12:18
17/2/2010

Przy takim projekcie jak Google Buzz, nawet Google nie ustrzegło się błędów. Oto pierwsze ataki XSS i CSRF, które pozwala(ły) między innymi na wyciągnięcie informacji na temat dokładnej lokalizacji osób korzystających z Google Buzz.

XSS w Google Buzz

Znany “xssowiec” RSnake zauważa, że:

 • XSS znajduje się w domenie Google’a, a więc można wykorzystać go do phishingu i kradzieży ciastek
 • XSS jest po SSL/TLS, a więc w tym przypadku korzystanie z HTTPS, nie do końca zapewnia poufność danym, które przesyłasz do i pobierasz z serwerów Gooogle
 • Tego XSS-a można wykorzystać do przejęcia twojego konta Google Buzz
 • Dzięki temu XSS-owi każdy może poznać Twoją lokalizację.

RSnake dowcipnie dodaje “drżyjcie Chińscy dysydenci”, odnosząc się do niedawnego ataku na Google i słów Erica Schmita, że jeśli “masz coś do ukrycia, może w ogóle nie powinieneś był tego robić?”

Google łata szybko

Powyższy XSS, znaleziony przez TrainReq został szybko załatany. Obecnie skrypty dodawane w tym miejscu nie wykonują się, ale pokazywana jest ich treść:

XSS w Google Buzz przestaje działać. Walidacja została nałożona.

CSRF w Google Buzz

Pozostaje jeszcze kwestia poruszona przez Kristiana Hermansena, który dowiódł, że CSRF w Google Buzz (a raczej w funkcji logout samego GMaila) mimo, że niegroźny to potrafi podnieść ciśnienie.

Jeśli chcesz się o tym przekonać, wejdź na tą stronę, a zostaniesz wylogowany z GMaila ;-)

Wystarczy w GBuzz osadzić tag <img> z parametrem src=”https://mail.google.com/mail/?logout”.

Podsumowanie

Jak widać, błędy należą do podstawowych błędów popełnianych w webaplikacjach, a mimo wszystko wymknęły się doświadczonym programistom i testerom, jacy na pewno pracowali przy Google Buzz… Aż chciałoby się zapytać, jak to możliwe? :-)

Aktualizacja [17.02.2009 16:40]
Już wiemy, jak to możliwe.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

5 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Google Buzz jest w pewnym sensie agregatorem treści z wielu źródeł. W takim przypadku chwilami trudno jest określić co jest jeszcze “dopuszczalne” w pobieranej treści, a co może być już niebezpieczne.

  Przy okazji – według mnie CSRF jest nie tyle w Buzz, co w samej funkcji wylogowania.

 2. No cóż zdarza się najlepszym:)

  Naszła mnie własnie myśl a propos ataków XSS. Nie wiem jak to wygląda w przypadku profesjonalnych testów penetracyjnych, ale domyślam się, że testowanie systemu metodą czarnej skrzynki, w większości przypadków sprowadza się do dostarczenia ładunku typu: alert(‘xss’) i sprawdzenia reakcji. Nic się nie dzieje więc pentester uważa, że wszystko jest OK. Jednak systemy mają to do siebie, że współpracjują ze sobą. Potrafie sobie wyobrazić sytację, w której upragniony komunikat ‘xss’ pojawia się, tyle że nie na badanej stronie, a w jej CMS’ie. Oczywiście nie stanowi to żadnego zagrożenia. No ale co w przypadku gdybyśmy użyli payloadu typu “call home”. Bardziej rozbudowny wariant mógłby przyjąć formę spidera, który przesyła na serwer zawartość kolejnych podstron. Przykład: moderator blokuje komentrz użytkownika, a w międzyczasie nasz spider na ślepo pobiera kolejne podstrony (może trafi na stronę z danymi innego użytkownika).

  Ot taka mała dygresja;)

 3. Przy okazji, właśnie trafiłem na artykuł, który opowiada o tym jak “testowano” Buzza: http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8517613.stm — mam dziwne wrażenie, że Google’owi zależało na szybkim wypchnięciu tego produktu, zastanawiam się z kim się ścigali (Facebook i otwarcie XMPP?)

 4. Dorzuciliby małego nonce’a i po kłopocie… ;]

 5. Akurat logout jest moim zdaniem jedynym elementem, który nie powinien być (w typowej aplikacji) chroniony przed CSRF :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: