, wiedza tylko panowie w czarnych kapeluszach. To co nam sie dostaje to ……….. (wpisz dowolna inwektywe). Pamietacie “Mlodego Technika”. Bylem szczesliwym czytelnikiem w latach 70-tych i 80-tych. Wiele rzeczy, o ktorych wtedy sie czytalo, po roku 2k zoastalo odkrywanych na nowo, przez kolejne sztaby ekspertow i fachowcow (np. pamieci holograficzne). Wiele odkryc zablyslo by zachwile zgasnac (np. te zwazane z zielona energia). Powod – “National Security”. Czy nie widzicie, ze cala dzisiejszy “High-Tech” sluzy do kontroli i zabijania ludzi. A reszta, ktora spadnie ze stolu , sluzy do ich oglupiania. Jako szefa w waszej firmie potrzebujecie fachowca, czy glaba, z dobrymi koneksjami. A przeciez coraz wiecej globow podejmuje wazne dla naszego zycia decyzje, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji za popelniane bledy. Te glaby ksztaltuja nasze zycie, a My jak barany idziemy na rzez, beczac jedynie na siebie samych. Trzeba czasami patrzec poprzez, a nie tylko na. Obserwujac, w jak latwy sposob wciaz obchodzi sie wszelkiego rodzaju zabezpieczenia (kolejne 0-days, rzadowe, legalnie dzialajace grupy wszelkich krajow ds. kopania, lamania, patroszenia i rabania wszelkich innych infrastruktor teleinformatycznych wybranych targetow z kraju i poza, etc.) dochodzi sie do wniosku, ze albo zaczniemy wlasciwie sie edukowac w poszanowaniu wszystkich i wszystkiego, poczawszy od najmlodszych, albo cala ta paplanine o bezpieczenstwie mozna sobie o düpe potluc.
  Bezpieczenstwo teleinformatyczne jest i bylo do dûpy, szczegolnie w przededniu wdrozenia mechaniki kwantowej w produktach dla mas. Bo to co nam z tego stolu spadnie, nasi “Nadzorcy” juz od jakiegos czasu posiadaja. Wielokrotnie bylo juz poruszane na tym i tysiacach innych sitow – jedynym problemem w bezpieczenstwie jest czlowiek (cholerny b.gates, byc moze wszystko moglo byc open source). Wiekszosc wiedzy, ktora posiadamy, zostala skopiowana. W celu edukacji. Czy piszac dzialanie 2+2=4, popelniamy plagiat? Kazdy powie, ze o prawach autorskich nie ma mowy. Ktos to odkryl i dzieki temu mamy dzisiaj mozliwosc wymiany pogladow na Niebezpieczniku. Ale rowniez dzisiaj zamiast przekazywc cala dostepna WIEDZE Ludzkosci, selekcjonuje sie ja w sposob absolutnie absurdalny. Jakies pseudo-autorytety decyduja, czy masz prawo do dziedzictwa jakim powinna dyspowac Cala Ludzkosc, w imie jej rozwoju. Pewnie w duchu, pzynajmniej wiekszosc z Was z tym sie nie godzi. Ale czy poza waszym mysleniem cos za tym idzie?

  Wiec… nie czepiajcie sie malolatow, ze uzyli takiej formy przekazu, skoro i tak nikt nie chce ich sluchac mimo, ze tez chca byc wysluchani. Raz, ze krzywda nikomu sie nie stala, dwa, ze w koncu maja swoje 5minut, w czasie ktorych udalo im sie zwrocic uwage na kilka problemow, trzy, ze pokazali, jak wciaz marne sa zabezpieczenia “powaznych instytucji” (ktos bardziej zaawansowany moglby bardziej narozrabiac) i cztery, ze byc moze po tylu godzinach sleczenia przed kompem w koncu odetna korzenie od Warhammer’a i Backtracka , i zostana docenieni przez dorastajaca plec piekna. Wole amatorow-pasjonatow, niz specjalistow-dyletantow.

  Dzisiaj smart sa juz jedynie phony, a nie ludzie….

  • Pierwszy akapit bardzo dobry, przeczytałem z zainteresowaniem i szczerze mówiąc myślałem, że to młody zdolny pisze :)

   A w drugim akapicie to już marudzisz, spiskiem zalatuje, no i przyznajesz się, że też jesteś stara dupa (jako i ja) :)

 26. Rzeczywiście, niestety polskie szkolnictwo kuleje, widać to po: “dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce”: dając, mężczyznom.

  Natomiast z przekazem się zgadzam w 100%. Polskie szkolnictwo nie uczy żadnych wartości, jedynie wpaja na suchą siłę wiedzę (często niepotrzebną i niepraktyczną). Szkoła powinna rozwijać pasje uczniów, próbować zainteresować.. Młody człowiek, który jest podatny na wpływy chłonie wszelkie wartości, które narzuca mu społeczeństwo, a raczej presja związana z obawą przed byciem indywidualistą. Później dowiadujemy się z wiadomości, że kilku 13 latków zgwałciło rówieśniczkę…

  Niestety społeczeństwo niszczy osoby o odrębnych poglądach – wychodzą tutaj Nasze najgorsze cechy: ksenofobia, a także pogarda i strach przed tym co nowe i niezrozumiałe.

  Pozdrawiam

 27. […] podmianę strony serwisu katalog.gazeta.pl odpowiedzialni są punkG i hardstyle77, znani z wrześniowych masowych podmian BIP-ów. Podobnie jak wtedy, tak i teraz, defacerzy opublikowali na zaatakowanym serwisie swój manifest […]

 28. treść drugiej podmiany wprawiła mnie w lekkie zażenowanie.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: