14:11
20/11/2009

Profesjonalne systemy telewizji przemysłowej (CCTV) to dość drogie rozwiązania. Mało kto jednak wie, że dzięki odpowiedniemu (i co ważne darmowemu) oprogramowaniu tani webcam może z powodzeniem zmienić się w zaawansowany system monitoringu video. Oto, co należy zrobić, aby każda kamerka internetowa zaczęła z powodzeniem wykrywać ruch osób lub powiadamiać o otwarciu drzwi.

Jak zmienić webcam w CCTV?

To proste, zainstaluj Vitamin D (dostępne dla Windows i Mac OS X). Poniższe video prezentuje kluczowe funkcje programu:

[flv:https://niebezpiecznik.pl/wp-content/flv/vitamind.flv 550 450]
Możliwości programu Vitamin D

W skrócie:

 • Wykrywanie ruchu. Największym problemem systemów monitoringu jest wyłapywanie z nudnego, statycznego obrazu fragmentów na których coś się dzieje. Vitamin D potrafi wykrywać zarówno sylwetki ludzi (także niepełne) jak i samochody. Pod koniec dnia można przejrzeć skrót z monitoringu, prezentujący jedynie “akcje” na monitorowanym obszarze.
 • Aktywne obszary. Zaznaczając fragment monitorowanego obszaru, mamy możliwość filtrowania długiego nagrania tylko po urywkach, w których kamera zanotowała ruch w zaznaczonym fragmencie.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

23 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Fajna funkcjonalność i do tego programik za free, ciekawe czy by działał w przypadku zdjęć poklatkowych

 2. Wow, nie sądziłem że ktoś takie oprogramowanie udostępnia za darmo :) Miły ruch…

 3. Przydało by się na Linuksa, aż dziś sprawdzę czy da się via wine uruchomić

  • pod linuxem sie da tylko trzeba zainstalowac wine

 4. Pod linuxa jest soft, który nazywa się motion. Jest dość toporny + zmuszenie kamerki pod linuxem do zapodania jakiegoś obrazu sensownej jakości graniczy z cudem, ale ogólnie działa.

 5. taaa. Tylko że jest to beta i do tego ważna do 31.01.2010.
  Za chwilę pewnie będzie płatny a co komu po niedziałajacej wersji :)
  Ale marketingowo bez zarzutu :D

  The Vitamin D Video beta program is free and available to the public. The current beta software (build 5150) will expire on January 31, 2010.

 6. […] This post was mentioned on Twitter by Piotr Konieczny, Tomasz Cieńciała. Tomasz Cieńciała said: Zmień kamerkę internetową w system monitoringu – http://htxt.it/60Ns #monitoring #kamera #vitamind #webcam #cctv […]

 7. odpaliłem to u siebie na Viście i powiem śmiga, jutro spróbuję via wine. Bardzo przyjemny soft

 8. Jednak nie ma nic za darmo ;) mam nadzieję, że będzie w przystępnej cenie…

 9. Pozostaje kwestia, jak zabezpieczyć zebrane obrazki przed kradzieżą sprzętu, do którego podłączona jest kamera i prezentacja aktualnego obrazu na stronie www, aby móc zdalnie, w kafejce internetowej w ciepłych krajach sprawdzić, czy wszystko jest ok. :^)
  Osobiście stosuję motion+sshfs+sfpg (http://sye.dk/sfpg/)

 10. Pod *nixy jest Wxcam. Działą znakomicie. Co prawda nie ma własnego api pozwalającego np na zdefiniowanie przesyłania powiadomień, ale można to obejść skryptami.

 11. “Pozostaje kwestia, jak zabezpieczyć zebrane obrazki przed kradzieżą sprzętu,…” można je wrzucać na zewnętrznego FTP’a a tak nawiasem Creative od dawna wprowadził tego typu możliwości w swoim SOFTcie dodawanym nawet do tanich i prostych kamerek internetowych(np. Vista Plus), który potrafi nagrywać klipy, kiedy się pojawi w wydzielonym obszarze ruch i (teoretycznie) wysyłać maila ze zrzutem i informacją.

 12. Uhm…widzę zastanawianie się nad uruchomieniem kolejnej “losowa motion capture app” pod Wine, wskazywanie na dość podstawowe motion czy Wxam… podczas gdy pod Linuxem istnieje DOJRZAŁY I MOCNO “PRO” SOFT (oczywiście świetny również z jednym webcamem / w domu; oczywiście GPL), mogący z łatwością pełnić “produkcyjną” rolę:

  http://www.zoneminder.com/
  http://en.wikipedia.org/wiki/ZoneMinder

 13. […] kominiarką na głowie, nie polacamy jej do wykorzystania w domowych systemach monitoringu, które opisaliśmy parę tygodni temu […]

 14. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem prostoty i skuteczności.

  Choć u mnie nie działa opcja ustawienia szczegółowych zasad, bo zamiast tła z kamery widzę tylko czarne tło. Ale za darmo…

 15. […] P.P.S. Kiedyś opisywaliśmy podobny program, który zmieniał kamerkę w laptopie w profesjonalny system monitoringu. […]

 16. Pod Windows kiedyś Yawcam używałem do tego, jest znacznie lepszy i można bezpośrednio transportować obraz na serwer i oglądać przez www co aktualnie dzieje się.

 17. Przypomina mi to program pod starego Symbiana ;) po wykryciu ruchu (ustalało się procentowo czułość) automatycznie robił zdjęcie/film i wysyłał na wcześniej zdefiniowany adres email lub numer telefonu ;)

 18. […] połączycie powyższe z naszymi poradami co do przekształcenia kamerki internetowej w system monitoringu, to możecie być pewni, że nawet Bond, James Bond nie da rady ukraść wam waszego por^H^H^H […]

 19. Filmik cos nie trybi, cialge ladowanie i nic.

 20. Czy może być wbudowana kamerka w laptopie? Jesli tak to jak ją dodać do programu żeby działało.Proszę o pomoc.

 21. […] swoim BIOS-ie opcji typu “computrace“. Dla bardziej paranoicznych, polecamy sposób na tani monitoring swojego mieszkania i ewentualnie łatwy w budowie laserowy system ochrony– żeby nie trzeba było czekać 2 lata […]

 22. Tych programów wychwytujących ruch jest troche. Np. darmowa alternatywa to Mobiscope z wieloma opcjami wyboru.. https://secure.mobiscope.com/mobiweb/download.html, gdyby ktoś chciał porównać, a wersje pełną cracked na telefon znajdziemy na ipmarcie polskim

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: