11:48
1/11/2009

Zwycięzcami wczorajszego konkursu zostają [baczność] Czarek, KrKrkkr i Kamil [/baczność] — gratulujemy! Pierwsze odpowiedzi pojawiły się już po 20 minutach. A oto, co należało zrobić:

 • Zauważyć, że obrazek przypomina QR-code…
 • Spróbować go rozszyfrować, np. tutaj. Nie powinno się udać bo… QR-codes wyglądają trochę inaczej… Po porównaniu z poprawnym QR-code widać, że nasz ma czarne na miejscu białego, a białe na miejscu czarnego.
 • Odwrócić kolory w dowolnym programie graficznym i ponownie spróbować deszyfratora, pamiętając o tym, że deszyfrator, deszyfratorowi nie równy. Poprawny ciąg:
  bWQ1IHogcmVrb3JkdSB0eHQgd3Bpc3ogdyBrb21lbnRhcnp1LCBvIGUtbWFpbHU
  gc3dvaW0gcGFtaWV0YWphYywgYSBrb3N6dWxrZSBkb3N0YW5pZXN6Li4uIDo+
 • Zauważyć (np. po kontrolnym znaku), ze zaszyfrowana wiadomość przypomina Base64 i odwrócić ją np. tu. Otrzyma się wtedy: “md5 z rekordu txt wpisz w komentarzu, o e-mailu swoim pamietajac, a koszulke dostaniesz… :>”
 • Po odszyfrowaniu, wiadomość dokładnie mówi co należy zrobić — sprawdzić zawartość rekordu TXT dla domeny niebezpiecznik.pl i skrócić ją za pomocą md5.

  [celt]$ host -t TXT niebezpiecznik.pl
  niebezpiecznik.pl descriptive text "Samhain"

  Suma MD5 z tego to: a49291206e415619eeecddc270df01f7.

Niebawem kolejne konkursy, więc upewnijcie się, że macie nas w swoich RSS-ach ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

3 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Co to jest rekord TXT?
  PS> Witajcie w RSSach ;]

 2. Rekord TXT: http://www.zytrax.com/books/dns/ch8/txt.html

  Onet np. trzyma w nim adres firmy. Ten rekord przydatny jest też przy tunelowaniu się poprzez DNS z “restrykcyjnych” sieci. Niebawem o tym napiszemy ;-)

 3. Nie potrzebujecie danych adresowych i rozmiaru koszulki? ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: