12:03
31/10/2011

Raport amerykańskiego Kongresu ujawnił, że od 2007 roku odnotowano 4 ataki na amerykańskie satelity. Jeden z ataków zakłócił pracę satelity na 12 min.

Hackowanie satelity Terra AM-1

Atak miał nastąpić z naziemnej stacji “satelitarnej” w Norwegii. Jak pisze BusinessWeek, intruzom udało się najpierw podpiąć do sieci komputerowej w budynku stacji, a następnie stamtąd uzyskać pełny dostęp do satelity Terra AM-1 należącej do systemu NASA Landsat-7.

TERRA AM 1

Satelita TERRA AM-1

Raport nie ujawnia do jakich danych atakujący mieli dostęp (szczegóły zostały utajnione). Wiadomo jedynie, że pomimo pełnego dostępu do satelity (możliwość wydawania dowolnych komend), atakujący nie zdecydowali się na przejęcie całkowitej kontroli.

Atakowane satelity są częścią programu monitoringu zmian w pogodzie. Oczywiście Amerykanie oskarżają Chińczyków, a Chińczycy oczywiście zaprzeczają. A i tak wszyscy wiedzą, że pierwszą osobą, która hackowała amerykańskie satelity był kilkunastoletni Doogie Howser, lekarz medycyny ;)

Podziękowania dla Marcina, Wojtka i Michała


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zwykłą czcionkę też dobrze widać, nie musicie tak powiększać ;)

  • kazdy ma swoja opinie, wiec nie musisz komentowac :)

 2. “Atakowane satelity są częścią programu monitoringu zmian w pogodzie.” – Amerykanie pewnie w to uwierza, choc przypuszczam, ze juz nie wszyscy. Ogolnie parodia.

  • Fakt… ciebie nikt nie oszuka :D

  • Oczywiscie, w CNN mowia co innego, wiec znasz prawde. Oj, ludzie, ludzie…

 3. Ktoś wie czy za pomocą satelity można poszukiwać złota? Bo jeśli wszyscy mają dostęp do map terenu z dokładnością do metra do jaki problem jest zrobić satelitę który będzie przeczesywał powierzchnię ziemi pod kątek zgromadzonych konkretnych metali, np złota? W ten sposób można odnajdywać skarby , zarówno te w ziemi jak i na morzu. Przecież to nie jest problem (chyba) prześwietlić ziemię na głębokość dajmy na to 5 metrów a potem analizować dane pod kątem znajdujących się tam metali.

  • “przeswietlanie ziemi” z orbity jednak jest problemem…

  • chciałbym się dowiedzieć kto “wszyscy?” ma dostęp do widoku satelitarnego z dokładnością co do metra…(na żywo). Moim skromnym zdaniem odpowiedzią jest: nieliczni!

  • Puszczenie fali, która będzie się zniekształcać po napotkaniu odpowiednich pierwiastków i inne stacje na planecie będą odbierać sygnał i analizować. Z tego co pamiętam to odkryli, że w niektórych miejscach woda w oceanach jest nieco wyżej 0 n.p.m.

  • @CapaciousCore
   Ależ oczywiście… na Atlantyku w sztormie nawet do 6 metrów… w terminologii żeglarskiej nazywa się to fale…

  • jurek ogórek 2011.10.31 12:59 | # |

   “przeswietlanie ziemi” z orbity jednak jest problemem…

   A skąd wiesz? Prześwietlałeś?
   Czy technicznie jest to problemem? Wątpię. Naniesienie “siatki” na powierzchnie całej planety z dokładnością do metra jest technologią lat 80-tych. To dla “zwykłych ludzi” bo niwelatory GPS mają dokładność do ułamków milimetra, tak więc poszukiwanie minerałów za pomocą satelity nie wydaje się przy tym dużym problemem technologicznym.

  • @CapaciousCore nie ma co, woda wyżej niż 0 n.p.m a ja myślałem, że od tego “wyżej” liczy się właśnie to nad poziomem…

 4. Ciekawe w jaki sposób uzyskali dostęp do sieci /naziemnej stacji satelitarnej/ ?

  • O tym nie ma ani słowa. Chińczykom pewnie nie chciałoby się polować na Wi-Fi/podpinać do kabla. Może włamali się do ISP i cośtam wysniffowali? Może spear phishing?

  • Pewnie Emacsem przez sendmail :P .. A na poważnie bardziej zastanawia mnie fakt, że na mojej “maszynce do mielenia kurzu” też wykryłem ostatnio sporo badziewia.. Czyżby atakowali i patrzyli co mają w łapach? ..

  • ormek: jakies detale dzialan?

 5. W Szklanej pułapce 4 hakowali nie używane satelity z Nokii 9500

 6. eee tam, włamali się do sieci Kongsberga i przy okazji namieszali w programach sterujących satelitami. Ja bym raczej się bał na ich miejscu wycieku technologii wojskowych niż zabawy z satelitami. Jak wiadomo – Kongsberg – to przodująca firma w najbardziej zaawansowanych technologiach militarnych. Atak mają dopracowany do perfekcji – muszą popracować jeszcze nad obroną ;)

 7. […] Na szęście, dziennikarze Reutersa dość szybko wyłapują nieswoje teksty na swoim serwisie i wytrwale je kasują ;) Czekamy na wstrzyknięcie przez Syryjczyków swojego video w feedy satelit. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: