9:00
31/5/2010

Ludzie często potrzebują szybko wykonac jakąś czynność, np. przekonwertować .doc na .pdf. Co wtedy robią? Odpalają Google, szukają programu/webaplikacji która im to umożliwi i bez zastanowienia nad konsekwencjami — bo czas goni! — korzystają z niej. Ale wygoda! Zamiast instalować jakieś narzędzie u siebie, korzystamy ze strony internetowej!

Niestety, nikt nie zastanawia się nad konsekwencjami i bezpieczeństwem korzystania z webaplikacji. I pal sześć, jeśli sprawa dotyczy przekonwertowania .wav na .mp3 …ale w momencie kiedy chodzi o klucze kryptograficzne do serwera, a szukającym jest administrator a nie słitaśna nastolatka, to tego typu nieroztropność nadaje się na podwójny *facepalm* (gdy jeden to za mało).

sshkeygen.com

Jest sobie taka strona, która zachęca do generowania klucz SSH. Za darmo rzecz jasna. Trzeba tylko podać imię i nazwisko właściciela, nazwę firmy i IP domeny na której klucze będą wykorzystywane. Opcjonalnie można wybrać ich długość i hasło do materiału klucza… :>

Formularz generowania klucza SSH na sshkeygen.com

Strona, co prawda lojalnie ostrzega:

Na ciebie spada odpowiedzialność zapewnienia bezpieczeństwa transmisji wygenerowanego klucza na twój komputer

…ale nie na tym polega jej fail. BTW: do tego celu idealnie nadałby się SSL, który ostatnio tak mocno reklamowała Google, a którego implementacja akurat w przypadku Google nie do końca zapewnia “poufność” transmisji.

Gdzie leży prawdziwy problem?

Nikt nie ma pewności, czy sshkeygen.com przypadkiem nie kopiuje generowanych przez siebie kluczy, a jego właściciel wieczorami nie wybiera się na “login-party” po cudzych serwerach — w końcu wszystkie dane (IP serwera, klucz + hasło) ma podane na tacy.

Podobnie naiwne projekty

Niedawno opisywaliśmy podobny projekt, którego celem było sprawdzenie czy dany numer karty kredytowej jest w rękach cyberprzestępców. Tamten serwis został celowo stworzony, żeby edukować naiwniaków i dzięki odpowiedniej budowie chronił wprowadzane w niego dane.

Patrząc jednak na stronę “about” serwisu sshkeygen.com można odnieść wrażenie, że w tym przypadku autor rzeczywiście wierzy w przydatność narzędzia i nie dostrzega ogromnego wręcz Security Faila generowania klucza na obcej, niezaufanej maszynie. Jak na ironie, na stronie znajduje się nawet zestaw porad, jak bezpiecznie przeprowadzać procedurę generowania klucza SSH:

Szewc bez butów chodzi?

Spróbujmy jednak dowiedzieć się czegoś więcej o serwerze na którym hostowana jest ta strona:

na tym samym serwerze co sshkeygen.com znajdują się także inne strony

Na tym samym serwerze znajdują się jeszcze dwie inne strony — jedna z nich związana z “hackingiem“… No cóż, ci co wygenerowali sobie hasła via sshkeygen.com, albo polecają tę stronę (jak ostatnio robi to sporo “znanych” serwisów i blogów), muszą chyba mocno wierzyć, że autor jest white-hat hackerem ;-)

My nie wierzymy i stanowczo odradzamy korzystanie z tej strony!

Powrót z przeszłości?

Idea tego serwisu śmieszy mnie tym bardziej, że już w 2006 roku zażartowałem sobie, że GMail powinien umożliwiać generowanie kluczy i szyfrowanie korespondencji:

Mój żart sprzed 4 lat ktoś wziął na serio...

Przeczytaj także:

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Lol… W sumie to dłuższy czas temu wzdychałem do możliwości obsługi GPG w gmail’u (ostatecznie podpiąłem imap gmailowy pod kmail), ale żeby tak wklejać swój tajny klucz czy wręcz generować je na serwerze? To jest wręcz niewiarygodne, że ktoś mógłby z czegoś takiego skorzystać.

 2. FireGPG ze wsparciem dla Gmaila?

 3. Autor strony sshkeygen.com tworzy(stara się) coś na wzór certum z ssl z tym, że za darmo :D

 4. Do wygenerowania klucza na sshkeygen.com nie jest konieczne podanie danych w formularzu.

  • @Łukasz: Niestety, bezpieczeństwo układu wcale nie polega na tym, czy dane w formularzu zostały podane poprawnie ;)

 5. To może ktoś sie pokusi o postawienie wirtualki, wygenerowanie klucza w tym serwisie i logowanie – czy nikt się nie loguje :>

  Mozna jeszcze dodąc jakąś chwytną domenę ;)

 6. apropo tego PGP, to FireGPG jak ktoś napisał wyżej?

 7. W tytule macie ssh-keygen, a w treści sshkeygen. Zdecydujcie się.

 8. Strona stoi już od jakiegoś czasu (nawet chyba pisalem cos o tym), ciekawe ile osób tego użyło ;]. Ironą jest to że (przynajmiej w unixach) wygenerowanie klucza z linii komend jest szybsze niż przeklejanie go z weba do plików.

  Sama idea to nic nowego, widziałem parę podobnych stron tyle że z generatorami do apachowy htpasswd.

  Teoretycznie dałoby się to zrobić bezpiecznie (generowanie przez jscript “client-side”) ale kto ma czas na inspekcję kodu strony czy jest secure ma czas na wygenerowanie go z commandline.

  Akurat w GMailu nie byłoby to (aż) tak głupie, kwestia tego jak bardzo ufa się google i ich zabezpieczeniom. Chociaż na pewno haseł bym tak nie słał, po co google ma je sobie indeksować ;]

 9. […] na serwery – szybko, wygodnie i (zazwyczaj) bezpiecznie. Czy na pewno? Dzisiejszy artykuł na Niebezpieczniku pokazuje, że […]

 10. […] W ten sam sposób można znaleźć klucze kryptograficzne (SSH, PGP) — składni zapytania domyślcie się […]

 11. Jest taka zasada: nie ufaj nikomu.
  BTW: PK, co chciałeś od prezydenta USA?

 12. Facehoof

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: