9:25
14/10/2010

Inżynieria wsteczna (przez niektórych nazywana odwrotną), to analiza gotowego oprogramowania lub urządzenia i próba odpowiedzenia na pytanie jak przebiegał proces jego tworzenia. Poniżej dwa wykłady, które wprowadzą was w świat reverse engineeringu.

Przypominamy, że zarówno podstaw reverse engineeringu jak i zaawansowanej analizy malware’u możesz nauczyć się na niebezpiecznikowych szkoleniach.

Wstęp do Reverse Engineeringu (wykład 1)

Prezentacja do powyższego wykładu:

Reverse Engineering (wykład 2)

Slajdy do wykładu:

Ciekawe, czy kiedyś doczekamy się takich kursów na polskich uczelniach… póki co chcącym podnieść swoje kwalifikacje w tej tematyce polecamy nasze, niebezpiecznikowe szkolenia

P.S. W tym temacie nie można nie wspomnieć genialnego przewodnika po Reverse Engineeringu od Gynvaela.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

32 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. i na to czekalem :)

 2. Jeśli tylko znajdzie się odpowiednia uczelnia/grupa osób chcących zorganizować odpowiednik takiego kursu/szkolenia/przedmiotu to ze strony OWASP (czyli WebApp Security) i nie tylko pomogę jak tylko mogę! – zapraszam do kontaktu.

 3. Przemek: pytanie zadałem dość przewrotnie, bo niebawem na Niebezpieczniku ruszy nowe szkolenie ;-)

 4. Znałem (i widziałem w akcji) człowieka, który na żywca i z marszu rozumiał zaciemniony kod w assemblerze, podglądany monitorem pamięci. To było jak zjawisko paranormalne. :D

 5. Bedzie co ogladac, dzieki!

  Jakby jeszcze te slajdy mozna bylo sciagnac…

 6. Slajdy coś nie działają…
  Wyświetla się komunikat:
  Something seems to be broken here, and tell us APP_ERROR. prezi.com/support might help.

  Pewnie to wina tego, że nie korzystam z Windowsa, ale jak się udostępnia slajdy, to można to zrobić na wiele sposobów – warto by wybrać jakiś przenośny :-)

 7. Warto też wspomnieć o 40 filmikach od leny151:
  http://tuts4you.com/download.php?list.17

 8. Tak miejmy nadzieje że się spełni
  Jak by było słodko gdyby 70% społeczeństwa o największej koncentracji żółci uważało się
  za reverserów
  Znowu powstało by pełno goto teorii
  i assembler zyskał by na popularności , a tak nikt go do końca nie ogarnia
  więc nie muszę prowadzić tysięcy flame warów z ekspertami maści wszelkiej
  tak jak np w przypadku c++ gdzie wszystko wszystkim trzeba tłumaczyć
  Dlaczego tak a nie inaczei .
  Bo tu powinno być inline a tu nie ma explict ;/
  NIe mogę się doczekać
  tych hakierskich mas :D

 9. Pewnie wtedy asm stanie się objektowy :D

 10. @PK: A według Ciebie ilu studentów na roku zrozumie np. kurs Gynvaela (BTW potwierdzam jego genialność) ?

  • PiotrB: nie chodzi o to, żeby wszyscy robili taki przedmiot, ale żeby ci co chcą mieli taką szansę…

 11. @PK: Mi się wydaje (na podstawie 15 lat obserwacji ;) ), że na jeden rocznik zainteresowanych byłoby ok. 2-3 studentów (z takimi wolę się spotkać indywidualnie). Podtrzymuję pytanie o Twoje szacunki.

  • PiotrB: chyba nie jestem kompetentną osobą do przedstawienia szacunków w sprawie polskich studentów. Ja uciekłem z polskiej uczelni na studia zagraniczne (z powodu lepiej skupionej na bezpieczeństwie ofercie przedmiotowej właśnie). Myślę, że dużo też zależałoby od tego, kto i jak prowadziłby ten przedmiot. IMHO polskie uczelnie nie mają zdolności marketingowych… bo nie muszą — vide stały dopływ gotówki z Ministerstwa.

 12. @PiotrB: przepraszam, że się wtrącę, chciałbym Cie dobrze zrozumieć, co chcemy osiągnąć przez odpowiedź na Twoje pytanie skierowane do Piotrka?

  Moim zdaniem pomysł, który już nie pierwszy raz realizowany jest na Politechnice w NYC to strzał w dziesiątkę – dla studiów uzupełniejących magisterskich jest to jeden z przedmiotów do wyboru, dodatkowo można go zrobić jako element szkolenia dla uzyskania certyfikatu z bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ewentualnie jako osobny moduł.

  Nikogo nie zmuszają by robił kurs z Pentestów, w który wchodzi temat RE – moim zdaniem to bardzo uczciwe. Prowadzą go _EKSPERCI_ i PRAKTYCY w swojej dziedzinie czego możemy im trochę zazdrościć.

  Przyglądam się im od samego początku i jestem pod wrażeniem jak to wygląda.

 13. @Przemek: Pytam z ciekawości, ale też dla wyjaśnienia, że czegoś takiego nie da się zrobić na więcej jak jednej uczelni w kraju. Nic o zmuszaniu nie pisałem ;).
  Co do samych filmów, pewne rzeczy powinny pozostać w sieci (dobrze nagrane kursy, z dobrą ścieżką dźwiękową), a inne w realu (wykłady z nagranym dźwiękiem z sali powodują, że po 10 minutach męczę się słuchaniem). Do tych, które są w sieci dotrze te 2-3% studentów i to powinno wystarczyć, a do tych w realu ma dostęp ta garstka geograficznie uprzywilejowana i z tym też za wiele się nie da zrobić.

 14. Można w jakiś sposób pobrać te filmiki bo w domu ma iplusa na EDGE i za …. nie idzie tego obejrzeć :((

 15. @PK: Co do zdolności i oferty pełna zgoda.
  Chciałbym tylko odnieść się do mitu: “dużo też zależałoby od tego, kto i jak prowadziłby ten przedmiot”. Niestety jest tak (w miejscach, które znam), że wybiera się przedmiot a nie prowadzącego. Prawdą jest to tylko (wszystko oczywiście IMHO) dla prowadzących z dużą famą (przy czym częściej jest tak, że unika się złych niż ciągnie do dobrych).

 16. @Paweł: spróbuj Jdownloaderem

 17. @Jurgi Filodendryta. Ja u siebie za Amigowych czasow slyszalem tylko legendy i widzialem jedynie efekty pracy podobnego “kosmity”. Zapieralo dech.

 18. Przemęczyłem pierwszą część. Czy drugą też warto zacząć oglądać o 1:15? Są wcześniej jakieś interesujące rzeczy czy tak jak w części pierwszej będą mi mówić jak to różne kolory w IDE ludzie mają?

  Fajnie chłopaki mówią, ale szkoda, że przynajmniej jeśli chodzi o część pierwszą to takie podstawy :(. Ciekawy jestem jaka będzie agenda szkolenia Niebezpiecznikowego. Podstawy czy coś z wyższego poziomu?

  Pozdrawiam,
  Paweł

 19. Ja mam tylko uwagę do nagłówka. Inżynieria wsteczna, to raczej analizowanie jak działa i co robi dany program, a nie “jak przebiegał proces jego tworzenia”… :)

 20. For downloadable slides: http://www.thunkers.net/~deft/presentations/NYU:Poly_NYC_2010/

  Also, keep in mind this material is intended as an introduction to reversing, and as such we kept it pretty basic. Theres a lot more we could have covered ;)

 21. Można z vimeo ściągnąć, tylko chyba tokeny jakieś dodaje, więc mogą one być ważne czasowo:
  http://av.vimeo.com/50563/111/29932914.mp4?token=1287201203_79fb4501915ab9340e9df904d627ba61
  http://av.vimeo.com/18541/193/30265794.mp4?token=1287201211_0ffb16ab1b71688fae3eb17bb97bb7c6

  Jeśli nie będą ważne, wystarczy zesniffować pakiety sobie.
  Jest fajny programik który to automatyzuje – URL Snooper (freeware) – sniffuje sieć w poszukiwaniu URLi multimedialnych (np radia internetowe, bezpośrednie linki do strumieni wideo, etc), a chodzi to wszystko na Pcapie.

 22. Cała reszta wykładów jest dostępna na http://pentest.cryptocity.net/

 23. Jak ktoś ma dostęp to polecam pakiet firmy Klolckwork insight.

 24. w zasadzie sam miałem podstawy inżynierii wstecznej w czasie studiów jakieś łamanie zabezpieczeń z archaicznych programach i do tego crack me, więc jakby coś jest na polskich uczelniach na ten temat ;)
  uczelnia – WAT

 25. @PiotrB: Panie Piotrze, kiedyś zdaje się Pan u nas próbował realizować coś w ten deseń ;-) chyba miał Pan nawet specjalizację, ale to umarło z powodu braku studentów…

 26. plik z prezentacją jest do zessania w formie swf’a. Wystarczy plugin DownloadHelper w Firefoxie

 27. Szybki, prosty kurs łamania dostępu do popularnego polskiego programu finansowego Firma++

 28. fix pls nie działa

 29. Nie działają filmiki bo są URL jest po HTTP.

 30. Dzisiaj sobie to obejrzałem jeszcze raz. Troszkę się już zestarzało. Jeśli kogoś ciekawi ta tematyka w nowszym wydaniu to chyba nie sposób przejść obojętnie obok skądinąd kontrowersyjnej postaci na polskim podwórku Pana Bartosza Wójcika i jego artykułów o reversingu na chyba każdy możliwy temat

  https://www.pelock.com/pl/artykuly

  Niezbyt za nim przepadam, ale materiały są naprawdę ciekawe.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: