19:07
23/5/2010

Wczoraj minęła 30-ta rocznica powstania kultowej gry Pac-Man. Jeśli nie korzystaliście z Google przez weekend, mogliście nie zauważyć jakie logo wisiało na głównej stronie wyszukiwarki. Co ciekawe, efektem ubocznym tej wesołej akcji były nie mniej śmieszne problemy niektórych użytkowników Firefoksa.

Hackerskie logo Google’a

Naprawdę wielki szacuneczek dla Google za akcję z Pac-Manem. 30 lat po premierze tej kultowej gry największa wyszukiwarka internetowa podmieniła swój logotyp na taki obrazek:

Google w hołdzie Pac-Manowi

…a właściwie grę, bo po kliknięciu na logo można było rozpocząć partyjkę Pac-Mana! Warto podkreślić, że gra została stworzona w HTML-u, a nie Flashu i to przez Polaka, Marcina Wicharego!

Kilka ciekawostek na temat Pac-Mana:

 • Gra oryginalnie nazywała się Puck-Man, ale wersja na automaty, w obawie przed wandalami zmieniającymi P na F, zmieniła nazwę na Pac-Man
 • Z powodu błedu programisty Pac-Man ma tylko 256 poziomów; ostatni z nich powoduje “rozsypanie” gry:

  Błąd nie pozwala wejść na 257 poziom Pac-Mana

 • Jeśli w Googlowej wersji dwa razy naciśnie się “Insert Coin“, pojawia się Pani Pac-Man i można grać w dwie osoby (klawisze dla drugiej osoby to: WSAD)

 

Jak Pac-Man zhackował Firefoksa?

Takie zgłoszenie zostało wczoraj dodane do Firefoksowego systemu śledzenia błędów:

Zgłoszenie błędu w Mozilli

Zaraz po starcie Firefoksa słyszę muzykę z Pac-Mana. Problem nie ustaje nawet po reinstalacji!

Błąd został szybko rozwiązany — za problem odpowiadał prefetching i dodatek CoolPreviews, który po starcie przeglądarki w tle ładował stronę Google wraz z logotypem i dźwiękami ;-) Ups…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie ma to jak nainstalować sobie dodatków, którymi się nie potrafi posługiwać…

  Made my day :D

 2. Ma ktoś jeszcze gdzieś tą wersje? Bo szukałem ale znalazłem tylko we flashu: http://googlemodules.com/module/35/ a z chęcią bym sobie jeszcze w taką pyknął ;)

  No i oczywiście brawa dla Polaka który stworzył to logo :)

 3. Błąd nie pozwala wejść na 257 poziom Pac-Mana

  Czy aby na pewno? Nigdy nie doszedłem do tego poziomu, ale znalazłem obszerny poradnik, co i jak.

 4. (Chodziło oczywiście o oczyszczenie poziomu z “kulek”, co uznajemy za przejście poziomu :P)

 5. “Puck”, nie “Puc”. :) O ile dobrze pamiętam, to pod taką nazwą był znany na początku w Japonii, ale głowy nie dam (zresztą to tylko w ramach ciekawostek ;)). :)
  Nie zmienia to faktu, że zamiast szukać Bardzo Ważnych Rzeczy przepieprzyłem dobre pół godziny na grę…

 6. @conv ma racje – puck-mac a nie puc-mac

 7. Poprawcie, Wicharego.

 8. @Proximus: http://www.google.com/pacman

 9. A mi admuncher zablokował i się zastanawiałem co to za czarny pasek xd.

 10. Ale dlaczego FireFox? Moja żona ma netbooka z “Windows7 starter” i jakąś tam wersją Internet Eksplorera. Grał muzyczkę po otwarciu przeglądarki. Czyżby jakaś wtyczka FF na IE?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: