11:15
12/7/2010

REMnux to opartna na Ubuntu dystrubucja Linuksa, dedykowana wszystkim tym, którzy chcą poddać analizie oprogramowanie (w większości przypadków, złośliwe).

REMnux — Reverse Engineering Malware

Analiza złośliwego oprogramowania przy pomocy REMnuksa w większości przypadków będzie polegała na zainfekowaniu jakiegoś hosta badanym malwarem i przekierowaniu wszystkich jego połączeń na maszynę pracującą pod kontrolą REMnuksa. REMnux nasłuchuje na wykorzystywanych przez złośliwego oprogramowanie portach i poddaje spływające doń dane analizie.

REMnux

REMnux umożliwia także analizę złośliwego oprogramowania (JavaScript, Java, Flash) na stronach internetowych (por. nasz artykuł o exploit packach i przykładową analizę złośliwej aplikacji na Facebooku).

REMnux, lista narzędzi

Dystrybucja REMnux wspiera również analizę złośliwych dokumentów Microsoft Office, Adobe PDF oraz częściowo pozwala na analizę powłamaniową w oparciu o zrzuty pamięci. Poniżej wybór narzędzi wbudowanych w REMnuksa:

REMnuksa ściągniesz stąd (VMware).

Dane logowania do systemu REMnux

login: remnux,
password: malware

Inne dystrybucje do analizy malware’u

Oprócz REMnuksa jest jeszcze (SIFT) SANS Investigative Forensic Toolkit (VMware, nie tylko analiza malware’u ale i forensic) oraz Zero Wine (wirtualna maszyna QEMU z Debianem na pokładzie).

Przypominamy, że zarówno podstaw reverse engineeringu jak i zaawansowanej analizy malware’u możesz nauczyć się na niebezpiecznikowych szkoleniach.
Pamiętajcie, że powyższe narzędzia nie są doskonałe jeśli chodzi o analizę złośliwego oprogramowania. Współczesny malware z reguły zawiera kod pozwalający mu na wykrycie, czy jest analizowany (por. 10 lat “łamania” Skype’a) lub odpalany w wirtualnej maszynie.

Gdyby ktoś z Was chciałby się podzielić na łamach Niebezpiecznika wrażeniami z zabawy w/w maszynkami, czekamy na e-maile.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

4 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Cały news poszedł w RSSie nie podobne do niebezpiecznika…

  2. Wszystkie te toolsy to ja większość standardowe programy używane przez ludzi którzy tworzą aplikacje webowe lub analizują sieć. Nic szczególnego :]

  3. “Deobfuskacja Javy”. Powinno raczej być “Java Scriptu”.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: