9:25
24/2/2011

Uwaga na telefony na Skype! Jak pisze Goomy, jeden z naszych czytelników, zadzwonił do niego ktoś podszywający się pod Skype Automated Service z wiadomością, “twój komputer ma wirusa”. Rozmowa zachęcała do odwiedzenia strony, która rzekomo miała usunąć złośliwe oprogramowanie, ale jak zapewne sie domyślacie, zamiast programu do usunięcia wirusów był program instalujący wirusy.

Skype i wirusy

Nasz czytelnik w rozmowie na Skypie został poproszony o wejście na stronę sosnbc.com, która — jak widać na raporcie Virustotala nie należy do najbezpieczniejszych i na pewno nie usunie złośliwego oprogramowania z waszego systemu, a wręcz przeciwnie.

Skype Virus

Skype i wirus fot. softwareload.com

Na forum Skype’a pojawiają się opisy podobnych scamów — miejcie się więc na baczności i nie wierzcie, że Skype wzbogacił się o nową funkcję “wykrywania” wirusów. ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Każdy orze jak może, tylko czemu nie na swoim polu?

 2. “Nasz czytelnik w rozmowie na Skypie został poproszony o wejście na stronę sosnbc.com”

  No nie wierze, po prostu nie wierzę. :D

  Ludzie dalej nabierają się na takie rzeczy (no bo skoro ktoś je tworzy, to się opłaca) nawet, gdy nie zgadza się język, ilość dysków logicznych czy nawet styl wizualny? Nie wspominając już o linkach czy jakimś okienku z kosmosu typu “your computer is infected”. LOL.

 3. @K Bo wolą zniszczyć inne, swoje pozostawić ładniejsze.. ;d

  • @Kenobi: kwestia dyskusyjna, czy przypadkiem takie działanie nie było sianiem ;) A jak się zasieje, to i plony trzeba zebrać. Wiadomo, trzeba siać, siać, siać ;)

   Ogólnie rzecz biorąc do przeprowadzenia takiej akcji nie trzeba być zaawansowanym socjotechnikiem. Ciekawość robi swoje ;) W ramach testu proponuję wrzucić odnośnik podpisany jako bardzo szkodliwy wirus, ale z bardzo ciekawym efektem, oraz że klika się na własną odpowiedzialność. Następnie bez większych zachęt wystarczy śledzić statystykę odwiedzin ;)

   Podobnie jest z wejściem “na gazownika”.

 4. 10 lat temu czasami trafiałem na strony zawierające takie cudowne ostrzeżenia, że niby mój komputer jest zarażony i muszę szybko kliknąć aby uniknąć straszliwych konsekwencji.
  Już wtedy wiedziałem, że to lipa…
  Jak widać bez należytej edukacji osób korzystających z internetu niewiele się zmieni. A stare sprawdzone metody, mimo iż mniej skuteczne niż najnowsze ‘wynalazki’, zawsze trafią na jakiegoś ‘niedoedukowanego’ ;)

  • Rzecz w tym, że teraz największy szum medialny jest w związku z zaawansowanymi atakami, zatem nie ma co się dziwić, że delikwent pomyśli: “To zbyt proste i oczywiste, żeby było atakiem. Klikam.”. ;)

 5. Nie ma się czemu dziwić, że ludzie się nabierają skoro odpowiednie służby nic nie robią, żęby przeciwdziałać takim zainfekowanym stronom. Ostatnio był szum w związku z próbą blokowania stron z treścią pornograficzną i inną “nieodpowiednią”, do czego bez wyroku sądowego miały by mieć prawo specsłużby i policja. Chce im się takiej władzy, a nie potrafią zrobić porządku ze stronami, które niemal jawnie infekują np. podam taki adres: http://www.antyterroryzm.pl (Uwaga! strona jest niebezpieczna!). Jak to możliwe, że ABW, które prowadzi swój serwis o tematyce terroryzmu pod adresem: http://www.antyterroryzm.gov.pl godzi się na to, aby istniała strona o podobnym adresie, a tak niebezpieczna? To się nazywa profesjonalizm? Jak trzeba wpaść do mieszkania w kominiarkach i zrobić komuś kuku to proszę bardzo, a jak trzeba użyć mózgu i zlikwidować takie świństwo to nie ma kto tego robić. Niestety na stronie VirusTotal nic nie wykrywa, co nie jest zachwycające…

 6. Niesamowite. Niedługo wynajmą akwizytorów, i będą po domach chodzić wręczając ulotki z prośbą o odwiedzenie jakieś strony. W nagrodę będzie można dostać mikser z mango.

  • Ale to nie mikser! To nowy sposób na życie a oferta jest ważna tylko do wczoraj!

   Swoją drogą dziwi mnie że ktokolwiek jeszcze nabiera się na tego typu ataki. Coraz więcej jest akcji uświadamiających a i tak przeciętny Kowalski łatwowiernie kliknie w okno, które przypomina okno jego antywirusa…

 7. Co to znaczy został poproszony? Głosowo czy wyskoczyło okienko? w jakim języku?

  • RTFA – “…zadzwonił do niego…”

  • Komunikat po angielsku, powtarzaja go 2 razy plus z 10 razy adres www i rozmowa sie rozlacza. Co ciekawsze mam w ustawieniach privacy : recieve calls only from those in my contact list. Dziecinne podejscie ale jestem pewny ze ludzie daja sie nabrac…

 8. Nie dziwi mnie to. Użytkownicy Skype’a (oczywiście nie wszyscy) to chyba najmniej “ukomputerowieni” ludzie, jakich widziałem. Często widzę taki obrazek: emeryt ma dziecko za granicą, które kupuje mu laptopa z headsetem i Skypem. Taka osoba nie korzysta nawet z maili, ale jak “pan z internetu” powie mu, że ma wirusa, to zrobi oczy jak 5 zł i gotów wtykać banknoty do DVD, żeby antywirusa kupić ;)

  • Nie rozumiem, po co #SERGI obrażasz ludzi, głównie starsze osoby, (może wg Ciebie nie powinny one mieć dostępu do komputera i internetu); co takiego robisz na rzecz starszych osób i ich uświadamiania o zagrożeniach i konsekwencjach?? robisz cokolwiek?? wykorzystujesz swoją wiedzę??, zapewne tylko mądrujesz w komentarzach … jaki jestem mądry.

  • A jak Ty będziesz emerytem i wnuk będzie Ci na siłę wpychał implant neuronalny, a Ty się niechętnie, ale zgodzisz i Twój stetryczały umysł nie będzie sobie radził z nowym interfejsem neu3D 33.54, to się dopiero będziesz śmiał. ;P

 9. Halo? Jesteśmy bardzo początkującymi programistami i nie umiemy jeszcze programować. To jest nasz Wirus Manualny. Zadzwoń do swoich znajomych i przekaż im tę wiadomość a następnie sformatuj sobie dysk C. Dziękujemy za współpracę.

 10. Z deka podobna akcja do:

  http://bothunters.pl/2011/02/15/nie-odbieraj-telefonow-po-problemach-z-komputerem-czyli-wyludzen-ciag-dalszy/

  widać nowe sposoby się rozprzestrzeniają niczym świeże bułeczki…

 11. ” have had a call placed to me via an automated service going by the name “automated update notice (notice.online.ponline16)” that rang me it repeated several times about my computer being infected and then repeating to me “go to ‘www.sosnbc.com’ and ask for professional help” or something along those lines, the thing is the site is full of male wear,”

  lol ;] Strona pełna męskich ubrań ;-) Z taką wiedzą użytkowników Skype`a autorzy tego scamu sporo zarobią ;]

 12. Dzisiaj sejm przyjął ustawę o karaniu więzieniem stalkingu – dobrze by było, gdyby ktoś o tym napisał

 13. @K : “W ramach testu proponuję wrzucić odnośnik podpisany jako bardzo szkodliwy wirus, ale z bardzo ciekawym efektem, oraz że klika się na własną odpowiedzialność. Następnie bez większych zachęt wystarczy śledzić statystykę odwiedzin ;)”
  No tak, ciekawość pierwszy stopień do piekła ;d

 14. […] Krebs zdobył nagranie “wirusowego telefonu”, o którym kiedyś pisaliśmy w tekście Skype dzwoni i mówi, że mam wirusa: nagranie […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: