8:12
24/11/2009

Agencja ENISA przygotowała raport dotyczący zagrożeń wynikających z cloud computingu, czyli przetwarzania (i składowania) danych w chmurze.

Główne zarzuty

  • Utrata kontroli nad danymi
  • Ograniczone możliwości migracji (utrudniony eksport, różne formaty)
  • Brak izolacji od danych innych klientów
  • Publicznie dostępny interfejs zarządzający (poprzez internet)
  • Niepewność dot. usunięcia danych (brak kontroli nad nośnikiem)

Raport wspomina również o zagrożeniach związanych z atakami typu Denial of Service, trudami ochrony danych oraz licencjonowaniem. W końcowej części raportu analitycy starają się podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę przy wyborze usług świadczonych w modelu Software as a Service.

Pełen raport można probrać ze stron agencji.

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje pieniądze, dane i tożsamość przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy 3,5 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i prostych do wdrożenia porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo.

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze. Prowadzimy go przystępnym językiem, przeplatając demonstracjami ataków na żywo -- dlatego zabierz ze sobą swoich rodziców! W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

3 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Tekst “Denial of Service” prowadzi do tagu DDoS ;).

  2. […] Jak widać, ani NSA ani kryptografowie nie przepadają za cloud computingiem […]

  3. […] łatwiej atakuje się webaplikacje hostowane w chmurze — bo atakujący może szybko (i tanio) wykupić swój serwer “w okolicy”, co […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: