7:52
25/3/2014

Policja ustaliła, że za serwisem kinomaniak.tv, udostępniającym filmy i seriale w internecie (rzecz jasna, bez stosownych praw do dystrybucji) przynoszącym swoim właścicielom dochody rzędu 300 000 PLN miesięcznie stoi …51-letni Ryszard B., były naczelnik wydziału zwalczania korupcji i przestępczości gospodarczej.

Jak ustalili policjanci z Zespołu Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości KWP w Olsztynie, Ryszard B. swój biznes prowadził razem z synem i kilkoma innymi osobami. Pieniądze z abonamentów (od 2,46 PLN za dzienny dostęp) przechowywali na kontach w krajach, z którymi Polska nie posiada podpisanych umów o współpracy, m.in. Karaibach, Hong Kongu i Seszelach (czyżby właśnie do tego przydała się wiedza z organów ścigania?). Jak informuje policja, straty (zapewne z tytułu opłat licencyjnych) wyszacowano na 26 milionów złotych.

W grudniu 2013 roku w wytypowanych punktach na terenie Olsztyna funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania. W konsekwencji zabezpieczyli m.in. gotówkę w wysokości ponad 35 000 złotych, kilkadziesiąt elektronicznych nośników danych (komputerów, telefonów), karty płatnicze do zagranicznych kont bankowych, na których gromadzono środki finansowe z nielegalnej działalności serwisu.Dodatkowo na podstawie postanowień prokuratora, od pośredników finansowych zabezpieczono 700 000 złotych i ponad 30 000 euro w gotówce pochodzące z przestępstwa.

Prokuratura postawiła zarzuty 4 osobom, za składanie fałszywych zeznań, uczynienie z nielegalnego rozpowszechniania utworów audiowizualnych stałego źródła dochodu oraz pranie brudnych pieniędzy grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jedna z osób została tymczasowo aresztowana.

Co prawda policjanci już raz oświadczyli, że pobieranie filmów z internetu nie jest nielegalne i nie grozi za to odpowiedzialność karna — ale byli oni z Podlasia, a tu, jak widać, były oficer CBŚ z Olsztyna poszedł krok dalej… Co ciekawe, Ryszard B. był współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów …a mimo to nie udało mu się pozostać w ukryciu.

Co do “piractwa” i tego co można a czego nie można legalnie ściągać z sieci (oraz co za to grozi), to polecamy nasz artykuł z cyklu Poniedziałek z Prawnikiem, który poświęciliśmy właśnie temu co można a czego nie można (legalnie) ściągać z internetu.

PS. A następca serwisu, pluje hasłem roota na głównej…

10001561_10152030833016821_3436713888279061187_n

Tego typu błąd (tzn. brak parsowania PHP) ujawnił się też kiedyś na serwerach Onetu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

61 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. pod latarnią najciemniej

 2. Jak w “13 posterunku” “A kto będzie szukał przestępców w Policji?” ;)

  • bsw ;)

 3. kinoman.tv :)))))) ciekawe

 4. Jakie straty?

  To, że ktoś coś spiracił nie oznacza, że by kupił oryginał…

  • To, że ktoś ukradł czekoladę ze sklepu, nie znaczy, że by ją kupił.

   Takie same straty.

  • Nie takie same. Czekoladkę ktoś już wytworzył i poniósł tego koszty. Koszty kopij cyfrowej ponosi tylko “pirat”.

  • Jak ktoś ukradnie czekoladę, to już nikt inny jej nie kupi.

   Jak ktoś opublikuje bez licencji, nie blokuje kupna licencji innym. Z drugiej strony jak ktoś publikuje bez licencji, to może zniechęcić innych do jej zakupu bo przestają być konkurencyjni. Z drugiej drugiej strony: jeżeli nie było legalnej konkurencji, to nikomu nie odbierał klientów, nikt nie był zainteresowany kupnem takiej licencji.

   Jak zwykle w takich sprawach, sytuacja nie jest w 100% oczywista. Nie jest wcale takie pewne, że dystrybutor miałby większe zyski gdyby nie ten serwis. Dystrybutorzy to idioci, że sami takiego serwisu nie otworzyli i teraz płaczą ile to oni mogli zarobić…

  • „Takie same straty.”

   Chyba masz problem z arytmetyką. ;-)

   Prawdopodobnie dystrybutor miał by większe zyski, poniekąd z powodów braku „pirackiej” konkurencji. Mógłby windować ceny jak mu się podobają.

  • Wszystko w/g schematu: czy ukraść można, czy nie można, bo małe straty. A gdzie ZASADY?: Jak ktoś coś publikuje na zasadzie – dam wam, ale proszę o to i tamto, to gdzie HONOR : “W d??ę se to Panie wsadź!”?

  • “jeżeli nie było legalnej konkurencji, to nikomu nie odbierał klientów”
   Że CO?! kompletnie nie rozumiem sensu tej wypowiedzi. Jakim cudem nielegalna konkurencja nie może odebrać klientów?!
   A co do strat, ktoby patrzył na te wyliczenia, lepiej popatrzeć na “dochody rzędu 300 000 PLN miesięcznie”.
   Dziwi mnie osoby na niebezpieczniku które oburzają się na kradzież danych osobowych ale nielegalne udostępnienie filmu nie uznają za kradzież, a przecież sprawa wygląda niemal identycznie – jak ktoś ukradnie twoje dane osobowe to dalej je masz.

  • @Edd: czasem brakuje mi tu opcji ‘lubię to’.. bardzo trafne przyrównanie do kradzieży danych osobowych..

   jeśli chodzi o sprawy okołopirackie to bardziej od przeczek, czy to kradzież, czy nie proponowałbym zacząć dyskusję na temat ‘dlaczego kupując płytę DVD albo pendrive’a muszę płacić haracz Zaiksowi’.. mało osób zdaje sobie sprawę, ale instytucje stojące na straży praw autorskich zgarniają grube miliony za taką właśnie – w moim mniemaniu – kradzież.. oczywiście sami autorzy pewnie złamanego grosza z tego nie mają =)

 5. ciekawe, ile czasu zajmie zamknięcie kinomana i powstanie kolejnego klonu tego serwisu…

  • Tych klonów i tak jest pełno np. iitv, zalukaj itp.

 6. To są właśnie służby które chronią obywateli i gospodarkę. Ja już nawet nie chce myśleć ile przekrętów jest w ZUS (no w sumie ostatni przekręt to OFE), w US (gdzie wiele firm przez nich bankrutuje), Policji (gdzie jak Ty przekroczysz o 10km prędkość dozwoloną, masz problem, a oni na czerwonym przejeżdżają), do tego pełno afer typu Amber Gold (sorry jedna osoba nie mogła tego wszystkiego ogarnąć), nie wspomnę o przetargach na autostrady za chore pieniądze. To jest właśnie Polska rzeczywistość, tylko tak każdy woli się zamknąć w swoim świecie i nic nie wiedzieć.

  • JPR (pogotowie ratunkowe) na 100%, tylko Bóg może przejeżdżać na czerwonym.

  • Słaby przykład z czerwonym światłem. Słyszałeś o e-posterunku? ;)

 7. akurat iitv ma zupelnie inny profil , emituje streaming kanalow telewizyjnych i robi to bardzo profesionalnie musze przyznac …….. zaden z operatorow nic od dluzszego czasu mu nie zrobil

  • ittv to nie streaming kanałów telewizyjnych tylko serwis z filmami i serialami online. Chyba mówisz o czymś innym.

  • *iitv

 8. Najlepsze jest to liczenie strat: wygodnie jest założyć, że ilość wyświetleń filmu (*strony?) = ilość sprzedanych nośników w dniu premiery.

  To samo dotyczy oprogramowania, muzyki etc. Z muzyką jest prościej, bo można ją nagrać z radia, a często sami wykonawcy i małe wytwórnie same udostępniają całe albumy i składanki w serwisach typu Vimeo czy YT.

  • Poniekąd poszli po rozum do głowy, że lepiej zarabiać kasę z googla niż żadną bo w necie i tak się pojawi.

 9. Dopóki nie pojawi się serwis, który pozwoli legalnie i w odpowiednim standardzie oglądać popularne filmy i seriale (a nie tylko produkcje TVN, czy TVP), odpłatnie bądź za oglądanie reklam; będą powstawać klony kinomaniaka. Jak w Polsce można np. legalnie obejrzeć genialny serial House of Cards?

  • “Jak w Polsce można np. legalnie obejrzeć genialny serial House of Cards?”
   A jak można gdzie indziej go obejrzeć legalnie?

  • @Amadeuszx – Netflix?

  • @Amadeuszx: Wykupując abonament w Netflix. Niestety usługa niedostępna w Polsce i raczej nie przez to że Netflixa nie interesuje nasz rynek. Domyślam się, że problem jest podobny jak ten z iTunes: ciężko się dogadać z ZAiKS i innymi tego typu stowarzyszeniami – bardzo trudno jest im oddać chociażby najmniejszy kawałek swojego tortu.

  • Ja też tego nadal nie pojmuję tak jak tego czemu nadal nikt nie stworzył tradycyjnej tv online? Chociaż może i lepiej bo wtedy wprowadziliby podatek od wszystkiego na czym da się to odtworzyć…

 10. A czego oczekujecie jak tu jest chore prawo.

  ZAKAZAĆ ściągania filmów i muzyki, całego tego złodziejstwa i nie będzie wymówki, że nie wiedziałem.

  CHORY system, ściągać/oglądać można, nawet jak strona nie miał praw autorskich do materiałów i WSZYSCY O TYM WIEDZIELI.

  Wszystkich co tam wchodzili i NIELEGALNIE oglądali filmy powinno się wsadzić do pierdla.

  • Znalazł się człowiek bez winy…

  • “nielegalnie oglądali filmy” powiadasz :-)? Do pierdla za obejrzenie odcinka serialu? Puknij się w pusty łeb.

  • Spalić na stosie!

  • Kolega sobie kupił CD Luxtorpedy – rozumiem, że jak będę siedział obok niego i też sobie słuchał, to do ciupy!

  • Właśnie przez takich ludzi co by “za wszystko” wsadzali do więzienia niedługo będziemy karani za “nielegalny pobór tlenu z atmosfery” :D

  • zgadzam się, ale jedynie co do trgo że jest chore prawo, nie powinno być patentów, praw autorskich czy patentów, technologicznie wtedy by cały świat się rozwijał, byłaby zdrowa konkurencja, bo skoro ktoś potrafi taniej dobra rozprowadzić to czemu nie? I w końcu artyści zarabialiby pracą robiąc koncerty a nie pierdzeniem w stołek

 11. Mam pytanie gdyby serwer kinomaniaka był na terenie Iranu. a Ryszard B. używałby VPN-a, tora i proxy jakie wtedy były by szanse na jego namierzenie ? Pytam z ciekawości.

  • Namierzenie – marne, ale jakie lagi …

  • Najgorsze przy takich serwisach jest to, że aby ludziom wyświetlać filmy musisz mieć duży zapas łącza. Żaden z krajów, które są “przyjazne” takim serwisom nie posiada u siebie na tyle dużych łącz (a przede wszystkim serwerowni), żeby w odpowiedniej cenie je zakupić i działać z serwisem.

 12. “Jak informuje policja, straty (zapewne z tytułu opłat licencyjnych) wyszacowano na 26 milionów złotych.”

  Nie podoba mi sie to stwierdzenie. Prawdopodobnie nie zarobiliby nawet 10% tej kwoty. Ciekawe jak sie ma sytuacja z serialami, ktore nie sa dystrybuowane w Polsce, a rowniez na kinomaniaku mozna je bylo obejrzec.

  Kolejna rzecz – czy gdyby wlasciciel mieszkal w Anglii, uniknalby ewentualnej odpowiedzialnosci karnej? W koncu wyjezdzaja tam polacy z prawomocnymi wyrokami i maja sie dobrze.

  Na koniec dodam, ze bardzo zdziwilem sie zamknieciem kinomaniaka, przeciez hostujac strone na serwerach w odpowiednich krajach, powinna byc ona poza polska jurysdykcja.

  • ” Prawdopodobnie nie zarobiliby nawet 10% tej kwoty.” Czyli nie zarobiłby 2.6 miliona porzy szacowqanych zyskach 0,3miliona PLN miesięcznie. Może matematykę mialem dawno ale wydaje mi się że możesz nie mieć racji

  • @Edd Wydaje mi sie, ze chodzi o to, iz wlasciciele praw autorskich sa stratni 26 milionow zlotych, a nie wlasciciele kinomaniaka. Czyli jezeli ogladne film na kinomaniaku, to wlasciciel praw autorskich jest powiedzmy 3zl do tylu, bo nie poszedlem do kina. Nikt nie bierze jednak pod uwage, ze gdybym nie ogladnal filmu na kinomaniaku, to do kina tez bym mogl nie pojsc.

   Spojrzmy na sytuacje z drugiej strony. Nie mam zbyt wielu pieniedzy, nie chce ich wydawac na film co do ktorego nie mam pewnosci czy bedzie dobry. Ogladam na kinomaniaku Piratow z Karaibow, podoba mi sie, na druga czesc ide do kina. Nie ma sensu walczyc z piratami. Kto ma kupic ten kupi, a piractwo tez jest pozyteczne. Ilu grafikow komputerowych zaczynalo od nielegalnych kopii Photoshopa, by pozniej zalozyc firme i kupic kilka licencji.

  • Powinni zapłacić teraz VAT od tej kwoty. Jak mi ktoś odbierze towar i nie zapłaci to i tak muszę płacić podatek, dlaczego więc dystrybutorzy audio-video, są traktowani lepiej niż inne podmioty gospodarcze?

 13. Co to za znaczenie ma dla ogólności, że właściciel serwisu jest byłym funkcjonariuszem CBŚ? Gdyby był byłym palaczem kotłowym czy maszynistą pociągu też by to wpłynęło na oddźwięk całej sprawy?

  • Tak – ponieważ od ludzi wykonujących niektóre zawody wymagamy więcej w kwestiach moralnych.

 14. Do 8 lat?
  Co to było! Wyjdą za kilak za dobre sprawowanie a kasa, która do tej pory znajdowała się na koncie będzie czekała na nich.
  Żyć nie umierać – Polska!

  • AVE…

   W więzieniach nie lubią policjantów – jak będzie miał pecha to skończy z tyłkiem w którym zmieści się puszka piwa. Dura lex sed lex, durex…
   Jeśli nie masz nic przeciwko małej odsiadce, to napadnij na bankomat i nim cię złapią, zakop łup. Jak sam się poddasz, to może dostaniesz mały wyrok, nawet zawiasy są potencjalnie możliwe. Po wyjściu na wolność kasa jest twoja, a drugi raz za to samo przestępstwo nie mogą cię skazać. Pobyt w więzieniu ma też inne zalety. Na przykład darmowy wikt i opierunek czy brak kolejek do lekarza i darmowe leki. Normalnie jak wakacje w sanatorium…

  • @AVE
   Zapłaci gadom (SW) opłatę za ochronę i nikt go nie przecw… (nie skrzywdzi seksualnie). Ma to jednak drugą stronę. Ponieważ gady wiedzą, że ma dużo pieniędzy jak nie zapłaci tyle ile chcą, to trafi do najgorszej celi.

 15. Wszystkie zwierzęta są równe ale niektóre jak widać są równiejsze od innych.

  Zaś co do samego piractwa: https://www.gnu.org/philosophy/words-to-avoid.html#Piracy

 16. B.edra.

 17. Nie rozumiem tego powalonego kraju. Dlaczego niepostawili zarzutu dzialania w zorganizowanej grupie przestepczej??Co za powalony kraj.

 18. A ja mam takie pytanie:

  Czy jeżeli oglądam filmy na takich serwisach i płacę za to, czy to SMS czy to przelewem, to popełniam przestępstwo i mogę być za to ścigany?
  Przecież mogę ufać serwisowi, że on legalnie udostępnia te multimedia…

 19. Na tym sie to opiera, dystrybutor sprzedaje oryginaly i sie bogaci, a bogaci sie jeszcze wiecej jak zamkna jeden czy drugi serwis bez sprzedazy, czyli nic mu nie ubylo a kasa przyszla i to spora. Ludzie w strachu zaczna przez pewien czas kupowac oryg od dystro i kasa leci dalej aż znowu rozwinie się serwis do dużych rozmiarów i go… zamkną.

 20. Olsztyn moje miasto, w kilku słowach streszcze jasno!

 21. ciekawe co sie stanie z kasa…

 22. Komuś podpadł. Albo nie odpalił działki.
  Albo dotychczasowy parasol diabli wzięli. Bardzo wątpliwe, że “Policja ustaliła” tak sama z siebie.

  • Może za Kinomanem stoi jakiś synalek pełowca, eseldowca albo innego ubeckiego patrioty?

 23. “Pieniądze […] przechowywali na kontach w krajach, z którymi Polska nie posiada podpisanych umów o współpracy, m.in. Karaibach, Hong Kongu i Seszelach (czyżby właśnie do tego przydała się wiedza z organów ścigania?).”

  Litości… Takie dane, z kim Polska ma podpisane umowy i jakie można znaleźć bez większego problemu na ogólnodostępnych serwerach w domenie gov.pl.

  Dziwi mnie tylko, że panowie nie próbowali podciągnąć swojego biznesu pod “działania operacyjne” ;) na przykład zbieranie danych osobowych ;)

 24. Ciekawe jak dlugo utrzyma sie kopia kinoman:)

 25. Ale swoja droga smieszne, padlo bo padlo, ale ssh otwarty na swiat na defaultowym porcie? no sorry, to noob wie, ze to grzech :D

 26. Niech ceny wypożyczeń tych filmów będą realne a nie aktorom w dupach się przewraca od bogactwa !!! za pokazanie dupy albo czegoś biorą paręnaście milionów baksów.
  Ja tam nic nie płaciłem na kinomaniaku.pl .A zarzut prania brudnej kasy niech udowadniają ponoć w każdym sądzie bez problemu można udowodnić, że słoń to koń a końskie bobki to krowie i biada każdemu jak powiedzą że mu ośle uszy urosły to w celu ich niechybnej amputacji ma się udać winny do weterynarza .
  Żenada !!!

 27. […] Przeczytaj też: Były oficer CBŚ kierował “pirackim” kinomaniakiem […]

 28. Mała uwaga co do screena plującego hasłem. To nie jest błąd parsowania PHP tylko wynik działania funkcji print_r() w PHP :P PHP został prawidłowo sparsowany.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: