15:06
11/7/2016

Czytelnicy zgłaszają nam od rana link do serwisu Ministerstwa Finansów umożliwiającego sprawdzenie statusu zwrotu podatku. Robią to, ponieważ link wygląda na podejrzany:

min-fin

Po pierwsze, zamiast domeny w linku jest adres IP. Po drugie, serwis prosi o PESEL i kwotę przychodu, ale nie szyfruje tych danych (brak HTTPS), a zatem naraża każdego korzystającego z niego internautę na wyciek jego danych, nie mówiąc już o tym, że łamie dobre praktyki.

Co prawda w serwisie nie ma możliwości wykonania jakiejś operacji na “koncie” użytkownika, czy też przekierowaniu jego zwrotu na inny numer rachunku, ale wciąż — nie przystoi ministerstwu prowadzenie takiego serwisu. Dlaczego taki “potworek” powstał? Czyżby Ministerstwo Finansów nie miało finansów na certyfikat SSL?

PS. Szczęśliwie, nie wszystkie Urzędy Skarbowe korzystają z tego serwisu — pytanie dla czego, czyżby same wiedziały, czym to grozi?

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje pieniądze, dane i tożsamość przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy 3,5 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i prostych do wdrożenia porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo.

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze. Prowadzimy go przystępnym językiem, przeplatając demonstracjami ataków na żywo -- dlatego zabierz ze sobą swoich rodziców! W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. stan zealizowany ??

  no fake jak nic ;)

 2. “Czyżby Ministerstwo Finansów nie miało finansów na certyfikat SSL?”
  Przecież mogą użyć Let’s Encrypt :D

  • Tylko to koszt pseudo-informatyka, który wklepie jedno polecenie raz na trzy miesiące…

  • A zauważyłeś, że LE wydaje tylko DV, a tutaj potrzeba EV?

  • @mpan
   Lepsze DV niż nic. Zresztą sprawdziłem kilka urzędowych stron, większość nawet jak ma https to nie ma EV.

 3. “Aplikacja do sprawdzania postępu w załatwianiu zwrotu z zeznań rocznych”? To nie jest ani po polsku, ani po urzędowemu, skąd pomysł, że jest to serwis Ministerstwa Finansów?

 4. Nom, tak od rana (w pewnej strefie czasowej) 17 marca z grubsza ;) Wtedy też się zastanawiałem, czy da się to wykorzystać do złożenia korekty 1%.

 5. dla czego (?)
  Jeez….

  • Też mnie to jakoś ukłuło w oczy. Może dlatego, że do webowej fuszerki naszych urzędów już się przyzwyczaiłem. :P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: