13:50
26/3/2024

Już niebawem połączenia przychodzące z numerów banków i SKOK-ów będą od razu blokowane. Nie będzie też już można dowolnie definiować nadpisu wiadomości SMS wysyłanych na polskie numery telefonów. To elementy wdrażania ustawy anty-spoofingowej, która ma utrudnić życie oszustom podszywającym się pod firmy i instytucje. Na jej pełne wdrożenie jednak jeszcze trochę poczekamy.

Powstała za późno, ale dobrze, że powstała

W Niebezpieczniku już kilka razy pisaliśmy o ustawie, która ma powstrzymać oszustwa bazujące na spoofingu telefonicznym i SMS-owym. Jest to Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która powstawała dość długo (od czerwca 2022) i nie bez problemów po drodze. Przyjęcie jej przez Sejm nastąpiło latem ubiegłego roku, ale dopiero wczoraj nastąpiło wejście ustawy w życie.

Jak to ma działać?

Przypomnijmy krótko w jaki sposób nowe przepisy mają zwalczyć spoofing.

 1. Ustawa wprowadza definicję smishingu oraz CLI Spoofingu. Przewiduje kary pieniężne dla przedsiębiorców, którzy dopuszczają się generowania sztucznego ruchu, smishingu, CLI spoofingu albo nieuprawnionej zmiany informacji adresowej.
 2. Telekomy mają aktywnie blokować CLI Spoofing.
 3. Na CSIRT NASK nałożono obowiązek monitorowania smishingu.
 4. CSIRT NASK ma prowadzić wykaz nadpisów podmiotów publicznych, czyli wykaz nazw, jakie w komunikacji będą mogły stosować podmioty publiczne (a także wykaz wariantów tych nazw).
 5. Wykaz nadpisów będzie współpracował z wykazem integratorów usług SMS, którym podmioty publiczne mogą zlecać wysyłanie SMS-ów. Telekomy mają blokować SMS-y zawierające nadpis ujęty w wykazie nadpisów, jeśli wiadomości nie zostaną wysłane przez odpowiedniego integratora.
 6. Podmiot inny publiczny nie może używać nazw kończących się wyrażeniem #RP.
 7. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mieli obowiązek blokować treści zgodne ze wzorcami smishingu wychwyconymi przez CSIRT NASK.
 8. Ustawa wprowadza wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Telekomy będą miały obowiązek blokowania połączeń przychodzących z tych numerów, nie później niż 3 dni po umieszczeniu numeru w wykazie.

Rusza wykaz DNO

Od wczoraj telekomy mają obowiązek blokować wiadomości SMS zawierające fałszywe nadpisy (identyfikatory wiadomości SMS, czyli te nazwy “na górze”, oznaczające nadawcę wiadomości). Przykładem nadpisu, który będzie blokowany może być np. “e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową. Z niego korzystać będzie mógł tylko KAS.

Ruszył też wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Bywa on także określany jako “wykaz DNO” od angielskiego Do Not Originate. Na numery w tym wykazie będzie można zadzwonić, ale nie będzie można z nich wykonać połączenia wychodzącego. Ma to ograniczyć możliwość podszywania się oszustów pod numery np. infolinii banków czy urzędów. Od dawna korzystali z tego przestępcy do okradania Polaków — poniżej przykład spoofowanej rozmowy z oszustem:

Jak poinformował UKE, od dziś (26 marca) można składać wnioski o wpis numeru do wykazu DNO. Wnioski mogą składać wyłącznie uprawnione instytucje, to których zaliczane są:

 1. banki,
 2. oddziały banków zagranicznych i instytucji kredytowych
 3. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa oraz spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa,
 4. firmy inwestycyjne (w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi),
 5. fundusze inwestycyjne oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
 6. instytucje płatnicze,
 7. zakłady ubezpieczeń i reasekuracji,
 8. jednostki sektora finansów publicznych,
 9. telekomy w zakresie numerów wykorzystywanych przy obsłudze klietnów.
Na marginesie, przestępcy dziś dzwonią do Polaków podszywając się pod straż graniczna

Wnioski o wpis do rejestru składa się elektronicznie. Gdyby ktoś koniecznie musiał wiedzieć jak to zrobić, może zdobyć niezbędne informacje na stronie BIP UKE. Sam wykaz DNO możecie znaleźć pod adresem numeracja.uke.gov.pl/pl/orvc_tables. Niestety dziś rano nie prezentuje się imponująco. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni.

Wykaz numerów w Rejestrze DNO. Stan na 26 marca 2024 

Numery wpisane do wykazu będzie można z niego usunąć. Prezes UKE zrobi to “niezwłocznie” po otrzymaniu stosownego wniosku, ale nie później niż w ciągu 5 dni. Co dalej? Dopiero we wrześniu wejdą w życie obowiązki dotyczące zwalczania fałszywych połączeń głosowych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Do tego czasu trzeba wdrożyć rozwiązania służące identyfikacji fałszywego ruchu. Wcześniej powinien być wdrożony system Telegraf, który będzie służył przekazywaniu wzorców oszukańczych SMS-ów. Telekomy powinny podłączyć się do tego systemu do 16 kwietnia. Doceniamy postępy we wdrażaniu ustawy, ale o jednej rzeczy musimy przypomnieć.

Oszuści nie odpuszczą

Żadne przepisy nie ochronią nas całkowicie przed socjotechniką. Oszustwa SMS-owe i telefoniczne często dokonywane są bez spoofingu (coraz częściej przestępcy dzwonią ze zwykłych numerów telefonów komórkowych, ale wiarygodna “gadka” przekonuje ofiary, że są urzędnikami, policjantami lub pracownikami banków, którzy mieli ważny powód aby dzwonić z prywatnego numeru).

Dopasowanie scenariusza do sytuacji ofiary i wywołanie silnej reakcji emocjonalnej może być ważniejsze przy atakowaniu mniej technicznych obywateli, którzy nie zawsze przywiązują wagę do “jakichś nadpisów”. Socjotechnika z zasady nie celuje w słabości technologii czy prawa. Jej istotą jest wykorzystanie błędów człowieka, a tych niestety żadna ustawa nie zmieni. Zmienić może tylko edukacja, znajomość scenariuszy ataku i przygotowanie. Dlatego warto zapoznać się z listą aktualnych technik, jakimi cyberprzestępcy oszukują Polaków, a te pokazujemy tutaj.

Czas pokaże czy i w jaki sposób oszuści dostosują się do tej sytuacji, natomiast absolutnie konieczne jest utrzymanie czujności i edukowanie bo prawo wszystkiego za nas nie zrobi.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

29 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Od jakiegoś czasu operatorzy umożliwiają wymianę kart SIM na karty eSIM. Często wymianę można przeprowadzić zdalnie.
  Czy Niebezpiecznik ma sygnały o wykorzystaniu procedur zamiany zwykłych kart SIM na eSIM w atakach typu sim swap?

  SIM swap groźniejszy niż kiedykolwiek. Nawet eSIM ci ukradną
  https://www.telepolis.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/sim-swap-atak-esim-duplikat

  • Kilka razy korzystałem z duplikatu E-SIM / wymiany SIM na E-SIM w T-mobile i niestety robią wszystko żeby to było szybkie, proste, wygodne itd ale nie koniecznie bezpieczne

   Niby wysyłają @ który jest zaszyfrowany hasłem wysyłanym SMS-em. Wszystko fajnie pięknie, ale wystarczy napisać że proszę wysłać to na @ xyz@gmail.com a hasło SMS na numer tel XYZ i bez problemu to wysyłali.

   A jako “zabezpieczenie” przed wysłaniem duplikatu pytali o kwotę ostatniej faktury. Tutaj też byłoby wszystko fajnie pięknie, ale nie za każdym razem o to pytali. Wyglądało to tak jakby każdy konsultant robił to po swojemu :| Raz zapytają, raz nie. Tylko czy to jest jakieś zabezpieczenie ? Najpierw się z nimi łączysz pytasz na jaką kwotę wystawili fakturę, rozłączasz się, łączysz ponownie na czacie i trafiasz do innego konsultanta. Nawet jak zapytają o kwotę ostatniej faktury to odpowiedź już znasz. Zabezpieczenie żadne. Nie wiem przed czym to miało chronić.

   Przy zwykłej SIM to przynajmniej w jakieś fałszywki dowodu osobistego oszust się musiał bawić, a teraz wystarczy kilku minutowa rozmowa na czacie…

  • Na to to jest rozwiązanie proste jak budowa cepa. Ustawowy nakaz weryfikacji klienta przez warstwę elektroniczną dowodu osobistego lub mDowód (kod QR i potwierdzenie).

  • @ Piotr
   Dzięki za podzielenie się tymi informacjami.

   @ Rafał
   Na brak zdrowego rozsądku i brak troski o drugiego człowieka żadna ustawa nie pomoże.
   Zastrzeżenie PESEL (które będzie w pełni działać od czerwca) ma blokować wymianę karty sim. Jak będzie w praktyce to pokaże czas.

 2. Ten zastrzeżone nadpisy będą dotyczyć tylko instytucji publicznych czy również firm (np. Inpost, Amazon…)?

  • +1

 3. Nie bardzo rozumiem działanie tego rejestru DNO.
  Obecnie sytuacja wygląda tak: bank ma numer infolinii 123456789, na ten numer dzwoni klient, z tego numeru dzwoni bank, pod ten numer podszywa się oszust.
  Po zmianie numer 123456789 będzie mógł być użyty tylko przez klienta do zadzwonienia do banku, więc bank będzie do klienta dzwonił z numeru np. 123456780. Oszust podszyje się pod numer 123456780. Wracamy do punktu wyjścia
  Numer połączeń przychodzących z banku będzie tajny/losowy? To oszust też powie, że dzwoni z tajnego/losowego numeru banku.
  Nie widzę sensu tej zmiany.

  • Mam wrażenie, że kupno podobnego numeru telefonu nie wystarczy. Sms z niego wysłany i nazwany “Bank XYZ” nie tylko nie dotrze do adresatów, ale jeszcze odbije się w Nasku, co spowoduje jego zablokowanie już u operatorów.
   Złodziej będzie mógł nazwać “Bank XYZ Oddział 5”, ale te nazwy banki też mogą sobie pozastrzegać na zaś. Nie ma problemu, żeby bank zastrzegł kilkaset nadawców na jednym numerze wychodzącym.

  • @SeeM
   Co innego SMSy, a co innego numery służące tylko do połączeń przychodzących.
   Z tekstu (i wcześniejszych) nie wynika, że będzie możliwość zastrzeżenia przez bank numeru do połączeń wychodzących, więc dalej oszust będzie mógł dzwonić z tego samego numeru (spoofowanego), co bank.
   Czyli moim zdaniem rejestr DNO nie ma za bardzo sensu.

  • @SeeM
   Co innego SMSy, a co innego numery służące tylko do połączeń przychodzących.
   Z tekstu (i wcześniejszych) nie wynika, że będzie możliwość zastrzeżenia przez bank numeru do połączeń wychodzących, więc dalej oszust będzie mógł dzwonić z tego samego numeru (spoofowanego), co bank.
   Czyli moim zdaniem rejestr DNO nie ma za bardzo sensu.

 4. A jak będą blokować te treści? Skanując treść KAŻDEJ wiadomości. Jak widać polaczkom to nie przeszkadza.

  • Bo nie tylko każdy SMS czy email jest skanowany przez służby, ale KAŻDE głosowe połączenie GSM nagrywane – wyszło to przy sprawie Michałka wrzuconego na zlecenie matki do Wisły, gdzie okazało się, że sąd odrzucił dowód z nagrania, bo nie było zgody na podsłuch, ale nagranie było, bo każde połączenie głosowe w Polin jest nagrywane. Nie stanowi to problemu, bo GSM samo usłużnie robi kompresję sygnału i nigdy głosowe nie przekracza 9600bps z abonenta, a to dla współczesnego sprzętu pikuś.

 5. Za chwilę będą modne u nas takie przekręty: https://www.newyorker.com/science/annals-of-artificial-intelligence/the-terrifying-ai-scam-that-uses-your-loved-ones-voice

  • Żaden z tych opisywanych przez prasę incydentów nie przedstawił nigdy żadnego dowodu, aby można było niezależnie porównać glosy. Dopóki takiej próbki nie bedzie, należy traktować wszystkie tego typu historie jako relacje rozemocjonowanych ofiar, które nie są wiarygodne w takich sytuacjach. Emocje i stres wyłączają myślenie i zmieniają perspektywę, więc wierzę że im się mogło wydawać że to głos córki, ale jak było naprawdę, tego nie wiemy. Choć się domyślamy :)
   Tak, technicznie to mozliwe, nie, ani jeden tego typu atak do tej pory nie został na razie wiarygodnie udokumentowany. Tego typu scamy funkcjonują od lat i bez problemu radzily sobie w czasach bez AI, no ale dziś AI modne, więc każdy chce je wszędzie za wszelką cenę wcisnąć.

  • Moim zdaniem wykorzystywanie AI voice cloning jest wystarczająco dobrze udokumentowane. Wystarczy popatrzeć jak tą technologię testują dziennikarze:

   CNN reporter calls his parents using an AI deepfake voice. Watch what happens next
   https://www.youtube.com/watch?v=tmFFd8fMqxk

   Artificial Intelligence replicates familiar voices in latest phone scams
   https://www.youtube.com/watch?v=jNCgiG0jEp4
   1:15 – 2:07 “głos dziennikarki” skutecznie prosi koleżankę z pracy o możliwość skorzystania z jej karty kredytowej

   AI can fool voice recognition used to verify identity by Centrelink and Australian tax office
   https://www.theguardian.com/technology/2023/mar/16/voice-system-used-to-verify-identity-by-centrelink-can-be-fooled-by-ai

   Lista oszustw w Kanadzie:
   Artificial intelligence is upping the ante on scams
   https://www.youtube.com/watch?v=eBTowUQbRjU

   Do tego US Federal Trade Commission traktuje sprawę poważnie – w marcu 2023 FTC wydała oficjalne ostrzeżenie. Jest również FTC Voice Cloning Challenge.

   Scammers use AI to enhance their family emergency schemes
   https://consumer.ftc.gov/consumer-alerts/2023/03/scammers-use-ai-enhance-their-family-emergency-schemes

   Preventing the Harms of AI-enabled Voice Cloning
   https://www.ftc.gov/policy/advocacy-research/tech-at-ftc/2023/11/preventing-harms-ai-enabled-voice-cloning

   The FTC Voice Cloning Challenge
   https://www.ftc.gov/news-events/contests/ftc-voice-cloning-challenge

  • Ja przecież nie neguję tego, że klonowanie głosu jest możliwe. Zresztą wskazałem to w poprzednim komentarzu. Sam z takich narzędzi korzystam. Nie widziałem jednak ani jednego *wiarygodnie udokumentowanego* przykładu np. rozmowy głosem cudzej córki albo głosem prezesa.
   Taki atak wymaga (poza próbką głosu), klonowania głosu w czasie rzeczywistym. To też jest możliwe, ale …niepotrzebne, aby kogoś oszukać.
   Mam do czynienia z setkami ofiarami różnych fraudów miesięcznie. Jako osoby poszkodowane, często towarzyszy im wstyd, a ten z kolei jest powodem łapania się każdej możliwej deski ratunku. Ludzie, nie mogąc uwierzyć jak udało się ich oszukać, zapierają się że rozmawiali ze swoją córką (lub swoim prezesem). Albo że przed kliknięciem w link sprawdzili domenę i to była prawdziwa domena banku. Nie znam się na psychologii, więc nie wiem jaki błąd poznawczy tu działa. Ale działa. I mówię to z autopsji, bo choć pod córki się nie podszywamy w ramach testów penetracyjnych, to pod prezesów i domeny tak. I ja wiem że rozmawiali z nami i klikali w domeny z subtelnymi literówkami.
   Ofiary po prostu inaczej pamiętają moment ataku niż w rzeczywistości on wyglądał. A jak stracą pieniądze, to zrozumiałe jest, że część z nich będzie chciała “przerzucić” winę z siebie na wiarygodny atak z AI, bo przecież w takiej sytuacji to każdy na miejscu ofiary by się nabrał na głos prezesa, prawda? PRAWDA!?

   Ważne: Sytuację opisuje na dziś. Za rok może wyjść tanie i proste narzędzie do klonowania głosu realtime, wbudowane w workflow scamerow. Na razie takich narzędzi w modus operandi scamerow od metody “na wnuczka” nie widzimy. Sad (a właściwie to happy) but true.

  • Ja również nie słyszałem o atakach z użyciem klonowania głosu w Polsce.
   Zgadzam się, że ofiary różnych oszustw często nie potrafią przyznać się do błędu i starają się przerzucić odpowiedzialność na coś/kogoś innego.
   W każdym razie w USA i Kanadzie jest sporo doniesień o takich oszustwach i władze (np. FTC) traktują je poważnie.

  • Tematowi warto się przyglądać. Ale dziś jest zbyt duża pokusa w mediach, aby wypuszczać wszystko co ma “AI” w tytule. Ofiary też mają w tym swój interes (odpowiedzialność, ubezpieczenia). FTC i władze — dobrze, że się przyglądają. Powinny. Ale nie raz pchały w eter ostrzeżenia, które nie miały zbyt wielkiego sensu lub bazowały na nierzetelnych źródłach. Ostatnio FBI i juice jacking na przykład. U nas też się to zdarza — breloczki z trackerami rozdawane na stacjach benzynowych urosły już do legendy. Wykrywacze baterii laptopowych w bagażnikach samochodów typowanych do obrabowania też ;)

 6. Rejestr DNO?

  Jak rozumiem, operator ma blokować połączenia przychodzące z numerów tel umieszczonych w rejestrze DNO?

  Ciekawi mnie wdrożenie lokalnie rejestrów i filtrów w sytuacji, kiedy np Orange czy Tmobile mają wewnętrzne łącza Voip ze swoimi spółkami w innych krajach.
  Ciekawe, jak tam sobie założą filtry.

  Z drugiej strony 90% użytkowników komórek nie wie, jak zablokować SMSy premium i inne usługi pozwalające okradać klientów.
  Jedynym powszechnym sposobem jest telefon na kartę pre-paid, gdzie ładuję po 15 czy 30 zeta miesięcznie, na pakiet telefon i internet, wolnych środków mam tam nie więcej niż 10 zeta zazwyczaj.

  Pozdro

 7. Nadal brakuje ustawy o mozliwosci zablokowania wszelkich reklam w tym listy Robinsona. Liczba scamow dotyczacych roznych uslug jest porazajaca. Nie mowiac o SMSach na doplaty i inne takie…

 8. Przy blokowaniu trafiłem na numer, którego nie mogłem zablokować. Wyrzucało informację, że numer ma niewłaściwy format czy coś w tym stylu. Jak dla mnie ten numer wygadał normalnie.

  Trafił ktoś na podobny przypadek?
  Wie ktoś, dlaczego tak było?

 9. Link do BIP UKE do poprawy.

 10. “Już niebawem połączenia przychodzące z numerów banków i SKOK-ów będą od razu blokowane.” … kiedy tak naprawde dzwoni ktos inny?

  Bo zabronienie bankom i innym instytucjom komunikowania sie z klientami wydaje sie troche dziwne…

 11. Oczywiście złodziejem z nagrania jest osoba narodowości ukraińskiej. Słychać to po sposobie wymawiania słów zawierających “cz”. Mówi “ci” zamiast “czy”, “bezpiecienstwa” zamiast “bezpieczeństwa”, “dlaciego” zamiast “dlaczego”, itp. Tak samo inaczej wymawia słowa “sytuacje” – jego sposób to “sytuacjyi”, a także przeciąga końcówki (np. w wyrazie “robot”).

  Słyszałem, że Ukraińcy są “specjalistami” w takich oszustwach, ale właśnie przez ich błędną wymowę wiele osób szybko nabiera podejrzeń. I jak tu polubić osoby tej narodowości? Po prostu się nie da.

 12. Oczywiście złodziejem z nagrania jest osoba narodowości ukraińskiej. Słychać to po sposobie wymawiania słów zawierających “cz”. Mówi “ci” zamiast “czy”, “bezpiecienstwa” zamiast “bezpieczeństwa”, “dlaciego” zamiast “dlaczego”, itp. Tak samo inaczej wymawia słowa “sytuacje” – jego sposób to “sytuacjyi”, a także przeciąga końcówki (np. w wyrazie “robot”).

  Słyszałem, że Ukraińcy są “specjalistami” w takich oszustwach, ale właśnie przez ich błędną wymowę wiele osób szybko nabiera podejrzeń. I jak tu polubić osoby tej narodowości? Po prostu się nie da.
  Dramat po prostu.

 13. Według mnie powinno być tak samo jak z zabezpieczeniami emaili typu SPF i DKIM. Że jeżeli telefon dzwoni telekom ma sprawdzić poprzez wysłanie do telekoma tego co obsługuje numer czy to nie spoofing.

 14. Hmm, artykuł sprzed dobrych paru m-cy. A stanowski w bieżącym tygodniu wrzucił film o tym że ktoś dzwoni na numery alarmowe podszywajac się pod jego numer. To jak to jest, działa to?

 15. Nowa ustawa anty-spoofingowa brzmi świetnie na papierze, ale czy naprawdę zatrzyma oszustów? Mam swoje wątpliwości. Przestępcy zawsze znajdą nowe sposoby, by nas oszukać, a socjotechnika nie potrzebuje zaawansowanej technologii. Oczywiście, blokowanie fałszywych SMS-ów i połączeń to krok w dobrym kierunku, ale nie możemy się zbytnio na tym opierać. Edukacja i świadomość to najlepsza opcja.

 16. Hej @Zapomniałem nie podawaj numeru 123456789 bo ten numer (stacjonarny) naprawdę istnieje. :D Firma z Krakowa go ma.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: