7:40
31/7/2016

Darmowa aktualizacja systemu Windows do wersji 10 (zgodnie z zapowiedziami Microsoftu) została zablokowana w piątek. Ale wciąż można za darmo zaktualizować  swojego Windowsa do dziesiątki. Na tej stronie, stworzonej przez Microsoft dla osób korzystających z “assistive technologies”, czyli rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas procesu aktualizacji, Microsoft nie żąda żadnego dowodu korzystania z takich rozwiązań.

Podsumowując, jeśli  nie korzystacie z takich rozwiązań będziecie musieli “tylko” skłamać że korzystacie – a jeśli nie możecie żyć z kłamstwem – pozostaje wam zapłacić. 

P.S. Redakcja Niebezpiecznika nie zachęca do kłamania – wskazujemy jedynie, że taka strona istnieje.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

42 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Chociaż Wy moglibyście nie wciskać “darmowego windowsa”… nic nie jest do końca za darmo – instalując “darmowy” Win 10 użytkownik oddaje swoją prywatność (telemetria) i wolność wyboru (rocznicowa aktualizacja Win 10).

  • Akurat to nowość wyłącznie w przypadku “komputerowych” OS-ów, komórkowo/tabletowe są “napakowane” tego typu funkcjami od dawna. O fejsbogu i innych mediach społecznościowych nie wspomnę.

   ps nie żebym miał Windows 10, tudzież to pochwalał, po prostu przyszło nam żyć w “ciekawych” czasach permanentnej inwigilacji wszystkich i wszystkiego. Pocieszyć się możesz tym że nie ma dość ludzi ani sprzętu żeby ten ogrom informacji przetworzyć.

  • @sig Chciałbym żyć w takiej błogiej niewiedzy jak Ty. Niestety rzeczywistość jest brutalna i wbrew temu co piszesz jest dość sprzętu, aby “ten ogrom informacji przetworzyć”.

  • Wiedza źródłem cierpienia głosili XIX w. romantycy. Zapewne z tego powodu żyjesz w niewiedzy i nie wiesz co do Windows 7 wprowadziły kolejne aktualizacje i żyjesz w błogim przekonaniu, że Twoja prywatność na starych Windows jest chroniona… Szczerze pisząc, to sama przedstawicielka Microsoft na pewnym szkoleniu przekonywała nas do przejścia na 10 argumentem, że do 7 Microsoft też dodał funkcje inwigilacyjne, więc nie ma różnicy…

  • @sig
   Argument klasy milardy much nie mogą się mylić, więc zjedzmy g..no.
   Ale można też konkretnie, dlatego podaj proszę jasno, po 3 jakie, niekonfigurowalne mechanizmy szpiegowania userów posiadają aktualne wersje OSX, iOS oraz FreeBSD i Debian.

   @Józef
   Daj spokój – “sama przedstawicielka; pewny szkoleniu” – a gdzie fakty?
   Podaj proszę, kto konkretnie z imienia i nazwiska w MS, kiedy i gdzie/na jakim szkoleniu się tak popisał, to będzie można zbadać wagę autora tej argumentacji.
   W rzeczywistości, przy najmniej na razie jest tak, że w Win7 możesz wybrać i zainstalować lub odinstalować i zablokować konkretne aktualizacje, więc nie ma problemu na napisaniem prostego skryptu, który to ogarnia na stacjach.

   @Dawid
   Doceniam wniosek i przychylam się to tej opinii.
   Z drugiej jednak strony informacja redakcyjna jest OK, dla osób które na przykład były na wakacjach i przespały temat a na prawdę posiadają wskazania do użycia tej metody.

  • Prywatność? Telemetria? Wolność wyboru? A sio mi stąd na maszynę do pisania. Nic od Ciebie nie będzie chciała :) (no offence oczywiście)

 2. Zawsze można uznać że na wskutek braku wszczepów mózgowych korzysta się z “niepełnosprawności” typu klawiatura i myszka (na urządzeniach z ekranami dotykowymi Windows sam w sobie jest niepełnosprawnością).

  • Windows jest niepełnosprawnością sam w sobie. Linux jest za darmo ma gry (ma nawet Steama!) i nie śledzi.

  • @SuperTux – jak ja lubię tych masturabatorów linuxa. Chcesz to korzystaj, ale nie pierdziel że gry się nadają (jest parę wyjątków pisanych na wiele systemów) i nie pierdziel że każdy sobie z nim poradzi. Za każdym razem jak mam z GUI korzystać unixowego to zawsze są problemy które kończą się terminalem, a mi wystarczy terminala w pracy, nie chcę w domu siedzieć i się zastanawiać jak coś rozwiążę, bo apka okienkowa niby działa ale nie. Nawet p*** bootloader sprawia problem (bo np. próbujesz go zainstalować na końcu terabajtowego dysku, a grub ma z tym problem). Chcesz to nie widzę problemu ale nie wciskaj ludziom kitu jaki to linux jest jedyny słuszny system.

  • I co masz jakieś kłopoty z gui na linuksie? Ja od wielu lat używam linuksa, nie mam z nim żadnych problemów, prosta instalacja, minimum konfiguracji, a w windowsie poszukiwanie sterowników to jakaś pomyłka jest! Na windowsie jeden program potrafi wymagać wersji jakiegoś sterownika, inny innej wersji, nie ma tego jak używać. Inny przykład, jakiś czas temu nadawałem swoją audycje w pewnym radiu internetowym, nie miałem z tym żadnego kłopotu pod linuksem! Koledze się konfiguracja skasowała pod windowsem, próbowałem mu pomóc i w colera mnie brała, jak to życie można ludziom uprzykrzyć poronioną konfiguracją! Nie udało mi się mu pomóc, pomógł mu technik. Mam dosyć już tego badziewnego systemu i głupich ludzi, którzy przyzwyczaili się do tych protez, bo windows to żaden system, tylko taka proteza właśnie, dla idiotów.

  • @Emmanuel
   Tak mam, ciągle coś nie działa, bo ciągle trafiam na jakieś sytuacje brzegowe. I to co napisałem to nie jest hejt na unixa tylko hejt na typów, którzy piszą że windows to jest g… i masturbują się do linuxa. Myślałem że w XXI wieku takie typy już nie istnieją….

 3. Używam Windowsa 10 od ok 4 miesięcy (czekałem aż wypuszczą trochę łatek do systemu i producent mojego sprzętu wypuści aktualizacje oprogramowania) i powiem wszystkim tym, którzy nie używają i nie używali Win 10, że chrzanią głupoty niemiłosierne.
  Komputer uruchamia się naprawdę szybko (jeszcze szybciej niż w Win 8), jest absolutnie stabilnym systemem i w porównaniu do Win 8 jest bardziej przejrzysty, choć nadal czasami widać, że Microsoft stoi rozkrokiem jakby bał się, że zbyt duże zmiany mogą utrudnić niektórym dostosowanie się.
  Owszem aktualizacja do nowszej wersji może nie zawsze jest przystępne dla kompletnych laików, ale jeśli ktoś poświęci choć trochę czasu na przeczytanie artykułu jak należy to przeprowadzić i obejrzy filmik na YouTube to da radę. Owszem czasem u kogoś może wystąpić problem ze sterownikami (raczej takie rzeczy były kilka miesięcy temu) alt to wina producentów a nie samego MS.
  A co do inwigilacji… no cóż, za kilka lat kolejne systemy będą porzucane przez Microsoft i czy tego chcesz czy nie i tak będziesz musiał przejść na Win 10, albo po prostu kupisz kompa z gotowym systemem. Chyba, że chcecie mieć to co jest teraz w korporacjach czyli Windows XP z przed 15 lat i programy pod niego projektowane… Sorry, ale linux nie jest i nie będzie rozwiązaniem dla większość a jeśli masz gdzieś zwykłych ludzi bo są głupi i chcesz by technologia była tworzona dla grupki zaawansowanych to powiem wprost to się nie opłaca… to maluczcy i ich potrzeby napędzają rozwój technologii.

  • Mój win7 startuje w 10sec więc nie narzekam. Swoją drogą nie chce aby mnie śledzono w jeszcze więszy sposób jak teraz. Dlatego nigdy się nie przesiąde na 10. Więc nie mów że 10tjka taka wspaniała.

  • Czy do potrzeb “maluczkich” zaliczysz też ciągłe wciskanie Ctrl+Alt+Del, bycie inwigilowanym czy płacenie kilkuset zł za licencję na system operacyjny? Wprawdzie na większości obecnie produkowanych komputerów Windows jest fabrycznie zainstalowany, ale nie każdego stać na najnowszy sprzęt – tym bardziej, że w jego cenie jest zawarta opłata za licencję na tego wirusa.

  • @Johnny ” no cóż, za kilka lat kolejne systemy będą porzucane przez Microsoft i czy tego chcesz czy nie i tak będziesz musiał przejść na Win 10″

   Parafrazując… ja się nie boję, mam raka.

  • Johnny – zapraszam Cię do mnie do pracy, abyś mi skonfigurował komputer po aktualizacji z Windows 7 Pro na “10”. Ten komputer po zmianie systemu operacyjnego nie chce współpracować z systemem bibliotecznym “Prolib”. Przy okazji na zaktualizowanych laptopach warsztatowych też jest trochę roboty, np. z zarządzaniem wieloma drukarkami sieciowymi, a szczególnie czeka na Ciebie szybkie usprawnienie zarządzania sieciami bezprzewodowymi uwierzytelnianymi przez “Radius”. Czekamy niecierpliwie na “fachową siłę”. Krzysztof Podstawa, e_mail: podstawa@hotmail.com.

  • W czym jest kłopot z tą aplikacją biblioteczną? Ja spotkałem się z problemem w trakcie wydruku ale to już na Win8. MS w Win8 przeprojektował obsługę drukarek i programy oparte na Crystal Reports 11 mają kłopoty z drukowaniem – u mnie po prostu wywalają się.
   Nie ma rady trzeba zaktualizować do nowszej wersji (odpłatnie:/) pomimo tego że stara wersja sprawdza się znakomicie. Winiłbym tu raczej programistów CR bo jakoś z innymi programami nie mam problemów.

 4. Ja od 2 dni testuje 10-tke i wszelkie ustawienia co startuje, jak się aktualizuje (no nie aż tak fajnie jak w 7-mce ) co gdzie itd są. Co do śledzenia itd. to odpowiedni firewall (a nawet 2 ) spokojnie zapobiegają niecnym pokusom M$. Dzisiaj dostałem okienko a propo dostępu do internetu przez ową telemetrie i ją po prostu zblokowałem.

  Jedną sprawą przeciwdziałanie jawnej inwigilacji i tym co chcą na nas zarobić a drugą niemożność zrobienia czegoś na wielką skale a propo przekupionych programistów lub przymuszonych gumową pałą by zrobili backdoor. Takowe pewnie były na 7mce, OS’ie czy Linuxie. O ile nie napiszemy czegoś samemu trzeba ZAWSZE mieć połowiczne zaufanie – choćby ze względu na zwykły programistyczny błąd czy hardwerowy.

  Owszem możesz zmienić system na Linuxa ale co z Evil Maid czy innymi rzeczami ładowanymi w warstwie nie 0 lecz -1 czy nawet -2 (sterownik klawiatury jak mnie pamięć nie myli ).
  Pozdrowienia dla wytrwałych czytelników

 5. Zostałem przy Windowsie 8.1 – pewnie też mnie inwigiluje, ale nie tak intensywnie jak 10 (chyba, że łamią własną politykę prywatności, co jest całkiem możliwe, bo to zamknięte oprogramowanie). Najchętniej zamieniłbym go na jakiegoś Linuxa, ale na moim laptopie (Asus X55VD) podczas korzystania z systemu innego niż preinstalowany Windows ekran miga i bolą mnie od tego oczy. Nie miałem tego problemu na innych komputerach, to pewnie przez brak odpowiedniego sterownika (tylko do której części?).

 6. Panowie. Czyli prafrazując wasze słowa. System tego banku ma taką lukę. Można ją wykorzystać. Nie podajemy jej żeby ją wykorzystać, tylko dla informacji użytkownika :)
  No cóż jak ktoś musi to niech korzysta z win 10…Tylko żeby był świadom że: będzie śledzony, wszystko co robi może być rejestrowanie.

 7. Nie trzeba kłamać, wystarczy włączyć narratora czy lupę na chwilę i zaznaczając pole będziemy technologii asystujących używać. Dobre na przyszłość, gdyby w razie czego wprowadzili jakąś formę sprawdzania.

 8. Dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto skłamać: https://www.youtube.com/watch?v=OQVV48c0JEE

 9. Czy nie macie wrażenia drodzy czytelnicy NIEBEZPIECZNIKA, że MS w ramach “zachęty” do przechodzenia na Win10 zupełnie “rozwalił” Windows Update dla Windows 7?
  Wczoraj zrobiłem reinstalkę i na “wyszukanie” aktualizacji czekałem kilka godzin. Teraz wybrałem 3 do zainstalowania i czekam kolejne kilka godzin i nic nie idzie.

  • Niestety masz racje. Aktualnie tylko win 10 i jego aktualizacje maja najwyzszy priorytet. Reszta jest niestety poza zainteresowanie MS. Takie przyparcie do muru, upgrade do 10 albo masz problem.

 10. Ludzie, w jakim Wy świecie żyjecie …
  MS zbiera informacje i wszystko co zbiera i w jaki sposób jest zapisane w polityce prywatności, której większość (o ile w ogóle ktoś) przeczytał.

  Lepiej się zastanówcie ile danych oddajecie takim firmom jak Google czy Facebook i to ZA DARMO … pozwalacie na wykorzystywanie nawet treści przesyłanej mailami … prywatnej treści, a martwicie się że MS będzie wiedziało kim jesteście …

  Zanim zaczniecie pitolić jaki to MS jest zły i w jaki sposób Was inwigiluje zastanówcie się czy już dla Was nie jest aby za późno bo Wasze zdjęcia z FB, G+, maile, i cholera wie co jeszcze są w sieci i każdy praktycznie może je znaleźć …

  Windows 10 jest bardzo dobrym systemem, a jako że ma ponad rok to jeszcze i błędów się kupa znajdzie, ale kto powie czy w XP, W7 nie było bugów …

  A jeśli ktoś ma z tym problem to niech uczyni co napisał gdzieś tam wyżej jeden z przedmówców … zamieńcie kompa na maszynę do pisania … ona Was inwigilować nie będzie …

  • Czyli do “privacy policy”/ToS/EULA etc. można już sobie wpisać cokolwiek, i tym samym staje się to moralnie jak i prawnie OK? Wyobrażasz sobie shitstorm jaki miałby miejsce 20 lat temu gdyby (zakładając że szerokopojęte warunki techniczne umożliwiałyby to) Windows 95 został wyposażony w “telemetrię” taką jak obecnie Windows 10? Po Microsofcie zapewne nie byłoby już śladu. No ale dziś mamy efekty wielu lat stopniowego (na zasadzie gotowania żaby) urabiania mas jakoby prywatność była przeszłością i każdy musiał się z tym pogodzić.

 11. Wiadomo, że Windows jest jedynym liczącym się systemem operacyjnym, także nie widze innej mozliwości niż aktualizacja do Win10. A jak ktoś mi powie, że Linuks jest alternatywą to mu powiem, że rok linuksa na PC będzie dopiero w 2036 roku i żeby wracał do piwnicy grać w AD&D.
  Pozdrawiam!

 12. z komentarzy wynika, że nikt nie wie czym jest plik hosts i jak pozbyć się tych ‘strasznych’ funkcji z systemu?
  http://pastebin.com/CwKT4Qh5

  • Nie widzę powodu dla którego Win 10 nie mógłby ignorować wpisów w pliku hosts dotyczących określonych domen (a były i plotki że tak właśnie jest).

 13. K….a! Czemu dostałem komunikat Że zostałem zablokowany przez niebezpiecznik.pl ?!?! Taki piękny i długi… komentarz poszedł się… p…e więcej nie piszę….

  • Podrzuć screenshot.

  • Kurcze ze złości zamknąłem przeglądarkę. Duża czcionka żadnych innych informacji typu potwierdzenie z CloudFlare tylko że “Zostałeś zablokowany przez stronę niebezpiecznik.pl”
   Możliwe że to u mnie? Używam sztywnych DNSów więc raczej nigdzie mnie nie wysłało gdzie nie trzeba… Macie jakiś taki skrypt na coś tam wrażliwy? Dziwne bo ten następny koment poszedł gładko…

  • Jakbyś był zablokowany, to ten komentarz by nie przeszedł. Może w komentarzu było jakieś “złe” słowo, które siadło w sygnaturę Cloudflare?

 14. Panie Piotrze, rozbawił mnie wątek o kłamaniu:D Podrzucam od siebie coś znacznie lepszego – Windows 10 cały czas można legalnie pobrać (w wersji x86 i x64, N, KN, Single-Language, w dowolnym języku) pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO – pod warunkiem, że nie wchodzi się tam z komputera… z Windows, a np. z Linuksa ;) Dzięki temu, zamiast komunikatu o zakończeniu promocji lub, jak kiedyś, narzędzia MediaCreationTool, dostajemy czyściutkie ISO – wie Pan, że MCT soliło każdą kopię? Może czas na śledztwo Niebezpiecznika…

  • Ale strona podaje wyraźnie że nie zassie MCT bo nie zadziała na danym systemie, więc działanie takie jest logiczne.
   Fajnie też że są już udostępnione obrazy 1607.

  • Myslałem że robią to jakoś ambitniej a tu po useragencie leci :) przydadzą się czyste obrazy.

 15. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”);

  Naprawcie :)

  • To bardzo stary dowcip z tego co pamiętam :) .

 16. Panowie istnieje w ogóle coś takiego jak scrackowany Windows 7/8 do legalnej 10? Obecnie mam legalny Win 10 Pro, ale jest to licencja studencka i nie mam pewności czy po formacie to pójdzie dalej, a widzę, że nawet po 29 lipca jest możliwość aktywacji systemu do Win 10, mimo wszystko chciałbym mieć legalny klucz tego systemu.

 17. Tak jak dostać win10 za darmo, tak za darmo można zostać pobitym. Pytanie tlko “poconamto”?

 18. Co pisze Microsoft?
  https://support.microsoft.com/en-us/help/12435/windows-10-upgrade-faq

  Pytanie:
  Czy nadal kwalifikuję się do bezpłatnej oferty uaktualnienia, jeśli już pobrałem system Windows 10 na dysk USB, ale jeszcze nie zaktualizowałem mojego urządzenia?

  Odpowiedź Microsoftu:
  Wszystkie aktualizacje musiały zostać ukończone i osiągnęły ekran powitalny do godziny 23.59 UTC-10 (Hawaje) w dniu 29 lipca 2016 r .; to jest jeden światowy punkt w czasie.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: