11:57
5/8/2015

W HTML5 jest API umożliwiające odczyt parametrów baterii. Dostęp skryptów strony do informacji o baterii nie wymaga zgody użytkownika (jak np. dostęp do kamery) i jak pokazują Łukasz Olejnik, Gunes Acar, Claude Castelluccia i Claudia Diaz, badacze z uniwersytetów we Francji i Belgii, odczytując pojemność baterii i poziom jej naładowania można “śledzić” internautów korzystających z Firefoksa i pracujących na Linuksie. Identyfikator użytkownika stworzony na podstawie parametrów baterii może posłużyć np. do krótkotrwałego śledzenie jego sesji i np. przywracania usuniętych w jej czasie ciasteczek trackingowych.

Chrome i Opera też wpierają API statusu baterii, ale te przeglądarki nie pozwalają na tak częste i precyzyjne pozyskiwania parametrów jak Firefox. Tor browser całkowicie zablokował to API.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Byłem ostatnio na tej stronie http://www.hotcleaner.com/clickclean-app.html i zdziwiłem się, że wiedzą jaki poziom ma bateria :) I’m being tracked!

  • A mi nie pokazują. Ubuntu + Firefox 39

 2. Ostatnio trochę bawiłem się w JS. Napisałem prostą aplikację korzystającą z IndexedDB i okazało się, że nie wystarczy Ctrl+Shift+Delete, żeby wyczyścić dane. Trzeba wejść do $HOME/.mozilla/firefox/[…].default/storage/default/ i usunąć je ręcznie.

  • Zazwyczaj pomaga polecenie format c:

  • Damian: W *niksie również? Hint: spójrz na ścieżkę…

   Swoją drogą, ciekawym po co ktoś wymyśla te API? Bardziej bym się cieszył z pełnej implementacji CSS3, nie mówiąc o CSS4.

 3. Może mi ktoś powiedzieć, czemu takie API w ogóle istnieje?

  • Aby śledzic użytkowników. Elementarne Watsonie.

 4. Pod Firefox OS pisze się aplikacje z wykorzystaniem HTML+CSS+JS, oprócz tego istnieje coraz więcej narzędzi pozwalających na pisanie aplikacji w tej trójce pod desktopy i urządzenia mobilne, gdzie aplikacja jest uruchamiana z wykorzystaniem silnika przeglądarki. Tego typu API są po prostu potrzebne do tworzenia coraz bardziej zaawansowanych aplikacji.

 5. na stronie http://www.hotcleaner.com/clickclean-app.html nie chce pokazać stanu baterii ; działam na xubuntu

 6. Czy to o to chodzi – dom.battery.enabled?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: