10:34
14/5/2020

Otrzymujemy sporo zgłoszeń w sprawie SMS-ów, które otrzymujecie od Pogodynki. To kolejne wcielenie oszustwa, jakie opisywaliśmy ponad rok temu.

Nadciągają czarne kumulusy

Oto wiadomość SMS:

Usługa POGODA zostala aktywowana ! Dziennie otrzymasz 1 SMS z pogoda na kolejny dzien. Koszt 30,77PLN/SMS. Aby zrezygnowac przejdz tu www.pogodameteo.net?r=Y9N

Spośród SMS-ów które widzieliśmy, różnica następuje w ostatnich trzech znakach w linku i w kwocie.

Po przejściu na link, ofiara widzi:

Serwis udaje faktyczna usługę alertów pogodowych i straszy, że każdy kosztuje 30 PLN i jest wysyłany codziennie. Na szczęście możliwe jest “natychmiastowe zrezygnowanie z usługi“. Ale tylko w ciągu 30 minut ;)

Oto co widać przy próbie wypisania się z subskrybcji:

Tylko 50 groszy za święty spokój? Niedużo, prawda? Ale zgadnijcie gdzie w celu dokonania wpłaty zostanie przekierowana ofiara. Tak jest do fałszywej strony pośrednika płatności.

Scam wyglada znajomo?

I słusznie! Bo po raz pierwszy był grany w 2019 roku. Opisywaliśmy go w artykule pt. Bardzo nieudany SMS-owy atak na Polaków. Jak widać, grupa stojąca za tym fraudami nie próżnuje i rozwija swoje przynęty. Ale mechanika dalej ta sama.

To nie jedyny sposób w jaki możesz stracić pieniądze przez internet…

Ten atak to jeden z dziesiątek ataków, którymi regularnie (choć w różnych wariantach) cyberprzestępcy atakują Polaków. Jeśli chcesz poznać wszystkie ataki i dowiedzieć się co robić, aby skutecznie się przed nimi zabezpieczyć, zajrzyj do naszego kursu cyberbezpieczeństwa online.

Kurs trwa 3 godziny i prowadzony jest przystępnym językiem. Bazuje na prawdziwych przykładach ataków i kierowany jest pracownikom firm, ale kończymy też wersję dla osób prywatnych, takich jak Ty.

Jeśli chciałbyś wziąć w nim udział, wpisz swojego e-maila poniżej. Jak wystartujemy, damy Ci znać i dorzucimy kod zniżkowy za przedpremierowy zapis.Bez obaw, podane e-maile wykorzystamy wyłącznie do komunikacji w sprawie naszych przyszłych wydarzeń. Jeśli lubisz czytać o RODO, kliknij tutaj.

Na zachętę, zobacz fragment lekcji wprowadzającej w temat phishingu.

Przeczytaj także:

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. 30,77 zł za sms? Czy mniejsza kwota nie byłaby bardziej realistyczna? :)

 2. Dlatego należy wyłączyć usługi SMS premium u operatora.

 3. “Wprowadź numer telefonu aby aktywować subskrypcje”

  Jak tu wpisuje nr i klikam Wyślij to nic się nie dzieje, ciekawe dlaczego xD

 4. A gdzie jakikolwiek własciciel strony? regulamin? to juz powinno być zastanawiające :P

 5. Czy już słyszysz łoskot fal? Czy cię nie razi słońca blask? Nadciągają czarne kumulusy, chyba rozumiesz, co to znaczy

 6. Może można za 30 zł dziennie walczyć z ostrym cieniem mgły?
  Kupowałbym.

 7. Ja dostałem jako Meteo24 zamiast Pogodynka ale reszta identyczna.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: