7:54
15/9/2014

WikiLeaks opublikowało dziś 4 część tzw. SpyFiles. Tym razem udostępnione archiwum zawiera informacje na temat rządowego trojana o nawie FinFisher, który jest sprzedawany wielu krajom. Informacje udostępnione przez WikiLeaks to najprawdopodobniej uporządkowane dumpy bądące wynikiem niedawnego włamania na serwery FinFishera — miesiąc temu włamywacz wykradł ponad 40GB danych.

FinFisher — rządowy trojan na sprzedaż

O FinFisherze, komercyjnym, rządowym trojanie produkowanym przez Niemców (ale w ramach brytyjskiej Gamma Group) po raz pierwszy informowaliśmy w 2011 roku, kiedy to niemiecki klub komputerowy poddał analizie trojana, którego nazwali R2D2. Rok później, analiza wykazała, że trojan ten jest używany nie tylko przez Niemcy. W międzyczasie potwierdzono też, że niemieckie służby oficjalnie szukają programistów od rozwoju swojego Bundes Trojana.

WikiLeaks podzieliło swoją publikację na 4 działy. Udostępniono binarki windowsowego klienta FinFishera oraz jego serwer CC, licząc na to, że oprogramowanie zostanie poddane wnikliwej analizie przez społeczność. Dodatkowo, WikiLeaks posegregowało dokumentację trojana i inne broszury informacyjne. Można je pobrać stąd. Jest też pełna lista klientów — choć tożsamość nie wszystkich z nich udało się ustalić. Oprócz loginów i hashy haseł klientów opublikowano także informacje o liczbie licencji zakupionych przez daną organizację/kraj.

Klienci FinFishera - fragment

Klienci FinFishera – fragment wykradzionej bazy MySQL

Polski nie ma (jawnie) na liście. Ale znajdziemy na niej naszych sąsiadów, Słowaków, którzy mają (mieli?) dysponować 39 licencjami. Dochody z FinFishera szacuje się na 50 000 000 Euro.

PS. Niedawno pojawiły się też ciekawe raporty dotyczące rządowego trojana o nazwie Remote Control System autorstwa włoskiej firmy Hacking Team, na którego ślad trafiono także w polskich klasach adresowych.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

19 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Teraz trzeba tylko zadać pytanie ile programów AV ma wpisany ten trojan na stałe w whitelist.

  • trafna uwaga

  • W jakim sensie wpisane w whitelistę?

  • od teraz tak, sygnatury plików powinny szybko trafić do baz danych antywirusów, ale to chwilowe, zaraz Gamma zaktualizuje swoje paczki.

 2. Brakuje sekcji “Jestem klientem FinFishera – co robić, jak żyć?”

 3. na linuxie pewnie nie dziala ;D

 4. *Bundestrojana

 5. Z opisu wynika, że trojan jest na Windowsa, a na Linuksach pracują serwery pośredniczące w zbieraniu danych z wielu zainfekowanych maszyn.

 6. A to nie było tak, że binarki w tym wycieku były jak większość danych zaszyfrowane? Czyli jeśli te dane są z wycieku to by znaczyło, że udało im się je odszyfrować. Byłoby miło. Przydało by się w końcu to 50GiB zapychające dysk i czekające na możliwość szybszej faktoryzacji RSA :)

 7. No ale nie działa jeżeli używam wersji linuxa w wersji tails czyli live cd bo na live cd nie da się czegoś zainstalować prawda? I dalej tails jest przekonfigurowany tak, by nie tylko przeglądarka, ale cały ruch szedł przez tor, a mim zmartwierniem jest tylko to, żeby to co idzie przez tor było https bo jak nie to węzeł końcowy widzi prawda?

 8. Z FInSpy user manual docx:
  Currently supported are the following Operating Systems:
  -Microsoft Windows:
  -Microsoft Windows 2000 Clean / SP1 / SP2 / SP3 / SP4
  -Microsoft Windows XP Clean / SP1 / SP2 / SP3
  -Microsoft Windows Vista Clean / SP1 / SP2 / SP3 (32 Bit & 64 Bit)
  -Microsoft Windows 7 Clean / SP1 (32 Bit & 64 Bit)
  Apple MacOS:
  -Mac OS X 10.6.0 – 10.7.2 (Intel)
  Linux:
  -Ubuntu / Debian
  -Fedora / RedHat
  -BackTrack
  SuSE

  • Ósemki nie ma na liście? Baaardzo dziiiwne… ;]
   :D

 9. Kiedyś odnalazłem taką stronę, więc jak ktoś chce się w to bawić to zapraszam, choć osobiście nie mam manii prześladowczej i używam oryginalnego windows-a. Strona dobra dla maniaków tożsamych z bezpieczeństwem: http://prism-break.org/en/

 10. Admin! To nie jest strona dla tych z mania prześladowcza ale raczej dla tych co chca znaleźć bezpieczne oprogramowanie!!!

 11. […] Reverse Engineering FinFishera, czyli rządowego trojana, o którym pisaliśmy tu. […]

 12. mi dobrze jest na ubuntu z wlaczonym firewallem i clam-em i jakos nie wiem czym jest wirus a przyjaciolce instalowalem komercyjnego antywira powgrywac musialem wszedzie aktualizacje i na koncu emet a to zajelo mi trzy dni a linuxa postawic i poustawiac reguly jak na serwer by byl bezpieczniejszy poszlo znacznie szybciej i dzial szybciej niz win

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: