9:57
17/7/2011

* Zabawki szpiegów

Kilka ciekawych zdjęć przedmiotów wykorzystywanych przez szpiegów można znaleźć tutaj.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

2 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Można śmiać się z tzw. ruskich czołgów i siermiężnych wyrobów nie hniotsa, nie łamiotsa, ale zawsze miałem ogromny szacunek dla rosyjskiej techniki. To było coś z McGyvera – z kawałka drutu, blachy i śrubek robili takie cudeńka technologiczne które do dziś nie mają sobie równych. Może to trochę hermetyczne, ale geniuszem był ten, który skonstruował rakiety przeciwlotnicze.

    Dla przybliżeniu tematu: taka rakieta musiała robić esy-floresy śledząc samolot, w dodatku dynamicznie wyliczać położenie i lecieć nie na cel, ale na punkt wyprzedzenia (mocno zaawansowane algorytmy kierowania), ignorować inne cele (flary, słońce) i kierować się tylko na silnik a przy okazji lecieć po łagodnych zakrętach (żeby się po prostu nie złamać przy gwałtownym skręcie). Oczywiście cały czas rakieta kręciła się z różną prędkością wokół własnej osi! Jak teraz to rozwiązać? Oczywiście martyce kamer, gigabajty sygnatur termalnych obiektów, super-tajne procesory analityczne, precyzyjna automatyka, GPS itp. A Rosjanie zrobili to na (uwaga!) kilkunastu lampach i jednym badziewiastym detektorze podczerwieni! A samo sterowanie to był jeden (!) statecznik, który miał tylko dwa położenia (maksymalne wychylenie w lewo lub prawo). O takich pierdółkach jak niestabilizowane źródło zasilania (żadne tam 5V+/-5%) o czasie pracy kilkudziesięciu sekund, silnikach i gotowości do pracy w minutę po leżakowaniu 20 lat w magazynie to nie wspomnę.

    A, i jeszcze parę kilo materiału wybuchowego tam zmieścili :-)

  2. Poelcam stronę http://englishrussia.com/ masa świetnych fotografii w większości z Rosji ale też z krajów byłego bloku wschodniego. Sporo zdjęć obiektów wojskowych, tajnych broni z minionej epoki np to: http://englishrussia.com/2010/12/18/unveiling-top-secret-military-technologies/
    Polecam na długie zimowe wieczory – jest co oglądać i robi wrażenie.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: