8:12
24/11/2009

Agencja ENISA przygotowała raport dotyczący zagrożeń wynikających z cloud computingu, czyli przetwarzania (i składowania) danych w chmurze.

Główne zarzuty

  • Utrata kontroli nad danymi
  • Ograniczone możliwości migracji (utrudniony eksport, różne formaty)
  • Brak izolacji od danych innych klientów
  • Publicznie dostępny interfejs zarządzający (poprzez internet)
  • Niepewność dot. usunięcia danych (brak kontroli nad nośnikiem)

Raport wspomina również o zagrożeniach związanych z atakami typu Denial of Service, trudami ochrony danych oraz licencjonowaniem. W końcowej części raportu analitycy starają się podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę przy wyborze usług świadczonych w modelu Software as a Service.

Pełen raport można probrać ze stron agencji.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

3 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Tekst “Denial of Service” prowadzi do tagu DDoS ;).

  2. […] Jak widać, ani NSA ani kryptografowie nie przepadają za cloud computingiem […]

  3. […] łatwiej atakuje się webaplikacje hostowane w chmurze — bo atakujący może szybko (i tanio) wykupić swój serwer “w okolicy”, co […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: