12:57
28/12/2009

Gdybyś dostał e-maila z informacją, że właśnie wygrałeś 10 000 dolarów i jedyne co musisz zrobić, żeby odebrać nagrodę to podać swoje dane bankowe, z pewnością wrzuciłbyś taką wiadomość do spamu. Niesłusznie. Jeden z e-maili, który wyglądał jak nigeryjski przekręt i krążył w te święta po sieci był prawdziwy. Poznaj jego treść i sprawdź, czy prawie 40 tys. złotych nie przeszło ci koło nosa ;-)

E-mail o poniższej treści dotarł do setek skrzynek pocztowych.

Dear entrusted and glorious Friend,

As an executive with many responsibilities to a multi national company here in my wonderful home town it is my great honor during this season o great peace and goodwill, to celebrate the magnificent birth of our LORD the ESUS CHRIST. To this end the company I work for is distributing the large sum of 10000 USD RISK FREE money as a Christmas gift!!! All you have to do to receive SSS is to be the first one to contact me at once via email with the following details:

1. *Your full name*
2. *You FULL and verified Bank details*

This thing is for REAL!!!!!!

While I await to hear from you, may God be with you and your family and have a prosperous Yuletide.

With felictiations,

Chief Financial Controller

/Mother London/

Na wezwanie do ujawnienia szczegółów dot. swojego konta bankowego odpowiedziała tylko jedna osoba. I zgodnie z obietnicą została nagrodzona :-) Z jednej strony jej współczujemy, z drugiej zazdrościmy…

Poniżej możecie zobaczyć, jak odbiera walizkę z pieniędzmi:

Autorem zamieszania jest agencja reklamowa Mother Advertising. Po Hackerboksie Nokii to już druga w te święta oryginalna i kreatywna akcja marketingowa.

Jak na ironię, otrzymane poprzez fałszywy, świąteczny nigeryjski przekręt pieniądze zostały przekazane przez ich zdobywcę organizacji charytatywnej wspierającej Nigeryjczyków.

P.S. Mamy tylko nadzieję, że nie zaczniesz teraz odpowiadać na każdy SPAM…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. […] niebezpiecznik.pl Follow us on Twitter 1,509 śledzących RSS Feed 164 czytelników Warto czytać SPAM (czasami) 1 głosuj! Gdybyś dostał e-maila z informacją, że właśnie wygrałeś 10 000 dolarów […]

 2. Aż trudno uwierzyć że tylko jedna osoba odpowiedziała na ten e-mail…

 3. Widocznie społeczeństwo jest bardziej wyedukowane, niż nam się wydaje ;)

 4. Lub po prostu nikt nie czyta spamu :-)

 5. Taka akcja marketingowa jest niebezpieczna. Nie zdziwiłbym się gdyby na tego typu wiadomości, będące jednak próbą oszustwa, zaczęło się nabierać więcej ludzi niż dotychczas…

 6. Tak jasne podał im dane do konta bankowego bo inaczej nie mogliby mu przywieźć pieniędzy w walizce ale cel osiągnięty organizacja charytatywna dostała reklamę i zacznie zbierać kasiorę która wysłana(lub nie) do Nigerii dobrze przysłuży się szefowi lokalnej “mafii” (mowy merc dla szefa?)

 7. Faktycznie, przez tego typu akcje ludzie mogą trochę mniej krytycznie spojrzeć na przysyłane “spamowe” akcje i dać się naciągnąć. Agencja reklamowa zarobiła – ich sprawa, ale społeczeństwo raczej straciło.

 8. Skoro pieniądze i tak dawali w walizce to po co im było konto bankowe? Tak poza tym, i tak widać, że to całe wręczanie pieniędzy było pod kamerę a tak na prawdę nikt nic nie dostał. Ta pani, moim zdaniem, dostała co najwyżej wynagrodzenie za dobrze zagraną rolę ale na pewno nie obiecane w mailu 10 tys. :)

 9. Był kiedyś podobny XKCD:
  http://xkcd.com/570/

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: