11:19
3/1/2022

* Regularny żart noworoczny

Ten dotyczący haseł. Tym razem zrobiliśmy go w wersji video:

Nie zapomnijcie o dzwoneczku! ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jak na razie moja głowa daje radę jako menadżer haseł… prawie 30 unikatowych.
  Ale z innej beczki… zastanawiam się nad siłą/jakością haseł stanowiących jakieś równania np: “E=m*c^2”, czy “sin^2x+cos^2x=1” że posłużę się tylko najbardziej znanymi.

  • Jeżeli są to powszechnie znane równania: praktycznie zerowa. Takich równań jest między kilkadziesiąt a kilkaset, czyli siła takiego hasła jest w optymistycznym przypadku pomiędzy 5 a 9 bitów. Dla porównania: jeden do dwóch losowych znaków z [a-zA-Z0-9].

   Jeżeli jest losowo generowane i nie mają żadnego sensu, wg schematu „[SYMBOL]^[POTĘGA][OPERATOR]”, to SYMBOL daje jakieś 6–7 bitów, POTĘGA (4–8 opcji) kolejne 2–3 bity, OPERATOR ze 2 bity: razem 10–12 bitów na fragment. Ale to pod warunkiem, że są losowe, nie próbujesz przy wyniku losowania majstrować albo odrzucać „niewygodnych” wyników. Jeżeli jest ci łatwiej zapamiętywać równania niż słowa, to może i jest to jakaś opcja. Ale zwykłe DiceWare daje prawie 13 bitów na słowo.

   Pamiętanie 30 przyzwoitych haseł jest czymś, w co trudno uwierzyć.

  • Hasło typu “SpójrzNaMójKońMójKońJestWspaniały” ma 33 znaki i zapamiętasz je w kilka sekund, więc po co męczyć się z trudnymi znakami i równaniami.

   Co nie zmienia faktu, że manager haseł jest najlepszym rozwiązaniem :D

  • @mpan “Pamiętanie 30 przyzwoitych haseł jest czymś, w co trudno uwierzyć” — zdecydowanie nie, przeciętny człowiek jest się w stanie nauczyć zapamiętywać nawet listy kodów jednorazowych. Tylko mało komu się chce, bo mało kto wymaga tego w pracy.

 2. Pod koniec września 2021 Bitwarden dodał obsługę U2F dla urządzeń mobilnych.

 3. “Nie powinniście pamiętać żadnych swoich haseł” — zawsze mnie ten tekst jeży. Pomijam już to, że zakaz zapisywania gdziekolwiek hasła może być w umowie (tak robiły bodajże banki, nawiasem mówiąc najoczywistszy kandydat do pominięcia w menedżerze haseł, jeśli się nie chce zostać z gołym tyłkiem po kradzieży komputera i telefonu). Jak niby z takim podejściem zapamiętać hasło do samego menedżera? Zapisać na karteczce samoprzylepnej? :-D

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: