21:16
18/9/2010

Po raz pierwszy w historii Polski, policja wsadziła spamera za kratki. Aresztowany, na razie tymczasowo, to członek 6-cio osobowej grupy, która spamowała skrzynki użytkowników serwisu Nasza-Klasa i wyłudziła w ten sposób ponad 2 miliony złotych.

Polscy spamerzy atakowali Naszą Klasę

Zatrzymani zakładali konta w serwisie Nasza-Klasa (mówi się o dziesiątkach tysięcy kont), a następnie za ich pomocą rozsyłali wiadomości spam do innych użytkowników NK. Swoje skrypty automatuzyjące wysyłanie spamu modyfikowali tak, aby obchodziły antyspamerskie zabezpieczenia Naszej-Klasy.

Spamerska szajka składała się z 5 mężczyzn i kobiety, w wieku 24 –- 39 lat. Wszyscy zostali przymknięci 15 września w okolicach Warszawy, a następnie przesłuchani w prokuraturze. Akcję przeprowadzili policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą dolnośląskiej komendy wojewódzkiej wraz z policjantami z Warszawy, za co z serdecznie im dziękujemy (mimo, że z Naszej-Klasy jakoś specjalnie nie korzystamy, to każdy spamer, któremu urwano od internetu jest miłą wiadomością).

Do więzenia za …spam!?

Zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia pieniędzy, oszustwa komputerowego i zakłócenia pracy sieci (art. 287 KK):

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Główny organizator, który został już tymczasowo aresztowany, usłyszał także zarzut prania brudnych pieniędzy — spamerzy wysyłali wiadomości, w których znajdowały się linki do stron z płatnościami SMS Premium obsługiwanymi przez zagraniczne firmy.

Spamerska Strona

Jedna ze stron na którą spamerzy kierowali ruch (fot. Policja)

W policyjnym oświadczeniu przeczytać można, że:

Sprawcy [w tym roku] zarejestrowali w Warszawie firmę, która miała zajmować się usługami informatycznymi. W rzeczywistości skupiali się jednak oni na działalności przestępczej i modyfikowaniu metod prowadzenia przestępczego procederu. Grupa po opracowaniu specjalnego skryptu i założeniu bardzo dużej ilości profili na portalu, rozsyłała w sposób automatyczny do zarejestrowanych użytkowników, ogromne ilości „niechcianej korespondencji” -– tzw. spamu. Przesyłane wiadomości zawierały linki do stron internetowych, założonych także przez grupę, oferujących nieuczciwe usługi.

Sprawcy w swoim działaniu żerowali często na uczuciach użytkowników portali. Niczego nieświadomy pokrzywdzony klikając na link, mógł rzekomo sprawdzić np., czy jest chory na ptasią grypę, kto zostawił dla niego specjalny prezent czy też zobaczyć zdjęcia nagiej żony w Internecie. Aby jednak otrzymać takie informacje musiał wysłać sms-a na wskazany na stronie numer telefonu. Nie było tam jednak czytelnej informacji, jaki jest jego koszt. W rzeczywistości każdy wysłany sms kosztował 30 złotych.

Przejęty sprzęt spamerów

Przejęty sprzęt spamerów (fot. Policja)

Nasza-Klasa ma całkiem wielu “mniej rozgarniętych internautów” — z informacji Policji wynika, że wysłano ok. 40 tys. SMS-ów. Policjanci wspominają, że często po wysłaniu SMS-a nadchodziła odpowiedź “usługa chwilowo nieczynna” — opłata za SMS-a była jednak pobierana. Nie działa to na korzyść podejrzanych, gdyż wskazuje na to, że działali oni z zamiarem oszustwa.

Policja wypowiada wojnę spamerom?

Vagla podejrzewa, że aresztowanie to wynik bardziej zarzutów o pranie brudnych pieniędzy niż spamu i zastanawia się, ile akcje spamerów kosztowały Naszą-Klasę? Skoro serwis zgłosił sprawę na policję, zakładamy, że zabawa administratorów w kotka i myszkę ze spamerami była dość uciążliwa… Spamu na NK jest sporo, ale do tej pory serwis nie reagował z taką siłą.

Mamy nadzieję, że inne serwisy, w przypadku podobnych problemów będą postępowały w ten sam co NK sposób, a policja równie sprawnie będzie reagowała na zgłoszenia pochodzące od mniejszych niż NK serwisów…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jednego nie rozumiem: skoro osoby zatrzymane zarabiały na tym, że ludzie są idiotami, to co zrobić z reklamami “Jesteś 1000000 odwiedzającym na tej stronie i wygrałeś iPoda!” i setkami podobnych? To chyba takie samo wyłudzenie pieniędzy jak smsy z nk.

  Chciałbym żeby ludziom wydawali “prawo jazdy(surfowania)” po internecie po odbyciu jakiegoś kursu – mało kto dawałby się nabrać na ściemy spamerów, na oferty “the best free antyvirus” “you wanna see my naked photos?” itp. Jak założyłem sobie neta tez klikałem w takie bzdury – zapłaciłem za to wieloma formatami i utratą danych, w dzisiejszych czasach można zapłacić utratą tożsamości i pieniędzy na koncie bankowym;/

  Edukujmy znajomych:D

 2. trzeba byc jełopem, zeby tak hardcorowo spamowac. policja tylko czeka na jakas skarge od n-k, zeby potem moc pochwalic sie na konferencji, jakich groznych hakerow unieszkodliwila.

 3. jełopem to byli użytkownicy którzy w ciemno wysyłali smsy na podejrzanej stronie gdzie nawet nie było informacji ile ten sms będzie kosztował.

 4. @Anon a może była informacja tylko np. fałszywa? Jeżeli i tak oszukiwali to dla czego nie po całości?

 5. @Stoper – może i była informacja, ile kosztował ten SMS, może była też fałszywa… Nie zmienia to faktu, że trzeba być debilem aby wysyłać SMS’a (płatnego nie wiadomo ile), żeby dowiedzieć się czy czasem na grypę nie chorujemy…
  Na takich samych baranach żerują firmy reklamujące się na MTV czy VIVA (tudzież innych kanałach dla odmóżdżonych nastolatków): wyślij imię twoje i twojego partnera, a powiemy ci czy będziecie szczęśliwi – i tym podobne.

  O wróżkach, tarotach i reszcie tego badziewia nie wspominając…

  PS. Moja kobieta siadła wczoraj do komputera i zobaczyła Niebezpiecznika. Jak wróciłem do domu, to stwierdziła “Cholera, muszę sobie hasła pozmieniać…”
  Dzięki ! :D

 6. Trzeba być jełopem żeby nie wiedzieć o tym że numer premium sms mówi o tym jaki jest jego koszt – według prostego schematu :]

 7. @Brak dobra Panie mądralo to np. serwis podrywacze – polski serwis (nie jestem fanem akurat TEJ strony) – sms na numer 91996 (nie podaje treści wymaganej w smsie zeby nie bylo ze reklama) – jaki widzisz w tym schemat? Cena – 23,18 PLN
  @Torwald kumam – Ciebie nie nabiorą, mnie RACZEJ też nie nabiorą, ale załóżmy ojciec (zakładam słabą znajomość obsługi i ‘podatność’ na spam) jakieś dziewczyny dostaje info na skrzynke, że jego luba córka jest w necie nago – myślisz, że nie wyśle, żeby sprawdzić czy rzeczywiście tak nie jest? Jeszcze załóżmy anon spam pominie ale jeżeli wyślą mu imię i nazwisko jego córy, myślisz że nie sprawdzi? Jeżeli wie, że córa z tych porządnych to OK gorzej jeżeli raczej do spokojnych nie należy. A info będzie od rzekomego kolegi, który śle spam do wszystkich znajomych, żeby np. zniesławić swóją ex i przy okazji zarobić (niektóre stronki pr0no, wciskają taki kit, że to niby fakt exgirlfriends exposed itp [99,(9)% fake], więc załóżmy, że ociec widział kilka razy i może uwierzyć)

 8. @Brak często faktyczna cena smsa jest sprytnie ukryta/nie napisana. Taki delikwent wysyła smsa “za 4,50” a nalicza mu 10-30zł. Wkurza mnie jak znajomi rozsyłają podobny spam.

 9. Tylko ze ludzie ktorzy nie maja milionow godzin ‘wylatanych’ na komputerach nie sa jelopami i debilami a tylko sa ludzmi ktorzy przewaznie spedzili w swoim zyciu mniej godzin przed monitorem niz nie jeden z nas w tydzien/miesiac dlatego trzeba ich chronic w sieci tak jak mnie na miescie przed kolesiami co spedzili zycie na silowni a nie przed ekranem bo fakt sam jestem sobie winny ze nie wyciskam 150kg wiec wp**** mi sie nalezy?

 10. na początku posiadania nete też dla ciekawości zaindtalowało sie kilka podejrzanych prograów – a potem format bo nie szło tego usunąć – to było jeszcze za czasów Win ME .

  Ostanio też chyba z reklamy na gg lub wrzuta trafilem na strone na której było napisane ze aby uzyskać dokończenie testu należy wysłąć sms za 1 zloty na numer 79xxx .
  Dopiero poźniej doczytalem ze sms kosztuje 30 zl z batem — a za 1 zloty jest od polnocy do 6 rano ( choc pewno to też byla ściema ) .

  Nie uważam się za głupka — — a jednak prawie mnie złapali .

 11. @Stoper
  91996 -> 19zł + vat = 23,18
  w skrócie: jedna cyfra po 7 oznacza koszt w złotówkach bez vat, natomiast po numerze zaczynającym się na 9 kwota jest dwucyfrowa

 12. ja po prostu nie wysyłam żadnych sms, nie interesuje się nagimi fotkami, testami iq, ani w ogóle żadną reklamą – większość jest nachalna i kliknięcie w jakąś to czasem nawet ze 3 okienka popup. Jakoś nie musiałem siedzieć miliony godzin w internecie, po jakimś 3 podłączeniu się do świata modemem X lat temu już wiedziałem co można kliknąć a co nie. I nigdy nie złapałem takiego syfu jak znajomi (cosie podmieniające tapetę, blokujące regedit i pobieranie plików z pomocą IE, a także instalację jakiegokolwiek programu – wtedy nie było jak tego “naprawić”).

 13. A kto to jest vagiel
  To się staje jakieś absurdalne
  Nie długo cały świat będzie się kierował do pińciu osób z internetu
  Pan Piotr będzie profilerem , pan wagiel będzie sędzią , oskarżycielem i katem w jednym
  pan Gynvael będzie biegłym
  :D

 14. Snajper, a ty będziesz trollem ;]

 15. O kurcze, idę bota wyłączyć… :)

 16. “Vagla podejrzewa, że arestowanie to wynik ”

  Arestowanie? :)

 17. Mnie bardziej zastanawia jak do tej pory funkcjonują serwisy typu zalukaj.pl. To co tam się dzieje to przemiał kasy jakiego nie widziałem i piractwo na skalę wręcz kosmiczną. Oczywiście wszystko jest na serwerach zalukaj, a można to łatwo sprawdzić. I że tym się nikt nie interesuje?

 18. To niech policyja pozamyka banki w Polsce. Przecież na tym koncie @ WP to spam, spam,spam i prawie tylko spam finansowy.

 19. Sam osobiście dostałem taki spam (2x od tej samej osoby – znajomych oczywiście 0).
  Najpierw dla bezpieczeństwa wszedłem z w3m, potem z firefoksa w trybie prywatnym (w sumie, to i tak by pewnie nic nie dal, no ale…). Zobaczyłem, ze ktoś mnie kocha i zacząłem się śmiać :D

  Poczynając od początku: treść wiadomości jaką dostałem, była dość dziwna (ale pisana przez polaków), formy gramatyczne średnio utrzymane (osobnika nie można było przyporządkować ani do normalnych, ani to pokemoniastych), że pominę już jakże oczywiśty URL, który zawierał chyba wyciete litery z /dev/urandom… dosłownie. Linki były na dodatek oddzielone (znak kropki zamieniony na tekst [kropka] zeby ominąć filtr antyspamowy).

  Wnoisek? Tylko kompletny idiota mógł się na to nabrać:
  a) musiał SAM przekleić link w okno przeglądarki
  b) musiał SAM zamienić tekest [kropka] na znak kropki w URLu
  c) musiał być na tyle głupi żeby wcisnąć [ENTER] patrząc na tak głupi URL (-;

  Wszystko powyżej dotyczyło mojego przypadku który otrzymałem (być może złapano innych spamerów), jednak strony wyglądały jak na screenie powyżej (2 bannery i flashowa strona faktyczna)

  Dziękuję.

 20. Bez przesady, nie trzeba być jełopem, żeby się dać nabrać. Oszustwa Internetowe rozwijają się w takim tempie, że trzeba śledzić niebezpiecznika, żeby nie dać się na to wszystko złapać, a że z NK korzysta KAŻDY (nawet tacy, co przed erą NK kompa na oczy nie widzieli) to się nie ma co dziwić, że się tylu nabrało.

  @Joker – z firmami jest taki myk, że podpisując umowę godzisz się na ten spam i możesz ich pocałować w anusa.

 21. Tak będę siać ferment , defetyzm i zwątpienie
  Ktoś musi to robić żeby ludzie zaczęli myśleć
  bo inaczej może się zrobić niebezpiecznie

 22. snajper O ile nie czulbym się dobrze gdyby Piotrek Konieczny miał zoperowac mojego synka, czy Gynvael miał pilotowac samolot, którym lecę do USA, to bez wahania wynająłbym tych panow do zabezpieczenia sieci w mojej firmie. Podobnie, nie skusilbym się na pierogi mięsne w wykonaniu vagli, ale gdym chciał porady z zakresu prawa komputerowego, byłby on jedna z 3 osób, które bym poprosił o pomoc.
  Ty zaś, snajperze, dla mnie jesteś jeszcze nierozpoznany, ale jak już zaczniesz prowadzić własny profesjonalny serwis, to daj mi znać, zobaczymy czy mnie do siebie przekonasz, tak jak ci wyżej wspomnieni panowie.

 23. Ciekawe kiedy zamkną przestępców prowadzących pobieraczek.pl

 24. @PK: Quiz: znajdź błąd w pierwszych sześciu słowach arta. Pozdrawiam.

 25. Dzięki (możesz moje posty wymoderować).

 26. @Maciej: pijesz do czepialstwa Vagli, ze zatrzymanie to nie aresztowanie? ;)

 27. Pamiętacie jeszcze NK Sender?

 28. Pisałem o tym pięknym procederze parę miesięcy temu. Więcej screenshotów:

  http://bothunters.pl/2010/03/29/uwaga-na-masowy-spam-i-wyludzenie-ukryte-w-tresci-wiadomosci-na-naszej-klasie/

 29. Ja tam w żadną sprawiedliwość nie wierzę. Są równi i
  równiejsi. Tak jak ktoś tutaj napisał poczta @wp.pl to finansowy
  spam od zawsze i nikt nic z tym nie robi. Nie mam nic przeciwko
  spamowi, ale niech przestaną za to ludzi zamykać bo wszystkich nie
  pozamykają-i tu się sprawiedliwość kończy! Mnie bardziej boli brak
  sprawiedliwości niż takie jak ta rewelacje Boli mnie jak słyzę że
  kogoś tam zatrzymali i skazali za coś, za co inny nigdy by nie
  usłyszał zarzutów, tylko dlatego że jest synkiem kogoś bardzo
  ważnego. W więzieniach siedzą tylko prości i z gruntu dobrzy
  ludzie, którym uroiło się że mogą mieć więcej niż mają -może prawie
  tyle co, ci żyjący ponad prawem i to na nich są wszystkie paragrafy
  nie na ludzi z gruntu złych!

 30. Zobaczcie co teraz się dzieję na nk. Od kilku miesięcy cztery grupy rozsyłają spam. Nawet pod rząd występuje ta sama wiadomość, by wejść na stronę i zdobyć rzeekomo darmowe doładowania. Oczywiście to oszustwo. Ludzie są na tyle naiwni i nie widzą tego. Ba, komentują jakieś dołączone do postu śmieszne obrazki. Nadal są spamerskie profile, które wklejają swoje wiadomości co paręnaście minut do komentarzy popularnych grup. Nie mogę zrozumieć dlaczego nk nie widzi tego, że to SPAM. Co za problem usunąć te 4 grupy, które mają kilkadziesiąt tysięcy obserwujących? Podejrzewam, że są to konta nk. Od czasu do czasu zablokują któreś konto by wyglądał na to że coś robią.

 31. Czy przypadkiem nie powinno to zostać ukrócone na poziomie telefonii komórkowej, tak aby każdy SMS premium musiał być potwierdzany np. metodą USSD, gdzie wiadomość USSD będzie zawierała informację o cenie tego SMSa?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: