10:18
31/8/2010

W czerwcu opisaliśmy kilka sposobów na ochronę serwisów internetowych przed atakimi typu clickjacking (por. clickjacking i framebusting). Dziś dowiedzieliśmy się, że najnowszy Firefox będzie wspierał rozwiązanie X-Frame-Options — warto sobie przypomnieć co to takiego, i zacząć z tego korzystać.

X-Frame-Options

X-Frame-Options to nagłówek HTTP, dodawany przez Webserwer przy odpowiedzi na żądanie przeglądarki. Przyjmuje dwie wartości:

 • SAMEORIGIN – tylko strony z tej samej domeny mogą “zramkować” ten URL
 • DENY – żadna strona nie może wrzucić w ramkę tego URL-a

Dzięki zastosowaniu powyższego nagłówka, unikamy zagnieżdżania naszej strony w ramkach, czyli ataków typu:

<html>
reklamy, phishing, clickjacking, itp
<iframe src="http://yoursite.com"></iframe>
</html>

Clicjacking na Twitterze

Oczywiście, żeby nagłówek X-Frame-Options “działał”, potrzebna jest przeglądarka, która go rozumie. Obecnie, są to:

 • Opera 10.50
 • Firefox z dodatkiem NoScript
 • IE 8+
 • Safari 4

a od wersji 3.6.9 Firefox będzie wspierał X-Frame-Options natywnie.

Minusy X-Frame-Options

Warto wspomnieć, że nie zawsze użycie X-Frame-Options jest czymś, czego będziesz chciał. Przypomnijmy minusy, które wymieniliśmy w tekście o framebustingu:

 • Trudności w implementacji
  Masz duży serwis i chcesz dostosować wartości X-Frame-Options dla każdej z podstron z osobna. Pułapka: jeśli np. ustawisz X-Frame-Options także dla plików graficznych, to Google Images ich nie pokaże.

 • Masz kilka domen
  I niektórym chciałbyś pozwolić na “ramkowanie”, a innym nie. Niestety SAMEORGIN bierze pod uwagę tylko domenę “macierzystą”.
 • Serwery PROXY
  Nagłówek X-Frame-Options może nie dolecieć do użytkownika, serwery proxy często usuwają nagłówki HTTP…

Jeśli pierwsze dwa “problemy” Cię nie dotyczą, zdecydowanie zainteresuj się przekonfigurowaniem swojego webserwera tak, aby wysyłał nagłówek X-Frame-Options przynajmniej dla stron, na których dajesz użytkownikowi możliwość wprowadzania/modyfikowania danych.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Też jakiś czas temu opisywałem wykorzystanie nagłówka X-Frame-Options:
  http://blog.kamilbrenk.pl/bezpieczne-naglowki-http/
  może kogoś to zainteresuje :-)

  • a podziekowal ;)

 2. Wiecie co mnie w tym wszystkim cieszy, ze czytaja was admini i od razu przejmuja sie rola, mam nadzieje ze tak to bedzie wygladalo i tutaj. Opiniotworczosc fajna jest, byle prawdziwa

 3. A jak przeglądarka, z której korzystamy, zachowa się w połączeniu z nagłówkiem X-Frame-Options można sprawdzić na szybko w moim starym przykładzie poda adresem: http://bootcamp.threats.pl/lesson15/ Tam są dwie “ramki” zwracane z X-Frame-Options SAMEORGIN oraz DENY.

 4. jest 3.8.9 – powinno byc 3.6.9

 5. MSIE 8.0 pokazuje wewnątrz zablokowanej ramki pseudo-stronę:

  “Ta zawartość nie może zostać wyświetlona w ramce
  […]
  Otwórz tę zawartość w nowym oknie [to jest link]”

  No i cała ochrona przed clickjackingiem poszła w las… ktoś na to klika i łapie się na “wyższą” warstwę… tyle tylko, że klikanie może być w innym punkcie ekranu, niż gdyby zawartość ramki się wyświetliła…

 6. Zdaje się, że Chrome/Chromium też to obsługuje, a przynajmniej na stronie podanej przez Pawła widzę co innego pod Chrome i co innego pod IE 6.

 7. “W czerwcu opisaliśmy kilka sposobów na ochronę serwisów internetowych przed atakimi typu calickjacking…”
  Hmm… z tego, co pamiętam, to raczej jest clickjacking, bo łapie się click’i, a nie calick’i ;-)

 8. @Bartek:
  Przecież tu właśnie o to chodzi.. Żeby nie kliknąć w nic na docelowej stronie, która się nie otworzyła, tylko pojawił się komunikat..

 9. @dzek
  Tak, ale problem tkwi w tym linku wewnątrz takiego iframe’a – nie kliknę w nic na docelowej stronie (bo się nie otworzyła), ale mogę kliknąć na linku otwierającym tą stronę w nowym oknie, który się pokazuje… tylko jeśli to jest iframe z wierzchnią warstwą kradnącą kliknięcia, to właśnie to kliknięcie w link zostanie skradzione – zanim otworzę docelową stronę :)

 10. @Bartek: ten link mogę Ci podstawić na kilka innych sposobów, bez użycia iframe. Choćby przez img src.

 11. No właśnie. Twierdze tylko, że stosowanie X-Frame-Options (przynajmniej w przypoadku MSIE 8) w żaden sposób nie zabezpiecza nas przez clickjackingiem w ramce. Autor postu napisał:

  “Dzięki zastosowaniu powyższego nagłówka, unikamy zagnieżdżania naszej strony w ramkach, czyli ataków typu:”

  Unikamy zagnieżdżania naszej strony w ramkach, ale nie unikniemy pokazanego ataku – jedyne co, to użytkownik zobaczy komunikat o osadzeniu strony w ramce, ale jak kliknie w link w komunikacie, złapie się na wyżsżą warstwę, jeśli jest (kommunikat w MSIE ogranicza się do pseudo-strony wyświetlanej wewnątrz iframe’a).

 12. @Bartek: ale to o czym piszesz, to nie jest clickjacking. W najlepszym przypadku CSRF, ale w bardzo “dziwnej” wersji.

  Chyba w wolnej chwili jakiś prosty przykład clickjackingu zrobię.

 13. […] obsługuje ten nagłówek. Dziś na krótko wrócę do tego tematu, a to z uwagi na wpis X-Frame-Options: zacznij stosować oraz komentarz(e) Bartka. Mam wrażenie, że clickjacking oraz CSRF trochę się ze sobą […]

 14. @Bartek: No właśnie, użytkownik złapie się na wyższą warstwę, którą już nie będzie nasza strona, tylko info, że zagnieżdżenie zostało zablokowane. Obrazowo: spójrz na obrazek wyżej (w artykule) – Twitter zostaje zastąpiony stroną z informacją, że strona nie może zostać osadzona w ramce. Natomiast ta druga strona (widoczna) z napisem “Play!” pozostaje nienaruszona. Tym razem kliknięcie na “Play” nie pozwoli atakującemu uzyskać zamierzonego efektu. Tak więc udało się zapobiec “clickjackingowi” :)

 15. @Paweł: powiem krótko i z pokorą – dzięki za pouczający przykład :)

 16. […] innej domeny (o ile domena ta pozwala na “ramkowanie”, czyli nie ma ustawionego nagłówka X-Frame-Options zabezpieczającego przed […]

 17. KIS:
  if(top!=self) {
  top.location.replace(location.href);
  }

 18. […] Przeglądamy internet, i trafimy na stronę, która nakłoni nas do kliknięcia w jakiś link zarówno świadomie (fałszywie opisując link jako coś, co faktycznie nas interesuje i co chcemy zobaczyć), jak i nieświadomie, np. korzytając z ataku Click-Jackingu […]

 19. […] na osoby zalogowane do konta Google. Primaaprilisowa strona wymagała bowiem usunięcia nagłówka X-Frame-Options z oryginalnej strony Gogole, aby można było ją zaprezentować pod domeną […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: