17:24
26/4/2014

Jak informuje Grzegorz Marczak, Urząd Celny żądał zablokowania jednego z jego serwisów internetowych (AntyApps.pl) za to, że w serwisie pojawił się opis swobodnie dostępnej w polskim AppStorze aplikacji. Urząd powołał się na ustawę hazardową…

Promocja hazardu w Polsce nielegalna

Artykuł 29 ustawy hazardowej zakazuje “reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach” …a tego właśnie mieli się dopatrzeć celnicy w serwisie AntyApps.pl. Jak pisze Gazeta Prawna:

Serwis AntyApps opisuje aplikacje przeznaczone na różne platformy. Zrecenzował też m.in. program bet365 pozwalający na zawieranie zakładów wzajemnych i grę w wirtualnym kasynie. – To program legalnie dostępny w sklepie Apple, który mógł odnaleźć i zainstalować każdy użytkownik iPada – podkreśla Grzegorz Marczak z serwisu Antyweb.

A sam Marczak dodaje

W chwili kiedy dowiedziałem się, że urząd celny „prowadzi sprawę” w sprawie naszej recenzji aplikacji bet365 na AntyApps oraz o tym, że firm hostingowa dostała nakaz zablokowania serwisu to przez chwilę zaniemówiłem.

Grzegorz był zdumiony 3 aspektami tej sprawy:

 • Urząd Celny nie zwrócił się do niego bezpośrednio, a do jego hostingodawcy.
 • Urząd Celny zażądał zablokowania całego serwera (a nie tylko 1 posta – recenzji). Szczęśliwie dla Grzegorza, firma hostingowa zareagowała rozsądnie i zablokowano dostęp tylko do jednego posta.
 • Urząd Celny opis powszechnie dostępnej aplikacji postrzega jako promocję hazardu, chociaż post nie był reklamą i według Marczaka cieszył się małą popularnością.

 

Zastanawiamy się, gdzie zwróciłby się Urząd Celny, gdyby serwis Grzegorza korzystał z reverse proxy Cloudflare’a, które uniemożliwiają poznanie adresu faktycznej serwerownii… Pisałby do Cloudflare’a? Czy wtedy Cloudflare musiałby reagować? Obiecujemy poruszyć ten wątek w jednym z przyszłych Poniedziałków z Prawnikiem. Pozostaje też pytanie, czy celnicy zamierzają zablokować także AppStore, z którego redaktorzy AntyApps.pl pobrali aplikację do testów (i z którego wciąż mogą ją pobrać inni Polacy)?

Zilustrowanie tego artykułu zdjęciem ruletki albo gier karcianych mogłoby się pewnie dla nas źle skończyć. Dlatego wybraliśmy stopklatkę z serialu “Świeta według Kiepskich” która naszym zadaniem dobrze ilustruje główny narodowy sport Polaków, kto by się tam hazardem interesował :)

Nie pierwszy raz Urząd Celny reaguje tak ostro

Co ciekawe, w artykule dotyczącym tej sprawy opublikowanym na łamach Dziennika Internautów, możemy przeczytać, że:

na początku kwietnia RadioZet donosiło, że jeden z jego słuchaczy stał się obiektem zainteresowania celników po tym, jak na Facebooku opublikował zdjęcie z ruletką. Było to zdjęcie z imprezy integracyjnej, przedstawiające mężczyznę opierającego się o urządzenie do gry. Nic więcej. W urządzeniu nie było nawet kulki i nic na zdjęciu nie sugerowało, że toczy się gra. Słuchacz RadaZet wcale nie wyglądał na hostessę zachęcającą do grania.

Podzielamy obawę kolegów z Dziennika Internautów, że zgodnie z taką interpretacją przepisów, Urząd Celny powinien kierować pisma do każdego, kto grał w windowsowego Pasjansa.

Cenzura internetu w Polsce

Powyższe zachowania Urzędu Celnego powinny Wam dać do myślenia. Tak właśnie będzie wyglądała cenzura internetu, jeśli kiedyś prześpimy kolejną próbę przepchnięcia ustawy w stylu ACTA.

A przypomnijmy, że polscy bukmacherzy coraz silniej nawołują do cenzury internetu. Jedną z ich kampanii, realizowaną na zlecenie “Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.”, pod ckliwym tytułem “Ratujmy budżet” opisaliśmy ostatnio na Niebezpieczniku. Niestety krótko po publikacji na naszych łamach linka do propagandowego serwisu bukmacherów, …ktoś zhackował im serwis (do tej pory strona nie została przywrócona — polecamy jednak komentarze pod tym artykułem, aby zapoznać się z jej wyglądem i “nieautoryzowanymi” zmianami włamywacza).

Ten poważny temat zakończymy żartem. Należy mieć nadzieję, że jeśli kiedyś jakiejś partii politycznej uda się przepchnąć Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych (tfu, tfu), to będzie on administrowany tak samo kompetentnie jak wspomniany powyżej, zhackowany, propagandowy serwis bukmacherów, którzy chcieli (chcą?) cenzury w internecie ;)

PS. Na marginesie, niektórzy oskarżeni przez Urząd Celny o propagowanie hazardu wygrywają z nim przed sądem.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

48 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. proponuje pojsc za pomyslem piotrka z fb [https://www.facebook.com/piotrkonieczny/posts/10152360799194183]. Jak ktos znajdzie xss|sqli na stronach .gov.pl to niech wrzuci url do tej apki. Sprawdzimy czy urzad celny ma tak duze cochones ze zablokuje serwis premiera albo prezydenta ;]

 2. “Zastanawiamy się, gdzie zwróciłby się Urząd Celny, gdyby serwis Grzegorza korzystał z reverse proxy Cloudflare’a, które uniemożliwiają poznanie adresu faktycznej serwerownii… ” – wystarczy wysłać zgłoszenie DMCA i CF pokornie poda prawdziwy adres IP witryny.

 3. Nie ma takiego filmu jak Kiepscy, teraz ATM Was pozwie za kradzież stoplatki, skoro nie podajecie źródła, ani nawet poprawnej nazwy…

  • zgadzam się, poniedziałkowy prawnik powinien się wypowiedzieć o legalności użycia materiałów z seriala telewizyjnego użytych w tym artykule (widać nawet logo w lewym górnym rogu)

 4. Gdyby serwis był za proxy to jeszcze pozostaje domena która jest w rejestrze .pl czyli pod jurysdykcją polskich urzędów.

  • No niekonniecznie. O ile NASK, czyli prawny właściciel wszystkich domen .pl faktycznie jest pod polską jurysdykcją, to już pojedyncze domeny niekoniecznie. Np. mogę mieć stronę po polsku, ale hostować ją w usa, wtedy również dns jest w usa. Nie mówiąc o domenach typu .info, .blog albo wręcz .mirek, np. możliwe jest, że ktoś w polskim internecie będzie sprzedawał auta na stronie http://niemiecplakal.mirek i żaden polski urzędnik nie będzie mógł szczeknąć.

  • Co mają DNSy do rejestru polskich domen? Nask ma pełną władzę nad wszystkimi PL niezależnie gdzie jest oddelegowana domena.

  • Nask ma realny wpływ na DNSy najwyższego poziomu.

 5. Co ma Urząd Celny do kwestii gier hazardowych, może mnie ktoś oświeci?

  • Po wejściu do UE przed Służbą Celną stanęło widmo zwolnień. Żeby ich nieco “pocieszyć” przerzucono nadzór nad sprawami dot. gier hazardowych z administracji skarbowej do służby celnej ;-) Innymi słowy, od paru lat właściwymi organami zajmującymi się grami hazardowymi jest Naczelnik UC i Dyrektor IC.

 6. Aż dziwne, że serwisy i sklepy internetowe poświęcone “Magic: The Gathering” jeszcze w Polsce działają :P

  • …albo gry w modelu F2P gdzie można kupować różne wirtualne ‘dobra’ z losową zawartością za rzeczywiste pieniądze…

 7. A co z Lotto? I to reklamują w tv, radiu, “kioski”… Tam też się przecież zakładasz za kilka zł, że trafisz 6 :P

  • a Lotto jest paśtwowe, całe zyski z lotto zgarnia państwo więc się nie dziw, że Urząd Celny wycina konkurencje. Też by mi było nie w smak gdybym miał się z kimś dzielić całkiem niezła kasą.

  • Lotto państwowe, więc dobre.

  • a dlaczego kluby pilkarskie (Legia, Lech) moga prezentowac na swoich koszulkach logo firm bukmaherskich, skoro art.29 ust.6 mowi ze zakazane jest “publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych lub symboli graficznych i innych oznaczeń z nimi związanych,
   a także nazw i symboli graficznych”?

 8. Tylko zastanawiające jest – czemu UC nie zainteresował się obaleniem największej świątyni hazardu (i to legalnej!) w Polsce, czyli lotka? Generalnie paradoks państwa, które zabrania hazardu, a posiada taki element to chyba ewenement na skalę światową..

 9. a może to jest 231 kk

 10. Zamotało się wam coś z podpisem pod obrazkiem:
  “filmu serialu “Świat według Kiepskich” która naszym zadaniem dobrze ilustruje główny narodowy sport Polaków :)” width=”600″ height=”375″ class=”size-large wp-image-8993″ />”

  Tym razem bez ukrytych wiadomości? :)

 11. Czyli dowolny urząd może nakazać zamknięcie strony internetowej, wyrok sądu jest niepotrzebny? Mam nadzieje, ze beda nas jeszcze bardziej gnebic te ch..je, bo wiecej ludzi zacznie uciekac do podziemia i2p i tor (wiem wszystko da sie zlamac, ale o ile to trudniej:) ). Z pozdrowieniami dla REŻ¥MU

 12. Dlaczego od razu zamotało? ;)

 13. Nie zostaje nic innego, jak zgłosić do Urzędu Celnego wniosek o zamknięcie serwera Urzędu Celnego, bo znajdują się tam zdjęcia automatów hazardowych (http://www.bialapodlaska.uc.gov.pl/?obiekt=4449, http://www.bialapodlaska.uc.gov.pl/?obiekt=3102, http://www.bialapodlaska.uc.gov.pl/?obiekt=3421), a na tym ostatnim nawet przyłapano pracownika Służby Celnej grającego na nielegalnym automacie.

  • W dodatku na jednym z tych zdjęć funkcjonariusz Służby Celnej gra na automacie;)

 14. to ze świetnego odcinka “Tyrtum pyrtum” :)

 15. A co z reklamami Lotto?
  To nie hazard?

  • To jest legalny hazard.

  • Skoro hazard jest nielegalny to jak może być legalny?

 16. Jezus, Maria, mam pozamiatane :(
  i TO dopiero jest temat dla prawnika w poniedziałek…
  No więc… uprzejmie donaszam i reklamuję że nie mając nic, korzystając z promocyjnej niby-kasy, wygrywam jakieś 300-400 funtów miesięcznie w serwisie srala-bingo uk (uwaga dla urzędów celnego i skarbowego!!!), z czego nie opłacam ani cła ani podatku dochodowego, ani nawet na tacę nie daję (ku uwadze arcybiskupa).
  I tu pytanie do prawnika:
  strona czynna, to fakt że pieprzę oba ww urzędy serdecznie obunóż z wyskoku, jako szczęśliwy posiadacz paszportu z dwugłowym orzełkiem (jakoś się był przyplątał).
  strona bierna: oba urzędy są niewątpliwie pieprzone przeze mnie, z czego czerpię korzyści materialne.
  Zgodnie z prawem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, czerpanie korzyści z cudzego nierządu jest karalne.
  I tu dochodzimy do pytania do prawnika:
  Czy mogę być oskarżony o pieprzenie Urzędu Celnego i Urzędu skarbowego, czyli o czerpanie korzyści i nierządu świadczonego przez oba Urzędy?
  Może brzmieć śmiesznie, ale pytanie 100% serio :)

  • Skoro urząd nie bierze za to że Ci daje to jest to zwykłe puszczalstwo.

 17. Polska to jest bardzo dziwna kraj…

 18. Tutaj też taki przykład:
  http://www.darmowepewniaki.pl/

  za wystawianie typów ;)

 19. Miś Puszapek: jasne, krzycz jeszcze hakdeplanet i frikewin! ;]

  • I odpowiadaj w wątkach? Posiadanie kilku paszportów czy przebywanie na stałe poza granicami Rzeczypospolitej zaliczasz do ww czynności wymagających krzyku? Bo nie zrozumiałem, niestety.

 20. Pewien jestem, że to Urząd z Opola. Zastanawiam się co tam za wałki robią z nadgodzinami czy z jakimiś nagrodami za skuteczność , że tak nadgorliwie i często bezprawnie ścigają “ehazard”.
  Mam jeden katalog stron i dostałem pismo, że jak nie skasuje jakiegoś linku (kierującego do nieistniejącej domeny !!) to będę pociągnięty do odpowiedzialności !! Paranoja co tam się wyprawia.
  Zamiast ścigać naprawdę przestępstwa to wykazują się w działaniach tropiąc głupoty!!

 21. Dawno dawno temu, pewien UC w 3city – pod rzadami czlowieka w bialych wlosach, co studiowal kiedys w Moskwie – chcial dobrac sie do pewnej firmy tworzacej oprogramowanie. Generalnie nie pasowalo im to, ze soft mial ogromna cene – cos w tysiacach $ za kopie. Tak sie czepiali, ze tragedia. Boss (ten w bialych wlosach, niczym Elrond) szukal pokazowki a stanelo na niczym. Jak wiekszosc jego dzialan – w tym tworzenie softu majacego ulatwiac prace celnikom a w efekcie ukonczonego na etapie planow i juz wreczonych nagrod. Ot i cala filozofia dzialania urzedow w “czeciej erpe”.

 22. Proponuję złożyć donos na urząd celny, w celu likwidacji wszystkich urządzeń elektronicznych typu komputery, lapopy, smartfony etc. Gdyż tego typu urządzenia pośrednio posłużyły w reklamie i promocji hazardu co świetle panującego prawaw jest nielegalne ;-)

 23. Polskie służby zazwyczaj nie odróżniają serwera od domeny i nie mają pojęcia o nowoczesnych technologiach, więc blokowanie serwisów internetowych to prawdziwa rzadkość.

  Od pół roku, a konkurencja (np. http://sprzedamkoszty.com) znacznie dłużej, oferujemy optymalizację podatkową przez sprzedaż faktur. Nasza strona internetowa działa doskonale, jest zaindeksowana przez wyszukiwarki i byłe reklamowana w sieci, a polskie służby nie potrafią nam zaszkodzić. :)

 24. Dodam jeszcze, że polecam dwa ciekawe artykuły o skrajnej indolencji polskich służb w kwestii blokowanie serwerów i domen internetowych: http://prawo.vagla.pl/node/9872 oraz http://jakilinux.org/biznes-2/prokurator-nie-powinien-blokowac-domeny-wywolujacej-nielegalny-serwis/

 25. Panie Piotrze, ale to już koniec kwietnia, nie 1 kwietnia…

 26. Można przenieść stronę na zagraniczny hosting.

 27. Ja bym tam z tym zdjęciem uważał. A jak oni grają w Polską ruletkę? Znaczy sie kładzie się np. po dwie dychy na stół i wali kielicha i tak w kółko, aż ostatni który jest wstanie wstać od stolika, zgarnia całą pulę. Hazard pełną gębą.na zdjęciu może być. Chyba zgłąszę taki nieprawości do w/w urzędu. Ciekawe czy was zamkną :)
  P.S. ATSD to na którego stawiacie że wygra ten bój? Bo ja stawiam na Paździocha ;)

 28. wolność słowa w POlsce. Kolejny z przykładów

 29. Moment! Ale co na to prawo prasowe? Skoro zdjęli artykuł bez wyroku sądu i bez zgody redakcji to czy nie powinni oberwać za ograniczanie wolności prasy?

 30. […] Celny już raz żądał od ekipy Antyweba zamknięcia serwisu z recenzjami aplikacji mobilnych, bo opisali oni jedną z nich, bet365, pozwalającą na grę w wirtualnym kasynie… Dlatego wybraliśmy stopklatkę z serialu “Świeta według Kiepskich” która […]

 31. Ostatnio dużo dostaję reklam na grę internetową prowadzoną przez Lottoland. W reklamie używa się wizerunku Ryszarda Rembiszewskeigo, do niedawna prowadzącego losowania Lotto. Czy taka reklama nie jest już reklamą hazardu internetowego? Poza tym, czy kolektury lotto, przekazują obstawiane zakłady do głównej siedziby, to robią to telefonicznie, czy internetowo? A jeśli internetowo, to czy takie zakłady, są więc nadal legalne? Hazard internetowy jest przecież nielegalny…

 32. Polska to pojeb@ny kraj.

 33. A może zajmą się największym przekrętem jakim jest gra w lotto, gdzie ci co obsługują oprogramowanie, przerobili je tak, że tylko podstawione osoby mogą zgarnąć główna wygraną. :)
  Nie ma to jak głupich naciągać na gry hazardowe, i zwalczać przy tym konkurencję.:))

 34. Teraz urząd zablokował i naszą stronę za to, że mieliśmy tylko informacje o tym, że istnieją tego typu portale do obstawiania

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: