18:09
18/2/2010

Wszystko wyszło na jaw, kiedy jeden z uczniów dostał naganę za nieprawidłowe zachowanie — nie chodziło jednak o złe sprawowanie na długiej przerwie, ale o wybryki w domu, po szkole. Dyrektor machnął mu przed oczami zdjęciem z kamerki…

Teraz przestraszeni licealiści boją się, że szkoła ma zbiór kompromitujących ich zdjęć, które wykorzysta za kilka lat do szantażu. Aby ukryć swoje niecne występki, dzieciaki już się zorganizowały i jak to w U.S.A. bywa, pozwały szkołę i odmawiają korzystania ze szkolnych notebooków. Rozumiemy, nikt przecież nie chciałby, aby światło dzienne ujrzały fotki jak za młodu palił trawkę i skakał do Britney Spears.

Cześć Aniu, tu Wojtek. Też mam 12 lat.

Jeśli nie możecie pozbyć się sprzed oczu widoku obleśnego szkolnego administratora, podglądającego przebierające się w pokoju siedemnastolatki… Lepiej pomyślcie przez chwilę, co wy wyprawiacie przed swoim laptopem… ;-)

P.P.S. Kiedyś opisywaliśmy podobny program, który zmieniał kamerkę w laptopie w profesjonalny system monitoringu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

29 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kto wpadł na pomysł podglądania dzieci przed laptopem? Już naprawdę nie ma innych zajęć?

 2. Jak to dobrze nie mieć kamerki ;)

  Ale tak na serio, to było to spore przegięcie ze strony dyrekcji. Niby to tylko dzieciaki, ale jednak każdy ma prawo do prywatności.

 3. Ja czule wspominam czasy, w których pojawiły się pierwsze cyfrówki (aparaty i kamery) — do wypożyczenia w bibliotekach (na uczelniach, osiedlu, w szkołach). Na ich kartach pamięci i dyskach to dopiero można było znaleźć ciekawe rzeczy… ;>

 4. Eee…
  Powiedzcie mi proszę jak – jak można podglądać kogoś przez kamerę w jego notebooku?

  BTW. “administratora podlądającego przebierające”

 5. @Piotr Juz w 2008 bylo cos takiego na tapecie: http://cgullworld.blogspot.com/2008/05/stolen-mac-laptop-victim-uses-built-in.html

 6. W moim laptopie, jak jest aktywna kamerka to świeci się obok taka mała lampka. :)

  • Już to obeszli…

 7. @piotrek ja kiedyś siedziałem przed kompem i ta magiczna zielona lampeczka sama z siebue się zapaliła. Strange:)

 8. @Piotr: Zwyczajnie. Instaluje mu się odpowiedni soft, teraz wystarczy dostęp do sieci i tyle. Najgorsze są te laptopy, które nie mają diody informującej o pracy kamery lub jeszcze lepiej “zaślepki”

 9. @tomek: Hę? Do tego trza mieć fizyczny dostęp do Maca…
  Albo przez VNC…

 10. @Piotrek: Jesteś pewien, że się świeci? A kto decyduje o włączeniu lampki? OS? Driver? Na sztywno jest (if napięcie na matrycy kamery then włącz lampkę)? Tak czy inaczej, brakuje info, skąd (na jakiej zasadzie) szkoła miała dostęp do systemu na laptopie ucznia. Czy laptopy były prywatne, czy szkoły, jeśli szkoły, to na jakiej zasadzie udostępnione.

 11. @rozie: notebooki były szkolne. Uściśliłem to w tekście. W USA powszechną praktyką jest udostępnienie uczniowi na czas nauki w szkole laptopa.

 12. @rozie: no właśnie z tą lampką to nie można być takim pewnym, niby powinna się świecić ale nie wiadomo, czy ktoś nie przemajstruje tego tak, żeby jednak się nie świeciła;)

 13. @Piotr Konieczny: Skoro tak, to pozostaje do sprawdzenia, jakie były warunki wypożyczenia laptopów. Jeśli było napisane, że szkoła może wykorzystywać sprzęt także w zakresie audio i video bez wiedzy i zgody ucznia, także do monitoringu to… można było nie brać. ;-)

 14. @rozie Taaaa…każdy czyta regulaminy i licencje :)

 15. Z etycznego punku taka praktyka jest naganna i to jest ważne.Myślę,że żadne przepisy szkolne nie są nadrzędne w stosunku do prawa.W USA prawo do prywatności jest podstawowym prawem więc szkoła ma pewnie zdrowo przewalone.

 16. @Piotr Fizyczny dostęp powiadasz? Owszem, na samym początku – potem Prey albo Pombo. Z ręką na sercu przyznam, że jeszcze nie testowałem ale może już ktoś miał sposobność i podzieli się wrażeniami?

 17. Żadne z tych dzieci nie domyśliło się że coś jest nie tak przez tyle czasu? Żadne z nich nie “grzebało” w trzewiach systemu? W Polsce by to nie przeszło. ;]

 18. Biorąc pod uwagę moje zamiłowanie do pewnego typu filmów to mieliby sporo ciekawych nagrań.

  Człowiek który to wymyślił powinien pójść siedzieć.

 19. @Tomek
  przetestowałem Prey i powiem szczerze, że jestem w pozytywnym szoku. Na mailu dostałem powiadomienie o wygenerowaniu raportu gdzie był screenshot z pulpitu, lista zmienionych plików, wykaz z kamerki w laptopie, IP :) Dzięki za linka bo może kiedyś się przyda i uratujesz mi laptopa :D

 20. @Adam Nie ma sprawy – będziesz w okolicy to temat podziękowań obgadamy ;) Można również rzucić okiem na Aldeonę (cross-platform) i LaptopLocka (2000/XP/Vista) ale ten ostatni nie powala na kolana dostępnymi funkcjami i dlatego znalazł się na szarym końcu tego zestawienia.

 21. a co z menedżerem urządzeń? nie mogli sobie wyłączyć kamerki?

 22. Nie trzeba mieć fizycznego dostępu do laptopa nawet przez ułamek sekundy żeby korzystać z kamerki w niego wbudowanej. :)
  Poza tym przypuszczam że na komputerach wypożyczanych uczniom był zainstalowany SMS albo inne narzędzie tego typu aby móc zdalnie administrować system.

 23. Co ktoś wyłączył w menadżerze urządzeń, to drugi może z powrotem włączyć, nawet zdalnie. Szczególnie jak ma uprawnienia admina.
  Dlatego prawdziwy lifehacker użyłby kwałka taśmy klejącej… :^)

 24. bardzo fajne te programy do sledzenia skradzionego laptopa !!
  moze jakis obszerniejszy post o nich by Niebezpiecznik zamiescil? :D

 25. […] nastolatek, to gratulujemy! Idealnie nadajecie się na opiswane przez nas niedawno stanowisko inwigilatora, tfu! administratora w liceum […]

 26. […] 20-latek z Los Angeles naprawiał paniom Macbooki, a jednocześnie instalował na nich oprogramowanie do robienia zdjęć przez wbudowaną w laptopa kamerkę. Zdjęcia wysyłał na swój serwer… i to sprawiło, że właśnie został aresztowany. Przypomnijmy jeszcze podobną sprawę sprzed paru miesięcy. […]

 27. […] FBI. Wielokrotnie pisaliśmy o przypadkach inwigilacji zwykłych obywateli przez webcamy (głównie uczniów chociaż czasem także hackerów). Najnowszym “skandalem” tego typu było pozyskanie […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: