9:45
30/3/2010

Po co kupować Access Pointa, skoro łatwo można zmienić swojego laptopa w hotspota? Poniżej darmowy sposób na rozgłaszanie sieci bezprzewodowej z laptopa do innych urządzeń.

Access Point na laptopie. Windows

Aby zmienić laptopa w router sieci bezprzewodowej można skorzystać z oprogramowania Connectify. Software router współpracuje z Windows 7 i umożliwia udostępnianie sieci bezprzewodowej innym urządzeniom, które są w stanie łączyć się z sieciami zabezpieczonymi WEP, WPA oraz WPA2.

Warto podkreślić, że Connectify potrafi bezprzewodowo udostępnić nie tylko połączenie internetowe “po kablu” także sieć bezprzewodową, do której podłączony jest laptop.

Aplikacja jest reklamowana przez producenta jako sposób na oszczędność. Idziesz do kawiarni, która udostępnia płatny WiFi. Podpinasz się swoim laptopem …i możesz poprzez Connectify udostępnić połączenie swoim znajomym.

Etycznie może nie jest to zbyt dopracowany model biznesowy, ale w końcu Connectify można wykorzystać do udostępniania internetu tylko w obrębie swoich urządzeń, np. takich, które nie wspierają silnego szyfrowania WPA2 wykorzystywanego przez HotSpot w zasięgu którego przebywamy. Wtedy, za pomocą Connectify zmieniamy protokół szyfrowania na słabszy i rozgłaszamy sieć do telefonu komórkowego wg schematu:

kawiarnia –WPA2–> laptop –WPA–> telefon komórkowy

Access Point na Macbooku

Jeśli masz komputer od Apple, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy, że w ustawieniach systemowych wybierzesz opcję “Udostępnianie”:

PKP Internet, to oczywiście skrót od Piotr Konieczy Prywatny Internet.

Udostępnianie internetu a ataki

Uważaj, jeśli nadasz swojemu Access Pointowi nieodpowiednią nazwę (np. “PKP Internet” w trakcie podróży pociągiem) i zapomisz o ustawieniu szyfrowania, możesz zupełnie przypadkiem skłonić inne osoby w twoim otoczeniu, do połączenia z twoją siecią bezprzewodową, a przecież nie masz zamiaru niechcący podsłuchać ich połączeń, prawda? (ataki Man In The Middle i Rouge Access Point).

Przy okazji, przypominamy, że za pomocą nazw sieci bezprzewodowych (SSID) można całkiem nieźle rozmawiać z sąsiadami… Może nadanie sieci nazwy PKP.Maszynisto.Jedz.Szybciej.Zamiast.Siedziec.Na.Facebooku też poskutkuje? :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mhh… Cain & Abel na Windowsie wystarczy :)

 2. Jakiś sposób na Linuxa ?

 3. właśnie tego potrzebowałem – super dzięki :)

 4. tak przy okazji – jak tutaj założyć profil by mieć swój avatar?:)

 5. @Adam, tu nie ma kont, awatary są pobierane z serwera gravatar-ów.

 6. Connectify potrzebuje windows 7. Znalazłem to jak chciałem zrobić coś takiego u siebie. Windows XP i Viste równiez można przerobić na AP wystarczy chip Ralink RT2500 i ewentualnie stery z gigabyta http://www.pocketheaven.com/ph/wiki/Ralink_niwifi . Napisałem o tym troszkę: http://rad0m.wordpress.com/2010/03/13/windows-xp-jako-access-point/

  Pozdrawiam

 7. http://pl.gravatar.com/ tutaj sobie można zrobić, albo założyć konto na wordpressie :D

 8. @B3QL: na linuxa HostAP + iptables + laptop mode (zeby dysk pracowal tylko gdy potrzeba)
  do tego co nam przyjdzie do glowy: ftp, samba, ssh, apache…

 9. Uwazam, ze na codzień lepszym rozwiazaniem jest jednak ruter, poniewaz jest to sprzet niezalezny od komputera. jednak w pewnych sytuacjach (np. sytuacja na urlopie typu: rozgłaszanie sieci wifi z laptopa do telefonu) udostepnianie sieci wifi przez laptopa sie sprawdza. To pewna alternatywa urzadzeń typu mifi czy ruterów bezprzewodowych z gniazdem na modem usb. Jednak jak dla mnie rozgłaszanie z laptopa niezaszyfrowanej sieci WPA pachnie ryzykiem, ale na szczęście większość nowoczesnych komórek a zwłaszcza smartfonów nie ma problemu z WPA2.

 10. Na co dzień jak najbardziej, ale czy przytaczany przykład do ciebie nie przemawia? Na lotnisku jak znalazł.

 11. Dobra skorzystam z okazji i testuje gravatar’a ;)

 12. Super! Potrzebowałem takiego softu w pracy, kiedy na szybko chciałem udostępnić połączenie innym!

 13. Ja tak robię, tylko, że za pomocą telefonu ;)
  JoikuSpot na Symbiana v3.

 14. Router na win … ? wow, ‘do odwaznych swiat nalezy’, chcialoby sie rzec, a wlasciwie ‘do swiata naleza odwazni i ich dane’ …

 15. Panowie,
  pod Ubuntu jest z difota stawiane AP Applet Network Manager -> Utwórz nową sieć bezprzewodową” – i już

 16. Poza tym też można użyć airbase z pakietu air-crack-ng :) – niebezpiecznicy, wstydzilibyście sie za brak wiedzy o tym :-D – dla mnie to żaden nius.

 17. @B3QL: Jak potrzebujesz tylko rozsyłać internet to wystarczy sam NetworkManager, trzeba tylko wybrać tryb ad-hoc.

 18. @Przemysław, @mc
  dzięki chłopaki potestuję ;)

 19. Connectify wspaniały soft,
  Wywalił mi BSOD po uruchomieniu i system leży.

  Twórcom ‘gratuluję’.

 20. TBH: jesteś pewien, że nie miałeś rootkita? :) por. http://www.pcworld.com/article/189743/blue_screen_reboots_after_microsoft_patch_could_mean_malware.html

 21. “According to the post, the Alureon varieties seen by Microsoft only affect 32-bit systems.”

  Posiadam 64-bitowy system ;).
  Jak postawię od nowa cały soft to spróbuję odtworzyć sytuację na VM i rozpocznę spór z autorami.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: