13:22
20/3/2020

Aplikacja do pilnowania osób w czasie kwarantanny została udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Piszecie do nas z obawami o ochronę danych osobowych, ale ta aplikacja może narobić więcej szkód jeśli pojawią się chętni do oszukiwania jej.

Kwarantanna domowa. Aplikacja od Ministerstwa Cyfryzacji

Od wczoraj piszecie do nas z niepokojem o aplikacji “Kwarantanna domowa”, która została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest dostępna w App Store oraz Google Play. Aplikacja ta została przygotowana po to, aby wesprzeć proces nadzorowania osób, które zobowiązano do kwarantanny. Nie jest to produkt dla wszystkich obywateli.

 

Według ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia w Polsce mamy 28,4 tys. osób objętych kwarantanną i 48,3 tys. osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. W najbliższych dniach aplikacji będzie mogło używać kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tylko dla poddanych kwarantannie

Po zainstalowaniu aplikacja prosi o dostęp do lokalizacji urządzenia. Następnie wyświetla ekran, który ma przeprowadzić użytkownika przez procedurę rejestracji. Wymaga to zaakceptowania regulaminu, przesłania numeru telefonu i wprowadzenia kodu z SMS-a.

Jeśli nie nałożono na Ciebie obowiązku kwarantanny to nie dasz rady się zarejestrować! System aplikacji jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Takie osoby przekazywały swoje numery władzom np. w kartach lokalizacyjnych wypełnianych na granicy.

Może być również tak, że niedawno zostałeś objęty obowiązkiem i Twojego numeru nie ma jeszcze w systemie. W takim przypadku powinieneś odczekać kilka godzin i spróbować ponownie.

Zasada kontroli

Po aktywowaniu aplikacji użytkownik musi sobie zrobić tzw. zdjęcie referencyjne. W kolejnych dniach ten użytkownik będzie dostawał w nieprzewidywalnych godzinach SMS-ową prośbę o zrobienie sobie selfie. Dzięki geolokalizacji aplikacja ustali miejsce zrobienia selfie, a zdjęcie referencyjne będzie służyło za punkt odniesienia do ustalenia, czy użytkownik zrobił zdjęcie sobie.

Prośba o poddanie się kontroli może przyjść kilka razy dziennie.

Wysyłając selfie upewnij się, że nie masz za sobą lustra.

20 minut i zasięg 100 metrów

Użytkownik będzie miał 20 minut na wykonanie zadania (od momentu otrzymania SMS-a). Jeśli go nie wykona, Policja dostanie wiadomość, że trzeba go skontrolować (to za ile dotrze na miejsce, ciężko przewidzieć). W momencie robienia zdjęcia kontrolnego użytkownik musi przebywać w promieniu nie większym niż 100 m od deklarowanej lokalizacji. Nie musicie zatem robić sobie zdjęć na tle ciągle tej samej paprotki (ale możecie, po co pokazywać komuś, kto te zdjęcia weryfikuje całe swoje mieszkanie).

Dezaktywacja

W komentarzach na Google Play jeden z użytkowników napisał, że instalowanie aplikacji jest bez sensu jeśli komuś minęło kilka dni kwarantanny, ponieważ aplikacja pilnuje kwarantanny przez 14 dni. To akurat nieprawda.

Regulamin aplikacji przewiduje, że konto użytkownika może być zdezaktywowane przed upływem 14 dni, jeśli  nastąpią okoliczności powodujące zakończenie kwarantanny.

Aplikacja daje też m.in. możliwość wysłania zgłoszenia do lokalnych ośrodków pomocy społecznej o tym, że możemy potrzebować artykułów spożywczych lub leków. W uzasadnionych sytuacjach MOPS będzie mógł przekazać potrzebne rzeczy. Ponadto aplikacja ma oferować komunikaty o sytuacji związanej z koronawirusem oraz możliwość bezpośredniego kontaktu ze służbami nadzorującymi kwarantannę.

Dane osobowe

W związku ze świadczeniem usługi przetwarzane są następujące dane osobowe.

 1. ID Obywatela tj. techniczny identyfikator,
 2. imię,
 3. nazwisko,
 4. numer telefonu,
 5. deklarowany adres pobytu,
 6. zdjęcie,
 7. lokalizacja obywatela,
 8. data końca kwarantanny.

Administratorem danych jest Minister Cyfryzacji. Dane będą przekazywane służbom w razie konieczności.

Zauważcie, że znaczna część danych nie jest zbierana od użytkownika, ale już funkcjonuje w systemie. Jak już wspomnieliśmy, dane pochodzą m.in. z kart lokalizacyjnych, które w przypadku kierowców wyglądają tak.

Nieco inaczej wygląda karta pasażera.

Wyjątkiem jest zdjęcie, którego przekazanie odbywa się w momencie zarejestrowania do aplikacji. Regulamin aplikacji przewiduje, że dane będą przechowywane przez 6 lat po dezaktywacji aplikacji, bo taki jest okres przedawnienia roszczeń określony w art. 118 Kodeksu cywilnego.

Trzeba mieć na uwadze, że dane w systemie mogą być błędne. W komentarzach na Google Play niektóre osoby zgłaszają, że ich dane są niepoprawne co utrudnia rejestracje, albo nie ma ich w systemie mimo upływu kilku dni. Osoby, których dane są niepoprawne, powinny się zgłosić do wyznaczonego Inspektora Ochrony Danych (iod@mc.gov.pl.). Można też spróbować zadzwonić na infolinię dla aplikacji – tel. 221655744.

Używać czy nie używać?

Aplikacja ma odciążyć służby od konieczności pojawiania się u każdej osoby poddanej kwarantannie. Wiadomo, że aplikacji nie użyją osoby nieposiadające odpowiedniego telefonu lub niemające kompetencji cyfrowych. Decyzja o używaniu aplikacji jest kwestią społecznej odpowiedzialności i osobistej decyzji. Nie jest to obowiązkowe.

Na razie nie widzimy dużego zagrożenia dla wolności obywatelskich w związku z tą aplikacją (choć damy wam znać jeśli to się zmieni). Trzeba też mieć na uwadze, że na jednej szali mamy ochronę danych, ale na drugiej zdrowie publiczne i wydajność służb. Każdy z was może zdecydować co jest dla niego ważniejsze. Szczerze mówiąc dostrzegamy zagrożenie nieco innego rodzaju.

Możliwe oszustwa(?)

Niestety wyobrażamy sobie możliwość użycia tej aplikacji do celu obejścia kwarantanny. Skoro na odpowiedź jest 20 minut i trzeba znaleźć się w zasięgu 100 metrów od wskazanego miejsca, osoba poddana takiej kontroli może oddalać się z miejsca zamieszkania jednocześnie robiąc wrażenie spełniania warunków kwarantanny.

Nie można wykluczyć, że ktoś spróbuje prostego oszustwa tzn. zrobi sobie selfie zawczasu i wydrukuje je lub zostawi na komputerze z możliwością otworzenia w dowolnym momencie. Telefon zostanie w domu pod opieką innej osoby, która przypilnuje SMS-ów i zrobi zdjęcie zdjęcia gdy zajdzie potrzeba. Na wszelki wypadek ktoś może sobie przygotować kilka zdjęć. No chyba, że aplikacja zamiast zdjęcia nagrywa krótki film (ale jeśli tak jest, naszym zdaniem MC powinno to otwarcie powiedzieć). W innych krajach, aplikacje sprawdzają czy to właściciel robi zdjęcie, za każdym razem każąc mu wykonać konkretną fotografię (odpowiedniego przedmiotu, np. kartki z przesłanym napisem trzymanej w ręce, pod własną brodą; albo przekazu w TV).

Czy służby będą w stanie wykryć to oszustwo? Zadaliśmy Ministerstwu Cyfryzacji dodatkowe pytania i czekamy na odpowiedzi.

Wydaje się, że na wszelki wypadek policja i tak powinna rozważyć wyrywkowe kontrole u osób korzystających z aplikacji. Aplikacja może bowiem narobić szkód jeśli będzie dawać złudne poczucie kontroli. Z drugiej strony służby i tak nie upilnują wszystkich więc ostatecznie musimy się odwołać do społecznej odpowiedzialności.

Na pocieszenie warto przytoczyć jeden z komentarzy z Google Play.

Najlepsza aplikacja do wszelkiego rodzaju kwarantann domowych ;) Polecam !

Naprawdę trudno z tym dyskutować :).

Aktualizacja 21.03.2020 13:19

Ministerstwo Cyfryzacji przed godziną przysłało nam odpowiedzi na dodatkowe pytania. Oto one.

NBZP: Niektórzy z użytkowników zgłaszają, że w systemie znajdują się nieprawidłowe. Co powinny zrobić te osoby aby poprawić swoje dane?

MC: Błędne dane adresowe można zgłosić za pomocą infolinii, do której można się dodzwonić, korzystając z ikony dostępnej w aplikacji w zadaniu “Informacje o koronawirusie”.

Skąd błędy w systemie?

Błędy powstają w wyniku błędów ludzkich osób, które wypełniają kartę lokalizacyjną w formie papierowej oraz osób, które wprowadzają je do systemu elektronicznego.

W jaki sposób te dane wprowadzane są do systemu z kart lokalizacyjnych?

Dane zbierane są przez Służby Straży Granicznej oraz Główne Inspektoraty Sanitarne. Dane o osobach przebywających w kwarantannie przechowywane są w systemie informatycznym Ministerstwa Zdrowia, skąd są importowane do systemu Kwarantanna domowa.

W jaki sposób nadsyłane zdjęcia będą weryfikowane?

Zdjęcia weryfikowane są przez technologię wykorzystywaną m.in do autoryzacji w urządzeniach mobilnych i komputerach przenośnych. Wszystkie anomalie kierowane są do Policji, która dokona weryfikacji lokalnej.

Czy funkcjonariusze będą mogli na tyle uważnie przyjrzeć się zdjęciu, aby wychwycić próbę oszustwa?

Zdjęcia weryfikowane są przez technologię, która wyłapuje próby oszustw, takie jak robienie zdjęcia zdjęciu lub innej osobie. Policja weryfikuje jedynie sytuacje, w których doszło do anomalii.

A może jakieś dodatkowe dane zdjęcia będą poddawane analizie np. metadane o warunkach robienia zdjęcia?

Możemy jedynie potwierdzić, że każde zdjęcie wykonane przez użytkownika w aplikacji (brak możliwości wgrania zdjęcia z galerii aparatu lub użycia narzędzi typu “fake camera”) zawiera m.in znacznik współrzędnych geograficznych oraz timestamp. System posiada też zabezpieczenie przed wykorzystaniem aplikacji typu “fake gps”.

Czyli przewidziano mechanizmy przeciw oszustwom?

Owszem, aplikacja zawiera ich wiele m.in uniemożliwia korzystanie z aplikacji typu “fake gps” i “fake camera”. Nie daje możliwości wgrania zdjęcia z galerii oraz posiada zaawansowany system weryfikacji tożsamości osoby na bazie wykonanego zdjęcia.

Nasi czytelnicy zauważyli, że aplikacja “Kwarantanna domowa” może wykorzystywać dostęp do mikrofonu, tak przynajmniej wynika z Google Play. Czy można wiedzieć czemu służy to uprawnienie aplikacji i czy jest ono obecnie wykorzystywane?

Począwszy od Androida 6.0 uprawnienia do zasobów są wywoływane dopiero w momencie ich użycia. W czasie działania aplikacji użytkownicy sami więc mogą zweryfikować, co jest używane w ramach dostępu do telefonu. Dostęp do mikrofonu obecnie nie jest używany w aplikacji.

Siedzisz na kwarantannie albo praktykujesz tzw. “social distancing”? Wpadnij na naszego poniedziałkowego webinara poświęconego “Bezpieczeństwu Pracy Zdalnej”. 1,5h mięsa i praktyki; porady i przegląd przydatnych narzędzi. Focus na ochronę własnej prywatności i danych klientów podczas pracy zdalnej. A na koniec sesja pytań i odpowiedzi. 📅 Start w poniedziałek, 23 marca o 20:00. Po wykładzie sesja pytań i odpowiedzi LIVE 🚨 Rejestracja pod tym linkiem.;

Aktualizacja 30.03.2020 10:11

Rząd zaproponował wprowadzenie obowiązku instalowania aplikacji w projekcie przepisów o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy w tym zakresie poszły już do Senatu. Więcej w kolejnym artykule pt. Aplikacja “Kwarantanna domowa” będzie obowiązkowa dla osób objętych kwarantanną

 


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

107 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Uprawnienia z wyciągnięte Google Play m.in.:
  – Mikrofon: record audio
  – Inne problemy: control flashlight, change your audio settings, read Google service configuration
  Czemu w regulaminie aplikacji te pozycje nie są wymienione?

  • Spytaliśmy o to ministerstwo i czekamy na odpowiedź. Znajomy dał nam cynk, że aplikacja nie poprosiła go o dostęp do mikrofonu, dlatego weryfikujemy jak z tym dokładnie jest.

  • W tej aplikacji to nie jest tak, że zdjęcie należy robić tylko z tej apki ,żeby autoryzacja przeszła? Apka nie sprawdza metadanych kiedy zdjęcie robione?

   Co ogólnie redakcja sądzi na temat tego wirusa? Będzie jakiś dodatkowy artykuł? Dla mnie coś trasznie to wszystko śmierdzi :)

  • No i …? Sprawdź swoje inne aplikacje które masz zainstalowane

  • Jest coraz gorzej z demokracją. To jest smutne.

 2. Nie odbiorę moje żonie radości flirtowania z policjantami przez okno :)

 3. teoretycznie:
  Można korelować dane z triangulacją z nadajników (BTS).
  Możea podobnie jak w niektórych fintechach, zamiast selfie nagrywać krótkie senkwencje filmowe, które dużo trudniej podrobić.

 4. Można dodatkowo oszukać poprzez aplikacje typu fake camera lub fake gps, wtedy można nawet i na wycieczke pojechać, bez konieczności zostawienia telefonu w domu.

 5. A co jeśli ktoś uruchomi aplikację w emulatorze Android z odpowiednio ustawioną lokalizacją i kamerą pokazującą zdjęcie? Wtedy nikt nie wykryje, że może to być zdjęcie zdjęcia.

  Jest wiele tutoriali napisanych językiem dostępnym dla wszystkich osób, które pokazują jak ustawić lokalizację aplikacji społecznościowych, które pokazują jeszcze ciekawsze sposoby…

  • Nie rozumiem w jakim celu staracie się oszukać. Chciałbyś “Po cichu, bez konsekwencji” zarażać innych (lub pisząc sądowo Narażać na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia innych)? Widzicie co się dzieje w krajach posiadających “mądrzejszych i sprytniejszych inaczej” obywateli i po cichu dajecie naszym rady jak zrobić to samo…… Widzę że jest jak z pijanymi z kółkiem “ciche przyzwolenie. Cóż Polska – kraj w którym nawet kryzys się nie udał.

  • @sandalarz Problem nie polega na tym, że podawane są tutaj sposoby na oszukanie aplikacji ale to, że ktoś za nasze podatki zaprojektował aplikację stworzoną z myślą o bezpieczeństwie narodowym, którą prawdopodobnie można oszukać w tak trywialny sposób.

   To jest strona dotycząca bezpieczeństwa, ministerstwo prawdopodobnie zostało poinformowane o tym artykule czyli będzie miało na tacy podane co powinno przetestować/załatać.

  • sandalarz 2020.03.20 14:54
   Robisz aferę z niczego. Wirus jest zwykła grypą ,która atakuje stare osoby ,które i tak mają umrzeć.

  • @Trampek

   To i tak optymistycznie podchodzisz, mówiąc że ktoś to “zaprojektował”. Z analizy na str informatyk zakładowy wynika że proces projektowy nie miał niestety miejsca i jest to naprędce zmodowana aplikacja komercyjna, służąca innym celom

  • @studencik: mentalność na poziomie gimnazjalisty – nie obrażając większości gimnazjalistów

  • Studencik:
   “Robisz aferę z niczego. Wirus jest zwykła grypą ,która atakuje stare osoby ,które i tak mają umrzeć.”

   ty tak serio? Powiedz to rodzinie 27-letniej kobiety, która zmarła kilka dni po porodzie.

  • Ta kobieta była zarażona nowym koronawirusem, ale zmarła z INNYCH PRZYCZYN.

 6. Mój telefon nie łapie lokalizacji GPS w mieszkaniu, więc pewnie by mi nie uznali tych fotek i musieli się do mnie pofatygować.

 7. No cóż jak zwykle wszystko zależy od ludzi i ich odpowiedzialności. W średniowieczu delikwentowi przykuto by łańcuchem żelazną kulę u nogi… a teraz jest demokracja. Choć jestem przeciwnikiem reżimów to zdrowy rozsądek jest bezcenny. Na podstawie zachowań ludzi obecnie, kiedyś być może powstanie kilka prac doktorskich z zakresu psychiatrii. Są i hieny, które chcą się obecnie dorobić fortuny, tylko po co trupowi majątek nie pomyśleli a są i tacy co zastosują się do niewychodzenia z domu i bez nadzoru z aplikacji.

  • @gse

   Ciekawi mnie, kogo uważasz za hieny. Bo przykładowo ja tych ludzi, którzy teraz oczekują ode mnie (mojej firmy) pracy za darmo “bo koronawirus”. Tylko że z doświadczeń minionych lat wiem, że jak zagrożenie mija, to mają mnie oni głęboko w *** i też nie chcą płacić, ale za to przypominają sobie o mnie urzędy. Tak więc ja stoję na stanowisku, że trzeba nieustająco kierować się rozumem, zwłaszcza w przypadku gdy słychać apele o odpuszczenie safety, security i zasad rynkowych. Bo jeśli mnie doprowadzą do bankructwa, a jest to w pełni możliwe jeśli nie postawię tamy apelom o poświęcanie się, to nikt mi nie pomoże.

   A, żeby nie było – ja nie mam kwarantanny ani g***aplikacji, ale sam bardzo ograniczyłem poruszanie się i stosuję wyśrubowane procedury dezynfekcji i bezkontaktowości. Zainspirowane procedurami z chińskiego filmu instruktażowego ;) Pralka chodzi prawie 22h na dobę, dostawy przyjmowane bezkontaktowo i myte środkami dezynfekcyjnymi. Używam masek i rękawiczek. Odpowiedzialność jest w głowie i żadna apka tego nie zastąpi.

  • To jest zwykła inwigilacja oraz sposób na trzymanie ludzi za mordę. Tylko idiota myśli ,że państwu zależy na obywatelach.

 8. Mnie ciekawi ten klaun, odniesienia do cen i benzyny w aplikacji ;)

 9. > Decyzja o używaniu aplikacji jest kwestią społecznej odpowiedzialności i osobistej decyzji. Nie jest to obowiązkowe

  Podobnie jak odbieranie telefonu bądź domofonu, udzielanie policji/innym służbom jakichkolwiek informacji przez telefon, podchodzenie do okna – to wszystko są gesty dobrej woli. Żadne z nich nie są obowiązkowe i nie można nas pociągnąć do odpowiedzialności za popełnienie czynu zabronionego. Dopiero gdy dowiedzą się że wyszliśmy z domu, wtedy się na taką odpowiedzialność narażamy.

 10. Nie trzeba się nawet wysilać na wielkie oszustwa. Osoba poddana kwarantannie domowej nie powinna pod żadnym pozorem opuszczać domu, a jak jest 20 minut na zrobienie zdjęcia, to spokojnie da radę wyskoczyć na zakupy do pobliskiej Żabki albo na spacer z psem.

 11. NIEBEZPIECZNIK czesto cenzoruje wiadomosci.
  Panstwo z zalozenia trzeba oszukiwac, bo ono nigdy nie dziala dla dobra ludzi.
  Proponuje korzystac z
  https://f-droid.org/en/packages/com.wesaphzt.privatelocation/

  • Jak przez taką postawę “obywatelską” zachoruje ktoś z Twoich bliskich, osoba starsza, to szybko zmienisz zdanie.

   Aplikacja jest DOBROWOLNA, więc po co ją OSZUKIWAĆ? Nie podoba się… nie instaluj

  • jeśli nie widzisz potrzeby w utrzymaniu kwarantanny, wyobraź sobie, że ktoś starszy z twojej rodziny w drodze do sklepu wpadnie na ulicy na dzieciaka który stwierdził ze sobie oszuka aplikacje na jeden ze 100 sposobów.
   Jemu wirus pewnie nic nie zrobi w młodym wieku, a ciebie bd czekał wybór płyty pomnikowej.

  • robercik, jednak jestes debilem.

  • Czy wy z czymś…nie pozamienialiście na łby?

   Robercik ma rację że państwo należy oszukiwać bo nas krzywdzi(przynajmniej mnie skrzywdziło). A inna sprawa to utrzymanie kwarantanny.Tutaj Robercik by pewnie był za, bo ja nie chcę się wypowiadać bo nienawidzę narodu polskiego.

  • Wg mnie nic z tego co powiedział @robercik nie wskazuje ani na jego chęć łamania kwarantanny, ani na to że jest debilem. Mam podobną ocenę, wdrożenie tej aplikacji jest ze strony rządu działaniem pozorowanym, żeby było się czym pochwalić i ukryć niedoróby na innych polach. Wytworzenie apki metodą przeróbki aplikacji komercyjnej (jak w tym przypadku) jest bardzo tanie. Ciekawi mnie, ile zostało za to zapłacone i jak został wyłoniony wykonawca.

  • jeśli nie widzisz potrzeby w całkowitej eliminacji pojazdów mechanicznych, wyobraź sobie, że ktoś starszy z twojej rodziny w drodze do sklepu wpadnie na ulicy pod samochód jakiegoś jegomościa, który stwiedzi, że pojeździ sobie samochodem.
   Ciebie bd czekał wybór płyty pomnikowej.

 12. Tylko ja czegoś nie rozumiem. Może ktoś wyjaśni. Załóżmy że będę odpukać w kwarantannie – po co mam instalować tę aplikację? Muszę? Nie muszę? No to do widzenia… nie przeszkadza mi wizyta policjantów nie przychodzą jak mają ochotę.

  Rozumiem że założenie jest takie że dobrzy obywatele będą sobie sami kaganiec zakładali… jasne.

  W dodatku ta aplikacja zachęca do kombinowania. Jeżeli ktoś szukałby sposobu na ominięcie kwarantanny no to teraz go ma. Wystarczy zrootowany telefon i spoofowanie GPS. I myk już można być gdzie indziej i udawać przed policją że jest się w domu.

  Taka aplikacja ma sens jedynie w Chinach gdzie:

  a) masz obowiązek ją zainstalować bo jak nie to pójdziesz do pierdla
  b) do namierzania używane są dane lokalizacyjne z BTS nie przechodzące przez samą aplikację i telefon namierzanego (nie do zespoofowania)

  • 1. To nie kaganiec – a zwiększenie wydolności systemu służb.
   2. W Chinach jest taka aplikacja – opracowana przez Alipay Health Code
   3. W Chinach są kamery, które za pomocą AI rozpoznają obywatela i wyłapują czy ktoś wyłamał się z kwarantanny.

   Rozwiązania z Chin są oczywiście nie do przyjęcia w naszych demokratycznych realiach, ale porównajcie sobie statystyki ilości aktywnie chorych w Chinach i w krajach Europejskich. Niestety czasem jest potrzebna odgórna kontrola by przetrwać zagrożenie.

   Ważne by taki system nie został z nami na dłużej … ale to już temat na inny artykuł :)

  • Jedyny powód ten aplikacji jaki widzę to odciążenie policji, ludzie z przymusową kwarantanną będzie przybywać pewnie po kilka tys. co parę dni,
   więc nawet jeśli z 30% będzie używać aplikacji to przełoży sie na tysiące mniej wizyt.

  • > Rozwiązania z Chin są oczywiście nie do przyjęcia w naszych demokratycznych realiach

   Jasne że są nie do przyjęcia, ale się ciągle pojawiają i protesty co bardziej świadomych ludzi nic nie dają. Na razie to jest na mniejszą skalę, ale efekty są identyczne jak w Chinach!

   FBI w Stanach Zjednoczonych beztrosko sobie skanuje setki milionów zdjęć z praw jazdy, paszportów, wiz i wjazdów na granicy (a więc jeśli byłeś w USA, to Twoje też). Wdraża rozpoznawanie twarzy dostarczane przez prywatne firmy rozwijające AI:

   https://www.eff.org/deeplinks/2016/06/fbi-can-search-400-million-face-recognition-photos

   https://www.npr.org/2018/05/22/613115969/orlando-police-testing-amazons-real-time-facial-recognition

   https://www.eff.org/deeplinks/2018/06/hart-homeland-securitys-massive-new-database-will-include-face-recognition-dna-and

   https://www.eff.org/pages/face-recognition

   Policje i straże graniczne państw UE chcą centralnej bazy zdjęć wszystkich mieszkańców Unii żeby móc automatycznie rozpoznawać KAŻDEGO w kamerach na ulicach:

   https://theintercept.com/2020/02/21/eu-facial-recognition-database/

   I też nic nie można zrobić, bo rządy to popierają – po cichu lub jawnie, strasząc jak zwykle terrorystami i pedofilami…

  • @Chris

   Problemem jest *****kod tej aplikacji, sposób jej wytworzenia i wdrożenia, security. Nie można godzić się na tak zaniżone standardy, bo to się za moment mści. A mówienie “zgódźcie się bo taki jest wymóg chwili, inaczej wszyscy umrzemy” jest charakterystyczne dla ataku socjotechnicznego.

 13. Tresura obywateli zanim zaczipują

  • Technicznie, to by wytlumaczalo napedzanie pańki przy braku konkretnych informacji o wirusie/chorobie (a te ktore sa nie maja logicznego sensu co sugeruje bledy metologiczne albo nawet falsz).
   Jesli zaczna rozstrzeliwac, wsadzac do wiezien, itp. ludzi unikajacych szczepien (zwlaszcza zanim uslyszymy prawdziwe/potwierdzone informacje o wirusie, a nie statystyke smiertelnosci tworzonej na podstawie badania trupow i ludzi ciezkochorych, gdzie trudno mowic o losowej probce populacji i ktora to statystyka mozna by nawet udowodnic wysoka smiertelnosc wody – bo przeciez wszyskie ofiary mialy ja we krwi…) to tak – nastepnym razem (drobne kroczki) spodziewalbym sie chipowania/kolczykowania/znakowania czy innego dystopijnego #@$%& (czytaj.: pomyslu)…

 14. Ale ja nie mam telefonu…

  Okej, Okej

  xD

 15. Takie aplikacje nie da sie instalowac na telefonie z rootem, masz wiedze sprzed kilku lat, juz dawno wymyslili jak zalatac dziure spoofowania lokalizacji

  • Póki co Magisk i emulatory Androida jeszcze działają. :)

 16. > Zrób zdjęcie z tv z włączonym konkretym programem.

  Dwa tygodnie później:

  > Dzień dobry, prosimy o uregulowanie zaległych składek abonamentu radiowo telewizyjnego. Mamy dowód, że posiada pan odbiornik z możliwością odbioru kanałów.

  • @ona

   Dokładnie, ale niektóre osoby są w stanie przewidywać chyba najwyżej godzinę do przodu :(

  • No ale ja nie mam telewizora, nawet podatku od posiadania telewizora zwanego abonamentem nie płacę.

 17. Ciekawe, co będzie, gdy na czas robienia selfika wyłączę lokalizację z poziomu Androida. Albo owinę telefon stalową siatką, którą dla pewności jeszcze uziemię.

  • co Wy wszyscy macie z tą siatką? Siatka Faradaya chroni przed składową elektryczną.
   Jest jeszcze magnetyczna.

 18. Zacząłbym od kwarantanny osób związanych z powstaniem tej aplikacji.
  Nagie fotki też na propsie? A jeśli mam klaustrofobię, niedobór witaminy D, inna chorobę z zaleceniami dużego ruchu na zewnątrz albo więcej niż jeden dom?

  • Masz kwarantanne, i twój niedobór witaminy D jest najmniejszym z problemów. Możesz mieć i tysiąc mieszkań, ale jak masz kwarantannę, to masz być w jednym z nich przez cały czas. To takie trudne do pojęcia?

 19. martwi mnie jedna kwestia. przeważnie takie appki powstają jako wielotysięczne projekty rozwijane i testowane miesiącami. tą powstała w kilka dni. co z jej bezpieczeństwem jako appka a nie jako narzędzie w rękach oszustów? ta appka jest pewnie najzwyczajniej zabugowana.

  • Aplikacja powstała metodologią Copy’ego-Paste’a. Patrz mój komentarz “odpowiedź na zagadkę z klaunem i diabełkiem” powyżej.

  • @Tomek
   Tak, najwyraźniej masz rację. Niestety ufanie ludziom, którzy programują klawiszami ^C/V to wielce ryzykowna sprawa.
   Prawdopodobnie ‘security’ tej apki jest równie prędki jak model jej powstania.

  • @tester

   Dobra intuicja, poszukaj analizy tej apki i znajdziesz odpowiedź :)

 20. […] Jako rozwiązanie użytkownik sugeruje połączenie danych aplikacji z rejestrem osób poddanych kwarantannie w Sanepidzie. Warto pamiętać jednak, że aplikacja dopiero co wystartowała. Możliwe, że z upływem czasu „braki danych” będą zdarzać się coraz rzadziej. Jak wskazuje z kolei Niebezpiecznik.pl: […]

 21. Nie mam smartfona, co w takim przypadku? He he

  • “W imie dobra wspolnego” you will be fired.

   …from very big cannon, into the sun :p

  • @WkurzonyBialyMis90210

   + 100

 22. Mnie martwi przede wszystkim założenie, że oto “wszyscy” są posiadaczami smartfonów.

  • A mnie martwi brak umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz pisanie komentarzy po przeczytaniu samego tytułu bo treści już się nie chce.

 23. 1. Telefon zostawiasz na chacie gdzie grzecznie podaje swoje położenie.
  2. Dodajesz przekierowanie na inny numer telefonu
  3. Idziesz w miasto z drugim telefonem,
  4. Dzwoni policja na 1 telefon,
  5. Odbierasz 2 telefon i mówisz, że w sraczu jesteś,
  6. Idziesz zarażać dalej.

 24. Tu sobie poczytać o kwarantannie:
  https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1461288,koronawirus-w-polsce-kwarantanna-zasilek-chorobowy.html

  I jakim to jest dziadostwem prawnym: ustawa swoje a ZUS swoje.

  Dobry komentarz @Zaratustra pod artykułem.

 25. Aplikacja jest dobrym sposobem uniknięcia mało sympatycznego spotkania z patrolem,a da się, jeżeli ktoś już koniecznie musi, to brawa za nie-odpowiedzialność , “wykukać’ na kilka sposobów. Gdzie w tym wszystkim są uczciwość i odpowiedzialność?

 26. Robił ktoś już RE tego? Coś ciekawego?

 27. Warto jeszcze uzupełnić informacje jakie podmioty mają dostęp do danych z aplikacji:
  Odbiorcami przetwarzanych w Aplikacji i Systemie danych […] mogą być:
  1) Komenda Główna Policji;
  2) Wojewódzkie Komendy Policji;
  3) wojewodowie;
  4) Centralny Ośrodek Informatyki;
  5) Take Task S.A.; [firma która jest autorem aplikacji]
  6) Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

 28. Jedna nieporuszona rzecz. Wpisałem 10 losowych błędnych numerów – brak captchy. Czyli można brute forcem namierzyć numery telefonów wszystkich w kwarantannie.

  • To teraz możesz odpalić spin-off startup. Dowiedz się czy Twój znajomy jest na przymusowej kwarantannie. Podaj jego numer telefonu!

 29. Wystarczy mieć samsunga, żeby oszukać tę apkę. I każdą inną tego typu.

 30. >Nie rozumiem w jakim celu staracie się oszukać.

  Nie zrozumiałeś istoty problemu. Nie staramy się oszukać, ale myślimy jak informatycy i szukamy “co można z tym zrobić”. Takie skrzywienie zawodowe, które wiele razy uratowało nam tyłki. To, że ktoś odkryje jak można oszukać apkę nie znaczy, że zaraz zacznie to robić.

 31. Ciekawe po co aplikacji dostęp do ‘pamięci wewnętrznej’ na androidzie ? To budzi niepokój o inwigilację.
  Okazuje się że aplikacja skanuje wewnętrzne pliki na urządzeniu mobilnym. Z komunikatu wynika, że jest to związane z poszukiwaniem aplikacji typu fake gps. Zgłoszony problem z OnePlusLogKit, który jest częścią oprogramowania OnePlus.
  Może jeszcze się okaże, że apka zaciąga pegasusa …

 32. Zainstalowałam tą aplikację wczoraj po czym dopiero zapoznałam sie z negatywnymi komentarzami więc na wszelki wypadek ja usunelam. Mimo to dzis dostalam w jednym czasie 3 smsy o wykonaniu zadania w ciagu 20minit, o pozostalych 10 minutach do wykonania zadania i braku jego wykonania . Aplikacja to bubel, wole wizyte policjantow

 33. Jaka jest pewność, że nie instaluje PEGASUSa ????? Ktoś sprawdził kod czy ministerstwo odpowiedziało, że go tam nie ma i po sprawie :)))

 34. @Amcy – jestem na kwarantannie od 15.03 i zainstalowałem apkę żeby właśnie jak Ty piszsesz – odciążyć policję (bo codziennie do Nas przyjeżdzali i im po prostu po ludzku współczuję). Ale niestety po wykonaniu zadania w aplikacji (gps, selfie) jakoś akurat 1h później przyjechał patrol. Dziś to samo. Rozmawiałem z policjantami i niestety oni nie mają żadnych danych że ja w apce się “odchaczam”. Może to będzie działać lepiej na póżniejszym etapie ale póki co jest to absurd bo przez to że ją zainstalowałem to i muszę się sam weryfikować w apce i wciąż machać policji przez okno.
  Dlatego dziś wywaliłem apkę..i niestety (tego się obawiałem, bo to byłoby za proste) dalej przychodzą mi smsy z zadaniami. Nie robię ich, jestem ciekaw czy przez to apka “wezwie” inny patrol żeby mnie sprawdzili. Chciałem dobrze, a teraz w apce są wysyłane dane że mnie nie ma na kwarantannie.

 35. powiedziałbym, że w to nie wierzę:
  https://kobieta.onet.pl/koronawirus-w-polsce-wprowadzono-tarcze-bezpieczenstwa-przd-covid-19/mfxwc0r

  ale to sie dzieje.

 36. Jest wersja na symbiana ?

 37. […] W Polsce dla osób odbywających kwarantannę w domu powstała aplikacja „Kwarantanna domowa” udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. […]

 38. Ludzi na kwarantannie oblewać twarz gencjaną (fioletem) i przez okres kwarantanny policja sprawdza czy ktoś sobie tego nie zmył. Jeśli wyjdzie to każdy będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą na kwarantannie i z daleka będzie omijał. Poza tym każdy kto taką osobę spotka na spacerze będzie miał obowiązek lub możliwość zgłoszenia tego faktu na numer alarmowy. Wyłapano by wszystkich co mają krótką wyobraźnię i nie rozumieją potrzeby izolowania. Pomogło by też uchronić ludzi, którzy wiedzą, że są z gorszym zdrowiem, aby od takich osobników uciekać póki są daleko.

  • Ludzi z tak wspaniałą inteligencją powinni odizolować na całe życie. Są niebezpieczni dla społeczeństwa, sieją głupotę. Powinieneś mieć tatuaż na twarzy, który odróżniałby Cię od reszty jednostek.

  • Sam sobie też zrób tatuaż na twarzy. Wtedy wszyscy będą bezpieczniejsi i nie zarażą się głupotą.

  • Super rozwianie jesteś ” geniuszem”. Zapewne jeszcze więcej osób które podejrzewają u siebie infekcję nikogo by nie informowało. Do czasu kiedy będą potrzebować pomocy oczywiście. Brawo.

 39. Korzystam z tej aplikacji od trzech dni, oprócz tego kontroluje mnie sanepid, pomoc społeczne i oczywiście policja, którą dzięki aplikacji miałem odciążyć. Żadna z wymienionych instytucji nie ma wglądu do tego monitoringu , przynajmniej w Koninie.
  Coś chyba jest nie tak…

 40. Smieszna jest ta aplikacja. Na pierwszy rzut oka, wyglada na to, ze jest to po prostu zmieniona skorka aplikacji TakeTask.pl. Nawet namespace’y zostaly takie same, a jak będą chcieli ją zmonetyzować to kod do płatności PayPalem też już jest ;-). Nawet namespace nie został zmieniony.

 41. “Błędy powstają w wyniku błędów ludzkich osób…”

  O to to! Jestem za, a nawet przeciw! xD

 42. Nie rozumiem dlaczego “rządowa” aplikacja może być pobrana tylko po utworzeniu konta w prywatnej firmie z podaniem danych osobowych tejże firmie. Nie mam konta w Google i nie mam zamiaru go mieć choćby nawet wprowadzili takiobowiązek

  • To zdaje się nie jest i raczej nie będzie rządowa aplikacja. Taki zakup raczej nie został dokonany przez rząd ani przez żaden podmiot zależny.
   To od początku wygląda jak hućpa – typowa próba wykorzystania znajomości kogos z komś ‘wpływowym’.
   Tym się powinno CBA/CBS zająć.

  • O to samo trzeba spytać ludzi odpowiedzialnych za tworzenie (zlecanie tworzenia??) aplikacji banków. Oraz innych związanych z publicznie dostępnymi (w założeniu) usługami dla obywateli.
   Niektóre z takich aplikacji, po pozyskaniu instalatora z dowolnego źródła działają normalnie, inne wyświetlają komunikat, że nie działają bez usług Google, ale po zamknięciu komunikatu będą działać, część niestety zablokuje się po tym komunikacie naprawdę. To trzeba przetestować doświadczalnie w każdym przypadku. Ja wiem to po własnych testach z wynikami różnymi.
   Ale przydałaby się jakaś inicjatywa mająca na celu zwrócić uwagę na ten problem. Jakiś rodzaj presji obywatelskiej czy coś…

 43. Chcecie by szpiegowani na lewo i prawo? Zgadzacie się na przekazywanie danych jakiejś prywatnej firmie, zainicjowanej w roku 2017, o której niewiele wiadomo? Nie boicie się o prywatność? Dane lokalizacyjne (bardzo niedokładne) dostanie również Google. Naprawdę chcecie utrzymywać w smartfonach włączoną lokalizację przez 24 h / dobę (bateria w smartfonie będzie wdzięczna). Apka ‘wysypuje się’ raz po razie nie mówiąc o tym, ze działa w sposób odległy od doskonałości .

  • Była pisana na kolanie przecież, więc nic dziwnego.

 44. http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/985BF1E49CA2D51AC12585370038D2A6/… – projekt ustawy w sejmie

  Strona 35, art. 7e, pkt. 2. Instalacja aplikacji do kwarantanny staje się obowiązkowa, chyba że zadeklaruje się brak posiadania smartphone’a pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenie

 45. Słuchajcie ludzie, ja chyba śnię

  nowy projekt ustawy zakłada, że aplikacja ma być OBOWIĄZKOWA!!!!!

  Sprawdźcie sami:
  Strona 35, artykuł 7e:
  http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/985BF1E49CA2D51AC12585370038D2A6/%24File/301.pdf

  • Obowiązkowa ??? Niby dlaczego ? Bo jakiś pOsel albo ich grupa uznało że narzucimy aplikacje napisana na kolanie “bo tak”,to srodze się zdziwi. Każda próba narzucenia czegokolwiek bez względu na motywację spotka się ze sprzeciwem. Aplikacje można ‘ominac’, tylko po co ? Pandemia sama z siebie, bez uczciwości,nie wygaśnie.

 46. God, save before Warsaw Intelligence from Village Avenue

 47. […] mówiąc krótko stosowanie opisywanej już u nas aplikacji Kwarantanna domowa może być obowiązkowe dla osób odbywających kwarantannę. Używania aplikacji będą mogły […]

 48. W sklepie Google:
  aplikacja wymaga Androida 6.0 i nowsze

  Na moim nie pójdzie :)

 49. Jeśli rząd nie wierzy, że będę przestrzegał kwarantanny to ja nie wierzę, że rządowa apka jest nieszkodliwa. Nie zamierzam instalować niczego od rządu bo nie posiadam “cyfrowych kompetencji”. W ostateczności zainstaluję na jakimś fonie-śmieciu zalegającym w szufladzie przy użyciu konta Google stworzonego na potrzeby tego syfu – później myk z powrotem do szuflady. Niech sobie policjanty jeżdżą.

 50. […] teraz posiada informacje o lokalizacji osób poddanych kwarantannie (tych, którzy zainstalowali rządową aplikację kwarantanna), ale chce do nich dodać “te same dane”, z tym, że z innego źródła. Powodem ma […]

 51. Najprościej oszukać aplikacje poprzez zmiane pozycji gos inna aplikacja..

 52. W dniu dzisiejszym musiałam udać się do Zgorzelca w celach służbowych. Przejżdżałam ulicą tuż przy przejściu granicznym i mój telefon złapał niemiecki zasięg, w związku z tym dostałam sms od RCB, że przekroczyłam granice i musze poddać się kwarantannie. Czy można to jakoś wyjaśnić, czy trzeba się poddac kwarantannie w takiej sytuacji?

 53. […] rządów i firm, mniej lub bardzie udolnie, tworzy teraz aplikacje (np. “Kwarantanna Domowa“) i systemy (np. w oparciu o logi sieci telefonii komórkowych), które mają wskazać obok […]

 54. U mnie aplikacja kwarantanny domowej była użyteczna przez 5 dni a dziś nie jestem w stanie wykonać zadania. Numery telefonów kwarantanny domowej i infolinii ( +48 22 250 01 10 oraz +48 22 250 01 15 ) nie odpowiadają.

 55. […] Aplikacja “kwarantanna domowa” wzbudza obawy o inwigilację. Czy słusznie? […]

 56. […] prywatności użytkownika aplikacji, a w walce z koronawirusem niewiele pomoże? Pisaliśmy już o tym w kilku poprzednich naszych artykułach, ale […]

 57. Czy instalując androida <6.0 lub ROM bez dostępu do usług google (Google Play) na czas kwarantanny mogę uznać że nie posiadam urządzenia zdolnego zainstalować tą aplikację?

 58. Czy instalując ROM bez usług google (google Play) na czas kwarantanny mogę uznać, że nie mam telefonu zdolnego do zainstalowania tej aplikacji?

 59. A czy ktoś z Was, użytkowników aplikacji, zauważył by po jej zakończeniu zaczęły się telefony (których wcześniej nie było) z darmowymi voucherami, czy masażami?

 60. […] Po udostępnieniu “Kwarantanny domowej” pojawiło się wiele pytań, na które Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało tylko częściowo. Aplikacja ma dostęp do mikrofonu i może w ten sposób podsłuchiwać użytkowników. Dlaczego tak? Nie wiadomo. Czy okres przechowywania danych osobowych przez 6 lat jest naprawdę niezbędny? Ministerstwo nie wyjaśniło tego wyczerpująco. Serwis Niebezpiecznik.pl uważa, że tego typu aplikacje powinny mieć otwarty kod źródłowy. Tylko otwartość dałaby gwarancję, że państwo nie przesadza z naruszeniami prywatności. Niebezpiecznik.pl skierował do Ministerstwa Cyfryzacji pytania o to, czy aplikacja „Kwarantanna domowa” będzie udostępniona jako open source, albo czy ministerstwo w ogóle to rozważa. „Nie ma możliwości, by udostępnić kod aplikacji Kwarantanna domowa” – brzmiała odpowiedź z Ministerstwa Cyfryzacji.– źródło: niebezpiecznik.pl […]

 61. […] zwracała inny komunikat błędu niż dla tych, którzy na kwarantanne zostali wysłani. Opisaliśmy to w tym artykule, dwa lata […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: