9:51
19/7/2017

Rosyjscy hakerzy uderzyli w amerykańskie obiekty jądrowe. Takich rewelacji dostarcza New York Times wydany w dniu kiedy Donald Trump spotkał się z Vladimirem Putinem. Te informacje potwierdzili specjaliści, którzy odpowiadali na ataki. Grupa rosyjskich hakerów (Energetic Bear, znani również jako Dragonfly) prowadziła kampanię phishingową celującą w firmy sektora energetycznego. Grupa działa najprawdopodobniej od 2010 roku i atakuje cały czas, wiec kolejne doniesienia stają się coraz mniej zaskakujące.

Znów stary dobry spear phishing

W ramach kampanii phishingowej wiadomości wysyłane przez hakerów były wysoce spersonalizowane. Skierowane one były głównie w inżynierów, którzy mieli bezpośredni dostęp do systemów przemysłowych. Złośliwe załączniki były dokumentami Worda, które, jeśli zostały otwarte, wykradały dane logowania oraz rozprzestrzeniały złośliwe oprogramowanie na inne komputery w sieci.

Jak przebiegała najnowsza kampania?

Atakujący najpierw analizowali powiązania pracowników i gromadzili dane na ich temat, aby później informacje te wykorzystać do spersonalizowania phishingu lub wybrania lokalizacji pod ataki „watering-hole”. Niektóre z fałszywych e-maili, były próbą podszycia się pod osoby składające podanie o pracę.

Cisco twierdzi, że wstępna analiza plików wysyłanych w kampanii na początku zmyliła ich badaczy. Myśleli, że były one niegroźne, ponieważ nie zawierały żadnych makr ani exploitów. Dopiero przez przypadek podczas uruchomiania się programu Word zauważono coś interesującego:

Komunikat ten pomógł badaczom zrozumieć, że złośliwy plik w tle ładował szablon Worda pochodzący z serwera zdalnego. Dalsza analiza wykazała, że plik DOCX łączył się z serwerem SMB. Dzięki temu napastnicy byli w stanie skłonić użytkownika do przekazania im danych logowania.

Cisco twierdzi, że większość infrastruktury i serwerów zaangażowanych w ataki zostało wyłączonych przed rozpoczęciem analizy, co dowodzi szybkości działania napastników. Ponieważ główne serwery C&C kampanii nie działały, nie wiadomo czy napastnikom udało się wykraść dane dostępowe.

Systemy nuklearne bezpieczne

Raport pochodzący od FBI i Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych uzyskany przez New York Times nie wskazywał, czy ataki miały na celu kradzież danych czy próbę uszkodzenia systemów sterujących pracą elektrownii. We wspólnym oświadczeniu z FBI, rzecznik Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego stwierdził, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, ponieważ wszelkie potencjalne skutki ograniczają się do sieci korporacyjnych, zazwyczaj odseparowanych od sterowników i systemów ICS.

Wolf Creek Nuclear Operating Corporation, jedna z ofiar, która prowadzi elektrownię jądrową w pobliżu Burlington, poinformowała że ich sieć zakładowa była całkowicie oddzielona od sieci korporacyjnej oraz Internetu.

Przeczytaj także:

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. a skąd wiadomo, że rosyjscy? ostatnio jest moda na przypisywanie im wszystkiego – tak, jak dawniej kosmitom itp.

  • Up.
   To jest propaganda dla ciemnego ludu . To tak jak w Polsce jesteś za wyrzuceniem komunistycznych sędziów to zaraz ci przypisują że jesteś pisowskim trollem:)

  • Poszukaj artykułów odnśnie tego jak znajdowano różnych hackerów, jak analizowano Duqu i takie tam i dowiesz się na jakiej podstawie badacze twierdza że autorzy pochodzili z takiego czy innego kraju.

 2. New York Times się dostateczną ilość razy zbłaźnił i ma tak lewackie odchylenie by mieć wiarygodność Radia Erewań i tak też należy traktować jego doniesienia.

  • Akurat tym razem mowia co im powiedziano – i przypadkiem oparte to o fakty.
   Dziwilbym sie gdyby panstwo sowieckie nie prowadzilo dzialan rozpoznawczych dotyczacych infrastruktury energetycznej glownego potencjalnego przeciwnika. Dlatego infiltracja takich systemow jest wysoce prawdopodobna. Raczej zastanawiajace i bylo by gdyby takich prob nie bylo.
   Z reszta my tez jestesmy na celowniku – i sowietow i chinczykow i pewnie i innych ktorzy czuja tu swoj interes…

  • Ja 2017.07.19 22:32
   Tak samo prowadzą działania jak robią to amerykanie ,Żydzi czy Polacy.

   Dlaczego uważasz ,że zagrożenie jest tylko z strony Rosji czy chińczyków ,a niby Niemcy , USA, żydzi to co ? Święci i bardzo kochają Polskę ?
   Kpisz sobie ? Każdy ciągnie na swoje żeby jak najwięcej ugrać.

   Ps. Po dwa amerykanie i żydzi nas sprzedali przykład wojny światowej , gdzie oddali nas ruskom więc USA są spaleni . Najlepiej liczyć tylko na siebie.

  • Dokładnie, przyjaźń liczy się tylko dla Polaków, Polacy przyjacielem wszystkich wokół, żaden inny kraj, czy społeczność nie ma zielonego pojęcia o tym czym przyjaźń jest. Na tym świecie liczy się tylko interes, przyjaźni nigdy tu nie było i nigdy nie będzie.

  • Sam
   Bo Polacy to strasznie dziwni ludzie. Chcieliby zbawić wszystkich , pomóc każdemu , tylko nie potrafią zrobić porządku na własnym podwórku . Polacy są zbyt ufni i dlatego właśnie biedni , bo wszyscy ich okradają , wykorzystują ich wiedzę , pracę itd.

   Gdyby wykorzystaj wiedzę, doświadczenie jaką zdobyli do budowy państwa byliby elitą.
   Przykład to np. niebieski laser ( spóźnili się tylko o miesiąc) , czy silnik pięciofazowy, który biję osiągami tesle.
   No ale po co wprowadzać , oni jeszcze muszą to badać przez kilka lat , szukać inwestorów itd., a pewnie ostatecznie sprzedadzą tak jak to było z innymi odkryciami , np. kryształami produkowanymi na skalę masową które można wykorzystać do komunikacji, czy do budowy szybkich procesorów .

 3. Z tą różnicą drobną tylko, że u nas, zajęci ważniejszymi sprawami, mogą nie zauważyć incydentów… ponieważ będą zajęci tworzeniem wizji cyber-wojska, które przy pomocy narodowego-cyber-super-korpusu rozwali wszystkich wrogów…

 4. Ja tam bym bardziej stawiał na Skośnookich

  • Ale tych z północy Półwyspu Koreańskiego czy z centralnej Azji?

 5. Panowie, przestańcie się tu wpieprzać z polityką. Trzeba się nauczyć o identyfikowaniu, a nie pitolić głupoty/

  • Jak ktoś się bawił w “haker-owanie” to mocno zapoznał się wcześniej z technikami “identyfikowania” i wykorzystał to przeciwko tym , którzy próbowali go “zidentyfikować” .

   To są ludzie inteligentni znający się na fachu . To nie to co dziennikarze New York Times szukający na siłę sensacji , czy doszukujący się czegoś co nie miało miejsca.

   Oni manipulują podobnie jak gazeta wy***** , która umieściła zdjęcie tłumu obywateli z wizyty TRUMPA ,a w nagłówku napisała ,że była to wczorajsza manifestacja przeciwników zmian reformy w sądownictwie . OMG.

  • Znajomość metod identyfikacji to jedno. Zaufanie do autora publikacji (nie Niebezpiecznika), że poprawnie zidentyfikował, choć autor artykułu (Niebezpiecznik) o tym nie wspomniał ani słowem, to drugie.

   Sam mam identyfikować atakujących? Czy jednak lepiej, żebym dopytał autorów, z jakich metod korzystali?

  • MM&…
   Przecież to nie dziennikarze prowadzili śledztwo, a wyspecjalizowane organy państwa!
   Dziennikarze tylko cytują informacje pozyskane od informatorów.

  • Widz&…
   Kim jest ten jak piszesz ” wyspecjalizowany organ”? Czyżby ten sam , który odpowiada za rozpętanie piekła w Afganistanie, Iraku w ramach niesienia miłości bliźniemu czy może ten ,który ratuje cały świat przed złymi niedobrymi zielonymi ludzikami ?
   Teraz konkrety …
   W jaki sposób ustalili sprawcę /sprawców ?
   Jakich metod użyli?
   Co ich zdradziło?. Proszę też o imiona , nazwiska , “hakerów” bo rozumiem że takie dane posiadają ,a nie rzucają słowa na wiatr ?
   Oczerniać każdy potrafi , gorzej tylko z faktami .

  • @Widz, problem w tym, że NYT jest w tej sprawie niezbyt obiektywny. CNN – inna z “pięciu sióstr” (NBC, ABC, CNN, NYT i WP) zostało przyłapane na kłamstwie w sprawie Ruskich i Trumpa https://www.wykop.pl/link/3803067/cnn-przylapane-na-goracym-uczynku/

 6. Wystarczy ogladac filmy Holywood kilka lat wstecz i sie wie, kto bedzie w najblizszym czasie czarnym charakterem.

 7. polecam audiobooka w temacie
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/243909/blackout

 8. W obowiązujących zasadach transkrypcji rosyjskiego na polski nie używa się litery “v”. Imię prezydenta Rosji pisze się po polsku Władimir.

 9. Czy wystarczy odciąć internet przez zaporę do wszystkich aplikacji docx; pdf; itd?

 10. phishing, co kilka godzin/minut pokazują się komunikaty w moim antywirusie to są min strony:
  api.spoldzielnia.nsaudience.pl/fronted/apimatchSale.api
  seo.allegrostatic.pl/scripts/criteo/home.html

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: