15:14
15/4/2010

Tydzień temu Tavis Ormandy upublicznił błąd bezpieczeństwa w Javie. Wczoraj pracownicy AVG odnotowali pierwszy przypadek wykorzystania wspomnianej dziury do ataku. Ofiarą padli internauci korzystający z serwisu publikującego teksty piosenek songlyrics.com.

Błąd w javaws

Błąd opisany przez Tavisa 9 kwietnia pozwala na odpalenie w systemie ofiary dowolnej aplikacji, o ile wcześniej ofiara zawita na odpowiednio spreparowaną stronę WWW. Na atak podatne są wszystkie wersje Javy od Java 6 Update 10. Sprawdź jaką masz wersję Javy.

Scenariusz ataku

Songlyrics.com z ruchem 1.7 milionów wizyt na miesiąc, przekierowywał swoich użytkowników na rosyjski serwis assetmancomcareers.com, który z kolei wykorzystując opublikowany przez Tavisa exploit próbował podrzucać internautom exploitpacka o nazwie SEO Sploit Pack (chociaż niektórzy wcześniej twierdzili, że Crimepack).

Ładne logo Crimepacka

Tutaj możecie zobaczyć analizę wykorzystanego w ataku kodu wykonaną przez Wepawet.

Jak się ochronić?

Nie wiadomo, czy lub kiedy Oracle zamierza opublikować poprawkę do Javy. Ormandy użytkownikom IE zaleca ustawienie kill bitu dla konsolek ActiveX JDT — opis tutaj. Alternatywą jest wykorzystanie narzędzia AxBan. CLSID wspomnianej konsolki to CAFEEFAC-DEC7-0000-0000-ABCDEFFEDCBA.

Użytkownicy Firefoksa mogą zablokować dostęp do pliku npdeploytk.dll poprzez mechanizm ACL. Szczegółowy opis tej metody znajdziecie tutaj.
Aktualizacja 15.04.2010 21:48
Oracle wypuściło Java 6 Update 20, który łata w/w błąd.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No Crime pack faktycznie ma zarąbiste logo, skriptkiddsy chyba zainwestowały w grafika :>

 2. To nie logo, tylko ekran logowania do Crimepacka.

 3. ja tam na tym ekranie widze kasteciarskie logo :>

 4. Dlatego świetną rzeczą jest plugin blocker: odpalasz dopiero jak potrzebujesz. :)

 5. literowka we wpisíe – Java 6 Update 20 a nie 10 chyba :>

 6. @Refresh: OD WERSJI 10, czytamy dokładnie :P

  Jest już poprawka, update 20. Problem w tym, że w moim przypadku załatał lukę via Fx, a z kolei Chrome (beta) stał się podatny… Jedynie Opera 10.10 stoi twardo.

 7. 1. update 20 raczej nie rozwiązuje problemu, “harmless demonstration” z http://seclists.org/fulldisclosure/2010/Apr/119 działa tak samo jak wcześniej

  2. z tego samego zródła “All versions since Java SE 6 update 10 for Microsoft Windows are believed to be affected by this vulnerability.” – wiec nie ma literówki ;-)

 8. osz, jaka gafa ;x ok, to fajszywy alarm wiec ;)

 9. O! Nie mam javy:D

 10. Co do powyzszej “harmless demonstration”, to Avast skutecznie ja wykrywa i blokuje.

 11. “Użytkownicy Firefoksa mogą zablokować dostęp do pliku npdeploytk.dll poprzez mechanizm ACL.”

  Jednymi slowy ta dziura dotyczy tylko Javy dla M$ Windows… tak?

  AndrzejL

 12. Czyżby to nie była słynna g jedynka w logo? ;p

 13. Bojownik MikeHunt donosi (znaczy ja) :P
  http://www.mikehunt.pl/zdj/blad.jpg

  FF 3.6, XP SP3 Pro, Java – edycja sprzed kilku dni. Sprostujcie mnie jeżeli nie o to chodzi bądź ten komunikat jest z czymś innym związany.

 14. co sądzicie o tym ? trafiłem na to przez przypadek
  http://ogrod.leroymerlin.pl/katalog/
  po wejściu od razu reaguje antywirus:
  2010-04-21 15:32:55 Jądro Plik ‘http://clandarksky.info:8080/pics/java.html’
  podobnie jak Mike nie wiem dokładnie czy to ma związek z tematem ale zgłosić nie zaszkodzi ;)

 15. […] całkiem niedawno z racji opieszałości firmy Oracle, jeden z pracowników Google, Tavis Ormandy, ujawnił błędy w Javie, udostępniając exploita. Łatka pojawiła się w kilka […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: