9:45
9/3/2010

Przez kilka ostatnich dni w miejscach poświęconych bezpieczeństwu huczało głównie na tematy związane z OpenSSL-em i łamaniem kluczy RSA. Ekipa Niebezpiecznika podchodzi do tych “rewelacji” z dużym dystansem, oto dlaczego:

O co kaman?

Mądre głowy z Uniwersytetu w Michigan wykombinowały sposób na domyślenie się fragmentów klucza prywatnego. Metoda polega na celowym zaburzaniu źródła prądu w trakcie operacji szyfrowania. Kontrolowane spadki napięć powodują zaburzenia przy wyliczaniu sygnatur RSA, które stara się łagodzić “podatny na atak” algorytm FWE. Jesteście jeszcze z nami? ;-) Krótko mówiąc, wywołanie błędu na jednym bicie podczas operacji mnożenia daje możliwość poznania 4 bitów klucza prywatnego. Po szczegóły odsyłam do PDF-a.

Kryptografia, tak niewielu ją rozumie...

Spójrzmy na atak realnie

Zawsze twierdziłem, że strach przed (nie)bezpieczeństwem nie może zagłuszać zdrowego rozsądku… Nie ulega wątpliwości, że bład w znanej, szanowanej a przede wszystkim powszechnie stosowanej bibliotece kryptograficznej OpenSSL jest znaczący — nie zrozumcie mnie źle, doceniam zarówno pomysłowość atakujących jak i konsekwencje samego ataku. Jednakże, atak ten, mimo iż piękny, w praktyce jest jak na razie cholernie ciężki do zastosowania. Sytuacja jest podobna do niezmiernie błyskotliwego i równie trudnego do odtworzenia ataku na TPM.

Zauważcie, że do ataku na OpenSSL potrzeba:

 • dostępu do źródła prądu, z którego korzysta atakowana maszyna.
  Powodzenia przy atakach na serwery, moi kochani remote-hakerzy bez 0day’ów w SCADA :>
 • zebrania dużej ilości błednych danych.
  Chłopaki pracowali na próbce 8,800 błędów (czyt. wywołali niesamowitą wręcz liczbę spadków napięć)
 • dużej mocy obliczeniowej.
  Aby odtworzyć 1024-bitowy klucz, z podaną powyżej próbką danych musi zabawiać się przez 104 godzin aż 81 maszyn z procesorami Pentum 4 2.4GHz. Zarezerwowaliście już swój slot na klastrze w NSA? Czy może wolicie zainwestować w PlayStation 3? ;-)

No to dla kogo ten atak?

Wygląda więc na to, że atak znajdzie zastosowania głównie w społeczności “piratów“, arrrrr!!! Vivat wyciąganie kluczy z urządzeń z wbudowanym DRM-em, które posiadamy na własność (czyt. playery DVD, MP3, etc.) …ale tylko z tych starszych modeli, bo admirałowie wrogiego statku OpenSSL już płyną z poprawką po horyzoncie.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zgadzam się, nie ma to jak atak polegający prawie że na własnoręcznie wygenerowanym kluczu – jak inaczej nazwać zabawy w skoki napięć, nie mówiąc że to bardzo mało możliwe w profesjonalnych serwerowniach…

 2. “Starszych modeli” a modele z poprawką pewnie wejdą na rynek najwcześniej za rok, więc całkiem sporo rzeczy do atakowania… Tyle że wykradzenie filmu to o wiele mniejszy zysk niż “rozszyfrowanie” firmowego kompa.

  Ale… w przypadku zaszyfrowanego lapka nawet gdy się ma dostęp do sieci zasilającej to niewiele można zdziałać, bateria działa jako bufor/UPS;]. Już nie mówiąc o tym że z ataku wynika że trzeba się bezpośrednio podpiąć pod zasilanie procka (strzelanie impulsami napięcia w płytę główną prędzej doprowadzi do zwiechy niż jakichś sensownych wyników)

  Akurat co do mocy obliczeniowej bym sie nie martwił, wystarczy wykupić parę instancji EC2 ;]

 3. Czyli ciekawa zabawa ale raczej jako “sztuka dla sztuki”. Fajnie to zrobić żeby pokazać że się da i dla czystej radości poznawania. Zaiste bardzo hackerska filozofia :)

 4. Taniej i szybciej jest wziąć łom i wybrać się po serwer docelowy – choćby był po drugiej stronie globu.

  Co do łamania DRM – też nie jest tak pięknie jakby mogło się wydawać. Podany sposób działa tylko na RSA. A teraz coraz częściej widujemy AES’a. Z resztą podobny trick wykorzystujący niektóre z błędnych implementacji sprzętowych AES’a jest znany od kilku lat.

  W praktyce nie otwiera nam to wielu możliwości. Chce ktoś kawy? :)

 5. Co to są 104h?

  Pozatym P4 jest naprawdę marne, gdyby to łamać na C2D/C2Q, albo jeszcze lepiej i7, to można by było osiągnąć spokojnie 3-4 razy wyższą wydajność. Wystarczyłoby więc powiedzmy 20 takich komputerów przy zachowaniu czasu łamania. Ale przecież nawet mając tylko 2 takie (a więc 10x wolniejsze łamanie) – 10 x 104h – co daje ~43 dni… Nie ma więc tragedii, a nakład finansowy niewielki :)

 6. Jest jeszcze PS3… nakład może i duży… ale ile radochy przy okazji.

  Ja chce kawę!

 7. Smuci mnie to podejście do mocy obliczeniowej…

  81 razy P4 na 104h? Weźmy sobie 10 maszyn z Xeonami X5650(12 core-ów) – pewnie poradzą sobie w krótszym czasie. Takie zadania obliczeniowe to standard w PL. Natomiast w zagranicznych naukowych centrach obliczeniowych które świadczą usługi dla całej europy w ramach różnych projektów czasem można dowiedzieć się że jak bierzesz mniej niż 256 rdzeni to dostajesz mniejszy priorytet bo tak małymi zadaniami to oni się nie zajmują.

  Jeśli w jakiś sposób jest się powiązanym z projektami naukowymi to dostęp do na prawdę potężnej mocy jest na wyciągnięcie ręki. Żeby nie być gołosłownym:
  http://kdm.wcss.pl/wiki/Jak_zosta%C4%87_u%C5%BCytkownikiem_KDM
  http://www.plgrid.pl/oferta

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: