11:57
5/8/2015

W HTML5 jest API umożliwiające odczyt parametrów baterii. Dostęp skryptów strony do informacji o baterii nie wymaga zgody użytkownika (jak np. dostęp do kamery) i jak pokazują Łukasz Olejnik, Gunes Acar, Claude Castelluccia i Claudia Diaz, badacze z uniwersytetów we Francji i Belgii, odczytując pojemność baterii i poziom jej naładowania można “śledzić” internautów korzystających z Firefoksa i pracujących na Linuksie. Identyfikator użytkownika stworzony na podstawie parametrów baterii może posłużyć np. do krótkotrwałego śledzenie jego sesji i np. przywracania usuniętych w jej czasie ciasteczek trackingowych.

Chrome i Opera też wpierają API statusu baterii, ale te przeglądarki nie pozwalają na tak częste i precyzyjne pozyskiwania parametrów jak Firefox. Tor browser całkowicie zablokował to API.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Byłem ostatnio na tej stronie http://www.hotcleaner.com/clickclean-app.html i zdziwiłem się, że wiedzą jaki poziom ma bateria :) I’m being tracked!

  • A mi nie pokazują. Ubuntu + Firefox 39

 2. Ostatnio trochę bawiłem się w JS. Napisałem prostą aplikację korzystającą z IndexedDB i okazało się, że nie wystarczy Ctrl+Shift+Delete, żeby wyczyścić dane. Trzeba wejść do $HOME/.mozilla/firefox/[…].default/storage/default/ i usunąć je ręcznie.

  • Zazwyczaj pomaga polecenie format c:

  • Damian: W *niksie również? Hint: spójrz na ścieżkę…

   Swoją drogą, ciekawym po co ktoś wymyśla te API? Bardziej bym się cieszył z pełnej implementacji CSS3, nie mówiąc o CSS4.

 3. Może mi ktoś powiedzieć, czemu takie API w ogóle istnieje?

  • Aby śledzic użytkowników. Elementarne Watsonie.

 4. Pod Firefox OS pisze się aplikacje z wykorzystaniem HTML+CSS+JS, oprócz tego istnieje coraz więcej narzędzi pozwalających na pisanie aplikacji w tej trójce pod desktopy i urządzenia mobilne, gdzie aplikacja jest uruchamiana z wykorzystaniem silnika przeglądarki. Tego typu API są po prostu potrzebne do tworzenia coraz bardziej zaawansowanych aplikacji.

 5. na stronie http://www.hotcleaner.com/clickclean-app.html nie chce pokazać stanu baterii ; działam na xubuntu

 6. Czy to o to chodzi – dom.battery.enabled?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: