12:39
28/7/2010

Sandbox dla Adobe Readera

Kilka dni temu Adobe ogłosił, że nowe wersje Acrobat Readera będą wyposażone w mechanizm “piaskownicy”, który zyska nazwę Adobe Reader Protected Mode. Czy sandboxing czytnika PDF-ów to remedium na wszystkie jego problemy?

Adobe Reader + Sandbox

Sandboxing w Readerze ma bazować na Microsoftowym rozwiązaniu, podobnym do tego stosowanego obecnie w Microsoft Office 2010 Protected Viewing Mode oraz Google Chrome. Piaskownica dla Adobowego czytnika PDF będzie domyślnie włączona.

Jeleń w piaskownicy. (fot. Piotr Photo, lic. CC)

Tryb chroniony ma zapobiec takim akcjom jak zapisywanie plików na dysku czy uruchamianie PDF-owych załączników przy pomocy zewnętrznych aplikacji. Czy piaskownica w Readerze oznacza koniec z modyfikacjami w rejestrze i instalacjami malware’u przez PDF-y? Tak, ale niestety pierwsza wersja sandboksa nie ochroni nas na razie przed odczytywaniem danych z dysku.

Na marginesie, w dobie sandboxingu każdego programu z osobna, coraz ciekawszym rozwiązaniem staje się Qubes OS, polski system operacyjny tworzony m.in. przez Joannę Rutkowską.

Przeczytaj także:

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie ma to jak trafne zdjęcie ;d

 2. niech dodają jeszcze trochę ficzerów, w końcu to taki lekki program zarówno dla zasobów i miejsca i jest jeszcze pole do zabawy

 3. Wspominali o tym ostatnio Leo i Steve w SecurityNow. Brzmi jak dobry pomysl… Ponoc M$oft i Adobe maja wspolgrac w tym projekcie.

  Sandboxing czyli Piaskownicowanie… Program ZANIM cokolwiek odpala zrzuca wszystkie zbedne polaczenia z systemem. Trudniej jest taki program wysadzic z siodla.

  Moze to i dobry pomysl? Sam juz nie wiem :).

  BTW: @ r9s Fotka rzeczywiscie trafiona ;)

  Andrzej

 4. No tak, teraz kolejny rdzeń będzie do obsługi piaskownicy… Ciekawe ile będzie jeszcze potrzebne do obsługi łopatek i foremek nie wspominając o wiaderku. Czytając takie rzeczy odnoszę wrażenie, że gdzieś tu ktoś zjadł swój własny ogon. Dotyczy to zarówno twórców OS’ów (nie wszystkich) jak i godzinowych klepaczy kodu (zamkniętych w pudełkach 2×2). Koncepcje koncepcjami, rozwiązania rozwiązaniami, co z tego jeżeli pies został pogrzebany na samym początku.

 5. Odnośnie wątpliwości w kwestii wydajności: proponuję poczytać o sposobie realizacji sandboxa w Google Chrome czy w dokumentacji projektu (http://dev.chromium.org/developers/design-documents/sandbox), czy na moim blogu (http://wampir.mroczna-zaloga.org/archives/833-dlaczego-chrome-ma-lepsza-piaskownice.html). Mechanizmy wykorzystywane w tego typu sandboxach są już w systemie, pozostaje kwestia ich wykorzystania przy tworzeniu aplikacji.

  I jeszcze jedna kwestia – sandbox to jednak nie wirtualizacja.

 6. Sandbox to bardziej tzw. pseudo-jail. Pseudo ponieważ nie ma potrzeby tworzenia dodatkowego, ograniczonego środowiska w systemie, a cały proces odbywa się to za pomocą wbudowanych mechanizmów systemowych (kernel space + polityka + narzędzia do zarządzania). Dobrym przykładem jest SELinux – http://danwalsh.livejournal.com/28545.html
  Swoją drogą taki sposób ograniczania aplikacji to chyba jeden z najrozsądniejszych na tą chwilę…

  A czy ktoś z Was korzystał z ironfoxa (http://www.romab.com/ironfox/) ?

 7. @Leszek Miś: Kiedyś próbowałem skłonić Firefoxa do pracy z mniejszymi uprawnieniami niż mój standardowy użytkownik. Konkretnie chciałem wykorzystać poziom Restricted czyli “o jeden niżej” niż “standardowy użytkownik”. Skończyło się to klęską, Firefox uporczywie otwierał tak wiele zasobów (pliki/katalogi/klucze rejestru) z prawami większymi niż niezbędne do działania, że dałem sobie spokój z tym pomysłem.

 8. Teraz chcąc przeczytać ulotkę będę musiał najpierw odpalać wirtualną maszynę, żeby sprawdzić czy aby przypadkiem nie zainfekowano jej jakimś świństwem. Jeszcze parę mega i oleję to dziadostwo na rzecz jakiegoś FoXIt Readera czy cuś.

 9. @Sergi Orientujesz się, czy kwestie dziur i innych problemów z bezpieczeństwem plików pdf dotyczą też czytników innych firm (np. właśnie Foxit Readera)?

 10. @ukasz:
  wbrew pozorom, Foxit Reader rowniez nie jest bezpieczny. Jaki czas temu pojawil sie taki test http://blog.didierstevens.com/2010/03/29/escape-from-pdf/
  Calosc polega na probie uruchomienia cmd, a jak autor pisze “In this case, Foxit Reader is probably worse than Adobe Reader, because no warning gets displayed to prevent the launch action. “

 11. Wiem, że nie jest bezpieczny, ale jest chyba z 10 razy mniejszy i szybszy od od programu Adobe.

 12. Jeśli każda z zamiennych aplikacji gwarantuje bezpieczeństwo na zbliżonym do siebie poziomie, to zgadzam się, że wybór można oprzeć na porównaniu wydajności. Także pozostaje mi sprawdzić w akcji nowego AR w sandboxie :)

 13. […] koniec lipca opisaliśmy zmiany, jakie Adobe planowało wprowadzić do swojego czytnika, aby przeglądanie PDF-ów było […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: