9:42
6/7/2010

XSSer to darmowe narzędzie automatyzujące ataki XSS i pozwalające sprawdzić, czy dana webaplikacja jest odporna na setki różnych technik wstrzyknięcia kodu. Poniżej zaprezentuję jego przykładowe użycie.

XSSer pomaga znaleźć XSS

XSSer został napisany w Pythonie. Skryptowi przekazujemy w zasadzie tylko adres strony, którą chcemy przetestować pod kątem ataków XSS.

XSS-er w akcji

Dodatkowe opcje pozwalają na skorzystanie z kilku technik kodowania payloadu, co może pomóc w wyskoczeniu poza najczęściej stosowane przez programistów filtry i metody walidacji danych wejściowych.

Możliwości kodowania payloadu XSS

Xsser świetnie automatyzuje sprawdzanie webaplikacji pod kątem ataków XSS — można nakarmić go URL-ami z pliku tekstowego. Skrypt ma także własny, wbudowany Fuzzer ale jego nazwa i możliwości są trochę mylące, bo tak tak naprawdę fuzzerem jest zdefiniowany już plik, zawierający kilkadziesiąt popularnych payloadów.

XSSer i parametry połączenia HTTP

XSS-er pozwala na ustawienie na czas testowania webaplikacji odpowiedniego ciastka, nagłówka, serwera proxy oraz innych parametrów dotyczącyh połączenia HTTP (m.in. wsparcie dla uwierzytelniania).

opcje klienta HTTP podczas testów

W XSSerze ciekawa jest również opcja wykorzystująca tzw. Google Hacking do znajdowania podatnych na atak webaplikacji. Wystarczy odpalić skrypt z parametrem np. -g inurl:vulnerable.asp?id= i zawsze będzie co testować :-)

Raport z ataków XSS

Na sam koniec, XSS-er wypluwa przyzwoity raport:

Raport z ataku XSS

Przypominam, żeby testować tylko swoje serwery i webaplikacje, a jeśli komuś przypadkiem omsknie się palec i znajdzie podatne na atak pole formularza — niech najpierw podeśle informację właścicielowi strony, a dopiero potem nam ;)

Skrypt Xsser można pobrać stąd.

P.S. Jeśli nie wiecie jak ochronić swoją aplikację przed tego typu atakami, przypominamy, że zostało jeszcze parę wolnych miejsc na nasze szkolenia :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jednak nic nie zastąpi tej frajdy jak znalezienie błędu ręcznie :)

  • cbr: dokladnie — ale xsser ma opcje “ręcznego” payloadu, wiec można na szybko zespoofować nim nagłówek, dorzucić ciasto, etc.

 2. Przy uruchamianiu XSSera Macowy Pythonowy uruchamiacz informuje mnie o braku curl’a – jak go dołożyć na MacOsX ?

 3. przetestowalem to narzędzie na pewnym portalu, gdzie samemu znalazlem kilka xssów – on nie znalazł niczego. No cóż, dla mnie to tylko kolejny praktycznie bezużyteczny kawałek kodu. Anyway, nice try, lol ;)

 4. taki już urok skanerów , nie zależnie od tego czy użyjesz xssera czy acunetixa
  one zawsze będą coś przegapiać . Dlatego mówię że we wszystkich skanerach do web aplikacji najlepsze ich części to crawlery i to wszystko co ujawnia strukturę web aplikacji
  w kwestii plików i folderów

 5. Python power!

  :)

 6. Wiadomo, żadne narzędzie nie zastąpi ręcznego audytu. Warto jednak szanować swój czas i wykorzystać automat do zbierania tzw. “Low-Hanging Fruit”.

 7. Taak, “podeślij info właścicielowi strony”, ostatnio podesłałem info znajomemu informatykowi jednej firmy, że ich strona logowania do panelu administracyjnego cms jest nieszyfrowana i podatna na xss. Nie przejął się zbytnio – cóż, może jestem profanem dla pana informatyka ;). Niektórzy naprawdę muszą dostać po tyłku żeby zacząć myśleć…

 8. […] P.S. Wiem, że przydałoby się wiecej szczególów ale nie spodziewałem się, że błędy będa na tyle istone, że będę potrzebował odpalić logujace proxy i/albo jednocześnie prowadzić dokładne notatki. Od Redakcji: Przypominamy, że jeśli chcecie przetestować swoje serwisy pod kątem ataków XSS, to możecie skorzystać z darmowego XSSera. […]

 9. Z pewnością przydatne narzędzie i zaoszczędzi czas, ale nie ma to jak znaleźć coś samemu ;p

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: