18:31
25/9/2012

Znaleziono backdoora w kodzie phpMyAdmin hostowanym na jednym z mirrorów na SourceForge. Backdoor został dodany do pliku server_sync.php, który nasłuchuje na żądania POST a następnie je wykonuje.

phpmyadmin backdoor

phpmyadmin backdoor

Zespół SourceForge wciąż próbuje ustalić, jak doszło do zamiany pliku: czy na skutek włamania do SourceForge (wtedy zagrożone mogą być także inne projekty tam hostowane) czy może plik z backdoorem został wgrany przez developera (świadomie bądź nie). Nie wiadomo też ile osób pobrało feralną wersję phpMyAdmina (pierwsze szacunki mówia o 400 osobach).

Do metasploita już dodano moduł, który wykrywa zbackdoorowane wersje phpMyAdmina na serwerach.

Aktualizacja
Z racji popularności tego artykułu na naszym linkblogu *ptr (dostępny na prawej stronie bloga oraz poprzez dedykowany, osobny kanał RSS), temat został przeniesiony na główną Niebezpiecznika.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Za niedługo strach będzie lodówkę otworzyć, bo tam a nuż, backdoor.

  • Ja tam mam backdoora w kotłowni :D

  • a taki backdoor w lodówce to MASAKRA! całe jedzenie mogą wynieść z domu!

  • i wyjście z lodówki przez Narnię

  • Zmęczony backdor w lodówce? Co ty nie powiesz.

  • Backdoor to mi z ręki jadł.

  • Otwierasz lodówkę a tam od tyłu są drugie drzwi a w nich sąsiad sięgajacy po twojego browara, taki backdoor ;p

 2. God damned! Ostatnio ściągałem! O tej godzinie mam pracować? Dobrze, że serwis z phpMyAdmin ograniczyłem do określonej puli adresów IP. Przezorny zawsze ubezpieczony :)

 3. Jakieś MD5 do sprawdzenia?

  • Aha, jeśli istnieje to wiedz, że coś się dzieje.

 4. U mnie w wersji 3.5.2(.2) ten plik w ogóle nie istnieje… chodzi o wersje testing? czy ten plik jest tylko w podmienionej paczce?

  • czytałeś fragment w którym piszą, że paczka z backdoorem znajdowała się na jednym z mirrorów sf?

  • Czytałem…. W artykule masz napisane “Backdoor został dodany do pliku server_sync.php” Z tego wynika ze plik server_sync.php istnieje w niezainfekowanej wersji i do niego został _dopisany_ backdoor. Gdyby było napisane “Backdoor znajduje się w dodanym pliku server_sync.php” było by jasne że ten plik znajduje się TYLKO w podmienionej paczce.

  • Nie, nie wynika, bo plik masz pusty, jedynie nasłuch PORT jest

 5. Sprawdzone w 3 miejscach, pliku nie ma.
  Ciekawe właśnie, czy to tylko testing/RC (wczoraj lub przedwczoraj informowali o nowej wersji), czy jednak po pewnym czasie poszło do stable.

 6. ktos tego uzywa jeszcze? adminer albo sqlbuddy zamiast tej kobyłki

  • Ja np. łączę się emacsem przez sendmail. Tylko trzeba było skonfigurować VPN, aby ominąć potrójną ścianę ogniową. Na szczęście emacs ma całkiem dobry klient OpenVPN (C-x M-c vpn)… w sumie ma wszystko, jedynie dobrego edytora tekstu mu brakuje.

  • To w emacsie nie da sie uruchomic vima? O.O

 7. Uzywa wiecej ludzi niz mogloby sie Ci wydawac. ;)

 8. Zmodyfikowany plik ściągnięto niecały 1000 razy, mirror wyłączony z poola. Ale mogło być dużo gorzej.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: