19:13
8/3/2018

Czy 80% dotacji zachęci Cię do zakupu kursu językowego? Takie kursy są ostatnio ostro promowane w internecie, zwłaszcza na Facebooku. Ale kupując taki kurs należy uważać: dotacja nie jest tak bardzo unijna jak początkowo się wydaje i nie wiadomo kto gromadzi dane osobowe oraz kto dokładnie te kursy sprzedaje. Wielu Czytelników zgłaszało nam te reklamy i wyrażało niepokój. Postanowiliśmy się przyjrzeć tej sprawie i… przyznajemy, jest ciekawie. Zobaczcie do czego doprowadziło nas krótkie śledztwo.

“Dotowane” kursy językowe

Od początku roku na redakcyjną skrzynkę Niebezpiecznika spływają wiadomości od osób, które trafiły w internecie na ofertę dotowanych kursów językowych. Normalnie te kursy mają być niezwykle drogie, ale — jak informuje reklama — można je rzekomo nabyć z 80% dofinansowaniem. Niebieskie kolory i gwiazdki w reklamach sugerują dofinansowanie unijne. Takie oferty pojawiają w reklamach na różnych serwisach i kierują do różnych domen np. dotacje-warminsko-mazurskie.pl albo dotacja-lubelskie.pl. Jest też jedna strona, która oferuje wsparcie nauki języka w ramach programu o nazwie 500+ (jezyk500plus.pl).

Trwa “nabór” i niektórzy czują się “nabrani”

Weźmy jako przykład stronę dotacja-lubelskie.pl. Znajduje się na niej kilka wzmianek o “dofinansowaniu” lub “współfinansowaniu” kursu. Jest też informacja o “naborze” co sugeruje jakąś limitowaną ofertę dla wybranych (czyli działa tutaj tzw. zasada ograniczoności — bierz już teraz bo potem przepadnie). Czerwone obwódki na zrzucie zostały dodane przez nas:

Zrzut strony http://dotacja-lubelskie.pl/

Zrzut strony dotacja-lubelskie.pl (stan na dzień 22.02.2018)

Aby zapisać się do tego kursu, trzeba wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Niestety nie wiadomo kto tak naprawdę te dane przetwarza, bo zgoda jest udzielana “właścicielowi tej strony“.

Zgoda na przetwarzanie przez "właściciela tej strony"

Zgoda na przetwarzanie przez “właściciela strony”

Co więcej, zainteresowana kursem osoba nie dowie się ze strony ile faktycznie kosztuje kurs. Można się tego dowiedzieć na infolinii, ale dopiero po podaniu wieku i imienia. Następnie, sprawa może się różnie potoczyć. W sieci można znaleźć informacje, że niektórzy po podaniu pełnych danych otrzymali na swój adres pocztowy przesyłkę “za pobraniem”. Za jej odbiór trzeba było zapłacić około 200 złotych. A w środku znajdowały się płyty z nagraniami mp3.

Kim jest “właściciel strony”?

Aby dowiedzieć się kto za tym stoi, zajrzeliśmy do regulaminu. Niestety w regulaminie znów trafiamy na “właściciela strony”.

Organizatorem promocji „Nauka bez barier” (dalej również „Promocja”) jest właściciel strony (dalej również „Organizator”).

Serwis ma również politykę prywatności, ale w niej także znajduje się termin “Organizator”. A skoro w rozumieniu regulaminu organizator jest właścicielem strony to nadal nie wiemy o kogo chodzi. Jedyną nazwą jakiejś organizacji przywołaną na stronie jest “Fundusz Centrum Językowego dla woj. lubelskiego“. W KRS nie znajdujemy informacji o takiej organizacji. W CEIDG również.

Podobne strony funkcjonują lub funkcjonowały pod innymi adresami:

 • dotacje-lodzkie.pl
 • dotacje-slaskie.pl
 • dotacje-mazowieckie.pl
 • dotacje-wielkopolskie.pl
 • dotacja-dolnoslaskie.pl

Strony mają podobne regulaminy, podobny wygląd i ten sam numer infolinii (+48 221239903). Nasi Czytelnicy zauważyli też liczne reklamy tych stron na Facebooku. Błękit i żółte gwiazdki, a także słowa “regionalny projekt” sugerują dofinansowania unijne.

Wszystkie te domeny (razem z wymienionymi przez nas wcześniej) wskazują na adres 78.46.3.64 (dedi864.your-server.de), a WHOIS pokazuje następujące dane abonenta:

firma: IntConnect LTD
ulica: Revolution Avenue, Ansuya Estate 9
miasto: 00000 Victoria, Mahe
lokalizacja: sc

Na ten sam serwer wskazują także inne ciekawe domeny:

rodoabc.pl
edukacja2018.pl
johnsmithsmethod.com
dotacje-swietokrzyskie.pl
ccsolutions.com.pl
dotacja-lubuskie.pl
dotacje-warminsko-mazurskie.pl
dotacje-opolskie.pl
dotacje-podlaskie.pl
dotacje-pomorskie.pl
dotacja-lubelskie.pl
dotacje-podkarpackie.pl
dotacje-zachodniopomorskie.pl
dotacje-kujawsko-pomorskie.pl
dotacje-malopolskie.pl
wyraz-opinie.pl
gamroll.com
nauka-plus.pl
ling.expert
dofinancovani-vyukajazyku.cz
ling.express
news-polska.pl
quick-eye.pl
retro-school.ru
gtl.ru
adverts.edu-all.ru
vseobuch.ru
edu-all.ru

Dzwonimy do “szkoły językowej”

Jeden z naszych Czytelników zadzwonił na infolinię.

Po dodzwonieniu Się na infolinię nie jestem informowany, że rozmowa jest nagrywana – konsultant twierdzi, że spółka jest zarejestrowana na Karaibach i nazywa się “OUT SRC” (w internecie można znaleźć info, że to po prostu call center). Na pytanie kto “współfinansuje” projekt Pan odpowiada, że “Arabowie i Chińczycy”, po czym rzuca słuchawką.

My też postanowiliśmy zadzwonić na infolinię, której numer podano na stronach z kursami dofinansowanymi (+48 22 123 99 03). Odsłuchaliśmy nagrania “Witamy w instytucie językowym, prosimy czekać na zgłoszenie się naszego specjalisty”. Następnie melodyjka i dość długi czas oczekiwania. Telefon odebrał młody człowiek (specjalista?).

Specjalista: Szkoła językowa. Proszę?
Redaktor: Dzień dobry. Zauważyłem wasze kursy na stronie dotacje-lubelskie.pl.
Specjalista: Mhm…. pana imię?
Redaktor: Chciałbym się dowiedzieć kto jest administratorem danych osobowych zbieranych na tej stronie.

(chwila przerwy)

Specjalista: Ma Pan informacje na dole strony czyli w regulaminie.
Redaktor: Tak, czytałem regulamin i regulamin mówi, że “właściciel strony”, ale nie wiadomo kto jest właścicielem strony.
Specjalista: To muszę się zapytać. Nie wiem takiej informacji. Nie wiem. Proszę poczekać.
Redaktor: To Pan nie wie dla kogo pan pracuje?
Specjalista: Proszę Pana, pracuje dla szkoły języków obcych. Ma Pan jakieś pytania to zapraszam biuro@outsrc.pl.
Redaktor: Czyli nie jest mi Pan w stanie udzielić informacji z kim rozmawiam i kto zbiera dane na tej stronie jak rozumiem?
Specjalista: Takie informacje uzyska Pan pod mailem biuro@outsrc.pl. Czy jeszcze w czymś mogę pomóc?
Redaktor: Tak, jeszcze w czymś. Oferujecie państwo ten kurs z dofinansowaniami. Przez kogo?
Specjalista: To są dofinansowania prywatne w ramach ogólnopolskiego programu “Język dla każdego”. Przecież tam jest wszystko napisane. Wystarczy wejść i przeczytać.
Redaktor: A ten program “Język dla każdego” to kto prowadzi?
Specjalista: Proszę Pana, wszystkie informacje są na stronie. Jeżeli ma pan jakieś inne zapraszam na biuro@outsrc.pl.
Redaktor: Tych informacji nie ma na stronie!
Specjalista: W takim razie powtarzam po raz szósty jeśli dobrze liczę, że takie pytania proszę kierować na adres biuro@outsrc.pl.
Redaktor: A OUTSRC jaki ma zwiazek z właścicielem strony?

(dłuższa przerwa)

Specjalista: Czy jeszcze mogę w czymś pomóc?

Oczywiście wysłaliśmy pytania na biuro@outsrc.pl. Do tej pory nie dostaliśmy żadnych odpowiedzi.

Pod adresem Outsrc.pl jest strona firmy oferującej usługi Call Center. Zaraz napiszemy o niej więcej, ale przyjmy się najpierw produktowi w postaci “dofinansowanych” kursów językowych.

Czyżby znów Adrian Oleszczuk?

Wszystkie strony proponują naukę jakąś tajemniczą metodą Johna Smiths’a (reklamowaną na johnsmithsmethod.com). Nigdy nie słyszeliśmy o tej metodzie, ale słyszeliśmy o metodzie…  Pinslura (pisownia oryginalna).

W październiku 2014 roku w internecie pojawiła się strona Metodapimsleura.pl, która również była prowadzona przez bliżej nieokreśloną osobę. Ta polska strona była niemal idealną kopią strony Pimsleur Approach (www.pimsleurapproach.com), ale nie była w żaden sposób autoryzowana przez twórców oryginalnej strony. Oferta była reklamowana jako promocyjna i ograniczona. Na stronie był licznik odmierzający czas, a od czasu do czasu wyskakiwało powiadomienie, że np. Jan Kowalski z Pcimia zakupił właśnie przeglądany kurs.

Domena Metodapimsleura.pl należała wówczas do Adriana Oleszczuka, przedsiębiorcy z Warszawy, który ma interesującą historię związaną z działalnością w internecie. Dawno temu, jeszcze w roku 2013, Adrian Oleszczuk uruchomił serwis Workhome.pl, z ofertą pracy zdalnej. Serwis stał się bohaterem artykułu w Dzienniku Internautów.  Strona oferowała niby to pracę na umowę o dzieło, ale nie informowała w sposób przejrzysty, że samo wypełnienie i wysłanie formularza powodowało zawarcie umowy na drakońskich warunkach. Ludzie dowiadujący się o warunkach współpracy chcieli natychmiast zrezygnować, ale wtedy Adrian Oleszczuk informował ich o wysokich karach umownych. Adrian Oleszczuk nigdy nie uzasadnił dlaczego kary umowne były tak wysokie.

Adrian Oleszczuk próbował dochodzić tych kar umownych przez e-sąd, ale do “prawdziwego” sądu nie zawsze szedł. Zakładał też inne strony z ofertami pracy, a od osób unikających płacenia nieuzasadnionych kar żądał lichwiarskich, niezgodnych z prawem odsetek. Przy tym wszystkim Adrian Oleszczuk starał się uchodzić za eksperta od prawa, jednocześnie dając popisy braku podstawowej wiedzy (np. żądał od Dziennika Internautów danych Czytelników powołując się na wyrok w sprawie z nim niezwiązanej).

Adrian Oleszczuk z pewnością miał coś wspólnego z kursami sprzedawanymi na stronie Metodapimsleura.pl. Czy może mieć coś wspólnego z kursami sprzedawanymi na innych stronach?

“Przyjemne miejsce” w Dolince Służewieckiej

Wiemy, że te “dofinansowane” kursy językowe oferuje firma OUTSRC. Nawiasem mówiąc szuka ona ludzi do pracy i ma ogłoszenia na Pracuj.pl. Obiecuje pracę w przyjemnej lokalizacji w Dolince Służewieckiej. Ciekawy jest też profil firmy z opiniami byłych pracowników na gowork.pl.

Wyszukiwarka KRS wskazuje, że prezesem OUTSRC jest Zaky Alhabibi, ale w serwisie Moje Państwo jako prokurent wskazany jest… Adrian Oleszczuk. Pan Adrian jest jeszcze wspólnikiem w spółce Call Center Solutions.

Firma Call Center Solutions ma adres przy ulicy Fosa 25 w Warszawie. Czy to właśnie jest to przyjemne miejsce w Dolinie Służewieckiej?

Kim był John Smith’s?

Spójrzmy teraz na stronę reklamującą metodę Johna Smith’sa (pisownia oryginalna). Czy to nie dziwne, że tak słynny poliglota  miał apostrof w nazwisku? Tak jakby ktoś skopiował znaki “John Smith’s” i spolszczył nazwisko nie wiedząc co to jest dopełniacz saksoński? Słyszeliśmy o piwie John Smith’s, ale może faktycznie istniał poliglota o takim nazwisku?

W Cambridge rzeczywiście działał John Dargavel Smith, specjalista od sanskrytu i literatury hinduskiej. Było kilku innych Johnów Smithów powiązanych z Cambridge, ale jakoś trudno trafić na informację o poliglocie zmarłym w 2015 roku. Poszukaliśmy w sieci i w bibliotekach. Dowiedzieliśmy się, że do znanych poliglotów zalicza się nawet Melanię Trump. Oczywiście jest szansa, że nie dotarliśmy do wszystkich źródeł, więc jeśli coś wiedziecie o poliglocie nazwiskiem John Smith’s to koniecznie dajcie nam znać.

Swoją drogą, jeśli wierzyć informacjom z przywołanych wyżej domen sprzedających kursy językowe, to znanego poliglotę coś łączy z Melanią Trump. Jest modelem! Zdjęcie Johna Smith’sa widoczne na stronie o jego metodzie znajdziemy także na www.stockkite.com oraz na Pexels, czyli popularnych serwisach z fotografiami statystów i aktorów, a także w kilku innych miejscach w sieci (np. jako ilustracja do newsa o sytuacji demograficznej we Włoszech).

No i ze strony poświęconej “metodzie Smith’sa”, która do której owołuje się “Organizator” też trudno się dowiedzieć kto właściwie oferuje kursy. Nasz Czytelnik postanowił sprawdzić inną podobną metodę uczenia się jezyków — metodę Krebsa reklamowaną na stronie krebsmethod.com. Zadzwonił na infolnię i…

…po zapytaniu o dofinansowanie 80% dalej mówią o metodzie Johna Smitha i sa bardzo zdziwieni, gdy zaczyna się mówić o Krebsie. Metoda Krebsa jest produktem spółki zarejestrowanej na Seszelach.

Strona o metodzie Krebsa korzysta z podobnego numeru infolinii (22 123 99 09). Postanowiliśmy spróbować szczęścia i zadzwonić. Komunikat nieco inny, ale melodyjka ta sama co wcześniej. Zgłosiła się konsultantka, którą poprosiliśmy o wyjaśnienie różnic między metodą Krebsa i metodą Smith’sa. Konsultantka odesłała nas pod adres mailowy… biuro@outsrc.pl. Można więc chyba uznać, że metodę Krebsa i Metodę Smith’sa coś łączy. To niezbyt dobra wiadomość, bo niektórzy uważają, że metoda Krebsa to oszustwo.

Co więcej, domeny blog.krebsmethod.com oraz outsrc.pl wskazują na ten sam adres IP: 78.46.4.174 (dedi1474.your-server.de), na którym zlokalizowane są lub w przeszłości były m.in. takie domeny:

www.pinslur.com (brzmi znajomo? :)
lepinslur.com
pinslur.com
metodapimsleura.pl
www.metodapimsleura.pl
krebsmethod.com
krebsmethod.co.id
refundacje-jezykowe.pl
lang.expert
quick-eye.pl
intconnectltd.com
id.lingmag.com
opinlango.pl
outsrc.pl
www.instytut-jezykowy.pl
lingmagazine.pl
pt-isi.com
instytut-jezykowy.pl
opinionlang.com
ekrebsmethod.com
lingmag.es
bloxx.pl
krebsmethod.ru
cosmohealthy.com
ling-magazine.com
opinlango.com
megalinguo.com
metododekrebs.com
fit-buzz.com
krebsmethod.es
lingmag.it
opinlango.it
emilkrebs.com
www.krebsmethod.it
it.krebsmethod.com
emilkrebs.pl
krebsmethod.it
www.it.krebsmethod.com
www.emilkrebs.pl
langcourses.pl
id.krebsmethod.com
www.nauchnijfakt.ru
health-partner.net
lingmag.ru
ru.krebsmethod.com
m.krebsmethod.com
lingmag.com
vip-news.com.pl
www.lingmag.com
www.krebsmethod.com
krebsmethod.com
prime-management-ltd.com
schliemannmethod.com
int-work.lll.net.pl
phealner.com
work.lll.net.pl
www.work.lll.net.pl

W sieci można też znaleźć coś, co wygląda na serwis z “wiadomościami ze świata” zachwalającymi oczywiście metodę Krebsa:

A to relacje prawdziwych kupujących:

W zeszłym tygodniu zarejestrowałem sie wlasnie na takm portalu. Wczoraj oddzwonił konsultant. Przedstawil cene kursy 1200zl, jako 80% dofinansowania to cena dla mnie 240 zl. Kurs objemuje 80- lekcji po 40 minut i przygotwywuje do certyfikaty B2. Byla Tez opcja z mozliwscia egzaminu pozniej na certyfikat lecz to bylo 47zl wiecej.

Zakupioem kurs jezyka angielskiego z promocji dofinansowania 😉 kosztowal cos 200 220 zl plyty przyszly(za pobraniem) i faktycznie jest na nich kurs dobrze nagrany wszystko słychać, co do jakości nie wiem nie znam się w tych sprawach. Miał zostac wysłany link do materiałów zeby pobrac nagrania na tel czy inne urzadzenie żeby słuchać i powtarzac kurs ale niestety nie doczekalem sie. Plyta nie jest zabezpieczona w żaden sposób wiec można przegrać nagrania bez problemu na komputer (format mp3). W sumie kurs przypomina stare kursy kupowane kiedyś gazety zeszyty z kasetami tylko w tym przypadku metoda oparta jest na powtarzaniu słów zdań. No nie jest to rewolucyjna metoda szału nie robi.

Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Po pierwsze przyjmij do wiadomości, że najprawdopodobniej nie nauczysz się nowego języka w 10 dni. Żadnego. Każdy kto już zna kilka języków powie wam, że nauczenie się każdego nowego języka obcego wymaga dużo pracy. To samo dotyczy języków programowania, rodzajów pisma albo innych kodów. Być może opanujesz język szybko jeśli masz w tym zakresie wyjątkowe zdolności, ale wtedy żadne magiczne metody nie będą Ci potrzebne.

Nie oznacza to, że kursy językowe reklamowane w opisany w tym artykule sposób są złe. Jeśli jednak nie wiadomo jak dokładnie one wyglądają i ile kosztują, warto się dwa razy zastanowić nad przekazaniem organizatorom swoich danych. Bo nie wiadomo do czego ktoś może je wykorzystać.

Poniżej mini-poradnik bezpiecznych zakupów w sieci (dotyczy nie tylko “kursów językowych”):

  • 1. Niezależnie od tego, czy w sieci kupujesz kursy językowe czy laptopy,

zawsze sprawdzaj kto oferuje dany produkt

  • . Ustal jak nazywa się sprzedawca, gdzie ma siedzibę, czy figuruje w państwowych rejestrach KRS/CEIDG. Jeśli nie wiesz z kim robisz interes, to w najlepszym razie dostaniesz produkt marnej jakości. W najgorszym niczego nie dostaniesz i stracisz pieniądze. Fałszywych sklepów internetowych pojawia się w sieci coraz więcej. Co gorsza, część z nich zakłada fałszywe stronki z opiniami, w których wychwala swoje sklepy lub usługi. Wierz opiniom tylko na sprawdzonych serwisach (np. Ceneo.pl) i sprawdzaj od jak dawna dana domena jest aktywna i kiedy została kupiona (zrobisz to na whois.pl). Im starsza data zakupu, tym lepiej.

2. Zawsze też sprawdzaj kto chce od Ciebie zgody na przetwarzanie Twoich danych. Jeśli masz wątpliwości — rezygnuj z zakupu. Jeśli chcesz coś kupić od firmy z “ciepłych krajów” to licz się z tym, że procedury reklamacyjne mogą być bardzo utrudnione (na stronach UOKIK-u znajdziesz dobry przewodnik w tym temacie). Zawsze przynajmniej przejrzyj regulamin i upewnij się za co płacisz. W internecie jest masa oszustw polegających na tym, że niby kupujesz towar w sklepie, a regulamin mówi jedynie o kupieniu bonów dających szanse na wygranie czegoś zbliżonego do produktu. Pamiętacie historię z biletami LOT-u?

3. Uważaj co mówisz w rozmowie telefonicznej z konsultantem. Pamiętaj że zgodnie z polskim prawem można zawrzeć wiążącą umowę kupna jakiejś rzeczy przez telefon. Znamy historie sprytnych “operatorów infolinii”, którzy tak prowadzą rozmowę, że uzyskują wszystkie wymagane prawem “zgody” i “potwierdzenia”, chociaż intencją rozmówcy wcale nie jest zawarcie umowy. On o tym fakcie dowiaduje się dopiero kiedy przychodzi ona wraz z produktem standardową pocztą. Co więcej, nawet jednorazowy kontakt z infolinią sprzedawcy kursów może spowodować, że otrzymacie SMS-y lub telefony z kolejnymi propozycjami. Tak będzie nawet wówczas, jeśli w rozmowie z infolinią nie wyrazicie żadnej zgody na przetwarzanie danych. Przekonał się o tym nasz redaktor, który dzwonił na infolinię kilkakrotnie z różnych numerów.

4. Wreszcie, jeśli możesz — płać kartą płatniczą i tylko nią. Dzięki temu masz możliwość reklamacji transakcji, jeśli uznasz, że produkt lub usługa jest niezgodna z tym, co Ci przedstawiano. Ta procedura nazywa się Chargeback i poświęciliśmy jej osobny artykuł oraz drugi odcinek naszego podcastu Na Podsłuchu. To prawda, że fałszywy sklep może niecnie wykorzystać dane Twojej karty płatniczej, ale tym także nie musisz się przejmować — zgłoszenie chargebacku w tym przypadku również pomoże i pieniądze wrócą na Twoje konto. Z tego też powodu w internecie najlepiej płacić kartą kredytową, a nie debetową podpiętą do własnego rachunku. Chargeback działa na obu typach karty, ale lepiej żeby złodziej okradł bank (kredyt) niż Ciebie (nabijając debet na Twoim rachunku powiązanym z kartą debetową).

5. Jeśli zdarzyło Ci się kupić coś albo zapisać na kurs językowy, chociaż wcale tego nie chciałeś, to pamiętaj, że

 • JEŚLI JESZCZE NIE ODEBRAŁEŚ PRZESYŁKI, to jej nie odbieraj. Nic ci za to nie grozi. Zignoruj awiza, przesyłka zostanie odesłana do nadawcy.
 • JEŚLI ODEBRAŁEŚ JUŻ PRZESYŁKĘ, to przy zakupie na odległość (a więc przez internet czy telefon) masz 14 dni na odstąpienie od umowy bez konieczności podawania jakiejkolwiek przyczyny. Od umowy należy jednak poprawnie odstąpić, a towar zwrócić w ciągu maksymalnie kolejnych 14 dni od odstąpienia od umowy.
Jeśli któryś z naszych Czytelników wziął udział w kursie językowym oferowanym przez ww. firmy, lub otrzymał materiały do nauki pocztą zapraszamy do kontaktu. Z chęcią poznamy Wasze odczucia i opinie na temat “innnowacyjnych” metod nauki języków obcych.

PS. O tym na co jeszcze uważać w trakcie normalnego korzystania z sieci, nie tylko podczas internetowych zakupów, opowiadamy na naszych wykładach pt. “Jak nie dać się zhackować“. To 3 godziny samych praktycznych porad, podanych przystępnym dla każdego jezykiem. Na wykład przyjść może każdy. I każdy przyjść powinien :) Najbliższe terminy wykładu to Wrocław (26 marca, godz. 18:00) i Gdańsk (23 maja, godz. 18:00). Opinie uczestników poprzednich edycji i link do rejestracji znajdziecie tutaj. I niestety, udziału w tym wykładzie nie dofinansowuje Unia Europejska, ale i tak warto do nas wpaść ;)

Aktualizacja 17.07.2019 12:58

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował nas, że w ciągu ostatenigo roku wpłynęły do niego skargi na Centrum Naukowe sp. z o.o. sp. k. (dawniej OUTSRC). Prowadzone jest obecnie postępowanie wyjaśniające. Na razie jest to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

259 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jakiś czas temu napisałem o tym krótki wpis
  https://steemit.com/polish/@aditor/uwazaj-na-facebookowe-reklamy

 2. “By this method we can become a master in 14 days!”
  OJJJJJ JAK KWIKŁEM :D

 3. Fajny artykuł, jak wszystkie u was :)
  Ten gościu z filmiku o metodzie krebsa to popularny “aktor” ze stronki gdzie można kupić usługę czytania własnego tekstu, dokładnie jak Big Man Tyrone. Niestety nie pamiętam jak się ta usługa nazywała.

 4. Ja widzę te reklamy nagminnie od pół roku na instagramie.

  • Te firmy namiętnie korzystają z Taglife czy innych pośredników rekrutujących influencerów celem zrobienia jak największej reklamy, więc trudno się dziwić ;)

 5. Takie dofinansowanie z funduszy unijnych faktycznie można dostać, bo jestem studentką i z nich korzystam (nie tylko z kursów językowych ale też innych, np w moim przypadku np Project Management). Tylko, że one są skierowane dla osób nie mających wyższego wykształcenia (osoby po licencjacie, inżynierce lub chociażby szkole policealnej już odpadają) lub po 60tce nie posiadających działalności gospodarczej. Więc głównie korzystają z tego młodsi studenci, a przygotowywaniem i wysyłaniem papierów zajmuje się uczelnia, albo sami zainteresowani w przypadku załatwianiu kursu na własną rękę.

  • Jakieś nakierowanie na stronę po więcej informacji? Jakaś podpowiedź? Ładnie proszę :)

  • @Pat W Polsce status studenta mają osoby do 26-tego roku życia o ile studiują. Więc co to znaczy “młodsi studenci”? A poza tym co ma wspólnego działalność gospodarcza do studentów lub osób po 60-tym roku życia?

  • @Droop status studenta przysługuje każdej osobie student kształcącej się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich (ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym) i nie zależy od wieku. Od wieku mogą być uzależnione niektóre ulgi, np na przejazdy.

  • @gjon @Droop
   http://www.wmzpp.org/podnosimy-kompetencje To jest program na terenie Olsztyna, nie wiem czy coś takiego jest prowadzone (legalnie) w innych miastach. Akurat ja jeszcze korzystałam z pomocy olsztyńskiej fundacji i nie płaciłam ostatecznie nic, ale dodatkowym kryterium było nie posiadanie wyższego wykształcenia i chyba właśnie wiek 60+.

   Tak jak napisałam, kryterium było nieposiadanie wyższego wykształcenia (licencjatu, inżynierki, dyplomu szkoły policealnej), więc korzystają z tego głównie studenci, którzy tych dokumentów nie posiadają, a więc generalizując “młodsi”. Chyba, że zdarzają się osoby takie jak ja, które od razu po maturze poszły na jednolite magisterskie i wciąż mają tylko wykształcenie średnie. Nie wiem jak to załatwiają sobie osoby, które nie są studentami uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, nam wszystkie papiery dostarczyła uczelnia.

  • Coś pokrętne to tłumaczenie. Kiedyś jednolite magisterskie dawały wykształcenie wyższe. Jak można było skończyć/zrobić magisterskie i nadal mieć tylko średnie?

  • @Rav

   Wiem, że to stary artykuł, ale może ktoś przeczyta.

   Z “młodszymi” studentami jej chodzi o studentów dwustopniowych, którzy nie zrobili jeszcze licencjata/inżynierki.

   Masz licencjata/inżyniera – masz już wyższe wykształcenie – najwyraźniej w tej sytuacji dofinansowanie ci nie przysługuje.

   Natomiast ze studiami jednolitymi jej chodzi o to, że przez cały czas trwania studiów jednolitych magisterskich nie masz jeszcze wykształcenia wyższego, więc siłą rzeczy masz średnie (bo wyższego jeszcze nie zdążyłeś zdobyć). Nie ma tu podziału na, jak to ona nazwała, “młodszych” i “starszych” studentów.

   Tyle, że prawdziwe dofinansowania unijne do nauki języka (które istnieją, ale zwykle są ograniczone regionalnie, co do wieku, wykształcenia, grupy zawodowej, często przeznaczone są one tylko dla osób bezrobotnych) nie mają absolutnie nic wspólnego z tym, co jest opisywane w artykule.

 6. Czy takim gościem nie powinna zainteresować się policja lub prokuratura? Przecież to jest jawna próba oszustwa.
  Albo inaczej, czy ktoś wie, jakie materiały trzeba zebrać, aby móc powiadomić policję lub prokuraturę?

  • Do wyboru:
   1. w jaki sposób naraził się jakiemuś prominentowi,
   2. jaką metodą unika płacenia podatków,
   3. jakiego pirackiego oprogramowania używa,
   4. gdzie zakopuje trupy,
   5. gdzie i kiedy złamał zakaz parkowania lub przekroczył dozwoloną prędkość.
   W tej mniej-więcej kolejności. W innych sprawach policji głowy nie zawracaj.

  • Zostaje ci założyć czarny kapelusz i wziąć sprawy we własne ręce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 7. @Pat
  Na jakie kwoty podpisałaś dofinansowanie deminimis? :)
  Zapewne jak zawsze w tym przypadku wielokrotność ceny rynkowej takiego kursu :)
  Gdybyś w jakimś tam okresie chciała skorzystać z poważnych dotacji unijnych to Twój limit będzie pomniejszony o kwoty, które ktoś już “zarobił na robię” :) cała tajemnica tych wszystkich kursów z unijnym dofinansowaniem :)

  • Nie płaciłam nic, proszę przeczytać moją odpowiedź do @gjon @Droop. A w przypadku semestralnego kursu językowego musiałabym zapłacić niewiele ponad 100 zł, więc nie wiem czy się tak bardzo nie opłaca ;) (w przypadku lektorów z uniwersytetu). Żeby założyć firmę to muszę mieć najpierw wiedzę i odpowiednie kompetencje. Oraz doświadczenie, po kursach mam większe szanse na znalezienie pracy od razu po studiach. Gdy widzę ile ich upada mimo uzyskaniu funduszy europejskich to jednak wolałabym postawić na wiedzę uzyskaną z tych kursów, założyć firmę i pozyskać sponsorów, którzy nie są z “unii”. Ale w tej chwili to moje czysto hIpotetyczne przemyślenia,

  • Nie wiem o jakie “poważne” dofinansowania Ci chodziło, założyłam, że chodzi o te związane z założeniem firmy.

  • @Pat – “Gdy widzę ile ich upada mimo uzyskaniu funduszy europejskich”
   Zauważ że niektórzy sobie zrobili z tego sposób na życie: wymyśleć startup, wziąć dofinansowanie, dodryfować do terminu zdejmującego konieczność zwrotu dotacji, potem planowany od początku upadek i znów nowy startup…

 8. co do chargeback’a, jak dobrze rozumiem, składamy wniosek/prosimy o chargeback nasz bank? ostatnio jak miałem okazje reklamować transakcje, to kilkakrotnie zaznaczałem że chce robić CHARGEBACKiem ale ostatecznie chyba była to procedura reklamacji bankowej. ale do dzisiaj sie niestety nie dowiedziałem, ponieważ bank przyznał mi racje i kase oddał więc nie miałem po co sprawy rozgrzebywać

 9. Nic nowego. Dobrych kilka lat temu wyłączywszy adblocka na największych rodzimych portalach niezwykle trudno było nie natrafić na “reklamy” cudownej metody nauki języków (rzekomo wynalezionej przez niejakiego “Magnusa Carlssona”, ale nazwiska tych fikcyjnych postaci potrafiły zmieniać się dość często). Banery prowadziły do witryny z m.in. atrapą udającą sekcję komentarzy z facebook’a zamieszczoną przez “zadowolonych klientów”. W rzeczywistości osoby które dały się nabrać otrzymywały przesyłkę z płytą CD której zawartość w ogóle się nie uruchamiała. Z relacji ofiar wynika, że oszuści zwodzili ich wyjaśnieniami jakoby płytka nie działała ponieważ jest z “uszkodzonej serii” i obietnicami wysłania działającej (co oczywiście nigdy nie miało miejsca). Interweniował w tej sprawie również Janusz Weiss, bezskutecznie (dowiedział się, że “firma” ma jakąś niby-siedzibę gdzieś tam, ale ostatecznie nie udało mu się porozmawiać z żadnym przedstawicielem). Instytucje z którymi poruszał temat z tego co pamiętam również podchodziły do sprawy dziwnie opornie i wymijająco. Niewykluczone, że osoby stojące za szwindlem miały jakiś “dupochron” dostatecznie wysoko i w zasadzie były nieuchwytne. Zastanawiające jest również, że banery ofert będących oczywistym scamem pojawiały (lub w dalszym ciągu pojawiają?) się na największych portalach, a ich zarządcy nie widzieli w tym problemu, w razie czego wykręcając się, że jedynie udostępniają platformę i nie odpowiadają za treści (czy coś w ten deseń).

 10. Na żadną z powyższych stron nie natrafiłem choć słyszałem o tym naciąganiu na metodę Pimsleur. Sprawa z dopełniaczem saksońskim naprawdę zabawna. Na e-mail z kolei przyszła mi oferta kursu językowego metodą Alexandra Larsena… :) Teraz się tych metod narobiło. Zgodnie z treścią e-maila od tej metody Larsena: “Poznaj formułę Alexandra Larsena i dołącz do 70 000 zadowolonych kursantów. Możesz uzyskać spektakularne rezultaty, które do tej pory byty jedynie dostępne dla celebrytów oraz agentów wywiadu. Skorzystaj z ultranowoczesnej formuły i pozwól, by Twój mózg mógł sam chłonąć nowy język niczym Rąbka. Czas ucieka! Możesz opanować nowy język jeszcze w tym miesiącu – to możliwe! “

 11. Planuje otworzyć biznes i chciałbym wiedzieć czy tego typu przekręt się opłaca? (żart)
  Czy macie jakieś info dotyczące tego ile osób statystycznie się da nabrać na takie stronki i im podobne? (pytam poważnie)
  Poważnie, tych stron jest dużo. Ten Adrian musiał albo sam dużo czasu poświecić na zrobienie tych stronek, a jeśli nie sam to musiał komuś zapłacić. Zatem, czy to mas sens z ekonomicznego punktu widzenia?

 12. Niezły zrobiliście research, ale umknęła Wam jedna rzecz. Samo dofinansowanie 80% na naukę języka nie jest ściemą. Jest naprawdę taki program. Wszystko można znaleźc na stronie: http://inwestujwrozwoj.pl/
  Za projekt odpowiada FUNDACJA FUNDUSZ WSPÓŁPRACY oraz FUNDACJA – AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO W STARACHOWICACH do których na dole strony podany jest kontakt. wnioskować można o dofinansowanie dowolnego kursu, niezależnie od tego kto kurs organizuje.

 13. Można się nauczyć języka w 7 dni, ale trzeba być sawantem. Przykład? Daniel Tammet.

  • Niekoniecznie. Raz oglądałem program o kolesiu który pracował na lotnisku w “niemcach” z pochodzenia Polak. Przez tydzień czy tam 2 korzystając tylko ze słownika potrafił nauczyć się w stopniu kominikatywnym dowolnego języka. Koleś nie był w żadnym stopniu niepełnosprawny ale miał ponadprzeciętny talent do języków.

 14. Gość: ” Niewykluczone, że osoby stojące za szwindlem miały jakiś “dupochron” dostatecznie wysoko i w zasadzie były nieuchwytne.”
  Nie sądzę. Takie przestępstwa są ścigane na wniosek pokrzywdzonych. A kim są osoby pokrzywdzone w takich sprawach? Szacuję ponad 99% to osoby niezbyt bystre, nie znające się na prawie, dla których przeczytanie ze zrozumieniem przepisów prawa to wyzwanie ponad siły. Dlatego odpuszczają i nie pozywają tych oszustów, a nawet jeśli ktoś pozwie, to robi to żałośnie nieskutecznie.
  Lata temu intensywnie udzielałem się na forach pomagając osobom straszonym przez pobieraczka i moje powyższe wnioski wynikają właśnie z dyskusji z ofiarami tego typu szwindli.

  • Czyli mający miejsce oszukańczy proceder (co jest w rzeczonym przypadku niezbyt trudne do wykazania) nie jest w tym kraju ścigany z urzędu? To normalne że policja czy prokuratura wzruszają ramionami i zalecają zakładać sprawy cywilne, lub też udają że coś robią ale zupełnie nic z tego nie wynika?

 15. Jest jeszcze John Smith (czyt. Smys) z Pocahontas. Też poliglota, rozmawiał z indianami.

 16. Ad. 4 łacić kartą, lub za pośrednictwem PayPala, który ma dobrą ochronę kupujących

  • Alledrogo też ma dobrą ochronę ale nic się nie zdaje jak ktoś jest cwany.
   miałem taką sytuację ostatnio że przyszedł mi towar lekko uszkodzone pewne wymienne elementy z kurierem spisałem protokół i wysłałem do sprzedającego że to jego wina tak jak w protokole pisze powiedział że przyśle. Zwodził przez ponad miesiąc i w końcu nic mu nie mogłem zrobić bo przegapiłem terminy.

 17. A tymczasem na Wykopie w znalezisku dotyczącym tego artykułu pod komentarzem potępiającym oszusta odpowiedzi takie jak “każdy jest dobry w czymś innym” czy “każdy orze jak może” (czyli parafrazując niejako “oszustwo to metoda zarobkowania dobra jak każda inna z każdego punktu widzenia”). Żal.

  • ” (czyli parafrazując niejako “oszustwo to metoda zarobkowania dobra jak każda inna z każdego punktu widzenia”)”

   To się we współczesnej ekonomii wolności nazywa optymalizacją (im mniej włożysz i im więcej z tego wyjmiesz, tym większy to sukces ekonomiczny). Kradzież oznacza dzisiaj to, co ci eksperci uznają za takową i co zbyt bezpośrednio się nie manifestuje. Przykładem pierwszym z brzegu jest spekulacja – nic nie produkujesz dla innych, a czerpiesz z ich pracy. Ten cwaniak od języków jest takim ekonomistą XXI wieku.

 18. Witam,
  poszkodowanych prosimy o kontakt z programem Uwaga! TVN. Proszę pisać na maila: m.kapera@tvn.pl

  • jakich poszkodowanych?? ktoś okradł tych ludzi czy co??
   Są dorośli i sami podejmują decyzje.

   a potem jak u Jaworowicz “Pani kochana przyniesły kazały podpisać my nie czytały i każo płacić”

 19. > Ustal jak nazywa się sprzedawca, gdzie ma siedzibę, czy figuruje w państwowych rejestrach KRS/CEIDG
  A jak ktoś ma siedzibę w kraju innym niż Polska – na przykład w Liberlandzie? To tam już nie sprawdzi ;)

 20. Naiwni się nabierają i nabierać się zawsze będą. Od groma jest stron, które oferują albo taki sam produkt tj, kurs angielskiego, albo leki na odchudzanie itp. ale huczycie, bo jest kurs angielskiego krebsa, pimslera smiths’a czy innych cudaków. Można tak się przyczepić każdego przedsiębiorcy działającego na takich samych zasadach. Oszustwa żadnego nie ma, “dobry marketing” i wszystko się sprzeda. Nawet ziemia po której stąpał śp. Jan Paweł II.

  • Zawsze jakieś rozwiązanie to zakładać konta na face dane :)

 21. A tak “something completely different”. Co robi w redakcyjnej stopce: “Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”);”?

  • Wskazuje nowych czytelnikow – witamy!

  • Zgłaszanie tego jest już tak tradycyjne, że mam wrażenie, że jak długo nikt nie zgłasza to ktoś z dotychczasowych czytelników zgłosi pod innym loginem dla zachowania tradycji.

  • >A tak “something completely different”

   Nie mamy juź zwrotu “z innej beczki”? Czy Twoi przodkowie wtrącali w czasach PRL do swoich wypowiedzi w ojczystym języku rosyjskie frazy?

 22. Od niektórych polityków słyszę, że mają obecnie tak mało wolności w kraju, że aż nim chleb nie smakuje. Ja pytam, kiedy doczekam się prawa i skutecznych instytucji państwowych, które inicjatorów opisanej wyżej “wolności ” będą eliminowały w zarodku.

  • Wolność nie jedno ma imię.
   Nie chcę żyć w kraju, w którym urzędnik państwowy będzie sprawdzał każdą umowę, którą podpisuję. Od kupna samochodu, przez zaciągnięcie kredytu czy ulokowanie nadmiaru gotówki po kupno mieszkania od developera.
   Nie chcę żyć w kraju, w którym za stanie z białą różą jest się wzywanym na przesłuchanie.

   PS. Lata temu, gdy na giełdzie były trzy sesje w tygodniu, a do biura maklerskiego chodziło się osobiście byłem świadkiem awantury w jednym z nich. Klient kupił akcje i żądał zwrotu tego, co za nie zapłacił. Bo cena spadła. Zapewne też czuł się oszukany i uważał, że inicjatorów takiej wolności należałoby wyeliminować w zarodku.

 23. Prawie zamówiłem ten kurs, jednak podczas rozmowy telefonicznej poprosiłem o czas na zastanowienie się i podczas następnej rozmowy na temat zakupu tego szkolenia otrzymałem 50% upustu od „dofinansowanej” ceny. Zszokowało mnie, że „dofinansowaną” cenę kursu można negocjować.

 24. I takie firmy mogą działać w Polsce, ale już handlować w niedzielę to nie można…

 25. Jeżeli ludzie dostają płytę z mp3 za 200 zł, to nie może być problem z przyczepieniem się do tego – każdy może drogo kupić marny kurs językowy, i takie jest jego suwerenne prawo. Jeżeli kanciarze nie popełnili jakiegoś wyraźnego błędu, to może być problem z ich ruszeniem…
  .
  Witamy na wolnym rynku.
  .
  A jak to wyglądało w USA? Całkiem podobnie :)
  .
  “gdy pocztą przychodzi zawiadomienie, że wygraliśmy właśnie jedną z trzech głównych nagród (antyczny zegar, serwis stołowy lub tysiąc dolarów) ufundowanych przez firmę taką a taką, możemy spokojnie wrzucić druczek do kosza na śmieci. To po prostu jakieś chytrusy skombinowały sobie nazwiska i adresy cudzoziemców (tubylcy już się na to nie nabiorą), którzy legalnie zarobkują i w związku z tym mają pewne możliwości finansowe. Firma oczywiście nie odpowiada na żadne zapytania, proszą nas jedynie, by stawić się gdzieś – zwykle gdzie diabeł mówi dobranoc – a sprawa się wyjaśni. Jedziemy sto czy sto pięćdziesiąt mil, wita nas jegomość lub grupa jegomościów, którzy bezzwłocznie wskakują in medias res: firma nasza ma tu właśnie niebywale tanie parcele. Albo intratną uprawę egzotycznej rośliny, wystarczy niewielki wkład, by po roku… Albo magazyn jabłek wyprodukowanych biodynamicznie, w każdym mieście odsprzedasz je z dużym zyskiem. Częstują drinkami, oprowadzają, ględzą, ciągną za ręce. Jako że ordynarne oszustwa zdarzają się tu znacznie rzadziej, niżby to wynikało z powieści Chandlerów i Hammettów (parcele są prawdopodobnie nieco tańsze niż pod miastem, egzotyczNa roślina zrobi może na kimś wrażenie, a jabłka zapewne da się gdzieś opylić), niektórzy ryzykują niewielkie kwoty – co mi szkodzi, jechałem taki kawał -i przystępują do biznesu. Większość przybyłych, chcąc po prostu opędzić się od natrętów, prosi o folder (proszę bardzo, trzy dolary), kosztuje jabłek (funt dwa i pół dolara), ogląda próbki produktów z egzotycznej rośliny (zaczniemy od mydła, tylko dziewięćdziesiąt centów za kawałek). A nagroda? Ach, tak. Wygrali państwo zegar. Wręczają nam plastykową kopię. Wygrali państwo serwis. Wręczają nam zwykły komplet talerzy, jaki można nabyć w pierwszym lepszym supermarkecie. A kto wygrał gotówkę? Właśnie przed chwilą odjechała rodzina z główną nagrodą. Może i państwu poszczęści się bardziej następnym razem. I jeszcze prosimy zapłacić za informacje, drinki oraz przejazd po terenie, razem siedem dwadzieścia. ”

 26. Drogi Niebezpieczniku – co się stało z naszymi ukochanymi memdumpami? Dawno żadnego już nie było. Po cichu się łudzę że treścią najbliższego wynagrodzicie nam te długie dni postu :)

 27. To to jeszcze nic. Od jakiegoś czasu na FB w grupach dla opiekunek osób starszych w de pojawiają się ogłoszenia o “kursach opiekuna medycznego (uwaga!) online”. Okay.. można się śmiać. I co ciekawe także są one “dofinansowywane” z jakiś tam przeróżnych dotacji o wymyślnych nazwach. Niby wsio ładnie i pięknie. Podane adresy, sponsorzy, urzędy, paragrafów tona dla uwiarygodnienia całości.. a gdzieś tam pod koniec procesu rejestracji jest małe “ale”. Potwierdzenie zakończenia owej rejestracji i zapisania się na ów kurs.. za pomocą sms’ika.. oczywiście na numer premium, a koszt tego o ile dobrze pamiętam to około 30 pln. Noo.. a wysłanie tego włącza kolejne “miłe dla portfela” usługi.
  Oferujące to firmy (profile ich na fb) zmieniają się co chwilę jak w kalejdoskopie dosłownie. Jedne znikają, na ich miejsce powstają inne. Treść ogłoszeń się nieco zmienia i ich wygląd (inne logosiki, kolorki itp), ale reszta jest ta sama.
  I co najgorsze masa ludzi się na to daje złapać. Przynajmniej tak wynika z komentarzy pisanych później pod owymi ogłoszeniami.
  Na domiar złego FB nie robi z tym nic. Zgłoszenia “nie naruszają zasad Facebooka”. lol.
  Kursów żadnych realnie oczywiście nie ma. To tylko oranie kasy na niczego nieświadomych ludkach. A w tych grupach “target” mają złodzieje wręcz idealny. Przeważnie są to osoby mało wykształcone, o niskim statusie materialnym, chcące po prostu jakoś zarobić w de by związać koniec z końcem. Więc hulaj dusza, piekła nie ma! I grasują takie przewałasy tam bezkarnie.

 28. Witam, czy mogę coś jeszcze zrobić, jeżeli w piątek ma przyjechać kurier z kursem? Jeśli się zgodziłam a dopiero później zaczęłam sprawdzać to rozumiem, że muszę za swoją głupotę zapłacić?

  • Proszę odmówić przyjęcia tylko tyleA potem jak zadzwonią powiedzieć im wproat,że oszukują i ich wyśmiać

  • Witam mam pytanko , poniewaz zamowilem kurs lecz po 3h oddzwonilem ze rezygnuje teoretycznie koles przyjal lecz boje sie ze tylko slownie i bede musial nieprzyjmowac paczki :P jak sie u ciebie to skonczylo w rezultacie koncowym ?

 29. Ewka ja jestem w podobnej sytuacji dziś zadzwonili, że przyznali mi rzekome dofinansowanie i kurs jest dużo tańszy, gdy poprosiłam o czas do namysłu to powiedzieli że to niemożliwe bo dziś do 15 upływa termin dofinansowań po chwili rozmowy konsultant mówi że może mi przetrzymać wstępnie do jutra do 11 i jak zrezygnuje to muszę zadzwonić przed 11 więc się zdecydowałam na ta opcję bo chciałam się zastanowić. 10minut po zakończonej rozmowie dostałam wiadomość że paczka została wysłana??!! Od razu do nich zadzwoniłam że natychmiast rezygnuje, ale niestety gościu nie potwierdził mojej rezygnacji a na meilu mam potwierdzenie zamówienia… I teraz co dalej? Jedynym wyjściem chyba tylko jest odmówienie przyjęcia paczki? Co myślicie?

 30. Sytuacja wygląda tak, że wczoraj tam i zadzwoniłam i przyjęli rezygnację, niestety dzisiaj przyszła paczka, której nie przyjęłam ale w skrzynce jest awizo na kwotę 217 zł. Jakie będą konsekwencje nie przyjęcia paczki ? Jeżeli jednak zawarłam z nimi przez telefon jakąś umowę to czy nie powinnam jej wypowiedzić? Boję się lichwiarskich odsetek.

 31. Jestem w tej samej sytuacji. Dzisiaj do mnie zadzwonili i wzięłam kurs… Mądra po szkodzie. Wysyłka ma być w poniedziałek. Zastanawiam się czy mailowe odstąpienie umowy przed wysłaniem paczki ma rację bytu?

 32. Czy ktoś podjął działania aby zgłosić tą firmę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?
  Czy niebezpiecznik może dokonać takiego zgłoszenia dysponując dowodami ze swojego śledztwa?

 33. Też zamówiłam ten kurs językowy, ale dzisiaj znalazłam waszą stronę i poczytałam trochę. Od razu odpisałam na maila z zamówieniem, którego dostałam i poprosiłam o anulowanie zamówienia ( przed wysyłką było) i informacje na temat usunięcia moich danych z ich bazy, w jaki sposób mogę to zrobić. Dostałam zwrotnego maila w o treści: Witam,
  Dane zostały usunięte. Zamówienie zostało anulowane.
  Wesołych Świąt.
  Czy tak rzeczywiście będzie czas pokaże. Pozdrawiam

 34. Też kupiłam ten lipny kurs niestety już minęło 14 dni z braku czasu włączyłam tylko płytę, żeby spr czy coś wgl jest… Już nic chyba nie mogę zrobić? Miałam dostać materiały online… owszem dostałam maila, w którym były te same pliki co na tej płycie…

 35. Super artykuł. Dziękuję

 36. Dzisiaj do mnie z tego dzwonili. Wystarczy zapytać jaka firma/podmiot jest autorem kursu, koleś się mota i mówi że John Smith Corporation :D

 37. Cześć :))
  Świetny artykuł. Właśnie padłam ofiarą specjalisty od kursów z dofinansowaniem!!!
  Rozmowa była co najmniej dziwna, miałam wrażenie, że rozmawiam ze “specjalistą” z coll center. Ale tak mnie omamił, że zamówiłam kurs. Po “przespaniu” się z tematem nie odebrałam przesyłki, bo miałam przeczucie, że to “ściema”. Zobaczymy co będzie dalej!
  Pozdrawiam, Renata

  • Witaj Renatko,
   piszę z uprzejmym zapytaniem, czy poniosłaś jakieś konsekwencje nie odebrania przesyłki z kursem ?
   Niestety paczka przyjdzie do mnie jutro…

   Pozdrawiam,
   Paulina

 38. No nie, żałuje ze wcześniej nie przeczytałam tego artykułu. Zobaczyłam reklamę na Facebooku która wyglądała tak, ze wzbudzała zaufanie gdyż przypominała strony z dotacjami UE. Wiec wpisałam swoje imię, numer telefonu i maila i uznałam, że jak zadzownia to dopytam o szczegóły. I rzeczywiście zadzwonił pan który zapytał mnie dodatkowo o wiek i województwo i przedstawił te niby atrakcyjną ofertę i tu mnie cos tknęło, wiec powiedziałam ze się zastanowię i dam odpowiedz za kilka dni, na co pan obiecał ze zadzwoni za kilka dni. Nie podałam adresu ani nazwiska, wiec chyba nie powinnam miec żadnych kłopotów, prawda? Jak zadzwoni znów to zdecydowanie podziękuje.

 39. Hej. Miał ktoś z tymi pseudo kursami do czynienia? Jak można zrezygnować z kursu, żeby nie ponieść opłat? Wystarczy, że nie odbiorę zamówionej przesyłki?

 40. Hej, ciekawy artykuł. Niestety również zamówiłam ten kurs. Od wczoraj leży na poczcie i nie wiem co mam zrobić – czy nie odbierać, czy odebrać i próbować zwrócić? Niestety w ich regulaminie jest dopisek, o którym dowiedziałam się dopiero po zamówieniu, że “

 41. “Pełnowartościowe produkty zakupione w ramach Promocji nie podlegają zwrotowi
  zgodnie z Art. 38. Ustawy o prawach konsumenta. ” tj. Art. 38. prawa konsumenta
  Wyłączenie prawa odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość. Ma ktoś jakąś radę?

 42. Witam, czy samo wysłanie formularza wstępnego z imieniem, mailem i nr telefonu jest już jakąś formą zobowiązania? Jeśli nie będę odbierać, bądź odmówię na samym początku nie będę miała nieprzyjemności?

  • Kurier ma przyjechać w piątek, jeżeli nie odbiorę paczki czy przyjdzie jakaś kara? Jak odstąpić od tego?

 43. Witam, świetny artykuł pokazujący prawdzwie oblicze dofinansowania, oraz co możemy za to “zyskać”,a raczej co możemy straci czyli dużo czasu, nerwów i pieniędzy. Napewno dobrze się nad tym teraz “zastanowie”, czyli zdecydowanie zrezygnuje z tego.
  Pozdrawiam
  Marcin

 44. Czy jak zamówilem ten kurs i paczka ma przyjśc w poniedzialek za pobraniem to mogę jej nie odebrać nie płacąc i wszystko będzie ok? Czy jak moge z tego zrezygnowac. Proszę o pomoc

 45. @Janek ja nie odebrałam paczki i w czasie gdy ta miała do nich wracać (czyli po 3 dniach awizowania na poczcie), zadzwoniłam do nich i powiedziałam, że nie miałam czasu jej odebrać ze względu na pracę, ale mają mi jej drugi raz nie wysyłać, bo rezygnuję. Pan konsultant powiedział, że ok, że zaznacza, ze rezygnuję i tyle. Później jeszcze dzwonili, ale nie odebrałam. Na szczęście moja rezygnacja i ich zgoda jest nagrana, więc nie ma problemu raczej.

 46. @Janek Mam tak samo jak Ty. Najgorzej że tuż po rozmowie z ich kostultantem coś mnie olśniło i postanowiłem sprawdzić skąd wysłano maila z potwierdzeniem zamówienia. Trafiłem na centrum-jezykowe.com.pl, która od razu wzbudziła moje podejrzenia z powodu skromności danych. Wysłałem do nich maila z rezygnacją z zamówienia nr …. (na kontakt@centrum-jezykowe.pl) ale jeszcze nikt nie odpisał (i nie oszukujmy się, nie odpisze) Paczka ma być w piątek albo poniedziałek po weekendzie. Ukryję się w szafie i tyle tego będzie, nie odbiorę ;) A potem rzeczywiście do nich zadzwonię i zrezygnuję.

 47. Kliknąłem z ciekawości na facebooku w link do tego kursu. Odstraszył mnie formularz i brak jakiegokolwiek certyfikatu. To już było podejrzane ;-)

 48. Też do mnie dzwonił jakiś koleś. Wczoraj oglądałem w TV materiał o tym, i tak się dowiedziałem, że to kant.. paczka z kursem Deutscha ma niby przyjść jakoś w czerwcu ale jej nie zamierzam odebrać
  Ale w sumie nr konta nie mają.Więc nie pobiorą kasy sami. A jak będą wysyłać żądania zapłaty? To nie zaplacę tak jak nie zapłacicłem lata temu pobieraczkowi.pl

 49. Po reportażu w TV znowu oszukują podszywając się pod Unie Europejską pod stronami: dofinansowanie-mazowieckie.pl i wszystkie inne województwa. Z mojej strony sprawa przesłana do dziennikarzy którzy zajmują się tym. Liczę że UOKiK wreszcie to zamknie bo argumenty ma.

  https://dofinansowanie-mazowieckie.pl

 50. Czyzby dawali jedenz kursow dostepnych za darmo na YT ??? http://youtu.be/VTkUB_Tgtiw

 51. Najgorsze w tym wszystkim jest to że cierpią na tym firmy/fundacje które rzeczywiście prowadzą nabory w pomocy odnośnie nauki języków obcych i są to projekty w ramach dofinansowań dla poszczególnych województw.

  Szkoda bo jest dużo podmiotów które na tym tracą a w ostateczności traci klient który może dostać jakiś grant który mu przysługuje a boi się go odebrać przez takie twory.

 52. Też kiedyś z ciekawości podałam nr..i gdy zadzwonili parę dni temu nie rozmawialam z nimi, bo zauwwzylam, ze zanim pojawi sie sygnal nabijaja sie juz sekundy. Teraz jestem nekana telefonami od nich kilka razy dziennie. +48538197923.

 53. Dziękuję Wam za ten tekst. Już zaczęłam myśleć o tych kursach i na szczęście w porę trafiłam na Waszą stronę internetową.

 54. Niestety jestem z jedną osób, który się dały nabrać.. angielski umiałam, potrzebowałam go dopracować i uzyskać “certyfikat” zapłaciłam 240 zł.. certyfikat dostałam .. ale jak widzę mogę go wyrzucić do kosza.. płyty i egzamin śmiechu warte. Żaden to poziom B2 jaki oferują ludzie.. cóż, mam lekcję na przyszłość.

 55. Te strony chyba zniknęły na jakiś czas, ale pojawiło się coś takiego:

  http://www.dofinansowania-lubelskie.pl/

  Tym razem w polityce prywatności podany jest administrator danych osobowych – jakaś spółka w USA.

 56. @UP
  Ta strona nie ma nic wspólnego z tamtymi które znikły. Rzeczywiście funkcjonuje jakaś fundacja czy organizacja która daje takie granty.

 57. Ta strona nie ma nic wspólnego odnośnie podanych. Rzeczywiście jest organizacja czy fundacja która daje takie granty naukowe. Te działanie warto promować nie negować.

 58. parę nowych stron:

  funduszjezykowy.pl
  edukacja2018.pl
  jezyk500plus.pl

  Na te strony radzę uważać bo podszywają się pod różne inne fundusze.

 59. Chyba też właśnie dałam się naciągnąć. Tzn. dopiero po rozmowie z konsultantem weszłam na stronę, o którą poprosiłam i zorientowałam się, że nie ma tam żadnych danych firmy
  https://centrumnaukowe.eu/
  Także kolejna do wystrzegania się.

  • Czyli jednak ta strona to oszustwo?

 60. Robicie kawał dobrej roboty, szacunek. Już prawie bym podała moje dane tym szarlatanom. Dobrze że można jeszcze liczyć na to, że ktoś zrobił dobry research.

 61. Jest następna strona https://wielkopolskie.refundacjeregionalne.pl

 62. Wszystkie subdomeny na stronie refundacjeregionalne.pl to ściema (naciąłem się wcześniej na centrumnaukowym i całe szczęście bez konsekwencji) Co zabawne mają nawet regulamin w którym jest informacja że właścicielem strony jest centrumnaukowe.pl
  Dodatkowo posiadają politykę prywatności, te strony są coraz bardziej wiarygodne, starają się oszuści :)

 63. Bardzo dziękuję za tą informację. Pomogła mi w porę wycofać się. Ok. 1-2 tygodnie wstecz złożyłem “wniosek” o kursy językowe dla mieszkańców Wielkopolski. Zadzwoniła miła Pani, była bardzo przekonująca. Wątpliwości naszły mnie nieco później, kiedy już na wszystko zgodziłem się (tak czy owak podałem swoje dane). Pani (znała pierwotnie tylko moje imię i maila) zaproponowała dofinansowanie od 30 do 90%. Kazała poczekać na linii, po czym wróciła i powiedziała, że dla mnie wynegocjowała 80% dofinansowania. Ja, głupi się ucieszyłem, a potem podałem wszystkie zgody i dane adresowe. Do zapłaty miałem mieć 180zł.
  Po rozmowie przyszła refleksja na jakiej podstawie ona wynegocjowała dla mnie te 80%? Zacząłem szukać, znalazłem waszą stronę, wasz artykuł i komentarze. Wszystko się zgadza, również grafika dofinansowania. Zadzwoniłem do nich i odwołałem zgodę zanim wysłali kuriera. Mam nadzieję, że pierwotna zgoda nie pociągnie mnie do jakichkolwiek płatności.
  Nie wiem czy mogę tutaj podać nr tel. z którego do mnie dzwoniono?
  Pozdrawiam :)

 64. Ciąg dalszy
  https://dofinansowanie-podkarpackie.pl

 65. Miałem uciążliwe telefony od konsultantów, nękali mnie kilka dni. Na szczęście najpierw poprosiłem o wysłanie tematów lekcji, później odwlekałem decyzję z uwagi na brak czasu aż wreszcie poprosiłem o opinie żony i usłyszałem: “Podejrzane że tak wydzwaniają i że aż 80% dofinansowania, to mogą być oszuści”. Wcześniej próbowałem wygooglować rzekome centrumnaukowe bok – bez efektów. Dzięki żonie zaoszczędziłem więc chyba jej kupie jutro duży bukiet kwiatów ;).

 66. To jeszcze odnośnie strony dofinansowanie-podkarpackie.pl
  Teraz to jest profesjonalnie. W regulaminie jest podany NIP i REGON. Nie ma co, w końcu RODO. Firma zarejestrowana miesiąc temu (ciekawe na jak długo). Domena trochę dłużej, prawie 4 miesiące. Nie ma to jak doświadczenie.
  Wypis z KRS. Przedmiot działalności (co niektóre)
  DZIAŁALNOSC CENTRÓW TELEFONICZNYCH (CALL CENTER)
  PRZETWARZANIE DANYCH; ZARZADZANIE STRONAMI INTERNETOWYMI (HOSTING)…
  DZIAŁALNOSC ZWIAZANA Z ZARZADZANIEM URZADZENIAMI INFORMATYCZNYMI
  To chyba typowy zakres działalności dla firmy prowadzącej kursy językowe ;-)
  Ale tak naprawdę to poza naciągactwem że niby jakieś dofinansowanie, że Europa to nie ma się czego czepić. Przecież dostaniesz płytę z mp3 za 200 zł (wartą 1200 zł). Resztę dopłaci Unia czy jakieś bliżej nieokreślone coś. No i sam kurs jest prowadzony super, mega, hiper nowatorską metodą.

 67. Wspaniały artykuł. Dziękuję.

 68. Czy ktos z Was nie odebrał przesyłki i poniósł jakies konsekwencje? Niestety ja tez dałam sie nabrać na taki kurs i nie wiem czy mam ja odebrać czy tez nie.. Niby w rwgulaminie jest napisane ze nie mozna odstąpić od umowy.. nie wiem co zrobic

  • Ja nie odebrałam, kurier poprostu zrobił zwrot i tyle. Nikt nie dzwonił, nic się nie działo.

 69. Niektóre firmy stosują agresywny marketing ale patrząc przez pryzmat prawa nie robią nic złego jeżeli prawnie uda im się zawrzeć umowę. Sama byłam w takiej sytuacji gdzie kupiłam z Poznania zestaw do nauki języka obcego nie odebrałam a po pół roku skończyło się że sprawa trafiła do windykacji i co lepsze przegrałam w Sądzie a nerwów zjadłam co nie miara.

  Morał jest taki że lepiej nie zamawiać jak się nie jest zdecydowanym a jak już się zamówiło to lepiej odebrać…

 70. A tutaj “John Smith’s” https://www.pexels.com/photo/man-in-straw-hat-wearing-bow-tie-with-poeple-105543/

 71. Wrzuciłam link do tego artykułu pod postem na fb z tym ” kursem”. Usunęli w 10 minut. Mam nadzieję, że chociaż ktokolwiek to zobaczył i nie dał się nabrać.

  • Ja tak samo wrzuciłem i moje komentarze też usunęli. Teraz już nawet nie mogę tam pisać

 72. Jeśli fb ni weryfikuje w zaden spsoó reklemodawców to po utracie danych posiadaczy kont kolejny argument , że to nierzetelna firma , lda któej musi sie tylko hajs zgafddzać

 73. Witam, ja rowniez mam pytanie dotyczace kursow, o ktorych mowa w artykule. Niestety spotkalo to moja mame, ktora dala sie nabrac i zamowila kurs dla woj kuj pom. Jak zobaczylem strone, ktora mi pokazala to odrwzu zorientowalem sie, ze to totalna sciema. Mysle, ze niewidomy by sie rowniez zorientowal, ze cos tu nie gra. Wyslana zostala informacja, o nadaniu paczki. Czy mozna tej paczki nie odbierac? Prosze o odpowiedz i pozdrawiam

 74. Dziękuję! Ja też się nabrałam, na szczęście tylko połowicznie (dofinansowanie-mazowieckie.pl). A to dlatego, że informację przeforwardowal na fb całkiem zaufany znajomy. Wypełniłam formularz, zadzwonili ze dwa razy, ale nie mogłam odebrać i w końcu dostałem sms z numerem pod który mogę zadzwonić. Zadzwoniłam i pani konsultantka powiedziała, że dostałam 80 procent dofinansowania, więc za kurs zaawansowany zapłacę 167 zł plus 10 zł, jeśli zechcę dodatkowo wykupić podstawowy, żeby sobie przypomnieć :-). Zdziwiło mnie, że nie mają przykładowej lekcji, żeby mi przesłać, więc powiedziałam, że się zastanowię. Pani powiedziała, że mam czas dziś do 15.00. Około 14.00 coś mnie tknęło i postanowiłam wpisać w google hasło “kursy językowe dofinansowania opinie”. W ten sposób trafiłam tutaj. Zatelefonowałam do nich (zabawne, że pani, która odebrała, zaczęła od tego, że nazywa się tak i tak i dzwoni do mnie w sprawie…, więc sprostowałam, że to ja do niej dzwonię). Poprosiłam o skasowanie wszystkich moich danych, a konsultantka obiecała, że już to robi.(Na wszelki wypadek zapytałam jak się nazywam i jaki jest mój adres email, bo nie przedstawiłam się dzwoniąc). Zobaczymy. Jeszcze raz dziękuję.

 75. Osoby odpowiedzialne za te oszustwa to Adrian Dominik Oleszczuk PESEL: 86032502897 oraz jego brat Filip Aleksander Oleszczuk PESEL: 91080614814 także ten cały osipiuk może sobie śmiało pozwać do esądu tych gagatków bo pesele już ma.

  Firma która za tym wszystkim stoi to Centrum Naukowe z ulicy Fosa 25 NIP: 9512464210

  Mają więcej stron tj:
  dofinansowanie-mazowieckie.pl
  edukacja 2018.pl
  jezyk500plus.pl
  grantyjezykowe.pl

  Poza tym teraz sprzedają jeszcze lipne kremy zoomica.pl

 76. ja tez sie nabralam, ale po przeczytaniu paczki nie odbieram

 77. Ja również. Dostałam paczke z ulicy Fosa 25, nie odebrałam. Było straszenie że proszą o kontakt, muszę wyjaśnić etc ale gdy powiedziałam że znalazłam o tym wpis szybko uciekli. Firma nazywa się centrum naukowe i mieści na ulicy fosa 25 w warszawie.

  • Wszystko zgłosiłam, zarówno stronę i reklamy. Mam nadzieję, że to zniknie.

 78. Ludzie. Można się ozbyć tych oszustów z interentu. Ktos o kim telewizja robi reportaże pomawia wszystkich wkoło myśląc że ludzie są bezmyślni. Pora skończyć z tym oszustem.

  Portal wypozycjonuje się organicznie a takie niemiłe ciekawostki na temat działalności Centrum Naukowe Fosa 25 NIP 9512464210, REGON 380540199 wyjdą na jaw że to OSZUSTWO.

  Firma CENTRUM NAUKOWE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA
  KOMANDYTOWA, ul. Fosa 25, 02-768 Warszawa, prowadząca działalność gospodarczą pod
  numerem NIP 9512464210, REGON 380540199 to kolejne oszustwo znanego pana który już ma swoją mroczną przeszłość. Teraz próbuje obłowić się na kursach językowych oszukując klientów co do strony umowy (sugeruje że to Unia Europejska), poza tym dostarcza produkty beznadziejnej jakości. Jakby był ktoś zainteresowany proszę sprawdzić sobie reportaże o nim. Pan pierwszy do straszenia i windykowania, dziwnie podobny model biznesowy.

  Bardzo nieuczciwe metody działania:
  http://www.newsweek.pl/biznes/w-sieci-naciagaczy,artykuly,344498,1.html

  Reportaż tego portalu o firmie z Fosa 25 Centrum Naukowe NIP: 9512464210
  https://niebezpiecznik.pl/post/uwazaj-na-kursy-jezykowe-z-dotacjami-nie-wiadomo-kto-przetwarza-dane-osobowe-ale-mozna-sie-tego-domyslic/

  Co najlepsze miał nawet swój reportaż w telewizji polskiej:
  https://vod.tvp.pl/website/magazyn-ekspresu-reporterow,9327683

  Kolejny materiał o fałszywych kursach do nauki:
  http://di.com.pl/uwaga-na-strone-z-kursami-jezykowymi-metodapimsleurapl-mozesz-kupic-cos-czego-nie-chcesz-50857

  CENTRUM NAUKOWE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA
  KOMANDYTOWA, ul. Fosa 25, 02-768 Warszawa, prowadząca działalność gospodarczą pod
  numerem NIP 9512464210, REGON 380540199 to jedno wielkie oszustwo mające na celu wyłudzenie danych osobowych oraz pieniędzy od konsumentów.

  Czy potrzeba czegoś więcej?

  PROSZĘ KAŻDEGO KTO CHCE POZBYĆ SIĘ TYCH REKLAM Z INTERNETU O ZGŁASZANIE ICH DO FACEBOOK. PONIŻEJ JEGO FANPAGE:

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-mazowieckiego-1936055853381376/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-małopolskiego-302595693592542/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-śląskiego-2066067226956301/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-dolnośląskiego-2020503154899293/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-wielkopolskiego-149963832296229/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-pomorskiego-523471001363765/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-opolskiego-1746653018687189/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-lubelskiego-2034974380114823/ads/?ref=page_internal

  https://www.facebook.com/pg/Dofinansowania-dla-woj-dolnośląskiego-2020503154899293/ads/?ref=page_internal

  Jeżeli udałoby się znaleźć coś więcej wrzucajcie śmiało.

  Osoby oszukane przez tego oszusta proszeni są o kontakt mailowy na adres: oszukani.oleszczuk@gmail.com

 79. Witam proszę o kontakt zakupiłem towar poczta.

  • Ja również zakupiłem towar – kurs “na dofinansowanie” od Centrum Naukowego… :/ a nie mam możliwości zwrotu zgodnie z art. 38 :(

 80. Naciełam się na te kursy, ale zgodnie z przysługujących mi prawem zanim wysłali mi przesyłkę tego samego dnia oddzwoniłam do Pana, powiedziałam, że zgodnie z przysługujących mi prawem(RODO) wycofuje moja zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i rezygnuje z kursu. Mam nadzieję, że to wystarczy. Dziękuję za ten artykuł.

  • telefonicznie? jeśli podałaś na piśmie to w ten sam sposób odwołujesz zgodę, bo dowiesz się, że nigdy telefonu nie wykonałaś.

 81. Hej, niestety też wypełniam formularz. Imię, nazwisko telefon i mail. Nikt się nie odezwał, nic nie kupiłam. Czy powinnam tam zadzwonić żeby odwołać zgodę na przetwarzanie danych? Czy ma ktoś tam numer bądź adres email?

 82. Od dawna myślę o kursie języka i przez to, że siedzi mi to gdzieś w głowie po zobaczeniu na facebooku “dofinansowanie do jeżyka angielskiego z woj. opolskiego” kliknęłam i zapisałam się. Unijne kolory zachęciły mnie do tego i myślę sobie 80% ? super, może to moje miasto coś takiego zorganizowało i rozesłało. Warunkiem był wiek 18-24
  Po wypełnieniu formularza wpisałam tylko imię i telefon. Nie było nic o wieku.. Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego nie weryfikują wieku? Mam 24 i w sumie skończone, ledwo się zaliczam do tej grupy.
  Po 2 tyg. dzwoni telefon. Konsultantka informuje mnie o tym, że kurs polega na lekcjach audio, że dostanę płytę kurierem za pobraniem i całość kosztuje ok. 170 zł. Zostałam zapytana ponownie o wiek i o to czy zamieszkuję woj. opolskie, nic więcej. Konsultantka było mało rozmowna, zaczęłam ją ciągnąć za język co to za organizacja i czy można to zakupić to stacjonarnie, odpowiedziała, że nie i że jest dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Zaczęło mnie to niepokoić, przerwałam rozmowę i poprosiłam o kontakt w innym terminie żeby w międzyczasie poszukać odpowiedzi czy to przypadkiem nie jakieś oszustwo, pewnie na allegro taki kurs kosztuje np. 100 zł.. No i mam odpowiedź

 83. Chyba znowu powtórka akcji, teraz nawet sms-a wysylaja.

  https://dofinansowanie-malopolskie.pl/

 84. Witam, proszę do kolekcji 2 strony pana OLESZCZUK

  https://refundacjeregionalne.pl/
  https://centrumnaukowe.eu/

  Proszę uważać

  • Moja żona również pokusiła się o taki kurs. Na szczęście sprawdziłem stronę oraz kto jest organizatorem takiego kursu online. Na stronie nie ma ŻADNYCH informacji kto, co i jak. Piękny przekręt na wyłudzenia danych. Nie ma żadnej umowy, przyjeżdża kurier z paragonem oraz kurs online ale dane do paragonu lub faktury trzeba podać. Opłaty to 167 zł i niby 80% dofinansowania. podkreślam i ostrzegam, że ta strona nie posiada żadnych informacji kto jest właścicielem i kto przetwarza dane. Uważajcie! Wykonałem telefon w celu usunięcia wszystkie dane mojej żony z ich baz danych oraz infolinii. W przeciwny razie, zgłoszę ich do Rodo. Pani konsultantka od razu potwierdziła ich usunięcie oraz mojego nr telefonu i “rzuciła” słuchawką. Po chwili moja żona dostała SMS o ponowny kontakt już innego nr telefonu początek 538197900. Wcześniejszy nr taki sam ale z końcówką 800. Jeszcze raz wyjaśniłem nie nie życzymy sobie żadnego kontaktu. Uważajcie!!

 85. witajcie,

  moja żona zamówiła taki kurs, zainteresowało ją to że są to dotacje unijne itd.
  – kurs zamówiła telefonicznie: dotacja = 167zł – przecena z około 750zł,
  – zaraz jak się o tym dowiedziałem – przeszukałem forum – trafiłem tutaj :)
  – paczka zostanie wysłana w poniedziałek tj. 15.10
  – na prawdę mogę tego nie odbierać i nic mi nie grozi, jeżeli przez telefon potwierdziła zakup?

  …ach te nasze piękne żony, i jak tu ich nie kochać?
  :)

  pozdrawiam,
  Tomi

 86. Też niestety dałam się nabrać, przez własną głupotszxxę.. Po jakichś dwóch tygodniach od złożenia wniosku zadzwoniła do mnie bardzo uprzejma pani i zaproponowała ten kurs.. Próbowałam dopytać czy są włajakieś certyfikaty bądź czy jakieś potwierdzenie danego poziomu mogę dostać natomiast Pani powiedziała ze niestety dopiero się starają o taką możliwość… To dało mi do myślenia i ogolnie po 10 minutowej rozmowie, po “obliczeniu” dofinansowania (w sumie za kurs niemieckiego i francuskiego miało wyjść 227 zł) powiedzialam, ze musze sie zastanowic i ze prosze o telefon po weekendzie.. I miałam zrobic research natomiast kompletnie o tym zapomnialam i kiedy dostalam ponowny telefon pani mnie zbalamucila ze ostatnia szansa na takie dofinansowanie poniewaz jest tyle chetnych i ze swietny kurs itd. i w sumie teraz czekajac na kuriera dopiero wpadlam na ten artykul..
  i moje pytanie jest identyczne jak Pana wyżej… czy jeśli tego nie odbiorę (juz odeslalam kuriera z powrotem) to nic mi nie grozi? napisalam do nich maila z anulacją zamówienie i prośbę o zaprzestanie przetwarzania moich danych …

  oczywiscie zdaje sobie sprawe ze za glupote sie placi ale pozostaje mi ziarnko zadziei ze moze mi sie upiecze? :) ktos cos wie w tym temacie?
  pozdrawiam i dziękuję za wszytskie info tutaj

 87. kolejna próba wyłudzania danych tej samej firmy, profil na FB:
  OBOS – ośrodek badania opinii społecznej
  tworzą ankiety na aktualne tematy (np. dotyczący film KLER) obiecując 500 zł za udział
  https://www.facebook.com/search/top/?q=obos%20-%20o%C5%9Brodek%20badania%20opinii%20spo%C5%82ecznej

 88. Dzień dobry Państwu,

  jestem w trakcie reklamacji. Musiałam skontaktować się z Rzecznikiem Praw Konsumenta. Wszystkim proponuję zrobic to samo. Namawiam tez do zgłoszenia sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

  • Proszę o info, na jakim etapie jest Twoja reklamacja?

  • Jak zakonczyla sie sprawa? Czy soe zakonczyla? Dalam sie nabrac i ponoc paczka juz idzie zgodnie z podpowiedziami nie bede odbierac ale czy sa jakies konsekwencje?

 89. Też zamówiłam kurs z dofinansowaniem za 167 zł poziom podstawowy i lusi 10 zł poziom zaawansowany ale paczka ma dopiero przyjść. Pani oddala że jest z centrum naukowego z ul Fosa 25. Podała imię i nazwisko. Zadzwonię do nich jutro a dziś już wysłałam email z rezygnacja.

 90. Jak na razie otrzymałam odpowiedź pozytywną w sprawie mojej rezygnacji z przetwarzania danych osobowych. W paczki z kursem nie ma nic.

 91. Jak na razie otrzymałam odpowiedź pozytywną w sprawie mojej rezygnacji z przetwarzania danych osobowych przez tą firmę. Na maile odpowiada ta sama osoba specjalista ds reklamacji. Nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi ws rezygnacji z zamówienia paczki z kursem.

 92. Emi Ja dostałam sms-a o treści “Twój wniosek o kwalifikacje do projektu jest rozpatrywany. W przypadku akceptacji skontaktuje się z Tobą w ciągu 10 dni roboczych. Pozdrawiamy.” Także ja jeszcze nic nie zamówiłam, ale jak wycofać wniosek, nie mogę nic znaleźć w regulaminie ani na stronie. Czy po prostu jeśli telefoniczne jak do mnie zadzwonią powiem, że nic nie nie zamawiam to wystarczy? Co ciekawe jak wysłałam ten wniosek to nawet nie zaznaczyłam żadnej zgody bo na telefonie nie zauważyłam tych kwadracików, ani tego, że zapoznałam się z regulaminem, a oni ia tak to przyjęli.

 93. Teraz sprzedają tabletki nasenne:

  https://senoctis.pl/oferta/?
  https://senoctis.pl

 94. Co w przypadku gdy zamówiłem telefonicznie kurs z opłatą za pobraniem. Czy mogę nie przyjmować paczki i zwrócić do nadawcy. Było tu coś pisane, że umowy telefoniczne są wiążące. Czy mogę zostać obciążony jakimiś kosztami?

 95. Bartku ja też już zamówiłam i tego samego dnia wysłałam im maila z odstąpienie od umowy a mimo to następnego dnia nadali paczkę pp za pobraniem. Ktoś mailowo do mnie odpisywał ale mam wrażenie że nie do końca o tym samym mówiliśmy. Specjalista ds reklamacji od nich napisał żeby paczki nie przyjmować jeśli rezygnuję. A wogole chciał wcześniej nr zamówienia żeby je anulować ale nic takiego nie miałam więc kazał podać nr telefonu z którego składalam zamówienie. Listonosz przyniosl paczkę a ja odmówiła przyje ia i poszła do zwrotu. Dodatkowo wysłałam poleconym odstąpienie od umowy żeby nie było. Do tej pory nikt nie dzwonił do mnie w tej sprawie ani nie pisał więc chyba temat zamknięty.

 96. Czy wystarczy jak nie odbiorę po prostu paczki? Pan na infolinii zapewniał mnie kilka razy jak zadzwoniłam ponownie z rezygnacją, że paczka jeszcze nie została nadana a on zaznaczył w systemie moją rezygnację. Dopytałam również czy powinnam wysłać odstąpienie od umowy (skoro paczka nie została nadana to nie muszę podobno). Poprosiłam go że chcę na maila informację o cofnięciu zamówienia. Stwierdził, że tego nie potrzebuję i wystarczy nasza rozmowa telefoniczna. Czy to prawda? Mam się nie przejmować i jeśli faktycznie paczka zostanie nadana to jej nie przyjmować? Czy powinnam jak najszybciej wysłać dostąpienie od umowy?

 97. Moja mama kupila niestety… zaplacila i dostala te gowniana plytke z tej stronki: https://centrumnaukowe.eu/

  Co moze teraz zrobic? :(

 98. Dzieki wam kolejny raz uniknąlem wyrzucenia pieniędzy w błoto.

 99. Na facebooku wyswietla sie reklama doczaca badania opinii publicznej dla kobiet w wieku 35-45 lat z woj mazowieckiego. Prowadzi do tego linka
  https://obos-ankiety.pl/polityczna?
  Jedno z pytan brzmi “Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w rządowym programie nauki języków?” Na koniec trzeba wybrac “Bon 500 zl na nauke jezyka” i zostawic swoje imie, adres mailowy i nr telefonu. W regulaminie jest informacja o spolce Centrum Naukowe

 100. Niestety dałam się nabrać i zakupiłam kurs j. francuskiego. Otrzymałam płytę z nagranymi plikami. Później otrzymałam link do instalacji. Ale nie zdążyłam pobrać, bo minął termin. Kurs jest marny, zwłaszcza z tego powodu, że nie ma pisanych tekstów do tych nagrań. Ja przynajmniej uczę się znacznie szybciej, gdy widzę zapis i słyszę. Czy ktoś wie, czy są gdzieś dostępne zapisy tych nagrań?
  Jedyna korzyść jest taka, że skoro już zapłaciłam, to się uczę; trochę z płyty, trochę z innych źródeł.

 101. Bardzo dziekuję za artykuł, też dostałam propozycje, oddzwonił call center i już wiedziałam, że to żadna super oferta. Za te pieniądze można nauczyć się języka w lepszy sposób.

 102. Niestety dałam się nabrać na te stronkę https://slaskie.refundacjeregionalne.pl/? paczka ma przyjść w czwartek co zrobić w takiej sytuacji? Tylko nie przyjąć paczki? Jak odstąpić od umowy?

 103. https://dofinansowanie-kujawsko-pomorskie.pl/?#home

  następna strona wyłudzająca dane

 104. Dzieki niebezpieczniku. Udostepnione :)

 105. Niestety dałam się nabrać… reklama z Instagrama:
  https://dofinansowanie-slaskie.pl/

  Spółka zarejestrowana na Filipa Aleksandra Oleszczuka.

  Na szczęście oprócz imienia, adresu e-mail i nr telefonu nie podałam nic więcej, pozostaje blokować połączenia…

 106. No do mnie właśnie przyszło.Zapłacone gotówką.Byłam w pracy i miałam akurat przerwę aby się spotkać z klientem i w sumie podałam im adres, ab przysłali.Byłam bardzo zdenerwowana i rozkojarzona.Zapłaciłam kurierowi gotówką.Zerwałam plembe aby zobaczyć płytki, a tam piszę,że po oderwaniu plomby nie można zwrócić.przysłali kod, a jak napisałam że chce zrezygnować z umowy to sms się nie wysłał.Już totalnie nic nie kupię przez internet.A złapali mnie na kursy językowe dla kobiet w wieku 24-30 mieszkające woj. śląskim.

 107. Mam pytanie, niestety kupiłam ten kurs w grudniu ale z powodu braku czasu dopiero teraz zaczęłam go przeglądać. Proszę mi powiedzieć, czy w związku ze zgodą na przetwarzanie danych coś mi z ich strony grozi? Bo pieniądze przepadł ro już wiadomo. Ale obawia się jakiś konsekwencji w związku z przekazanymi danymi.

 108. Ja wprawdzie nie zawarłam umowy z firmą, wczoraj wypełniłam wniosek, ale na szczęście coś mnie tknęło i znalazłam wasze użyteczne informacje. Oczywiście nie zamierzam już żadnej umowy zawrzeć, gdyby ktoś do mnie zadzwonił z propozycją umowy.
  Niepokoi mnie fakt podania moich danych osobowych. Chciałabym zażądać usunięcia moich danych zgodnie z RODO, ale strasznie trudno dojść w jaki sposób mogę się skontaktować z administratorem bez ryzyka dalszego powielania moich danych. Proszę o radę.

 109. niestety nabrałam sie ,że względu na ..unijne dotacje.
  Przed chwilą zapłaciłam za paczkę za pobraniem 217 zł …
  numer 733862253 na który z którego do mnie dzwoniono ,..Przepraszamy nie ma takiego numeru ..
  Nabrano mnie i wyłudzono dane .

 110. Super-informacja, dziękuję! Sama dla moich pracowników już kilka razy skorzystałam z kursów zawodowych z dofinansowaniem UE – to zupewnie CZYSTA rzecz, na stronie są całe dane: jaki koszct całkiem, co ponosi uczestnik, kto dofinansowije, kto prowadzi kurs, gdzie, kiedy, dane kontaktowe, NIPy etc. – zupewnie JASNE! a te reklamy na FB “otrzymaj 80% dofinansowania” – realna bzdura, na którą niestety dużo ludzi reagują i płacą…

 111. Dziś na FB wyskoczyła mi reklama Ośrodka Badań Opinii społecznej “czy uważasz że 16mln zostało słusznie przekazane na WOŚP?”.
  Kliknięcie przekierowuje na obos-ankiety.pl, należącego do…OutSRC.
  Dodatkowo pojawia się logo Polskie Badania Lingwistyczne. W regulaminie pojawia się spółka Centrum Naukowe.
  Jako nagrodę na ankietę mogę dostać bon 500zł na naukę języka.

 112. Witam was wszystkich :) jestem byłym pracownikiem Centrum Naukowego. Firma ma trzy siedziby w Polsce. Warszawa, Radom, Białystok. Jest to callcenter. Konsultanci nie mają żadnego pojęcia o sprzedawanych kursach. Te ankiety obos o bon 500zl i dofinansowanie to jest jedna wielka ściema. Czytalismy wszystko z kartki to co nam kazał szef w Warszawie i musieliśmy oszukiwać klientów. Nie ma żadnej weryfikacji jeśli chodzi o to i tak Państwo dostaniecie kurs, gdy konsultant mówi że trwa weryfikacja to po prostu się wycisza i pije wodę a żadna weryfikacja nie przebiega. Możecie mieć państwo i 200lat i mieszkać w Arabii Saudyjskiej i tak dostaniecie ten marny kurs. Ceny podane na stronie są jedną wielką ściema. Czy wypełnisz bon czy dofinansowanie i tak zapłacisz 187zl z wysyłką. Takie kursy są dostępne w empiku za 30zl. Nie dajcie się nabrać w żaden sposób na te kursy i ich nie kupujcie. Teraz są dostępne ankiety o schroniskach i bon 300zl do kursu a cena po bonie? Dalej 187zl, czy to bon 500zl czy 300 to cena zostaje ciągle 187zl. Niby Pan Oleszczuk po wypełnieniu ankiety daje karmę dla zwierząt co jest jedną wielką ściema. To po prostu branie ludzi na litość i nic więcej. NIE KUPUJCIE TYCH KURSÓW!!!!

  • Również jestem byłym pracownikiem i się pod tym podpisuje!

 113. Witam,

  ja dałam się nabrać dzisiaj, jednak po przeczytaniu zarówno artykułu, jak i komentarzy, zrezygnowałam, co zasygnalizowałam nadawcy w meilu.
  Czy list elektroniczny z informacją o rezygnacji jest równoznaczny z formularzem odstąpienia od umowy?
  Czy to wystsrczy?

  Pozdrawiam,

  Ola

 114. Dzięki za informację.
  Precyzyjnie wyjaśnione.
  W odpowiednim momencie….

  Pozdrawiam
  Monika

 115. absolutnie nie polecam tych kursów!!ja dalam sie nabrac i zaluje-za 187 zl dostałam;
  płyte 40 lekcji, link w którym jest to samo, co na płycie, fiszki i niby miala byc książka, a tak naprawde to cieniutki zeszycik! absolutnie to nie jest warte 187 zl, to wyłudzanie kasy! a jak po kupnie trafiłam na ten artykuł i chciałam odstąpić od umowy to mi napisali, ze nie mogę, bo otworzyłam ich kartonowe pudełko, w którym to przyszło!nic więcej nie otwierałam.. wiec jesli macie jeszcze szanse odstapic od umowy to odsyłajcie to od razu i nie otwierajcie nawet ich pudelka, bo inaczej kasy Wam nie zwroca..ja kase stracilam, ale przestrzegam innych, nie nabierajcie sie na to!!

 116. Ja zrobiłem podobnie jak Kamila, z ciekawości pootwierałem wszystko co przyszło do mnie, A tu nie dość, że przysłali nie to co chciałem, to jeszcze materiały takie, że widać, że robią w balona. Jest jakaś możliwość zwrotu towaru po otwarciu tej tzw. plomby?

 117. Cześć niestety u mnie to samo . Już otwarta paczka a tam tylko jedna smutna płyta MP3 . Wiem że pieniędzy już mi nie zwrócą ale martwi mnie udostępnianie danych osobowych. Zadzwoniłam do nich a dziewczyna mi powiedziała że dane są zatrzymywane dla nich i że są zakodowane i nikomu ich nie udostępniają ponieważ jest rodo i to jest nie zgodne z prawem . Zapytałam ja czy rozmowa jest nagrywana a ona do mnie że tak . Nie wiem co myśleć na ten temat . Czy mogę jakoś się jeszcze zabezpieczyć jeśli chodzi o te dane osobowe?

 118. Cześć u mnie niestety to samo , niestety już otworzyłam i nie mam możliwości zwrotu . Natomiast zadzwoniłam do nich i odebrała dziewczyna . Powiedziała że moje dane osobowe są zatrzymywane dla firmy i zakodowane . I że nie udostępniają danych ponieważ jest to niezgodne z RODO. Spytałam czy ta rozmowa jest nagrywana a ona że tak . Nie wiem co myśleć . Czy mogę jakoś zabezpieczyć moje dane ?

 119. Witam. sama dałam się podejść. Po przeczytaniu tego i innych artykułów, tego samego dnia, jeszcze przed nadaniem paczki, wysłałam do nich maila z odstąpieniem od umowy, następnie kolejnego z wypełnionym formularzem odstąpienia pobranym z ich strony. Paczkę nadali pomimo to. Dzisiaj zadzwoniłam poinformowałam panią konsultantkę o wysłaniu maila z rezygnacją i o tym, że mam kopie tych maili, że zostały one wysłane w piątek, a paczkę do mnie nadali w poniedziałek popołudniem. Powiedziano mi, ze w takim razie mam nie odbierać paczki i że ona zostanie do nich zwrócona. Kazałam jeszcze raz potwierdzić, że sprawa jest zakończona i usunąć moje dane z bazy. Oczywiście wszystko nagrałam na telefon. Mam nadzieję, że to koniec tej historii.

 120. Otrzymałem informację telefoniczną, że była podszywająca się pod ww. firmę. Kupno produktu było takie: informujemy, że rozmowa jest nagrywana, szybka informacja z Call Center o produkcie, jaki chcemy zakupić. Cena do 200 zł. Podanie swoich danych osobowych: imienia, nazwiska, e-maila, nr telefonu, adresu korespondencyjnego i kodu pocztowego. Firma współpracuje z PP (firma kurierska) i przetwarza dane tylko firmie kurierskiej. Wg mnie wiarygodni :) I jeszcze jedno, rzeczywiście nie ma dofinansowania z UE w tej firmie i skład zarządu jest taki sam jak powyżej

 121. Witam.
  Również zgodziłem się w piątek na wysyłkę paczki.
  Jest niedziela.
  Wysyłam mejla z odstąpieniem od umowy.
  W poniedziałek nie odbieram paczki.

 122. Kupiłam kurs, chciałam zwrócić. Zwrotu nie przyjeli, poza tym obiecali fiszki których nie było w paczce (jak miałam sprawdzić bez otwarcia paczki). Firma nazywa się Centrum Naukowe i jest w Warszawie na ulicy Fosa 25. Podszywają się pod inne firmy. Płyty nie zostały nawet otwarte.

 123. Tez się dałam nabrać odebrałam otworzyłam i zobaczyłam ze to LiPA! Napisałam o odstępstwie od umowy i nie chcą tego przyjąć bo paczkę otworzyłam. A jak bez otwarcia zweryfikować to co dostałam? W środku nie było fiszek które powinny wg opisu być, nie odpaliłam płyt i kursów online…. Jest jakiś sposób na odzyskanie środków?

  • I jakie rozwiązanie sytuacji? Mam teraz identyczną i nie wiem co zrobić. :(

 124. Hej.
  Ja właśnie dałam się nabrać na te ich bajery. Właśnie czekam na przesyłkę ale chce odstąpić od umowy. Ciężko jest cokolwiek znaleźć w necie na ich temat . Czy muszę odbierać ta przesyłkę ?

 125. Ja w trakcie gdy przesyłka była już wysłana odstapilem od umowy, paczki nie odebrałem.

 126. Hej. Wczoraj nisstety zgodziłam się na ofertę kursu telefonicznie. Z tego co widzę to ustna umowa telefoniczna jest wiążąca. Proszę mi doradzić czy jeżeli nie odbiorę teraz awizo to wystarczy, czy też jestem narażona na jakąś karę w zwiazku z ustnym zawarciem umowy.

 127. Czy jesteście Państwo w stanie podać mi adres e-mail, na który mogę napisać w sprawie odstąpienia od umowy sprzedaży? Na stronie nie widzę tych danych…

 128. Pracowałam tam. Ta pseudofirma to jawni oszuści. Wymyślają sobie, że płyta DVD z kursem kosztuje 785 zł i że można otrzymać od tego rabat do 80% ze ,,środków prywatnych”. Czyli rzeczywista cena za kurs to 187 zł, czyli i tak znacznie powyżej wartości, bo taki kurs jest wart maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Konsultanci plują przez telefon, czyli po prostu kłamią. Wybrane cytaty:
  ,,Nasze kursy są częściej wybierane niż kursy stacjonarne” to tak jakby lepszą metodą nauki dla dziecka byłaby nauka zdalna niż chodzenie do szkoły i interakcja z nauczycielem
  ,,Normalnie klienci za taki kurs płacą 785 zł a pan/pani może mieć taki za 187 zł” Nikt tyle nie płaci choć płacąć 187 ludzie też przepłacają, ale są fachowo manipulowani i nie potrafią myśleć. Napisałabym więcej, ale szkoda czasu na tych oszustów. Nie polecam.

 129. Niestety zbyta ufność i brak czasu na sprawdzenie spowodowała, że też dałam się na to nabrać. Oddzwoniłam na jeden z numerów, z których kontaktowano się ze mną i pani dała mi jakiegoś meila aby napisać w sprawie reklamacji. Wątpię, żebym coś ugrała bo oni zabezpieczają się brakiem możliwości zwrotu po zerwaniu pseudo plomby z opakowania. Wygarnęłam pani jaki bubel sprzedaje i nie wiem na co liczyłam ale konsultantka z pełną świadomością wie co za gówno sprzedaje i ani przez moment nie zrobiło jej się nawet głupio. Stwierdziła, że jest to internet, który rządzi się swoimi prawami. Uznam to jako koszta edukacyjne na przyszłość, aby wiecej nie dać się tak zmanipulować i oszukać.

 130. Teraz dokładnie to samo pojawia się na FB, a ich stronka to http://akademia-kursow-rozwojowych.com/

 131. Jeśli chcielibyście jakoś odkręcić zakup tych i podobnych kursów radzę zwrócić się do właściwego miejscowo rzecznika konsumentów. Jeśli będzie taka potrzeba, to rzecznik pomoże Wam nawet napisać pozew przeciwko tej firmie.

 132. To jeszcze dorzucam taką firemkę Akademia Kursów Rozwojowych https://www.facebook.com/pages/category/Education/Akademia-Kurs%C3%B3w-Rozwojowych-319416248741914/
  Również kursy językowe. Jeszcze nie skasowali komentarzy na FB, w których ludzie piszą, że to oszustwo – przychodzi niezabezpieczona płyta CD albo karteczka z kodem do e-learningu, za co trzeba zapłacić 280 zł (a konsultant mówi, że koszt kursu to 1400).

 133. Kurcze ostatnio dzwonili do mnie i proponowali mi kurs za 207zl na płytach, na szczęście powiedziałam że nie mam teraz pieniądz.Pewnie za miesiąc zadzwonią

 134. Dałem się nabrać a wobec powyższego jestem o tym przekonany, po otrzymaniu materiału doszedłem do wniosku ze takowy mógłbym otrzymać za mniej niż 240 PLN, zwiodła mnie reklama kursu na OFICJALNEJ stronie UM Gdańsk więc myślałem że to coś w co warto zainwestować, smutne, choć Panie na infolinii uprzejme i chętne do pomocy Pozdrawiam

 135. Uwaga jeszcze na stronę https://regionalnyportal.eu/ sama się prawie dałam złapać, bo pojawila się reklama fanpage, który był kopią fanpage TVPINFO wyglądał baaardzo wiarygodnie jednak choć logo takie samo to w nazwie była literówka TVinfo bez ‘N’. Ogarnęłam to tylko dlatego że odruchowo wchodzę na politykę prywatności a tam administratorem danych jest Centrum Naukowe. Niby nazwa nic specjalnego, ale jednak coś zbyt ogólna nawet jak na polskie standardy. Kawałek dalej jakieś bzdury, że klient e-sklepu, który zawarli umowę pobrania i przechowywania komórek macierzystych (???) ogólnie wyglądało jakby polityka prywatności w ogóle była z innej bajki. Chwila googlania i to całe centrum nauki to jakieś jedno wielkie naciąganie na kupno ich kursów ze zmysłowym dofinansowaniem. ‘że środków prywatnych’ tzn czyich? Wygląda na spore oszustwo

 136. Ostrożnie z nimi:

  dofinasowanieregionalne.pl

  Centrum Naukowe Sp. z o.o. sp. k.
  Fosa 25
  02-768 Warszawa, pl

  • Dzisiaj “reklamowali” ich w Pytaniu na śniadanie w TVP…..

 137. akademia-kursow-rozwojowych.com – to jest ta sama kontora.

 138. Hej. Dałam się nabrać na powyższy kurs pod wpływem chwili. Konsultant wykorzystał moment, w którym byłam w pracy i nie zadając wielu pytań, zgodziłam się na kuriera.
  Od razu po odłożeniu słuchawki napisałam do nich wiadomość e-mailową, że nie odbiorę przesyłki i prośbę, by nie wysyłali kuriera.
  I tak go pewnie przyślą. Czy grozi mi coś za nieodebranie paczki ?

 139. Hej Tak samo mam. Od 26.08.2019 sie denerwuję, Dałam sie namówić,w ramach Akademii Kursów Rozwojowych( nie ma siedziby , nie ma kontaktu) na kurs angielskiego.Zaraz na drugi dzień w południe wysłałam maila, że nie odbiorę przesyłki. Odpisali ,ze mam nie odbierać paczki. Mimo to dostałam wiadomość późno wieczorem o 22-giej ,ze kurier dostarczy mi paczkę.Przesyłki nie odebrałam. nadawca paczki to brzmiąca egzotycznie firma z Warszawy.Nie wiem jakie jeszcze niespodzianki mnie z ich strony czekają. Jest to naciąganie na rzekome dofinansowanie.Tak naprawdę to ja mam ich dofinansować.

 140. Czy ktoś tu doradzi, gdzie zgłosić to naciąganie?

 141. Właśnie strona Akademii Kursów Rozwojowych stała się niedostępna.

 142. Mam ten sam problem… Dałam się naciągnąć, odebrałam paczkę, a tu wielkie rozczarowanie. Dopiero wtedy do mnie dotarło, że to zwykłe oszustwo. Czy ktoś jakoś wybrnął z tej sytuacji i odzyskał swoje pieniądze?

 143. Pierwszy raz w życiu dałam się tak oszukać… podobnie jak u Was.
  Paczkę dziś odebrałam, bo oczywiście wcześniej nie sprawdziłam nic w internecie, jak nigdy!
  Jestem potwornie zła na siebie. Nie wiem co mam teraz zrobić…
  Do miejskiego rzecznika spraw konsumenta kilka dni czekania :(

 144. https://bonynaszkolenia.eu/

  Też oszukują w podobny sposób, straciłam 237 zł, nie mogę odstapić od umowy do otworzyłam płytę DVD, pieczęć została zerwana.

 145. Potwierdzam, https://bonynaszkolenia.eu/ – również oszuści.Dałam się nabrać na 299zł.
  Również nie mogę odstapić od umowy bo otworzyłam płytę DVD, pieczęć została zerwana – chociaż chyba i tutaj kłamią, ale czy warto walczyć? Ktoś może podpowiedzieć /14 dni jeszcze nie przeszło/?

 146. W zeszłym tygodniu miałam tą samą sytuację.
  Wcześniej trafiłam na FB reklamę dotacji z uniina kurs angielskiego, więc oczywiście w nią weszłam, wypełniłam co trzeba, i dostałam kilka smsów od REFUNDACJE, po czy w końu do mnie zadzwonili, pani powiedziała, że otrzymałam refundację 80 % na kurs angielskiego, ale, że wyskoczyło jej, iż za 30 zł mogę dobrać inny język. Więc wybrałam hiszpański. Koszt z przesyłką kurierską 20 zł razem był około 240 zł. Na szczęście o wysyłkę poprosiłam na za tydzień, bo tak akurat miałabym mieć pieniążki na koncie. Zadzwonili nachalnie dość, bo kilka razy mnie męczyli – gdyż nie mogłam rozmawiać – czy potwierdzam tego kuriera. Dziwnym mi się to wydało, bo nie przedstawili się jaka to firma ani nic. Poprosiłam tylko na maila jakieś potwierdzenie o złożonym zamówieniu, powiedzieli, że tak tak oczywiście. Faktycznie je wysłali, a tam oczywiście żadnych konkretów odnośnie firmy. AAA i pani poinformowała żeby sprawdzić spam z tymi ich linkami, ale już w spamie miałam wiadomość z potwierdzeniem zamówienia. Wpisałam tą firmę w google nic konkretnego mi nie wyskoczyło i wtedy zaczęłam szukać głębiej i trafiłam na Waszą stronę. Po czym natychmiast do nich oddzwoniłam, wiedzieli z kim rozmawiają, tak jakby mieli zapisanym mój nr pod moim imieniem i nazwiskiem już. Powiedziałam, że rezygnuję z zamówienia, pani spytała, że dlaczego, co się stało, ja jej odpowiedziałam, że nie muszę się jej tłumaczyć i mam do tego prawo, po tym powiedziała, że ok, i koniec rozmowy. Zadzwoniłam do nich, bo nie chciałam potem mieć tu kuriera na głowie, uciekać przed nim i przed ich telefonami. Zablokowałam ich nr tel i po sprawie. Cieszę się, że trafiłam na Wasze komentarze, dlatego też postanowiłam opisać swój przypadek, aby przestrzec przed nimi innych. A firma to taka jak te co wcześniej opisywaliście, nie pamiętam dokładnej nazwy, bo pokasowałam od nich maile. Uważajcie i nie dajcie się zwieść. Pozdrawiam.

 147. A może jest ktoś chętny na kurs strzelecki za darmo :D. Do wystrzelania 400 sztuk amunicji w miastach w których nie ma nawet strzelnicy. Radzę też uważać

  https://www.facebook.com/shapeyourself/posts/958369057848264
  http://nowekwalifikacje-dolnyslask.pl/aktualnosci/
  Ich strona internetowa nawet nie ma S przy http

 148. Akademia Kursów Rozwojowych tak jak piszecie to jeden wielki przekręt. Zamówiłam u nich kurs języka angielskiego za 279 zł. Dzięki Bogu, że przed odebraniem przesyłki weszłam na to forum. Paczki oczywiście nie odbiorę. Co więcej napisałam do nich maila z prośba o podanie adresu siedziby, nr telefonu do osoby kompetentnej zajmującą się sprawami przechowywania danych osobowych- oczywiście brak odpowiedzi. Gdyby ktoś z nr +48 732 123 768 dzwonił do Was to nie odbierać. Z takiego numeru dzwoniono do mnie aby przedstawić oferte kursu. Dzwoniłam tam kilka razy z numeru prywatnego i słuzbowego ale wiadomo nikt nie odbiera. Zatem uważajcie na AKR i inne tego typu firemki

 149. To w takim razie chyba też ściema http://wojewodzki-serwis-informacyjny.com

 150. ja jak zwykle mam szczescie …. niestety dopiero po fakcie znalazlem ten artykul trzeba was za subskrybować by być na bieżąco … mam dostep do tych kursow i ale zamiast niemieckiego dostałem angielski napisalem reklamacje i zobaczymy co napiszą a jak odpiszą zapytam się o postępowanie uokik…. chwila słabości w necie :/

 151. Co do strony samego kursu to ta akademia-kursow-rozwojowych-app.com . Certyfikat ssl z tego co widze jest generowany co 3 miesiace jakas totalna porazka :/ to jest no coz 4 stowki w plecy poszly

 152. akademia kursow rozowjowych app.com 279 zł w plecy mam 160 fiszek a miał byc kurs on-lein . lepiej mogłam kupic w Empiku 3 tomy jeżyka za 60zł.
  PORAżka Złodzieje. I nie ma gdzie napisac bo nie ma namiarów

 153. UWAŻAJCIE akademia kursow rozwojowych app. com ja się nabrałam 279 zł

 154. Wysłałam wniosek, nagrywana rozmowa, zgodziłam się. Wysyłka do 5 dni roboczych, płatność przy odbiorze dla kuriera. Moge ignorować telefony i dzwonienie do drzwi? Nie da się skontaktować z tamtą ciekawa grupa. Nie ma na stronie żadnych informacji. Chwila słabości :(

 155. Czy da się jakoś zrezygnować, jeżeli odebrałam już paczkę? Czy już po wszystkim?

 156. https://rejestr.io/krs/736834/centrum-naukowe

  Myślę, że powyższy link może zainteresować autora artykułu. Ogłoszenie z Facebooka. Dane pod linkiem wskazują na A. Oleszczuka i F. Oleszczuka. Niby wpis do KRS jest ale niczego to nie dowodzi.

 157. Obecnie firma działa pod nazwą Titanium Marketing Warszawa Marszałkowska 58/15.

 158. Ja chyba dziś przytaknełam takiej pani na ten kurs w tak zwanym biegu. Czy naprawdę mogę nie odbierać tej przesyłki? i nie ma za to konsekwencji?

 159. Kolejny pseudo GRANT …
  programy-edukacyjne.com

 160. Banda oszustów.

 161. Niestety ja dałem się nabrać tym gnojom z centrumnaukowe.eu. Odebrałem i otworzyłem. Zamiast języka hiszpańskiego, dostałem angielski…

 162. Ja trafiłem na http://instytut-doszkalajacy.com/

  A Regulamin mówi, że Administatorem jest:

  Administrator danych jest spółka DTMO z siedzibą w Warszawie, 02-776 ul. Indiry Gandhi 17B, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000617625, NIP 9512413454, REGON: 364438190, zwaną dalej „Spółki”.

 163. Dziś zgodzilam się na wysłanie paczki. Bardzo teraz żałuję. Oddawania Na numer nikt nie odbiera wysłałam maila z odstąpieniem który tu napisaliście nie można na niego wysłać nic. Co robić? Nie chce tego odbierać…

  • bok@centrumnaukowe.eu wyślij rezygnację mailem i pocztą – masz 14 dni na odstąpienie od umowy prawo obowiązujące w Polsce i całej Unii – na stronie jest formularz do pobrania

 164. Też zgodziłam się na to zanim przeczytałam ten artykuł. Jednak w tym samym dniu wysłałam im odstąpienie od umowy emailowo, oraz dziś rano zadzwoniłam że nie mogę odebrać paczkę z powodu tego, że nie będzie mnie przez jakiś czas, bo mam niektóre problemy. Babka na to powiedziała, że paczka już została wysłana, ja nalegałam na to że jednak nie mogę i dziękuję bardzo za rozumienie. Ona życzyła mi szybkiego rozwiązania problemu i prosiła zadzwonić wkrótce jeszcze raz dopóki te dotacje czy cokolwiek to jest nie się skończyły. Jak paczka przyjdzie, to planuję nie odbierać. Jak coś, to mam dowód że zrezygnowałam w tym samym dniu. Będzie nauka na przyszłość. Uczcie się sami, jest dużo lekcji darmowych w wolnym dostępie, albo szukajcie korepetycje.

 165. Ciekawe jest to że od 2018 roku wszyscy pytają czy grozi jakaś kara za nieodebranie paczki i niema odpowiedzi. Znalazłam tyko jeden komentarz że jakaś pani nie odebrała i doszło do sądu i ona przegrała, ale to tylko 1 taka wiadomość. Polecam więc wysłać odstąpienie żeby był dowód oraz zadzwonic osobiście. I RÓWNIEŻ nie odbierać przesyłki. Jak będą grozby itd, pójdę do policji.

  • Nikt nikogo nie może zmusić do odebrania paczki. Więc nie trzeba jej odbierać, zwłaszcza, jeśli niczego się nie zamawiało lub odstąpiło się od umowy.

 166. W województwie mazowieckim te kursy z dotacjami (osób fizycznych śmieszne wyjaśnienie i flaga UE?? pewnie dotacja od Pana Oleszczuka ze spółki Centrum Naukowe Sp.z o.o. KOMPLEMENTARIUSZ czyli Zarząd Spółki ALHABIBI ZAKY (ciekawe habibi po arabsku to kochany :) nie wiadomo czy nazwisko prawdziwe spółka ma kapitał 5000 zł więc na wiele nie liczcie w przypadku sporu … Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (KSH), definiującego formę prawną prowadzenia działalności w postaci spółki komandytowej, za zobowiązania spółki wobec wierzycieli wspólnik lub wspólnicy będący komplementariuszami odpowiadają bez ograniczenia. więcej w KRS… REGON: 363688937, NIP: 5252646106.Firma, pod która spółka działa CENTRUM NAUKOWE SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA siedziba Radom Sąd przy Czerniakowskiej 100A Warszawa można poczytać rejestr Spółki lub http://www.ms.gov.pl potem rejestr KRS ..miłej lektury

 167. Dobra dziennikarska robota. Onet powinien ten artykuł rozpowszechnić. Szkoda pieniędzy tych biednych, niekiedy naiwnych emerytów. Gratulacje za rzetelność i wnikliwość. A korzystając z okazji pozdrawiam “dziennikarzy” z TVP Info. Czuwaj, ale dla was hołd.

 168. Ja też dałbym się nabrać. Na stronie: https://slaskie.refundacjeregionalne.pl/filmik/index.php? jest informacja o “bonach” z dofinansowaniem. Jakie było moje zdziwienie gdy po 2 tygodniach oczekiwania zadzwoniła pani informując, że to nie żadne bony tylko książka za jedyne 190 zł + przesyłka. Ja trochę znając temat doszedłem do wniosku że za takie pieniądze można sobie wykupić np. roczny dostęp do jakiś bardziej “przejrzystych ” platform do nauki. Podziękowałem, a pani oczywiście namawiała że to tylko dzisiaj taka okazja itp. przy okazji podając kolejną stronę https://kursjezykowy.eu/ na której można się dowiedzieć więcej. Na stronach jest mowa o jakiejś firmie z Radomia, natomiast po kliknięciu “oświadczenie o odstąpieniu od zamówienia” pojawia się formularz na którym widnieje już firma z siedzibą przy ul. Fosa w Warszawie. Potem trafiłem tu i moje obawy się potwierdziły.

 169. dziś “wyskoczyła” reklama na YT. Nie znalazłam symboli EFS / UE, więc trafiłam TU. Wstawili domenę: pomorskie.refundacjeregionalne.pl

 170. Jan, Katowice:
  SPRAWA WRÓCIŁA. Również dałem się nabrać – 30 marca zamówiłem, a po lekturze wielu artykułów w internecie, postanowiłem od razu zrezygnować z umowy i nie odebrać przesyłki. – napisałem tu dłuższy post, ale nie widzę go. Uważajcie bardzo.
  Zgłosiłem problem do UOKiK i będę działał dalej. “Firma” wyraźnie zastrasza – dostałem np. sms i mail w Wielkanoc!
  Trzeba przeciwdziałać takim poczynaniom.

 171. Ostatnio trafiłam na ofertę kursu językowego on-line. Strona internetowa “pwrk.eu”
  Po pobraniu regulaminu okazało się, że jest to właśnie oferta z Centrum Naukowego, wspomnianego w powyższym artykule. W regulaminie widnieją dwa adresy firmy, jeden z Radomia, drugi z Warszawy. Cieszę się, że zanim dałam się nagrać, trafiłam na waszą stronę i ostrzeżenia dotyczące tego typu ofert i firm.

 172. Wróciło pod postacią “darmowy kurs w związku z kwarantanną”
  https://pwrk.eu/?

 173. Cześć, odebrałam przesyłkę, niestety tworzyłam, po rozmowie mailowej z ich specjalistą on stwierdził, że każdy zwrot jest rozpatrywany indywidualnie i powinnam spróbować.

  Myślicie że jest sens to odsyłać ?

  ah i mają nową stronę: https://kursjezykowy.eu/

 174. Czy ktoś coś wie o kursie szybkiego czytania ze zrozumieniem z dofinansowaniem również pod szyldem Centrum Naukowego

 175. Facebook sponsoruje:

  https://www.facebook.com/Program-J%C4%99zyk-obcy-w-domu-108781764084675/

  https://jezykobcywdomu.eu/?

  Tiaaa…..

 176. Zgodziłam się na kurs. Czekam na przesyłkę, czy muszę ją odebrać? Jeśli odmowie odbioru przesyłki, co mi grozi? Pozdrawiam Proszę o pilną odpowiedź będę bardzo wdzięczna

  • Ja zadzwoniłem na ten sam numer, zapytałem się czy mnie nagrywają i oficjalnie zrezygnowałem z zakupionego produktu. Paczka do mnie nie doszła, bo stało się to już drugiego dnia. Co do samego odbioru – poszukałem i pytałem się w BOKu Poczty Polskiej – nic się nie stanie, jeżeli nie odbierzesz paczki.

 177. Piotrek dziękuję ci bardzo za odpowiedź:-)

 178. Dałam się naciąć… Ale jak już przyszedł to chciałabym ten kurs choć troszkę wykorzystać… Czy posiadacie aktywny link do części 2 – angielski poziom B1-B2 – link na dropbox? Mój przestał być aktywny bo minęło dłużej niż 30 dni. A czy ktokolwiek z Was pobrał tę 2 część kursu?

 179. Dziś podałem numer na stronie https://bonynaszkolenie.eu czy poprzez podanie samego numeru mogą mi coś zrobić czy będą tylko dzwonić?

 180. http://instytut-szkolen-i-edukacji.com/odbierz-grant-na-nauke-jezykow-obcych/?gclid=EAIaIQobChMI9Pr93re76gIVUjHgCh3mmQpNEAEYASAAEgK65PD_BwE

  Instytut szkoleń i redukacji

  Firma DTMO to oszuści. Wysyłają puste płyty, kurs to fiszki warte 5zł. Żeby to chociaż były jakieś lekcje to zwykłe fiszki! ! !

 181. niestety ja też dałam się nabrać :( kurs za 237 zł ze strony https://edukacja2020.eu/. miałam dostać kurs angielskiego B1+B2, dostałam tylko płytę z 40 lekcjami z poziomu B1 (potarzanie zdań za lektorem). Na ich stronie w zakładce regulamin regulaminu nie ma wcale, dostałam tyko papiery do odesłania w razie reklamacji gdyby płyta była np uszkodzona. dodam ze dostałam także link wydrukowany na kartce który po przepisaniu do przeglądarki nie działa. Czy jest jakaś szansa żeby odzyskać pieniądze?

 182. Ja dałam się nabrać, ale na moje szczęście nie otworzyłam opakowania = nie zerwałam plomby. Paczkę po 4dniach od otrzymania odesłałam z ręcznie napisanym odstąpieniem od umowy wg tego co wysłali w regulaminie.
  Wysłałam kurierem 2dni później ku mojemu zaskoczeniu ODDALI mi pieniądze na konto. Poprosiłam o taką formę zwrotu pieniędzy w swoim odstąpieniu. Przestrzegam NIE ZRYWAJCIE plomby i nie przegapcie 14dniu na odstąpienie od umowy.
  Także jestem chyba jednym z nielicznych przypadków, którym udało się odkręcić tę farsę bez szkód.

  • Hej Olu,

   Ja niestety zerwałem dzis plombe. Również chce odeslac niestety zaplacilem za pobraniem. Mozesz mi podpowiedziec co konkretnie zrobic? Moj email: nowicki.slawomir@gmail.com

 183. Dokładnie te kursy są teraz reklamowane na FB

 184. Znowu się reklamują. Dzisiaj zobaczyłem reklamę na facebooku.

 185. http://wrkik.com/
  https://refundacjeregionalne.pl/2/2.php?
  zadnego kontaktu do napisania do nich prosze uwazac

 186. na wp.pl sie reklamuja napisałam do nich że umieszczaja reklame piramidy kursowej

 187. Dzisiaj widziałem taką reklamę na Facebooka, jedna osoba dała link do tego artykułu. Kilka miesięcy temu widziałem taką samą reklamę, o mały włos, bym podał swoje dane, ale coś mnie oświeciło, ponieważ nie było żadnych kontaktowych. Wszędzie trzeba być uważnym. Robicie dobrą robotę, ostrzegając innych ludzi.

 188. Chyba nowa odsłona https://jezykbezgranic.eu/?

 189. edukacja2020.eu

  kolejny kurs językowy za pobraniem bez możliwości odstąpienia od umowy.

 190. Chyba nowa odsłona: http://wojewodzki-serwis-informacyjny.com/ .

  Nie ma żadnych danych teleadresowych firmy, a “Administratorem danych jest DTMO sp. z o.o Warszawa …”.

  Mail jaki można dostać po akceptacji oferty to:
  “Dzień dobry! Informujemy, że pozytywnie rozpatrzyliśmy Twój wniosek o dofinansowanie do nauki języka obcego. 80% należności za kurs językowy zostanie pokryte z budżetu programu „Twoja Lepsza Przyszłość”. W najbliższych dniach otrzymasz od nas przesyłkę z kodem dostępu do specjalnej platformy językowej. Założenie konta i korzystanie z serwisu jest bardzo proste – już po chwili z przyjemnością będziesz rozwijać swoje umiejętności językowe. Dziękujemy za zaufanie i gratulujemy mądrego wyboru, by stale poszerzać swoją wiedzę. Życzymy miłego dnia, Biuro Obsługi Klienta”

 191. Dzisiaj po moim powrocie do domu żona oznajmiła, ze zapisała się na ten kurs. Oczywiście odrazu chciałem wiedzieć o co chodzi i … tak trafiłem tutaj.

  Treść wiadomości jest analogiczna jak napisałeś powyżej. Co więcej odpowiadając na e-mail jest zwrotka ze taki adres nie istnieje.

  Okazuje się, zgłoszenie wysłała przez strone
  http://instytu-edukacyjno-naukowy.com
  – te „potwierdzenie” przyszło z adresu na domenie http://wojewodzki-serwis-informacyjny.com/ – która tak przy okazji już nie działa.

  Teraz mam zagwostkę – jak mam złożyć odstąpienie od umowy bo brak danych o podmiocie z którym ta rzeczona umowa została zawarta, a w regulaminie w części ze wzorem jest informacja : podmiot zgodny z nadawca na liście przewozowym …

  Jakieś pomysły ? Wychodzę z założenia żeby paczki oczywiście nie odbierać ale dla pewności wolałbym jeszcze mieć odwołanie po swojej stronie.

 192. edukacja2020.eu

  następna strona

 193. Dałem się nabrać dzisiaj rano. Czekam na telefon od nich żeby ze wszystkiego zrezygnować. Możecie mi powiedzieć jakie mogą być konsekwencje podania mojego numeru telefonu? Już raz dałem się nabrać na podanie numeru telefonu i straciłem 20 zł (pierwszy sms i drugi ode mnie o treści STOP) Mam nadzieję, że nie będzie tutaj takich problemów.

 194. Cześć, czy ktoś jeszcze zgłosił się poprzez wysłanie sms’a na podany numer? Zauważyłam reklamę na fb i niewiele, a raczej NIC nie myśląc wysłałam zgłoszenie. Zastanawiam się czy wypełniałam formularz i potwierdzałam sms’em, czy wysłałam samego sms’a… Ktoś coś ?

 195. a jesli nie przyjmie sie paczki od kuriera ? ze strony edukacja2020.eu

 196. nie wiem co robic bo powiedzieli ze jak nie przyjmę to mnie obciąża cała wartoscia te 1500 zl

 197. Jak się nie przyjmie paczki raczej nic nie zrobią. Nie zmienia to faktu że jak się coś kupuje powinno się to odbierać. A decyzja powinna być przemyślana. Mam sklep internetowy i takie podejście nie odbiore paczki bo zmieniłem zdanie potrafi skutecznie zdenerwować. Lepiej nie kupować wcale, wtedy nikt nie traci.

 198. Dzieki za info !!! Nadal działaja. Nasmarowałam im to :

  “w związku z uzyskanymi informacjami na temat nieuczciwych przez Państwa praktyk odnośnie oferowanych kursów. Oświadczam że rezygnuje z otrzymania zaproponowanego przez Państwa pakietu. Zgłaszam że nie zgadam się na przetwarzanie moich danych osobowych i żądam ich usunięcia z Państwa bazy danych. W związku z brakiem przeze mnie podpisania klauzuli RODO ( kto posada moje dane, adres, firma ) posiadają Państwo moje dane nie legalnie. Wobec tego jeśli wyślą Państwo do mnie przesyłkę, a to oznacza że będą Państwo przetwarzać moje dane wobec mojej niezgody to złoże skargę do UOKIK . Urząd jak uzyskałam informację zajmuje się Państwa nieuczciwymi praktykami firmowania kursów językowych funduszami unijnymi. ”

  Niech mi tylko spróbują wysłać tą paczkę. ….

 199. Witam, odpisali mi :

  “Dzień dobry

  Przyjęliśmy rezygnację, jednak ze względu na to, że zamówienie jest w trakcie realizacji, istnieje prawdopodobieństwo, że paczka została nadana. W takiej sytuacji prosimy po prostu nie odbierać paczki.

  Pozdrawiamy

  Biuro Obsługi Klienta”

  i kolejny…

  “Dzień dobry,

  Zamówienie zostało anulowane.

  Dane zostały zgłoszone do usunięcia z bazy danych.

  ——–
  Także nie bójcie się rezygnować, mamy do tego prawo, także do tego że decydujemy czy ktoś może przetwarzać nasze dane osobowe. W każdej chwili możemy anulować naszą zgodę.
  Pozdrawiam

 200. Czyli jak dzisiaj dzwonila do mnie pani od dotacji ze strony funduszwsparcia.eu i zamówiłem przesyłkę do domu to mam jej nie odbierać i nic mi nie grozi? Ma być kurier i płatność gotówką. Czyli to tez są oszuści.

 201. To odbierać paczkę i zwrócić czy nie odbierać wgl i zapomnieć?

  • Nie odbieraj. Oszustwo. Firma zwie się Mobile Marketing Center przekręt na dofinansowanie z unii europejskiej. Oszustwo. Odmów przyjęcia i zapomnij.

 202. Uwaga – firma Centrum Naukowe. Kurs zakupiony w tej firmie uczy przede wszystkim jednego – aby dokładnie sprawdzać co i od kogo się kupuje. Na ile firma jest wiarygodna, czy można sie z nią skontaktowac telefonicznie, jakiej jakości materiały sprzedaje, na ile uczciwe sa materiały martkerinowe zamieszczane w internecie. Teoretycznie nie mówią nieprawdy – ksiażeczka zawiera 40 lekcji, sa fiszki,w wersji zaawansowanej nie ma okularów VR – ale je bez problemu można kupic za mniej niz 40 zł. Natomiast nie mówią, że są to “lekcje”, które można przerobic w kilkanaście minut, a ich poziom jest mówiąc delikatnie bardzo niski. Za to można usłyszeć, że kurs jest dofinansowywany, a jego cena katalogowa wynosi ponad 1000zł. Nie uzyskałem odpowiedzi na pytania kto to dofinansowuje i gdzie jest ten katalog. To dość proste zagrania marketingowe – podobnie jak SMS z informacja, że kontakt ze wzgledu na dużą ilość zainteresowanych nastapi za kilka dni. To podgrzewa atmosfere, prawda? Materiały jakie wysyłają w mojej ocenie nie są warte więcej niż 30-50zł, zapłaciłem “po dofinansowaniu” prawie 300zł. Są duże problemy ze zwrotem kursu – sprzedajacy wykorzystuje wszystkie możliwości, aby nie zwrotu nie dokonać, choć może to zrobić. Zdecydowanie przestrzegam przed ta firmą.

 203. https://www.funduszwsparcia.eu/fundusz-dofinansowania-nauki-jezyka?utm_medium=4cdbTS&utm_campaign=3U0aG5&utm_source=google&gclid=EAIaIQobChMIu9j7ieCp8gIVEZpmAh1ThQ1CEAAYAyAAEgKA4PD_BwE

  Firma Mobile Marketing Center Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w regulaminie mają wpisany
  KRS: 0000408422

  Uważajcie na nich. Gorszy szwindel niż te opisane. Kurs zwie się Poliglotos a w rzeczywistości są to fiszki o wartości…bez wartości za darmo na yt. Po odpowie przyjęcia zaczynają się groźny, zastraszanie. na pytanie skąd dzwonią odmawiają odpowiedzi i rozłączają się. Oszustwo.

  • Witam Pana . I jak sobie Pan z nimi poradził ?

 204. Witam, mąż zgodził się telefonicznie i nie odebraliśmy przesyłki, a teraz wysyłają nam sms o windykacji. Napisałam do nich informacje , że rezygnujemy z odbioru paczki , a oni straszą nas że poniesiemy konsekwencje.
  Czy mam się tym przejmować? martwię się trochę i nie wiem co mam robić.
  Proszę o odpowiedz

 205. Dziękuję za ten artykuł. Omal nie dałem się nabarać na: https://refundacjeregionalne.pl/ – profesjonalnie zrobiona strona, którą prowadzi firma: CENTRUM NAUKOWE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA, firma, która wcześniej nazywała się, uwaga: OUTSRC i którą prowadzi Filip Oleszczuk, a współwłaścielem jest oczywiście pan Adrian.

 206. Moja mama kupila… dwa takie kursy xD – ale wlasnie sciagnalem oba zestawy mp3ek – moglo byc chyba gorzej ;)

 207. Kupiłem kurs jez.niemieckiego. Sądziłem, że pomoże mi nauczyć sie podstaw pisania i wymowy.Porażka ……… jakbym wiedział że wymyślą tak trudne słowa do nauki nieprzydatne do rozmow to co bedzie w kursie dla zaawansowanych?
  Wydaje mi sie że to strata kasy…..

 208. […] temu (w marcu 2018 r.) po raz pierwszy ostrzegaliśmy przed pojawiającymi się w internecie reklamami dofinansowań na kursy językowe. Głównie na Facebooku reklamowane były różnego rodzaju kursy, które przedstawiano jako […]

 209. Hehe dostaje spam na adres, który podałem w poliglotos i szukam co to w ogóle za firma – bo nie pamietam co to (ale ale mam też date kiedy podałem im ten email) – i tak natrafiłem na artykuł w niebezpieczniku. No to już wiem co to za firma.

  Patrzac na artykuł ewidentnie kliknąłem w reklame kursu językowego.

 210. […] wykryjecie, mówi stare internetowe przysłowie. Jeśli np. strona przedstawia wybitnego naukowca i obok jest zdjęcie ze stocka to znaczy, że coś jest nie tak. W przypadku firmy WeForce ciekawie wyglądały opinie osób, […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: