20:16
12/11/2015

CERT Polska opublikował bardzo ciekawy dokument, w którym zarysowano to, jak powinien wyglądać system ochrony cyberprzestrzeni RP. Dokument powstał na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i jest to pierwsza znana nam publikacja, która w tak dogłębny i przekrojowy sposób porusza tematykę bezpieczeństwa IT w kontekście Polski.

W pracy opisano nie tylko stan obecny, odwołując się do ważnych wydarzeń (w tym m.in. do ujawnionego przez nas ataku na Kancelarię Premiera, Prezydenta, MSZ i MON) ale również zarysowano zestaw rekomendacji i wytycznych w celu lepszego zarządzania bezpieczeństwem IT na poziomie krajowym.

Dokument zwraca też uwagę na ograniczenia prawne i definiuje role poszczególnych oficjalnych zespołów bezpieczeństwa (np. innych CERT-ów) jak i rozważa sens istnienia nieoficjalnych “pomocników”/”wolontariuszy”. Publikacja odnosi się także do sposobów komunikacji i wymiany danych, w tym porusza również temat mediów społecznościowych a także współpracy z producentami oraz sektorem prywatnym.

Podsumowując, gorąco zachęcamy do lektury i komentowania przemyśleń i pomysłów kolegów i koleżanek z CERT-u — w pracy jest kilka otwartych pytań i pole do dalszej rozbudowy modelu więc na pewno autorzy z chęcią zapoznają się z innymi punktami widzenia.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

2 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. moze w koncu nasze panstwo z certem zrobia program skupowania 0-dayow?

    polacy nie gesi, a jesli cena by byla konkurencyjna, to po co wspierac zagraniczne firmy typu ZDI jak mozna nasze

    • Jak masz do sprzedania, odezwij sie na prv

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: