12:20
29/4/2019

Czy da się w ogóle zniknąć z internetu? A może lepiej nie znikać, a kontrolować informacje, które na nasz temat do sieci trafiają? Ale jak przy tym dbać o prywatność zarówno swoją, jak i swoich klientów lub bliskich? Co robić, żeby zminimalizować ryzyko wycieku naszych danych? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym darmowym poradniku pt. “Jak zniknąć z sieci w 5 krokach“, którego partnerem jest nadchodząca konferencja Infoshare.

Ochrona prywatności w sieci coraz ważniejsza

Każdy kto czyta nas na bieżąco wie, dlaczego warto dbać o swoją prywatność i jak ciężkie jest to zadanie. Dlatego wraz z Marcinem postanowiliśmy zebrać najważniejsze porady — w 5 krokach — na 16 stronach. Dzięki współpracy z organizatorami konferencji Infoshare, która odbędzie się już 8-9 maja w Gdańsku (i na którą specjalnie dla Was zdobyliśmy kod rabatowy: IS19_Niebezpiecznik“) możecie zapoznać się z naszymi poradami za darmo.

Wystarczy przejść na dedykowaną poradnikowi podstronę w serwisie Infoshare i podać swój adres e-mail, aby otrzymać link do poradnika w PDF. Nie zrażajcie się, że strona jest po angielsku — treść poradnika jest w całości po polsku.

Uważaj na mity cyberbezpiezceństwa!

Ten poradnik to tylko część naszych działań edukacyjnych wpisujących się w misję Niebezpiecznika: zwiększyć poziom bezpieczeńśtwa każdego Polaka. Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w sieci — a zwłaszcza opis tych rad i działań, które nie mają sensu — przekażę na mojej prelekcji na Infoshare, 8 maja w Gdańsku, o godz. 11:10. Oto jej krótki opis:

Temat bezpiecznego poruszania się po sieci jest dość skomplikowany i zdążył już obrosnąć w zabawne mity. Ludzie “bronią” się, np. zaklejając kamerki w laptopach. Niestety, “zabezpieczamy się” nie przed tymi zagrożeniami, przed którymi powinniśmy. Dlatego wciąż nasze dane, pieniądze i tożsamość są kradzione. W trakcie prelekcji podpowiem jakie działania nie mają sensu, a na co faktycznie warto zwrócić uwagę tak, aby — jak prawdziwy leniwy admin — robiąc jak najmniej, zabezpieczyć jak najwięcej naszego cyfrowego świata.

Chciałbyś wiedzieć wszystko, co musisz w temacie bezpieczeństwa?

To wpadnij na mój wykład pt. “Jak nie dać się zhackować?“, który odbędzie się 9 maja o godz. 17:30 w Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze “Sala BHP”, na ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6. Wejściówki z promocyjną ceną dla osób prywatnych są do nabycia pod tym linkiem. A oto krótka zajawka zawartości wykładu (pełną agendę znajdziesz tutaj)

  * 3,5 godzinna dawka praktycznych porad podnoszących bezpieczeństwo, przekazanych przystępnym językiem

  * Pokażemy jak bezpiecznie robić zakupy, korzystać z bankowości online i co zrobić aby uchronić się przed wyciekiem danych

  * Zademonstrujemy cyberataki na żywo. Podszyjemy się pod prezydenta, wykradniemy dane uczestników wykładu i będziemy podglądać ludzi przez kamerki wbudowane w ich laptopy

  * Pokażemy na czym polegają aktualne ataki skierowane w Polaków i jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć, aby ochronić swoje dane, pieniądze i tożsamość przed hakerami

  * ponad 3500 uczestników tego wykładu oceniło go na 9,4 w 10 stopniowej skali

  * na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze

Jeśli jesteś spoza Gdańska, to nic straconego. Z wykładem “Jak nie dać się zhackować?” w najbliższych tygodniach odwiedzę także inne miasta, m.in.:

Do zobaczenia!

Przeczytaj także:

27 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Macie bezpośredni link, po co im zawalać bazę śmieciowymi emailami :)
  https://infoshare.pl/how_to_disappear_from_the_internet/pdf/poradnik/How%20to%20disappear%20from%20the%20Internet.pdf

 2. Kurcze, nie chciałbym wyjść na malkontenta, ale mogliście dać jakiegoś direct linka. Podawanie imienia i adresu email to już jednak jakieś dane, więc nie tak za darmo ten poradnik, zwłaszcza jeśli mamy mówić o “misji” i “znikaniu z sieci”. A tak zapisałem jakiegoś nieszczęśnika do newslettera. Może chociaż on skorzysta z poradnika.

  • 5 minutes email i fake imie?

  • Możesz wpisać nieprawdziwe dane i dowolny email, oni nawet tego nie sprawdzają!

  • Jeśli podasz swoje prawdziwe dane, to już oblałeś ;)
   A poważnie — poradnik powstał przy wsparciu Infoshare. Więc to nie my odpowiadamy za jego dystrubucję. Jeśli nie chcesz podawać swoich danych, totalnie to rozumiemy (nie raz wspominaliśmy o tzw. tymczasowych adresach e-mail). Da się dotrzeć do tego PDF-a bez konieczności podawania swoich prawdziwych danych, ale nam nie wypada sugerować jak ;)

  • Ja już staram się trochę chronić swoją prywatność, dlatego nie jestem w stanie ściągnąć tego dokumentu (nawet podając fałszywe dane)… :)

   “`
   $ cat /etc/hosts | grep app2.salesmanago.pl
   0.0.0.0 app2.salesmanago.pl
   “`

 3. 10minutemail?

  • Żebyście się nie zdziwili…
   554 0x0A03 Rejected at relay – recipient does not conform to RFC 5322

 4. Nie działa. Nawet kiedy odłaczam chwilowo uBlocka, Ghostery i pozwalam spamowi instalować ciastka :(

 5. Ktoś to czytał przed wydaniem? :o
  “(…)z kim się przyjaźnili, w jakich grupach się udzielali, z kim się przyjaźnili (…) (Strona 5)

 6. OK, poszło. Dzięki za Wasze tipy i facepalm dla Infoshare za infrastrukturę ;)

 7. Szczerze mówiąc, ten poradnik to jeden ze słabszych materiałów Niebezpiecznika i dla mnie wygląda, jakby powstał “na szybko” – dotyka pobieżnie kilku kwestii, ale uważam, że nie nadaje się na pełnowymiarowy poradnik.

 8. Hmm- zbyt skuteczne zapory w przeglądarce? Po kliknięciu na link (javascript “hidden text”) pojawia się tylko puste okienko do zamknięcia :-)
  Z szybkiej analizy źródła wynika, że powinna być wywołana podstrona:
  “https://app2.salesmanago.pl/mscf/twib0q04kmdw8boz/default/NiebezpiecznikGuideform.htm”

  • po wstrzymaniu filtra Mozilli, uBlock, nosript i https everywhere – zatrzymało na filtrze w DNS

 9. Bo to z kim się przyjaźnili sprawdzali 2 razy

 10. Jest na to lepsza rada – privacytools.io
  Więcej niż 5 porad…

  • O ile privacytools.io generalnie <3 <3 <3 to jest to porównanie jabłek i pomarańczy.
   Not applicable.

   Privacytools nic nie mówi o krokach 3,4 i 5 z proponowanego poradnika, a porady te są dobre.

 11. Jestem osobą która wogóle nie interesuje się samochodami, nie szuka informacji o nich w internecie, nie jeździ nimi, nie posiada prawa jazdy, nigdy nie kupiła samochodu ani nie dokonała żadnych opłat z tym związanych. Jednak jakiś czas temu zadzwonił do mnie przedstawiciel firmy Renault próbując wcisnąć mi zakup któregoś z ich samochodów. Wyśmiałem go i zakończyłem rozmowę. Jednak po chwili zdecydowałem się skontaktować się z firmą Renault i powiadomić ich o sprawie, napisałem pod adres mailowy który był podany jako adres do kontaktu w sprawach związanych z RODO i ogólnie zarządzaniem danymi. Podałem datę i godzinę rozmowy, opisałem zdarzenie i wysłałem wiadomość jednak przez kilka miesięcy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

  To pokazuje, że można kontrolować to gdzie dane idą albo NIE IDĄ, a i tak mogą wyciec tam gdzie one nie dochodzą bezpośrednio od ofiary.

  • > nie posiada prawa jazdy

   W teorii to nie powinno mieć żadnego znaczenia. Bo ani szkoły nauki jazdy, ani WORD-y, ani inne urzędy państwowe nie mają prawa przekazywać danych kursantów do innych podmiotów.

  • wystarczy, że oglądałeś dupeczki na tle sportowych samochodów :)

 12. Czy PDF zawiera jakieś dodatki w sobie? ;)
  convert –density 200 How\ to\ disappear\ from\ the\ Internet.pdf dupa.jpg

 13. Z tym exiftool -all trochę się rozpędziliście. Oczywiście czyści metadane, ale czyszcząc w ten sposób zdjęcie, zdjęcie traci pewne ważne informacje. Np o kolorach i staje się mniej nasycone niż przed wyczyszczeniem danych. Przynajmniej u mnie tak się dzieje. Obrabiając zdjęcie w affinity photo, po wyeksportowaniu do jpga, a przed wyczyszczeniem metadancyh zdjęcie w irfanie jeste takie jak w affinity. A po wyczyszczeniu przez -all traci nasycenie. Dlatego dla zdjęć stosuję -all= -TagsFromFile @ -ColorSpaceTags

 14. literóweczka: Uważaj na mity cyberbezpieZCeństwa! ;)

 15. Szkoda tylko że typy z Wrocławia którzy obrażali Romów nie wiedzieli tego :(

 16. Ciekawy koncept jest strony Infoshare żeby nie powiedzieć innowacyjny ;) Strona jakby nie było skierowana głównie do ludzi z Polski i w domenie .pl a jest tylko w angielskiej wersji językowej a główny partner tfu przepraszam “main partner” to miasto Gdańsk. Takie trochę na siłę robienie światowego formatu, no ale ok może i tak być nie ma się co ograniczać tylko ta domena .pl i miasto Gdańsk wygląda trochę komicznie przy wersji angielskiej jak dla mnie.

 17. “zdążył już obrosnąć w zabawne mity. Ludzie “bronią” się, np. zaklejając kamerki w laptopach.” – a co z tym złego jeśli takiej kamerki w zaden sposób się nie używa?

 18. Ja z kolei chciałbym zapytać czy istnieje wersja w języku angielskim +)?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: